კარგი მმართველობის რეფორმის როლი ეკონომიკურ განვითარებასა და ინვესტიციების მოზიდვაში - IDFI საერთაშორისო ეკონომიკურ ფორუმზე საკუთარი პანელით წარსდა
სიახლეები | ეკონომიკა და სოციალური პოლიტიკა | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია | რეგიონული და გლობალური საქმიანობა 19 ივნისი 2019
500-ზე მეტი დელეგატი 15-ზე მეტი ქვეყნიდან მონაწილეობდა თბილისში გამართულ ყოველწლიურ საერთაშორისო საინვესტიციო ფორუმში – „განვითარებადი ბაზრების ეკონომიკა: პერსპექტივები და გამოწვევები“.
ფორუმის ფარგლებში IDFI-ის მიერ ორგანიზებული პანელი ეხებოდა კარგი მმართველობის რეფორმის როლს ეკონომიკურ განვითარებასა და ინვესტიციების მოზიდვაში. პანელის გამომსვლელებს შორის იყვნენ: ნატო ბერუაშვილი – USAID G4G-ის პროექტის ხელმძღვანელი; დავით ლეჟავა – PMCG-ის საჯარო პოლიტიკის სექტორის დირექტორი; ქეთევან ბოჭორიშვილი – Anaklia City-ის აღმასრულებელი დირექტორი; და ანდრო გიგაური – დამოუკიდებელი ექსპერტი. პანელს მოდერაციას უწევდა დავით დოლიძე – IDFI-ის კვლევითი მიმართულების ხელმძღვანელი.
„წარმატებული ეკონომიკური განვითარების მისაღწევად აუცილებელია, რომ ეს ეკონომიკურ ზრდა თანხვედრაში იყოს საზოგადოების ლიბერალურ და დემოკრატიულ ფასეულობებთან. ამიტომ ჩვენ უნდა ვეცადოთ, რომ შევქმნათ ღია და ანგარიშვალდებული გარემო, სადაც მთელი საზოგადოება იქნება ჩართული ეკონომიკური წარმატების მიღწევის პროცესში,“ – IDFI-ის კვლევითი მიმართულების ხელმძღვანელი დავით დოლიძე.
დამოუკიდებელმა ექსპერტმა ანდრო გიგაურმა ისაუბრა კარგი მმართველობის ინდიკატორების შესახებ და აღნიშნა, რომ მართლმსაჯულების სისტემის პროგნოზირებადობა და საინვესტიციო კონტრაქტების ეფექტიანი აღსრულება ის ძირითადი ფაქტორებია, რომლებსაც ინვესტორები უყურებენ. გარდა ამისა, მან აღნიშნა, რომ სამოქალაქო თავისუფლებების წინსვლა და სახელმწიფო ინსტიტუტებისა და თანამდებობის პირების საქმიანობის ზედამხედველობის მექანიზმების გაძლიერება მნიშვნელოვანია ქვეყნის იმიჯისთვის.
Anaklia City-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა ქეთევან ბოჭორიშვილმა ფართოდ ისაუბრა იმ სირთულეების შესახებ, რომელთა დაძლევაც აუცილებელია კარგი მმართველობის რეფორმების პროცესში, რათა ხელი შეეწყოს საქართველოში ეკონომიკური ზრდის სასურველი მაჩვენებლის მიღწევას. „ჩვენ არ გვაქვს ნავთობი ან გაზი, სწორედ ამიტომ კარგი მმართველობა საქართველოსთვის მნიშვნელოვანია,“ – ქეთევან ბოჭორიშვილი.
USAID G4G-ის პროექტის ხელმძღვანელმა ნატო ბერუაშვილმა მიმოიხილა საჯარო და კერძო სექტორებს შორის დიალოგის მნიშვნელობა პოლიტიკის შემუშავების ადრეულ ეტაპზე. „პოლიტიკის შემუშავების პროცესში მნიშვნელოვანია კერძო სექტორისა და სამოქალაქო საზოგადოების მონაწილეობა. მთავრობას არ ძალუძს შედეგებზე ორიენტირებული და ეფექტური პოლიტიკის შემუშავება, თუ მის მომზადების პროცესში არ იქნება ჩართული საზოგადოების ის ჯგუფი, ვისზეც ეს პოლიტიკა უნდა აისახოს,“ნატო ბერუაშვილი.
ღონისძიების მონაწილეებმა ასევე განიხილეს: პოსტსაბჭოთა ქვეყნების რეგიონული ეკონომიკა, საინვესტიციო შესაძლებლობები, აქტივებისა და დაგროვილი ინვესტიციების მართვა, კერძო და ვენჩურული კაპიტალის საინვესტიციო პერსპექტივები და სალიზინგო შესაძლებლობები განვითარებადი ბაზრებისთვის და სხვა.
ფორუმმა 50-მდე გამომსვლელს უმასპინძლა, მათ შორის, ცნობილ საინვესტიციო ექსპერტს, რიჩარდ ვილსონს, რომელიც აშშ-ში ცნობილია როგორც შეძლებული და ულტრა შეძლებული ოჯახების მიერ დაგროვილი ინვესტიციების მმართველი. მან საინტერესოდ ისაუბრა რეგიონისათვის ამ ახალ დარგზე, მის მნიშვნელობასა და აქტივების მართვის დეტალებზე.
ფორუმი ჩატარდა „ბიზნეს ინფორმაციის სააგენტოს“ ორგანიზებით, სხვადასხვა მედია, კერძო და არასამთავრობო ორგანიზაციებთან, მათ შორის IDFI-ისთან თანამშრომლობითა და დაფინანსებით. IDFI-ის პანელის – „კარგი მმართველობის რეფორმის როლი ეკონომიკურ განვითარებასა და ინვესტიციების მოზიდვაში“ – ფინანსური მხარდამჭერია საერთაშორისო ფილანთროპიული ორგანიზაცია, Luminate.

More than 500 delegates from more than 15 countries participated in the Annual International Investment Forum held in Tbilisi on June 19 - Developing Market Economics: Prospects and Challenges.
A panel organized by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) included a discussion on the Role of Good Governance Reform in Economic Development & Investment Attraction. The panel was moderated by David Dolidze, Head of Research Direction at IDFI and the speakers included David Lezhava, Director of Public Policy Sector, PMCG; Nato Beruashvili, Chief of Party at USAID G4G; Ketevan Bochorishvili, Executive Director of Anaklia City; and Andro Gigauri, Independent Expert.
“For economic growth to make sense, it must be aligned with liberal and democratic values of our society and we must ensure that it is happening in an open and accountable environment, where cooperation based on trust ensures inclusivity and participation of the wider public instead of being planned and implemented behind closed doors." - David Dolidze, Head of Research Direction at IDFI.
In his remarks, Independent Expert Andro Gigauri discussed good governance indicators and underlined that predictability of justice system and effective enforcement of investment contracts represent key factors for investors. Further, he noted that advancement of civil liberties and enhancement of effective control over integrity in state institutions and among officials are important for creating an attractive image of the country.
Executive Director of Anaklia City Ketevan Bochorishvili broadly spoke about the major challenges to deal with in terms of good governance reforms to contribute to the desirable rate of growth in Georgia. “We do not have oil or gas, but good governance is key to Georgia,” – Ketevan Bochorishvili.
Chief of Party at USAID G4G Nato Beruashvili stressed upon the importance of public and private dialogue in policymaking processes. “The participation of the private sector and civil society is crucial during the policy-making process. Without feedback from those impacted by the policies and regulations, the government cannot develop appropriate and effective legislation that will produce the intended results. We believe that the involvement of various stakeholders in each stage of the policy-making process is crucially important. Being inclusive creates trust and enables the public and the government to work in partnership.” - Nato Beruashvili said.
Other panel sessions of the Forum also discussed important topics such as regional economics of post-soviet countries, investment opportunities, management of assets and accumulated investments, private and venture capital investment prospects and leasing opportunities for developing markets. It hosted about 50 speakers, including a well-known investment expert, Richard C. Wilson,
who is known in the United States as the manager of investments accumulated by wealthy and ultra-wealthy families. He spoke interestingly about the region for this new field, its importance and assets management details. In addition, the forum was attended by representatives of the government and foreign embassies.
The forum was organized by the Business Information Agency (BIA) with co-funding from a number of private & non-governmental organizations, including IDFI. The IDFI’s panel of Good Governance Reform in Economic Development and Attracting Investments was made possible with the support from the international philanthropy organization, Luminate.