IDFI-მ სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურთან ერთად საჯარო დისკუსია გამართა
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 27 სექტემბერი 2019
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურთან ერთად გამართა საჯარო დისკუსია 2019 წლის 22 მაისს ინიცირებულ „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონპროექტის თაობაზე. ღონისძიებას ესწრებოდნენ სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის, საქართველოს პარლამენტის, სამოქალაქო საზოგადოებისა და მედიის წარმომადგენლები, კანონპროექტის შესახებ მათი მოსაზრებებისა და შენიშვნების გასაზიარებლად.
მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს: საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარემ – სოფო კილაძემ; სახელმწიფო ინსპექტორმა – ლონდა თოლორაიამ; და IDFI-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა – გიორგი კლდიაშვილმა.
"აღნიშნული კანონპროექტის შემუშავების პროცესში არასამთავრობო სექტორის ჩართულობა ძალიან მნიშვნელოვანია. ჩვენი, პერსონალურ მონაცემთა დაცვაზე ზედამხედველი უწყების, ამოცანაა ახალმა კანონმა პერსონალური მონაცემების დაცვის კიდევ უფრო ქმედითი მექანიზმები შექმნას, რომლებიც საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი იქნება. ხაზგასმით უნდა აღინიშნოს, რომ პერსონალური მონაცემების არასწორი დამუშავება, ნეგატიურად აისახება ადამიანის უფლებებსა და თავისუფლებებზე, მათ პირად ცხოვრებაზე და ჩვენ ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ იმისთვის, რომ ეს ნეგატიური შედეგები მაქსიმალურად იქნეს თავიდან აცილებული”. – განაცხადა სახელმწიფო ინსპექტორმა ლონდა თოლორაიამ.
„ტექნიკური პროგრესისა და ინფორმაციული ტექნოლოგიების ეპოქაში, პერსონალური მონაცემების დაცვის მყარი საკანონმდებლო გარანტიების არსებობა სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია. ამავდროულად, საჭიროა მოხდეს პერსონალურ მონაცემთა დაცვასა და გამოხატვის თავისუფლებას / ინფორმაციის ხელმისაწვდომობას შორის გონივრული, პროპორციული და თანაზომიერი ბალანსის უზრუნველყოფა. პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ კანონპროექტი შეიცავს გარკვეულ დადგენილებებს, რომლებმაც შესაძლოა ნეგატიური გავლენა იქონიონ საქართველოში გამოხატვის თავისუფლებაზე / ინფორმაციის ხელმისაწვდომობაზე. ჩვენ მიგვაჩნია, რომ პერსონალური მონაცემების დაცვის პროცესში არათანაზომიერად არ უნდა შეიზღუდოს გამოხატვის თავისუფლება / ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლება, ანუ ის უმთავრესი ღირებულება, რაც დემოკრატიული საზოგადოების სრულფასოვნად ფუნქციონირების აუცილებელ წინაპირობას წარმოადგენს,“ – აღნიშნა გიორგი კლდიაშვილმა.
საკანონმდებლო ინიციატივის შესახებ IDFI-ის მოსაზრება ორგანიზაციის საპარლამენტო მდივანმა და კანონის უზენაესობის მიმართულების ხელძღვანელმა ქეთევან კუკავამ წარადგინა. „არსებული პრაქტიკის გათვალისწინებით, პერსონალურ მონაცემთა დაცვასა და ინფორმაციის თავისუფლებას შორის ბალანსი საქართველოში დარღვეულია, ხოლო აღნიშნული კანონპროექტით გათვალისწინებული რეგულირების აღსრულების შემთხვევაში, სიტუაცია შესაძლოა კიდევ უფრო გაუარესდეს. იმ შემთხვევაში, თუ კანონპროექტის მიღება მოხდება სხვა საკანონმდებლო აქტებში შესაბამისი ცვლილებების ინიცირების გარეშე, სასამართლო გადაწყვეტილებების სრულ ვერსიაზე წვდომა შეიზღუდება, რაც, თავის მხრივ, ეწინააღმდეგება საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ დამკვიდრებულ სტანდარტებს. გარდა ამისა, პერსონალურ მონაცემთა წაშლის ან დაბლოკვის უფლების აღსრულების პროცესში არსებობს რისკი იმისა, რომ გამოხატვის თავისუფლება არათანაზომიერად შეიზღუდოს,“ – განაცხადა ქეთევან კუკავამ.
კანონპროექტის ინიცირება პარლამეტში 2019 წლის 22 მაისს მოხდა. კანონპროექტის მიზანია ქართული საკანონმდებლო ჩარჩოს ევროპულ სტანდარტებთან, კერძოდ კი მონაცემთა დაცვის ზოგად რეგულაციასთან (GDPR) დაახლოება. კანონპროექტის დადგენილებების მიხედვით, პერსონალური მონაცემების დამუშავებისას, სუბიექტის უფლებების დაცვის სტანდარტი იზრდება. ღონისძიების ორგანიზატორია IDFI, სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურთან თანამშრომლობით. ღონისძიების ფინანსური მხარდამჭერი გახლავთ გლობალური საქველმოქმედო ორგანიზაცია Luminate, პროექტის „კარგი მმართველობის გაძლიერება საქართველოში“ ფარგლებში.

The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and the State Inspector Service held a public discussion about the Draft Law on Personal Data Protection. The event brought together representatives of the State Inspector Service, the Parliament of Georgia, civil society and media organizations to exchange positions and concerns about draft law.
Event participants were welcomed bySopo KILADZE – Chair of the Human Rights and Civil Integration Committee at the Parliament of Georgia; Londa TOLORAIA – State Inspector; and Giorgi KLADIASHVILI – Executive Director of IDFI.
“Involvement of the NGOs in the elaboration process of the mentioned draft law is extremely important. Our goal is to ensure that the new law creates more efficient mechanisms for the protection of personal data, aligned with the international standards. It has to be underlined that incorrect processing of data has a negative effect on rights and freedoms of humans and their personal life. We have to do everything in order to avoid such negative consequences. “ - said Londa TOLORAIA, State Inspector of Georgia.
“In this era of technical progress and information technologies, existence of strong legislative guarantees of personal data protection is especially significant. However, at the same time, ensuring a reasonable and proportionate balance between personal data protection and freedom of expression/access to information is of utmost importance. Certain provisions of the Draft Law on Personal Data Protection may have negative impact on freedom of expression/access to information in Georgia. We believe that in the process of protecting personal data, freedom of expression/access to information should not be disproportionately restricted, as it is the most important value, which is a necessary precondition for the establishment of a democratic state,” Giorgi KLDIASHVILI pointed out in his speech.
During the event, IDFI’s Opinion on the Legislative Proposal was presented by Ketevan KUKAVA – Parliamentary Secretary/Rule of Law Direction Head, according to whom: “the existing practice reveals that the balance between the freedom of information and personal data protection is disrupted in Georgia. When enforcing the regulation foreseen by the draft law, this balance can be further disrupted. If the draft law is adopted without the initiation of appropriate amendments in other legislative acts, access to the full text of court decisions will still be limited, which will be contrary to the standard established by the Constitutional Court of Georgia. Moreover, when enforcing the right to erasure and right to restriction of processing of personal data, there is a risk that freedom of expression will be disproportionately restricted.“
The Draft Law was initiated in the Parliament on 22 May 2019 and aims to align the Georgian legislative framework with European standards, in particular, with the General Data Protection Regulation (GDPR). The provisions of the Draft Law increases the standard of protection of the data subjects’ rights when processing their personal data.
The event was organized by IDFI, in partnership with the State Inspector Service, as part of the grant project – Good Governance for Georgia supported by the global philanthropic organization – Luminate.