IDFI-მ საჯარო მოხელეებს ხელოვნური ინტელექტის გამოყენებაზე ტრენინგი ჩაუტარა
15 თებერვალს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) საჯარო მოხელეებისთვის ონლაინ ტრენინგი ჩაატარა საჯარო სექტორში ხელოვნური ინტელექტის სისტემების გამოყენებაზე. ტრენინგი მიზნად ისახავდა საჯარო მოხელეებისთვის ხელოვნური ინტელექტის სისტემების გამოყენების საერთაშორისო სტანდარტების შესახებ თეორიული და პრაქტიკული ინფორმაციის მიწოდებას. ასევე, საქართველოში ამგვარი სისტემების გამოყენების პრაქტიკის ანალიზის შედეგების და გამოკვეთილი გამოწვევების გაცნობას.
ტრენინგის მონაწილეებმა ინფორმაცია მიიღეს შემდეგ საკითხებზე:
- ხელოვნური ინტელექტის განმარტება, არსი და მახასიათებლები;
- ხელოვნური ინტელექტის გამოყენება საჯარო სექტორში - საერთაშორისო მაგალითები;
- ხელოვნური ინტელექტის გამოყენების საერთაშორისო სტანდარტები;
- ხელოვნური ინტელექტი და ადამიანის უფლებები;
- ხელოვნური ინტელექტის გამოყენების მაგალითები საქართველოს საჯარო სექტორში;
- ხელოვნური ინტელექტის გამოყენების სამართლებრივი რეგულირება საქართველოში;
- საქართველოს საჯარო სექტორში ხელოვნური ინტელექტის გამოყენებასთან დაკავშირებული სამართლებრივი გამოწვევები;
- რეკომენდაციები საჯარო მოხელეებისთვის
ტრენინგის დროს ასევე გაიმართა დისკუსიახელოვნური ინტელექტის  გამჭვირვალობის სტანდარტების, გამოყენების პრაქტიკის და მის დანერგვასთან დაკავშირებული გამოწვევების შესახებ.
შეხვედრა გახსნეს და მოდერაციას უწევდნენ IDFI-ის პროგრამების დირექტორი, ლევან ავალიშვილი და მედია, ინტერნეტ და ინოვაციების მიმართულების ხელმძღვანელი, თეონა ტურაშვილი.
ტრენინგის პირველ ნაწილს - „ხელოვნური ინტელექტის არსი, საერთაშორისო სტანდარტები და საუკეთესო პრაქტიკა“ - უძღვებოდა პროექტის მოწვეული ექსპერტი, ნატა გოდერძიშვილი. ხოლო მეორე ნაწილი - „ხელოვნური ინტელექტის გამოყენება საქართველოს საჯარო სექტორში: პრაქტიკა და სამართლებრივი გამოწვევები“ წარმართეს IDFI-ის ანალიტიკოსმა, დავით ერისთავმა და პროექტის მენეჯერმა, გიორგი დავითურმა.
ტრენინგი გაიმართა პროექტის  - „გამჭვირვალობისა და ეთიკური სტანდარტების ხელშეწყობა ხელოვნური ინტელექტის (AI) გამოყენებაში“ - ფარგლებში, რომელიც მხადაჭერილია არაკომერციული სამართლის საერთაშორისო ცენტრის (ICNL) მიერ. ინიციატივის მიზანია საჯარო უწყებების მიერ ხელოვნური ინტელექტის გამოყენების საკითხებში მეტი გამჭვირვალობისა და ეთიკური სტანდარტების შემუშავებისა და დანერგვის ხელშეწყობა.

IDFI held an Online Training for Civil Servants on the Use of AI
On February 15, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) conducted an online training for civil servants on the use of artificial intelligence systems in the public sector. The training aimed to provide theoretical and practical information to civil servants about international standards of the use of artificial intelligence systems, and present the results and revealed challenges of the analysis on the practice of using such systems in Georgia.
The training participants received information on the following issues:
- Definition and characteristics of artificial intelligence;
- Use of artificial intelligence in the public sector - international examples;
- International standards for the use of artificial intelligence;
- Artificial intelligence and human rights;
- Examples of the use of artificial intelligence in the Georgian public sector;
- Legal regulation of the use of artificial intelligence in Georgia;
- Legal challenges related to the use of artificial intelligence in the Georgian public sector;
- Recommendations for public servants
The training also included a discussion on artificial intelligence transparency standards, usage, and challenges related to their implementation.
The event was opened and moderated by IDFI Programs Director, Levan Avalishvili and Head of Media, Internet and Innovation Direction, Teona Turashvili.
The first part of the training - "Artificial intelligence, international standards and best practices" was led by the project expert, Nata Goderdzishvili. The second part - "Use of Artificial Intelligence in the Georgian Public Sector: Practice and Legal Challenges" - was led by IDFI Analyst, Davit Eristavi and Project Manager, Giorgi Davituri.
The training was organized by IDFI in frames of the project - "Promoting Greater Transparency and Ethical Standards in the Use of Artificial Intelligence (AI)", financially supported by the International Center for Non-for-profit Law (ICNL). The initiative aims to promote the development and implementation of greater transparency and ethical standards in the use of artificial intelligence by public agencies.