IDFI-ის ტრენინგი კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის მონაწილეებისთვის
2021 წლის 14 ნოემბერს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) მონიტორინგის, მონაცემების მოძიების მეთოდებისა და  მონაცემთა ვიზუალიზაციის შესახებ კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის მონაწილეებისთვის ტრენინგი გამართა.
ბოლო პერიოდში კორუფციული ჯაჭვის აღმოჩენის, ასევე ელიტური კორუფციის პრევენციაში ჟურნალისტებმა და სამოქალაქო მონიტორინგის ჯგუფებმა კრიტიკულად მნიშვნელოვანი როლი შეასრულეს. საკითხის აქტუალობა თავად ჟურნალისტებისა და აქტივისტების მხრიდან გამოჩენილი ინტერესის დამსახურებით გაიზარდა. პროექტი - კარგი მმართველობისთვის სამოქალაქო საზოგადოების გაძლიერება და ბენეფიციარი მესაკუთრეების ღიაობის სტანდარტების გაუმჯობესება” - რომლის ფარგლებშიც აღნიშნული ტრენინგი განხორციელდა, სწორედ ჟურნალისტების, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისა და აქტივისტების შესაძლებლობების გაზრდას და მათი ზედამხედველობითი უნარების გაუმჯობესებას ითვალისწინებს. რაც შეეხება სასერტიფიკატო კურსს, კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის განხორციელება „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა“ (IDFI) 2019 წლიდან დაიწყო. პროგრამის მიზანს ანტიკორუფციულ თემატიკასთან დაკავშირებით მონაწილეთა ცოდნის გაღრმავება და კორუფციის ფაქტებზე ეფექტური რეაგირების უნარ-ჩვევების გამომუშავება წარმოადგენს.
ტრენინგის მონაწილეებს საშუალება ჰქონდათ ბენეფიციარ მესაკუთრეთა გამჭვირვალობის კონტექსტში აქტუალურ საკითხებზე ამომწურავი ინფორმაცია მიეღოთ, ასევე, მონაცემთა/გამომძიებელი ჟურნალისტებისა და სამოქალაქო მონიტორინგის ჯგუფებისთვის განკუთვნილ საერთაშორისო პლატფორმებს გაცნობოდნენ. გარდა ამისა, ტრენიგი მოიცავდა პრაქტიკულ რჩევებსა და რეკომენდაციებს - როგორ აღმოაჩინონ და გადაამოწმონ საეჭვო გარემოებები სახელმწიფო შესყიდვებში, გააკონტროლონ ბიუჯეტის მიზნობრივი განკარგვა, მოიპოვონ საჯარო მონაცემები ხელისუფლების საქმიანობის შესახებ და ა.შ.
ტრენინგს უძღვებოდნენ IDFI-ის ადგილობრივი მმართველობის / ინტერნეტისა და ინოვაციების მიმართულებების ხელმძღვანელი, თეონა ტურაშვილი და IDFI-ის ანალიტიკოსები - მარიამ გოგიაშვილი და გვანცა ნიკურაძე.

On November 14, 2021, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) conducted training on effective oversight, data extraction methods and the data visualization for participants of the Certification Program in Fighting Corruption.
The training held in the framework of the project “Empowered Civil Society and Enhanced Beneficial Ownership Transparency Standards for Good Governance“ aimed to build capacity for effective oversight by journalists, civil rights activists, and civil society representatives. Regarding the certificate course, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) started implementing of the Certification Program in 2019 aimed at harnessing the power of participants against corruption, and developing tools to reduce corruption effectively.
The participants had the opportunity to obtain comprehensive information on vital issues in the context of the transparency of Beneficial ownership, as well as familiarize themselves with international platforms for investigative/data journalists and watchdogs. Furthermore, the training included practical tips and recommendations – detection of public procurement fraud, budget spending and oversight, extraction of knowledge from open government data, and more.
The training was conducted by the Local Government/Internet and Innovations Directions Head of IDFI, Teona Turashvili, and, IDFI analysts Mariam Gogiashvili and Gvantsa Nikuradze; the training was held with the financial support of the Visegrad Fund.