IDFI ინფორმაციის თავისუფლების მდგომარეობის შემაჯამებელი ანგარიშის პრეზენტაციას გამართავს
პარასკევს, 11 დეკემბერს, 10:30 საათზე, სასტუმრო თბილისი მერიოტში ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) და ფონდი ღია საზოგადოება საქართველო გამართავს ანგარიშის პრეზენტაციას, რომელიც შეაჯამებს ინფორმაციის თავისუფლების მდგომარეობას საქართველოში 2010-2015 წლებში.
ღონისძიებაზე განხილული იქნება საქართველოში 2010-2015 წლებში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის პრაქტიკის ძირითადი ტენდენციები და გამოწვევები.
პროექტ „საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა - www.opendata.ge”-ს ფარგლებში გასული წლების განმავლობაში IDFI-მ სულ საჯარო ინფორმაციის 30152 მოთხოვნა გაგზავნა. ღონისძიებაზე დაჯილდოვდება როგორც 2015 წლის, ისე მთლიანად, პროექტის ფარგლებში (2010-2015) გამოვლენილი ყველაზე გამჭვირვალე უწყებები, ასევე დასახელდება 2015 წელს ყველაზე დახურული და არაანგარიშვალდებული საჯარო დაწესებულებები.
ღონისძიებას დაესწრებიან მინისტრები და სხვა მაღალი თანამდებობის პირები, ასევე, საქართველოში აკრედიტირებული დიპლომატიური კორპუსის, არასამთავრობო სექტორისა თუ მედიის წარმომადგენლები.
მსგავსი ღონისძიება IDFI-მ უკვე სამჯერ ჩაატარა. გასულ წელს IDFI-ს გაუმჭვირვალობის სერტიფიკატი საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის შეზღუდვისათვის გადაეცა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, ხოლო სასჯელაღსრულების დეპარტამენტი ყველაზე დახურულ საჯარო დაწესებულებად დასახელდა. ახალი მონაცემებით, მდგომარეობა შეცვლილია.

On Friday, December 11th, 10:30 am, at Tbilisi Marriott Hotel, Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and Open Society Georgia Foundation (OSGF) will hold a presentation of report, which summarizes the situation regarding freedom of information in Georgia during 2010-2015 years.
Main trends and challenges of accessibility of public information in 2010-2015 will be discussed at the event.
Within the scopes of the project Public Information Database – www.opendata.ge IDFI has sent 30 152 public information request in total. Most transparent public entities of 2010-2015 years will be awarded and most closed and unaccountable ones will be revealed at the presentation.
The event will be attended by ministers and other officials, representatives of diplomatic corps, civil sector and media.
This is fourth time IDFI reveals most accountable and closed public entities. In 2014 the Ministry of Internal Affairs of Georgia was granted a certificate of the Most Closed Public Institution and the Department of Corrections was named as the most closed public institution.