IDFI ფინანსურად სრულად გამჭვირვალე ორგანიზაციად დასახელდა
IDFI ექვს ქართულ არასამთავრობო ორგანიზაციასთან ერთან მსოფლიოს მასშტაბით ფინანსურად ყველაზე გამჭვირვალე ანალიტიკურ ორგანიზაციებს შორის დასახელდა.
შეფასებითი კვლევის ავტორია ორგანიზაცია Transparify, რომელიც მესამე წელია აქვეყნებს შედეგების შემცველ ანგარიშებს. შეფასებული ორგანიზაციების რაოდენობა ყოველ წელს იზრდება. 2016 წლის ანგარიშში 47 ქვეყნის 200 ანალიტიკური არასამთავრობო ორგანიზაციაა (think tank) შესული.
Transparify სწავლობს არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ საკუთარ ვებგვერდზე გამოქვეყნებულ ინფორმაციას დაფინანსების შესახებ და გამჭვირვალობის ხარისხის მიხედვით მათ აფასებს 5 ქულიანი სკალით (სადაც „5“ „ყველაზე გამჭვირვალეს“ ნიშნავს).
უმაღლესი ქულის მქონე შვიდი ქართული ორგანიზაციიდან სამი გასული წლის ანგარიშშიც მოხვდა და იგივე შეფასება ჰქონდა მიღებული:
• ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრი (EPRC)
• საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო (TI Georgia)
ორმა ორგანიზაციამ 2 ქულით გააუმჯობესა წინა წლის მაჩვენებელი და წელს უმაღლესი ქულა დაიმსახურა:
• მშვიდობის, დემოკრატიისა და განვითარების კავკასიური ინსტიტუტი (CIPDD)
• ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტი (ISET)
ხოლო დანარჩენი ორი ორგანიზაცია Transparify-ის ანგარიშში ოფიციალურად პირველად წელს მოხვდა:
• PMC კვლევითი ცენტრი (PMC)
თუმცა, უნდა აღინიშნოს, რომ Transparify-მ IDFI-ს გასულ წელს (2015) ოფიციალური ანგარიშის გამოქვეყნების შემდეგ ჩატარებული დამატებითი შეფასების ფარგლებში უმაღლესი ქულა მიანიჭა. დამატებითი შეფასება კი ჩატარდა მას შემდეგ, რაც IDFI-მ და სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებმა თავად გამოთქვეს სურვილი მონაწილეობა მიეღოთ ფინანსური გამჭვირვალობის რეიტინგში.
ზოგადი შედეგების მიხედვით, საქართველოს მსოფლიოს მასშტაბით მოწინავე პოზიცია უჭირავს ანალიტიკური არასამთავრობო ორგანიზაციების ფინანსური გამჭვირვალობის მხრივ, რადგან კვლევაში შეფასებული ათი ქართული ორგანიზაციიდან შვიდმა მაქსიმალური ქულა მიიღო.
წლევანდელი კვლევის თანახმად, მსოფლიოს მასშტაბით მოქმედი ანალიტიკური ორგანიზაციების თითქმის ნახევარი ამჟამად გამჭვირვალეა. ეს ორგანიზაციები საკუთარ ვებგვერდებზე აქვეყნებენ დონორების ჩამონათვალს და ინფორმაციას, თითოეული დონორისგან მიღებული დაფინანსების ოდენობის შესახებ.
კვლევის მიხედვით, 2016 წელს 2015 წელთან შედარებით გაუმჭვირვალე ანალიტიკური ორგანიზაციების რიცხვი 144-დან 102-მდე შემცირდა.

IDFI was named by Transparify among the world’s most financially transparency think tanks along with 6 other Georgian non-governmental organizations.
Transparify published its 2016 report on June 28. The report examines the financial transparency of 200 think tanks in 47 countries. Transparify analyzed funding information disclosed by these organizations and rated them on a 5 star rating system (with 5 being highly transparent).
As was the case last year, the following three Georgian think tanks received the maximum rating of 5 stars: Economic Policy Research Center (EPRC), JumpStart Georgia and Transparency International Georgia (TI Georgia). Two organizations improved their score by 3 stars up to 5: Caucasus Institute for Peace, Democracy and Development (CIPDD) and ISET Policy Institute. In addition, two new Georgian think tanks were included in this year’s report and received 5 star ratings: Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and PMC Research Center.
Even though IDFI was officially added to the Transparify report only this year, Trapsparify did grant 5 stars to IDFI in August 2015 after the organization had voluntarily requested Transparify to examine its financial transparency after it had already published the 2015 report.
Based on overall results, Georgia holds a leading position in terms of financial transparency of its think tanks - 7 out of 10 organizations examined by Transparify received a maximum rating.
According to the report, nearly half of all think tanks around the world are transparent. These organizations publish the lists of their donors and the amount of funding received from each of them on their websites.
The report also found that the number of non-transparent think tanks dropped from 144 to 102 in the last year.