18-19 სექტემბერს, უკრაინული მხარის მიწვევით ქალაქ ლვოვში გამართულ ელ-მმართველობის ფორუმზე IDFI-ს წარმომადგნელები სიტყვით გამოვიდნენ.
ორგანიზაციის დირექტორის, გიორგი კლდიაშვილის და გამგეობის თავმჯდომარის, ლევან ავალიშვილის გარდა ფორუმს სხვადასხვა ქვეყნის 50-მდე ექსპერტი და 200-მდე მონაწილე ესწრებოდა.
ღონისძიება ქალაქ ლვოვის მერმა, ანდრეი სადოვიმ გახსნა. თავის სიტყვაში მან ხაზი გაუსვა იმას, რომ ინფორმაციულ ტექნოლოგიების განვითარებას შეუძლია დიდი წვლილი შეიტანოს კორუფციის აღმოფხვრაში. მაგალითად, არც ისე დიდი ხანია რაც უკრაინაში არსებობს საიტი e-data.gov.ua სადაც განთავსებულია საჯარო ინფორმაცია ბიუჯეტის ხარჯვის შესახებ, უკრაინაში ასევე შეიქმნა ელ. პეტიციების პორტალი - petition.president.gov.ua რომელსაც უკვე მილიონამდე უნიკალური მომხმარებელი ჰყავს.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოში ელ. პეტიციების პორტალის შექმნისა და დანერგვის იდეას IDFI 2012 წლიდან უწევს აქტიურ ადვოკატირებას. „პარტნიორობა ღია მმართველობისათვის“ სამოქმედო გეგმის ფარგლებში მისი ქართული ვარიანტის, Ichange.ge-ს კონცეფციის საქართველოს მთავრობისთვის შეთავაზების შემდგომ, საიტის გაშვებაზე მუშაობა აქტიურად დაიწყო და ახლა უკვე დასრულებით ეტაპზეა.
ფორუმზე სიტყვით ასევე გამოვიდნენ: უკრაინის იუსტიციის მინისტრი პაველ პეტრენკო; უკრაინის თავდაცვის მინისტრის მოადგილე იური გუსევი; უკრაინაში USAID-ის მისიის დირექტორის მოადგილე ჯონ პანელი და სხვები. უკრაინაში გამართულ ფორუმზე განხილული იყო ისეთი საკითხები როგორც : ელ-მმართველობა - რომელი სერვისები ახდენს გავლენას ქალაქზე; ელ. სერვისები - რა არის და რა გავლენა აქვთ ქალაქის ეკონომიკაზე, - რატომ არის საჭირო ღია მონაცემები და როგორ შეიძლება სტანდარტიზაცია; ფინანსები - როგორ შეიძლება ინფორმაციული ტექნოლოგიების დანერგვისა და განვითარებისთვის თანხების მოძიება.
ერთ-ერთ პანელში - „როგორ მოვხვდეთ განვითარებული ელ-მმართველობის 10 წამყვან ქვეყანას შორის“ გიორგი კლდიაშვილმა საქართველოს გამოცდილებაზე ისაუბრა. მან მოკლედ მიმოიხილა, როგორ დაიწყო ელ. სერვისების განვითარება ქვეყანაში, განიხილა ის ხარვეზები, რაც ქვეყანაში არსებობს, დაწვრილებით ისაუბრა საქართველოში ამ მიმართულებით განხორციელებულ პროექტებზე და პასუხისმგებელ უწყებებზე, ასევე ხაზი გაუსვა სამოქალაქო სექტორის ჩართულობის მნიშვნელობას კორუფციასთან ბრძოლისა და ელექტრონული დემოკრატიის განვითარების საქმეში.
გიორგი კლდიაშვილი ასევე შეეხო „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ საკითხსაც და დამსწრეების ყურადღება სამოქმედო გეგმაზე, ქვეყნის მიერ აღებულ ვალდებულებებზე და 2011-2015 წლებში მომხდარ მნიშვნელოვან მოვლენებზე გაამახვილა.
ლევან ავალიშვილმა გააკეთა მოხსენება პანელზე „ელ. სერვისები და იდენტიფიკაცია“. დისკუსია ეძღვნებოდა ელექტრონული სერვისების განვითარების მნიშვნელობას ღია მმართველობის დანერგვაში. ლევანმა ისაუბრა ამ მიმართულებით საქართველოში არსებულ გამოცდილებაზე და ისეთ პროექტზე, როგორიც არის პეტიციების ელექტრონული სისტემა.

IDFI Representatives Gave Speeches at Forum on E-governance in Lviv
Representatives of Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) attended the E-governance Forum in Lviv, Ukraine, on September 18-19.
Around 50 international experts, more than 200 participants from various cities of Ukraine and other countries participated in the event. Giorgi Kldiashvili, Director of IDFI and Levan Avalishvili, Chairman of the Board of IDFI were among the guests.
Andrei Sadovi Mayor of Lviv opened the forum. In his speech Mr. Sadovi claimed that development of Information Technologies can play a huge role in eliminating corruption. Mayor mentioned Ukrainian web portal e-data.gov.ua, where various types of public information is published. For instance, information about the budget spending. Another web-page of petitions - petition.president.gov.ua already has around one million unique users.
Notably, IDFI has been actively advocating establishment of Georgian petition portal since 2012. After suggesting the concept of web-page Ichange.ge within the frames of the OGP Action plan to the government of Georgia, working to launch the portal has begun and currently, it is in final stage.
Pavel Petrenko, Minister of Justice of Ukraine; Yuri Gusev, Deputy Minister of Defense of Ukraine; Jon panel, Deputy Director of the USAID Mission in Ukraine and other guests gave speeches on the forum. The main topics of discussion were: E-Governance – which electronic programs’ presence or absence affect the city; E-services – what influence they have on city economy, why OpenData is necessary and how the standardization is possible, Finances – principle of fundraising for IT projects.
During the panel "How to get into the top ten E-developed countries?", Giorgi Kldiashvili, director of IDFI presented Georgia’s practice. He explained how developing e-services has started in the country, highlighted main challenges, talked about implemented project and responsible agencies. Mr. Kldiashvili also underlined the importance of engagement of the civil society in the fight against corruption and e-democracy development.
At the panel, Giorgi Kdliashvili also drew attendees’ attention to the OGP Action Plan, Georgia’s commitments and important events occurred over the years of 2011-2015.
Levan Avalishvili gave speech in the panel of “E-services and Identification”. Participants of the panel discussed the importance of development of e-services for good governance. Mr. Avalishvili shared Georgian experience in this sense and mentioned projects, such as - electronic system for petitions.