IDFI-ის მიერ შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს USAID-ის პროექტის „დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივა (GGI) საქართველოში ფინანსური მხარდაჭერით განხორციელებული პროექტის „ღია მონაცემები: ცვლილებებისა და ინოვაციების წყარო“ ერთ-ერთ მთავარ მიზანს წარმოადგენდა ღია მონაცემების პორტალის WWW.DATA.GE-ის განვითარების მხარდაჭერა. აღნიშნული პროექტის დაწყების მომენტისათვის 2015 წლის სექტემბრის მდგომარეობით პორტალზე საქართველოს საჯარო დაწესებულებების მიერ განთავსებული იყო მხოლოდ 95 ღია მონაცემი, რომელთა რიცხვიც პროექტის მიმდინარეობისას ეტაპობრივად გაიზარდა და დღეის მდგომარეობით შეადგენს 129 ღია მონაცემს.
პროექტის ფარგლებში IDFI-ის მიერ განხორციელებული კვლევის „ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობა საქართველოში“ მიხედვით ღია მონაცემების პორტალზე გამოქვეყნებული ღია მონაცემთა რაოდენობა, არ შეესაბამებოდა საქართველოს საჯარო დაწესებულებებში აღნიშნული კუთხით არსებულ რესურსს. აღნიშნული მოსაზრება გამყარებული იყო იმ მოცემულობით, რომ მხოლოდ 72 საჯარო დაწესებულებიდან მათ გამგებლობაში არსებული მონაცემთა ბაზებისა და რეესტრების შესახებ მოწოდებული მონაცემებიდან და ვებ-გვერდების მონიტორინგის შედეგად ინსტიტუტის მიერ შეირჩა 162 იმგვარი მონაცემთა ერთობლიობა, რომელიც არ იყო წარმოდგენილი და მიზანშეწონილი იყო მათი ღია მონაცემების პორტალზე განთავსება.
კვლევის შედეგების გათვალისწინებით IDFI-ის მიერ საქართველოში ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებასთან დაკავშირებით შემუშავდა მთელი რიგი რეკომენდაციები, რომელთა შორის იყო საჯარო დაწესებულებების მიერ იმ მონაცემთა ბაზებისა და რეესტრების ღია მონაცემების პორტალზე განთავსება, რომლებიც კვლევის შედეგად ინსტიტუტის მიერ იყო იდენტიფიცირებული. შესაბამისად, კვლევის ობიექტ საჯარო დაწესებულებებს ინსტიტუტის მიერ წერილობით გაეწია რეკომენდაცია სხვადასხვა მონაცემთა ბაზებისა თუ რეესტრის პორტალზე განთავსებასთან დაკავშირებით.
მისასალმებელია ის ფაქტი, რომ მთელმა რიგმა უწყებებმა IDFI-ს აცნობეს რომ, გამოთქვამდნენ მზადყოფნას ინსტიტუტის მიერ რეკომენდირებული სხვადასხვა მონაცემთა ბაზების უახლოეს მომავალში ღია მონაცემების პორტალზე განთავსებასთან დაკავშირებით. აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ დღეის მდგომარეობით ღია მონაცემების პორტალზე სხვადასხვა უწყებების მიერ უკვე გამოქვეყნდა ინსტიტუტის მიერ რეკომენდირებული მონაცემთა ბაზები. მათ შორის: სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს მიერ თეთრი სიის რეესტრი, შავი სიის რეესტრი და გაფრთხილებულ მომწოდებელთა რეესტრი. ღვინის ეროვნული სააგენტოს მიერ საქართველოდან ექსპორტირებული ღვინის სტატისტიკური მონაცემთა ბაზა. ამასთან, აღნიშნულ პორტალზე ღია მონაცემები განათავსეს იმგვარმა უწყებებმა, რომლებმაც პროექტის განხორციელებისას ინსტიტუტს ვერ განუმარტეს თუ რა მონაცემთა ბაზები იყო მათ გამგებლობაში. მათ შორის აღსანიშნავია საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში, რომელმაც IDFI-ის კვლევის შედეგების გამოქვეყნების შემდეგ პორტალზე 13 ღია მონაცემი განათავსა.
ინსტიტუტის მიერ რეკომენდირებული სხვადასხვა მონაცემთა ბაზების უახლოეს მომავალში ღია მონაცემთა პორტალზე განთავსების მზადყოფნა წერილობით IDFI- ის აცნობა შემდეგმა საჯარო დაწესებულებებმა :
1) საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტრო
2) სურსათის ეროვნული სააგენტო
3) დაცული ტერიტორიების სააგენტო
4) კომუნიკაციების ეროვნული კომისია
5) ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიურო
6) საჯარო სამსახურის ბიურო
7) საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრი
8) სტატისტიკის ეროვნული სამსახური
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის შემთხვევაში ინსტიტუტს განემარტა, რომ აღნიშნული უწყება აცნობიერებდა ღია მონაცემების პორტალზე მონაცემთა ბაზების გამოქვეყნების მნიშვნელობას და აღნიშნულთან დაკავშირებით გაიმართებოდა სსიპ მონაცემთა გაცვლის სააგენტოსთან გარკვეული მოლაპარაკებები.
საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის, გარემოს ეროვნული სააგენტოს და ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის შემთხვევაში IDFI-ის ეცნობა რომ უახლოეს მომავალში ინსტიტუტის მიერ შეთავაზებული მონაცემთა ბაზების თუ რეესტრების ღია მონაცემების პორტალზე განთავსება გარკვეული გარემოებების გამო ვერ მოხერხდებოდა.
IDFI-ის მიერ საჯარო დაწესებულებებისათვის გაგზავნილ რეკომენდაციებთან დაკავშირებით მიღებული საპასუხო წერილების ანალიზის შედეგად, შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ უახლოეს მომავალში ღია მონაცემების პორტალზე განთავსებული ღია მონაცემების რაოდენობა გარკვეულწილად გაიზრდება. IDFI იმედს გამოთქვამს, რომ სხვა უწყებების შემთხვევაშიც, რომლებისგანაც ინსტიტუტის რეკომენდაციებზე არსებული შეხედულებები უცნობია, განახორციელებენ ქმედით ნაბიჯებს მათ გამგებლობაში არსებული მონაცემთა ბაზების ღია მონაცემების პორტალზე www.data.gov.ge განთავსებასთან დაკავშირებით.
ამასთან, ინსტიტუტი მიიჩნევს, რომ „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ ფარგლებში საქართველოს მთავრობის მიერ შექმნილი ღია მონაცემების პორტალის ეფექტურ ფუნქციონირებას მნიშვნელოვნად ხელს შეუწყობს საქართველოს მთავრობის მიერ პოლიტიკის დოკუმენტის დამტკიცება, სადაც განსაზღვრული იქნება საჯარო სექტორის ღია მონაცემების მართვისა და სავალდებულო გამოქვეყნების ერთიანი სტანდარტები.

In September 2015, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) launched a project titled Open Data: Source for Changes and Innovations with the financial support of USAID’s Good Governance Initiative (GGI) in Georgia project. The goal of the project is to support the development of the Georgian open data portal www.data.gov.ge. At the start of the project the portal included only 95 databases from various public institutions. This number has since been climbing and currently stands at 129 databases.
IDFI’s research revealed that the data currently available through the portal does not match the actual open data resources available at public institutions. This observation is supported by the fact that IDFI was able to identify 162 datasets from the information obtained directly from 72 public institutions regarding their databases as well as through monitoring their websites that qualify as open data but have not been published on the open data portal.
Based on the above research IDFI developed a number of recommendations on improving open data access in Georgia. One of the recommendations was for public institutions to upload the specific databases and registries identified by IDFI to the open data portal. For this purpose, IDFI provided relevant public institutions with detailed written recommendations. The open data portal also contains databases from those public institutions that were unable to provide IDFI with specific information about the databases they manage. One such public institution is the State Ministry of Georgia on European and Euro-Atlantic Integration, which uploaded 13 databases to the open data portal after IDFI published its report.
We welcome the fact that many of the above public institutions expressed readiness to follow our recommendation. In fact, some of them have already uploaded their databases, including the State Procurement Agency’s whitelist, blacklist, and warned suppliers list, as well as the National Wine Agency’s database on wine export statistics.
The following public institutions have notified IDFI about planning to upload their databases to the open data portal in the near future:
1) Ministry of Internally Displaced Persons
2) National Food Agency
3) Agency of Protected Areas
4) National Communications Commission
5) Levan Samkharauli National Forensics Bureau
6) Civil Service Bureau
7) National Intellectual Property Center
8) National Statistics Office
The National Statistics Office explained that they realized the importance of publishing databases on the open data portal, and that they would hold negotiations with the LELP Data Exchange Agency regarding this matter.
The Central Election Commission, the National Environment Agency and the Financial Monitoring Service informed IDFI that due to certain circumstances they would not be able to upload the recommended databases and registries to the open data portal in the near future.
Based on the responses to our recommendations, we assume that the volume of data available through the open data portal will increase to some extent in the near future. IDFI hopes that the public institutions that did not respond to our recommendations will also take steps to upload more of their data to the portal.
IDFI believes that the Georgian government must approve a policy document outlining the standards of management and mandatory disclosure of open data in the public sector, for such a document would greatly improve the effectiveness of the Open Government Partnership’s open data portal.