IDFI-ის დირექტორმა მონაწილეობა მიიღო ბაქოში აზიის განვითარების ბანკის რიგით 48-ე ყოველწლიურ შეხვედრაში
სიახლეები | ეკონომიკა და სოციალური პოლიტიკა | პუბლიკაციები | სტატია 6 მაისი 2015
IDFI-ის დირექტორმა მონაწილეობა მიიღო ბაქოში აზიის განვითარების ბანკის რიგით 48-ე ყოველწლიურ შეხვედრაში 2015 წლის 2-5 მაისს, აზიის განვითარების ბანკის მმართველთა საბჭომ ბაქოში, აზერბაიჯანში გამართა 48-ე ყოველწლიური შეხვედრა, რომლის ფარგლებში განიხილეს რეგიონალურ და ინსტიტუციურ განვითარებასთან დაკავშირებული საკითხები. შეხვედრა წარმოადგენდა საუკეთესო პლატფორმას ფინანსებისა და განვითარების მინისტრების, ცენტრალური ბანკების მმართველების, კერძო სექტორის, სამოქალაქო საზოგადოებისა და მედიის წარმომადგენლებისთვის რათა განეხილათ აზიის რეგიონში არსებული პრობლემები და გამოწვევები და ერთად მოეძებნათ შესაძლო გადაჭრის გზები. ყოველწლიურ შეხვედრას დაესწრო 3000-ზე მეტი წარმომადგენელი მთელი მსოფლიოდან.
წლევანდელი შეხვედრის სახელწოდება იყო "პარტნიორული ხელშეწყობა განვითარებისთვის".
IDFI-ს დირექტორი, გიორგი კლდიაშვილი მიწვეული იყო შეხვედრის ერთ-ერთ პანელში მონაწილეობის მისაღებად, რომლის სახელწოდება გახლდათ „სამოქალაქო საზოგადოება, მმართველობა და ინკლუზიური ეკონომიკა - ბოლო დროინდელი ვითარებები“. ამ პანელში საქართველოს, აზერბაიჯანის, ინდოეთის, ინდონეზიის და ყირგიზეთის წარმომადგენლებმა ისაუბრეს თავიანთ ქვეყნებში სამოქალაქო სექტორის წვლილზე ისეთ საკითხებში, როგორიცაა ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა, გადაწყვეტილებების მიღებაში მოქალაქეთა ჩართულობა, კორუფციის შემცირება, გამჭვირვალობა და ანგარიშვალდებული ინსტიტუტების არსებობა, კანონის უზენაესობა და სხვა.
სამოქალაქო საზოგადოების პანელის მოდერატორი გახლდათ ვინაი ბარგავა - ფონდ პარტნიორობა გამჭვირვალობისთვის მთავარი ტექნიკური მრჩეველი. დისკუსიაში მონაწილეობას იღებდნენ ბარტ იდესი - აზიის განვითარების ბანკის სოციალური განვითარების, მმართველობის და გენდერის განყოფილების დირექტორი და დენიელ კაუფმანი - ბუნებრივი რესურსების მართვის ინსტიტუტის პრეზიდენტი.
მოწვეულ სტუმრებს შორის იყვნენ ნურზათ აბდურასულოვა - სამოქალაქო ფონდის უნისონის დირექტორი (ყირგიზეთი), ჯორჯ ჩერიანი - CUTS International-ის დირექტორი (ინდოეთი), ვუგარ ბაირამოვი - ეკონომიკური და სოციალური განვითარების ცენტრის თავმჯდომარე (აზერბაიჯანი), ნანდა სიომბინგი - ღია მმართველობის სპეციალისტი - რეგიონული ინფორმაციისა და სწავლების ცენტრის წარმომადგენელი (ინდონეზია).
გიორგი კლდიაშვილმა ისაუბრა „ღია მმართველობის პარტნიორობა საქართველოს“ ფორუმის შესახებ, ასევე ყურადღება გაამახვილა იმ რეკომენდაციებზე, რომლებიც არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებმა მოამზადეს და რომელზე დაყრდნობითაც შემუშავდა ღია მმართველობის პარტნიორობის სამოქმედო გეგმა, რა მიღწევები აქვს საქართველოს OGP-ში. აღინიშნა ასევე, საქართველოს ანტი-კორუფციული სამოქმედო გეგმის შესახებ, რომელიც საქართველოს მთავრობამ დაამტკიცა ერთი კვირის წინ და რომელიც მომზადებული იყო საქართველოს უწყებათაშორისი ანტი-კორუფციული საბჭოს მიერ არასამთავრობო სექტორის აქტიური ჩართულობით. მან დამსწრე საზოგადოებას განუმარტა, თუ როგორ მუშაობენ საქართველოში არასამთავრობო ორგანიზაციები ინფორმაციის თავისუფლების და ხელმისაწვდომობის განვითარების მხარდაჭერისა და მონიტორინგის კუთხით, როგორ შედეგიანად თანამშრომლობს მთავრობა და სამოქალაქო სექტორი ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის ფარგლებში, დეტალურად განიხილა IDFI-ის საქმიანობა. აღინიშნა ასევე სამოქალაქო სექტორისა და მთავრობის წარმატებულ თანამშრომლობის მაგალითები სოციალური და ეკონომიკური განვითარების სტრატეგია-საქართველო 2020-ის იმპლემენტაციის პროცესში.
გიორგი კლდიაშვილმა ხაზი გაუსვა საქართველოში მიმდინარე რეფორმებს, კერძოდ პროკურატურის რეფორმას, შინაგან საქმეთა სამინისტროს რეფორმას, სასამართლო რეფორმას, რომელთა განხორციელებაში დიდია სამოქალაქო სექტორის წვლილი.
გამოსვლაში გიორგი კლდიაშვილმა აღინიშნა იმ გამოწვევების შესახებ, რომელიც არსებობს საქართველოში მოსახლების ჩართულობასთან დაკავშირებით გადაწყვეტილების მიღების პროცესში, განსაკუთრებით, ღია მმართველობის საკითხებზე ცნობიერების ამაღლების კუთხით რეგიონულ დონეზე.
შეხვედრის ორგანიზატორებმა იმედი გამოთქვეს, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციები კვლავაც გააგრძელებენ ხელისუფლებასთან თანამშრომლობას უკეთესი შედეგების მისაღწევად.
გიორგი კლდიაშვილი 4 მაისს წლიური შეხვედრის ფარგლებში გამართული მეხუთე ახალგაზრდული ფინალური დებატების ჟიურის წევრიც იყო, რომელშიც გამარჯვება წელს ყაზახეთმა მოიპოვა.

The Director of IDFI, Giorgi Kldiashvili participated in 48th annual meeting of Asian Development Bank (ABD) in Baku on 2-5 May 2015. The Board of Governors of Asian development Bank held 48th annual meeting in Azerbaijan, in frameworks of which issues related regional and institutional development were discussed. The meeting provided best platform for ministers of finance and development, central bank managers, private sector representatives, civil society organizations and media development in order to discuss current issues and challenges that Asian region is facing, with the goal of identifying possible solutions. The meeting was attended by 3,000 representatives from all over the world.
The title this year was- “Fostering Partnership for development”.
The Director of IDFI, Giorgi Kldiashvili was invited to participate in the panel “Civil Society, Government and inclusive economic- the recent developments“. In this panel representatives of Georgia, Azerbaijan, India, Indonesia and Kyrgyzstan, discussed the contributions of civil sector in such issues as ensuring access to information, public engagement in decision-making, reducing corruption, increasing transparency of the governments and ensuring accountability of institutions, the rule of law and etc.
The moderator of the civil society panel was Vinay Bhargava – the chief technical advisor of the Partnership for Transparency Fund. Bart W. Edes- Director of Social Development, Governance and Gender Division, ABD and Daniel Kaufman President of Natural Resource Governance Institute, participated in discussions.
Among the invited guest were: Nurzat Abdyrasulova Director of Civic Foundation UNISON (Kyrgyz Republic), George Cherian Director of CUTS International (India), Nanda Sihombing Open Government Specialist, representative of Central for Regional Information and Studies, PATTIRO (Indonesia).
Giorgi Kldiashvili talked about the “Open Government Georgia’s” Forum, also emphasized the recommendations prepared by CSO and international organizations according to which national action plans and achievements of Georgia in OGP were established. He also outlined anti-Corruption Action Plan of Georgia which was approved by the Government of Georgia last week and was prepared by the Inter-Agency Anti Corruption Council of Georgia with the active involvement of civil society. Mr. Kldiashvili presented to the audience information about how The CSOs are working in Georgia with regard to the freedom of information, supporting the development of accessibility and monitoring, how effectively government and civil sector cooperate in frameworks of Open Government Forum. He discussed the activities of IDFI in details and also noted effective cooperation of government and civil sector in implementation of the Social and Economic Development Strategy- Georgia 2020.
Giorgi Kldiashvili stressed out the reforms undergoing in Georgia currently and specifically reforms in the Prosecutor’s office of Georgia, Ministry of Internal Affairs and in Judiciary system. Civil society puts a significant share in the realization of these reforms. Giorgi Kldiashvili in his statement, addressed challenges connected to the engagement of citizens in decision making process and specifically regarding the raising of awareness on open government on regional level. Organizers of the meeting expressed their hopes that Civil Society Organizations will further continue cooperation with government in order to achieve better results.
Giorgi Kldiashvili was also the jury member of the 5th youth final debates held on May 4th which finished with the victory of Kazakh students.