IDFI საპარლამენტო ღიაობის დეკლარაციის მხარდამჭერ ორგანიზაციად აღიარეს
2015 წლის 24 ივლისს, OpeningParliament.org-მა „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI) შეიყვანა საპარლამენტო ღიაობის დეკლარაციის მხარდამჭერ ორგანიზაციათა ჩამონათვალში.
OpeningParliament.org არის საპარლამენტო მონიტორინგის განმახორციელებელი ორგანიზაციების ფორუმი. ფორუმის შექმნა მიზნად ისახავს ხელი შეუწყოს საპარლამენტო მონიტორინგის განმახორციელებელ ორგანიზაციებს ერთმანეთთან დაკავშირებასა და გამოცდილების გაზიარებაში.
აღსანიშნავია, რომ აღნიშნულ ფორუმზე განთავსებულია საპარლამენტო ღიაობის დეკლარაცია, რომელსაც საქართველოს პარლამენტი 2015 წლის 30 აპრილს შეუერთდა.
საპარლამენტო ღიაობის დეკლარაცია მოუწოდებს მსოფლიოს საკანონმდებლო ორგანოებს საპარლამენტო მონიტორინგის განმახორციელებელ ორგანოებთან მჭიდრო თანამშრომლობის საფუძველზე გაზარდონ საპარლამენტო ღიაობა და მოქალაქეთა ჩართულობა საპარლამენტო საქმიანობაში. აღნიშნული დეკლარაცია ასევე მოუწოდებს ყველა ქვეყნის პარლამენტს, რომ დანერგონ ელექტრონულ ტექნოლოგიები საპარლამენტო საქმიანობაში და ხელი შეუწყონ საპარლამენტო ინფორმაციის გამჭვირვალობას და ხელმისაწვდომობას.
OpeningParliament.org-ზე დასახელებულია საპარლამენტო ღიაობის დეკლარაციის მხარდამჭერი ორგანიზაციები მსოფლიოს 85 ქვეყნიდან. საქართველოდან საპარლამენტო მონიტორინგის განმახორციელებელ ორგანიზაციათა ჩამონათვალში მითითებული იყვნენ საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველო და ჯამპსტარტი ჯორჯია. აღნიშნულ ჩამონათვალს შეუერთდა „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI). აღსანიშნავია, რომ IDFI არის ერთადერთი ქართული ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაცია, რომელიც დასახელებულია საპარლამენტო ღიაობის დეკლარაციის მხარდამჭერ ორგანიზაციად.
IDFI არის აქტიურად ჩართული საპარლამენტო ღიაობის საქმიანობაში. კერძოდ, გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან თანამშრომლობით (IDFI) და საქართველოს პარლამენტთან პარტნიორობით, ევროკავშირის (EU) მიერ დაფინანსებული პროგრამის “საპარლამენტო დემოკრატიის სისტემის გაძლიერება საქართველოში” ფარგლებში, ახორციელებს „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ ინიციატივაში საქართველოს პარლამენტის ჩართულობის მხარდაჭერის“ პროექტს.
აღნიშნული პროექტის ფარგლებში შეიქმნა საპარლამენტო ღიაობის სამუშაო ჯგუფი და საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფი, რომელთა მიზანი იყო „საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმაზე“ მუშაობა.
IDFI ორგანიზებას უწევდა აღნიშნული ჯგუფების მუშაობას, მოამზადა კვლევა საპარლამენტო ღიაობის საკითხებზე „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) წევრ ქვეყნებში, ასევე, IDFI-ს ინიციატივით გაფორმდა მემორანდუმი „საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის“ შემუშავებაში ჩართულობის თვალსაზრისით საქართველოს პარლამენტსა და საქართველოს ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფში ჩართულ საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციებს შორის. ინტერფრაქციული ჯგუფის და საქართველოს ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის მუშაობის შედეგად შემუშავდა 2015-2016 წლებზე გათვლილი „საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა“, რომელიც 2015 წლის 17 ივლისს დაამტკიცა საქართველოს პარლამენტის ბიურომ.

On 25th of July, 2015, OpenParliament.org added Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) on the list of the supporting organizations for the Declaration on Parliamentary Openness. OpeningParliament.org is a forum intended to connect world's civic organizations engaged in monitoring, supporting and opening up their countries' parliaments and legislative institutions.
On the OpenParliament.org the Declaration on Parliamentary Openness is published, which the Parliament of Georgia joined on 30th of April, 2015.
The Declaration on Parliamentary Openness calls on the legislative branches to improve the Parliamentary Openness and civil society participation in legislative affairs in cooperation with the parliamentary monitoring organizations. The Declaration also advises the legislative branches to introduce electronic technologies in the legislation process and support the transparency and accessibility on the parliamentary information.
OpeningParliament.org lists the supporting organizations for the Declaration on Parliamentary Openness from 85 countries. From Georgia, two parliamentary monitoring organizations - Transparency International-Georgia and JumpStart Georgia were listed. Now IDFI also joined the list. It is noteworthy that IDFI is the only local Georgian non-governmental organization named as a supporting organization for the Declaration on Parliamentary Openness.
IDFI is actively involved in the open parliament activities. Particularly, UN Development Program (UNDP) in cooperation with IDFI and the Parliament of Georgia, in the framework of EU funded program "Strengthening the Parliamentary Democracy System in Georgia", implements the project "Supporting Parliament of Georgia Involvement in Open Government Partnership Initiative".
Under this project the Open Parliament Georgia Working Group and the Inter-Factional Group were created, that were working on the Open Parliament Georgia Action Plan.
IDFI provided contributed the organizational support for effective functioning of the Open Parliament Georgia Working Group and the Inter-Factional Group, prepared a research paper on the Issues of Parliamentary Openness in the OGP Member States. Moreover, IDFI initiated the signing of the Memorandum between the Parliament of Georgia and the members of the Open Parliament Georgia Working Group. Memorandum also defined the terms of drafting the Open Parliament Georgia Action Plan. Resultantly, the Inter-Factional group and the members of the Open Parliament Georgia Working Group developed Open Parliament Georgia Action Plan for the years of 2015-2016, and on May 17, 2015 the Action Plan was adopted by the Bureau of the Parliament of Georgia.