IDFI ღია მმართველობის პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების დღეზე
27 ოქტომბერს მექსიკაში, ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) სამოქალაქო საზოგადოების დღე გაიმართა OGP-ის გლობალური სამიტის ფარგლებში, რომელიც მექსიკის დედაქალაქ მეხიკოში ჩატარდა.
2015 წლის ღია მმართვლეობის პარტნიორობის გლობალური სამიტზე სამოქალაქო საზოგადოების, ბიზნეს სექტორისა და მთავრობის 1500-მდე წარმომადგენელი შეიკრიბა. სამიტში მონაწილეობას იღებენ სახელმწიფო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები საქართველოდან, მათ შორის არიან IDFI-ის დელეგატები: დირექტორი - გიორგი კლდიაშვილი, თავმჯდომარე - ლევან ავალიშვილი და პროექტის კოორდინატორი - დავით მაისურაძე. საქართველოს წარმოადგენენ ასევე, იუსტიციის სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტის წარმომადგენლები - ქეთევან ცანავა და ზურაბ სანიკიძე, და საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილე - გიორგი ონიანი.
IDFI-იმ, დონორი ორგანიზაციების: UNDP-სა და EU-ს მხარდაჭერით უზრუნველყო პარლამენტარი თამარ კორძაიასა და საქართველოს პარლამენტის საზოგადოებასთან ურთიერთობისა და ინფორმაციის დეპარტამენტის უფროსის ნინო ბერაძის მექსიკაში გამართულ სამიტზე დასწრება.
OGP-ის სამოქალაქო საზოგადოების დღე ტრადიციულად ღია მმართველობის პარტნიორობის გლობალურ სამიტამდე 1 დღით ადრე ჩატარდა. მისი მიზანია სამიტის ფარგლებში სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების პროფესიული ინტერაქციისა და სოციალიზაციის უზრუნველყოფა, რაც მომავალში ეროვნულ დონეზე ხელს შეუწყობს ღია მმართველობის პარტნიორობის პრინციპების დანერგვისათვის შემუშავებული პროცესების გაღრმავებასა და გაუმჯობესებას.
OGP-ის სამოქალაქო საზოგადოების დღე შემდეგ მიზნებს ისახავს:
• გაფართოება - რამდენად შეიძლება აქტორების, საკითხებისა თუ ღია მმართველობის პარტნიორობაში ჩართული სახელმწიფოების რაოდენობის გაზრდა;
• გაღრმავება - როგორ შეიძლება OGP-ის სახელმწიფოებს შორის პარტნიორობის გაღრმავება და ქვეყნების წახალისება, რომ უკეთესი ეროვნული სამოქმედო გეგმები შეიმუშაონ;
• დაკავშირება - კავშირი იმ ხალხთან, რომლებიც სხვადასხვა ქვეყნებში განსხვავებულ საკითხებზე მუშაობენ, მაგრამ ერთი და იმავე გამოწვევებისა და პრობლემების წინაშე დგანან;
• შთაგონება - სამყაროს სხვადასხვა კუთხიდან შთამაგონებელი ისტორიებისა და ამბების გაზიარება.
სამოქალაქო საზოგადოების დღე მრავალ სესიასა და სამუშაო შეხვედრას მოიცავდა და ღონისძიება მეტწილად იდეების, გამოცდილების გაზიარებას ემყარებოდა. OGP-ის სამოქალაქო საზოგადოების დღეზე დამსწრეები განიხილავდნენ, თუ როგორ შეიძლება იყოს ღია მმართველობის პარტნიორობა უფრო ეფექტური და შედეგიანი სამოქალაქო საზოგადოებისათვის და რამდენად გრძნობს სამოქალაქო საზოგადოება ღია მმართველობის პრინციპების დანერგვის შედეგს. ამ თემის განხილვისთვის ღონისძიებაზე სხვადასხვა სახის მონაცემები გამოიყენეს განსხვავებული წყაროებიდან, მათ შორის - 2015 წლის OGP-ის სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის კვლევა, რომელიც 600-მა ადამიანმა შეავსო.
ასევე, OGP-ის სამოქალაქო საზოგადოების დღეზე ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის წარმომადგენლებმა IDFI-ის კუთხე მოაწყვეს, სადაც ღონისძიების მონაწილეებს სხვადასხვა ლიტერატურის მეშვეობის ინსტიტუტის მისიისა და აქტივობების შესახებ გააცნეს ინფორმაცია.
აღსანიშნავია, რომ წელს პირველად ღია მმართველობის პარტნიორობის გუნდმა გამოაცხადა OGP-ის ჩემპიონთა კონკურსი, რომლის მიზანია სამთავრობო და სამოქალაქო სექტორებს შორის სამოქმედო გეგმის შემუშავებისას თანამშრომლობის იდეალური შემთხვევის წარმოჩენა და შესაბამისი სახელისუფლებო გუნდის დაჯილდოება. 3 ფინალისტიდან (საქართველო, კოსტა რიკა და სიერა ლეონე), გამარჯვებული ხმის მიცემის შედეგად გამოვლინდა.
ღია მმართველობის პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების დღეზე, IDFI-ის დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა ისაუბრა, თუ რატომ იმსახურებს ამ ჯილდოს სწორედ საქართველოს პარლამენტის ინტერ-ფრაქციული ჯგუფი, რომელიც ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა, როგორც სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებით დაკომპლექტებული ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის კოორდინატორმა, ნომინაციაზე წარადგინა. გიორგი კლდიაშვილმა ასევე მადლობა გადაუხადა მხარდაჭერისთვის გაეროს განვითარების პროგრამასა (UNDP) და ევროკავშირის წარმომადგენლობას საქართვეელოში (EU).
სამი ფინალისტი ქვეყნის წარმომადგენლების გამოსვლის შემდეგ, შეხვედრის მონაწილეებს საბოლოო საშუალება ჰქონდათ დაეფიქსირებინათ საკუთარი არჩევანი. კონკურსში გამარჯვებული სწორედ საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფი გახდა. საქართველოს მიერ ღია მმართველობის პარტნიორობის ჩემპიონთა ჯილდოს მოპოვებას გამოეხმაურა საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე, დავით უსუფაშვილი: ,,25 წლის თავზე, საქართველოს პარლამენტის სახელი უკვე მსოფლიოშია ცნობილი. მექსიკაში, მეხიკოში მიმდინარე საერთაშორისო ღონისძიებაზე, საქართველოს პარლამენტში შექმნილი ჯგუფი, რომელმაც შეიმუშავა პარლამენტის ღიაობის და საკანონმდებლო საქმიანობის გამჭვირვალობის სამუშაო გეგმა და დანერგა ახალი სტანდარტები, აღიარდა მსოფლიო ჩემპიონად. ჩვენი კოლეგა, თამარ კორძაია, წარმოადგენს პარლამენტს ამ ღონისძიებაზე. სამუშაო ჯგუფი არის მრავალპარტიული, ყველა ფრაქციის წარმომადგენელი ბრძანდებოდით ამ ჯგუფში, ასე რომ ამის შემდეგ კიდევ უფრო მეტი გვაქვს გასაკეთებელი ამ სტანდარტების ცხოვრებაში დასანერგად."
აღსანიშნავია, ასევე ის ფაქტი, რომ ღია მმართველობის პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადობის დღის გახსნაზე, საქართველო წარმოჩინდა, როგორც საუკეთესო მაგალითი - სამოქმედო გეგმის დანერგვის პროცესში სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობისა და თანამშრომლობის კუთხით.
OGP-ის სამოქალაქო საზოგადოების დღეზე IDFI-ის დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა მონაწილეობა მიიღო სესიაში ,,საკანონმდებლო ორგანოს პარტნიორობაში ჩართვის საუკეთესო გზები". სესიის მიზანს წარმოადგენდა საერთო ხედვის ჩამოყალიბება სამოქალაქო საზოგადოების, საპარლამენტო მონიტორინგის განმახორციელებელი ორგანიზაციებისა და პარლამენტის ურთიერთობისთვის, რომლის საფუძველზეც შესაძლებელი იქნება საპარლამენტო ღიაობის ქსელის შექმნა.
გიორგი კლდიაშვილმა ასევე მონაწილეობა მიიღო სესიაში სახელწოდებით ,,ღია მმართველობის პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ცოდნის გაზიარება - ეროვნული სამოქმედო გეგმის შემუშავებისთვის მთავრობასთან თანამშრომლობა." კერძოდ, გამომსვლელებმა ისაუბრეს არასამთავრობო ორგანიზაციების გამოცდილებაზე, მათ მიერ განხორციელებულ ეფექტურ პრაქტიკებზე ღია მმართველობის პარტნიორობის პრინციპების დანერგვის პროცესში და წარმოქმნილი გამოწვევების გამკლავებაზე.
IDFI-ის თავმჯდომარემ, ლევან ავალიშვილმა განიხილა ,,მოქალაქეზე ორიენტირებული ანტი-კორუფციული ინიციატივები". სამუშაო შეხვედრაზე ისაუბრეს იმ მეთოდებსა და მექანიზმებზე, რომლებიც შესაძლოა გამოყენებულ იქნას მთავრობასა და არასამთავრობო ორგანიზაციების თანამშრომლობისას, კორუფციის პრობლემის გადასაჭრელად. სამუშაო შეხვედრა აერთიანებდა, როგორც სამოქალაქო საზოგადოების ისე მთავრობის წარმომადგენლებს და კერძო სექტორის წარმომადგენლებს, რომლებიც სისტემური კორუფციის წინააღმდეგ სამოქალაქო საზოგადოების ბრძოლით არიან დაინტერესებულნი.
ღია მმართველობის პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების დღის სხვა განსახილველი თემები იყო: „სამოქალაქო საზოგადოების როლი ახალგაზრდების ჩართულობით ანგარიშვალდებულების მიღწევის მხარდაჭერაში“ “სამოქალაქო საზოგადოების ხელთ არსებული მექანიზმები ძლიერი ეროვნული სამოქმედო გეგმისთვის“. „სამოქალაქო სივრცის გააზრება: კონცეპტები, ტენდენციები და გავლენა“ „პოლიტიკის გამჭვირვალობა“ „ღია მმართველობის მომავალი“ და სხვა.

On October 27th, the OGP Civil Society Day took place within the Open Government Partnership Global Summit Mexico 2015.
The Open Government Partnership Global Summit Mexico 2015 is an annual event and has gathered around 1,500 participants - including representatives from civil society organizations, businesses and governments. Among the attendees are the representatives of the IDFI: Director - Giorgi Kldiashvili, Chairman - Levan Avalishvili and Project Coordinator - David Maisuradze. Moreover, with the support of the UNDP and the EU, the IDFI ensured the attendance of the MP - Tamar Kordzaia and the Head of Public Relations and Information Department - Nino Beradze, at the OGP Global Summit. Ketevan Tsanava and Zurab Sanikidze from the Analytical Department of the Ministry of Justice of Georgia and Giorgi Oniani, Deputy Executive Director of the Transparency International – Georgia are also attending the event.
The OGP Civil Society Day was traditionally held the day before the Summit to provide an informal opportunity for civil society actors involved in the OGP to connect and interact. The OGP believes, CSD is a good chance for the civil society actors to exchange the ideas and have the conversations necessary for strengthening national OGP processes in future. Furthermore, the objective of the CSD is that the OGP civil society community is energized, connected and ready for both the OGP Summit and for engaging with the OGP process in their own countries.
The OGP Civil Society Day is organized around the following themes:
• Broaden: provide space to explore why and how to broaden the actors, issues and countries involved in OGP;
• Deepen: discuss how to deepen the partnerships, push the level of ambition and create better plans;
• Connect: network with people working in different countries and on different issues, but facing similar realities;
• Inspire: hear inspiring stories from across the globe and explore new open government frontiers.
The Civil Society Day encompassed many enlightening sessions and workshops, focused on sharing stories and peer-learning. Participants of the event discussed how does civil society experience the OGP and how the OGP is delivering for civil society. Session considers data and stories from a range of sources - including the 2015 OGP Civil Society Engagement Survey that was filled in by over 600 people.
Within the OGP Civil Society Day Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) organized an IDFI corner where the representatives of the institute introduced participants of the summit with the mission, goal and activities of the IDFI via various informational pamphlets, booklets, amusing stickers, markers, etc.
Notably, for the first time, the civil society members of the OGP Steering Committee presented an award to an OGP government - the OGP Government Champions Award. Georgia along with Costa Rica and Sierra Leone was selected for the final phase of the contest - public voting which was open until October 27th. At the event, Giorgi Kldiashvili, Director of IDFI, explained the audience why he felt the Parliament of Georgia was going 'above and beyond the call of OGP duty' and why did Georgia deserved winning the contest, he described the process of collaboration among the MPs and the civil society representatives in the process of elaboratin the Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016 and thanked donors - UNDP and EU for their support. After the speeches delivered by representatives of three finalist countries, attendees of the OGP Civil Society Day had the last chance for voting for their preferred winning government.
Georgia was honored to become the winner of the OGP Government Champions Award. The Award was intended to showcase the ideal co-creation dynamic between the government and civil society while elaborating the National Action Plan; to provide a high-level political visibility to the key actors who have played an immense role in upholding the OGP commitments and award the team that shared responsibility, authority and co-created the Action Plan, successfully managed safeguarding the voice of civil society actors in the National Action Plan development process and embraced the recommendations from civil society regardless political sensitivity of initiatives and difficulty for the government.
IDFI had nominated the Inter-Factional Working Group of the Parliament of Georgia since the Institute believes, Inter-Factional Group, consisting of 11 Members of Parliament from majority and minority factions, has made an active input in the process of elaboration of the Action Plan and putting forward the commitments, which the Parliament is supposed to implement in the years of 2015-2016.
Moreover, Georgia was showcased as the best practice country in engagement and collaboration with the civil society during the Action Plan implementation.
At the OGP Civil Society Day Giorgi Kldiashili participated in the session of 'Best ways of involving the Legislative branch in the 'openness partnerships'. The primary objective of the session was to come up with a common vision about the work relationship between CSOs/PMOs (Parliamentary Monitoring Organizations) and Parliaments, towards the launch of the Open Parliament Network.
Kldiashvili also took part in the workshop titled as 'OGP Civil Society Knowledge Sharing - Working with Government on NAPs'. The session focused on drawing on CSO experiences from across the globe to share knowledge, identify strategies that work, and begin discussion toward ways to advance open government - and overcome obstacles in collaborations between national BSOs and their governments involved in the OGP processes.
Chairman of IDFI, Levan Avalishvili spoke about 'Citizen Centric Anti-Corruption Initiatives'. The workshop explored cutting-edge strategies, tools and methods that demonstrate constructive engagement and collaboration between civil society organizations and governments to address endemic corruption. The workshop participants involved CSO and government representatives, as well as private sector interested in civic anticipation against systemic corruption.
Other topics of discussion during the OGP Civil Society Day were: 'The role of civil society in promoting global youth-led accountability', 'Civil society tools for strong NAPs', 'Understanding civic space: concepts, trends and affects', 'Police Transparency', 'Future of Open Government', and etc.