IDFI-მ უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის პოზიციაზე საქართველოს პრეზიდენტს უზენაესი სასამართლოს მოქმედი მოსამართლის - ქალბატონ ნათია წკეპლაძის კანდიდატურა შესთავაზა
სიახლეები | განცხადებები 9 თებერვალი 2015
9 თებერვალს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) საქართველოს პრეზიდენტს, გიორგი მარგველაშვილს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის პოზიციაზე პარლამენტისთვის წარსადგენად უზენაესი სასამართლოს მოქმედი მოსამართლის, ნათია წკეპლაძის კანდიდატურა შესთავაზა.
ქალბატონი ნათია წკეპლაძე 1999-2005 წლებში იყო თბილისის საოლქო სასამართლოს მოსამართლე, 2004 წლამდე ამავე სასამართლოს ადმინისტრაციული სამართლისა და საგადასახადო საქმეთა სააპელაციო პალატის თავმჯდომარე. 2005 წლიდან ქალბატონი ნათია წკეპლაძე არის საქართველოს უზენაესი სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა პალატის წევრი. მას მიღებული აქვს უმაღლესი იურიდიული განათლება, ეწევა საგანმანათლებლო და აკადემიურ საქმიანობას უმაღლეს სასწავლებლებში, არის სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციის მოწვეული ექსპერტი ადმინისტრაციული სამართლის დარგში. არის მრავალი სამეცნიერო ნაშრომისა და კვლევის ავტორი და თანაავტორი.
ქალბატონი ნათია წკეპლაძე არის უმწიკვლო რეპუტაციის ადამიანი და მოსამართლე. ის ყოველთვის გამოირჩევა მიუკერძოებლობითა და მაღალი პროფესიონალიზმით თავის საქმიანობაში, რის გამოც სარგებლობს დიდი ავტორიტეტითა და პატივისცემით მოსამართლეთა კორპუსში, აკადემიურ წრეებში, სამოქალაქო საზოგადოებაში. მისი სასამართლო გადაწყვეტილებები ხშირ შემთხვევაში გამხდარა მნიშვნელოვანი პრეცედენტის შემქმნელი სხვადასხვა პრობლემური სამართლებრივი საკითხის გადაწყვეტისას. ქალბატონი ნათია წკეპლაძის ხედვები საჯარო სამსახურში პროფესიული ეთიკის სტანდარტების შესახებ ხშირად გამხდარა სამაგალითო საჯარო სექტორისთვის.
ქალბატონი ნათია წკეპლაძე არის სამართლის დარგში მაღალი დონის პროფესიონალი, პრინციპული ადამიანი და დამოუკიდებელი თავის გადაწყვეტილებებში. მას აქვს ძლიერი ორგანიზაციული უნარები, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია საქართველოს მართლმსაჯულების სისტემის რეფორმის წარმატებით განხორციელებისთვის.
IDFI მიიჩნევს, რომ ქალბატონი ნათია წკეპლაძის კვალიფიკაცია, პროფესიული გამოცდილება, რეპუტაცია და პიროვნული თვისებები სრულად შეესაბამება უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარისთვის გათვალისწინებულ მოთხოვნებს.

On the 9th of February the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) addressed the President of Georgia Mr. Giorgi Margvelashvili and proposed him the candidacy of Ms.Natia Tskepladze for the position of Chairman of the Supreme Court to be approved by the Parliament of Georgia.
During 1999-2005 Ms. Natia was the judge of Tbilisi City Court and held the position of the chairman of the Chamber of Administrative and Tax law Cases. Since 2005 Ms. Natia is the member of the Administrative Chamber of the Supreme Court of Georgia. She has higher legal education and conducts academic activities in higher educational institutions. She is an invited lecturer in the field of administrative law of a number of international organizations. Ms.Tskepladze is the author of various academic research and papers.
Ms.Natia Tskepladze has impeccable reputation. She always distinguishes herself with unbiased approach and high level of professionalism. Hence she enjoys authority and respect among judges, academic fields, and civil society. Decisions rendered by her have in many cases served as an important example for setting new precedents in dealing with problematic legal issues. Opinions of Ms.Tskepladze on the standards of professional ethics in civil service have often been exemplary for public servants.
Ms.Natia is a high level professional in the field of law. She is a person of high principles and always independent in her decisions. She has strong organizational skills, which is highly important for the successful implementation of the reform of the judiciary branch.
IDFI believes that the qualification, professional experience, reputation and personal qualities of Ms.Natia are in full compliance with the requirements of the chairman of the Supreme Court.