IDFI თავდაცვის სამინისტროს გამჭვირვალობის სტრატეგიის შემუშავებაში მონაწილეობს
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI)  ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციასთან, საერთაშორისო გამჭვირვალობასთან და მედიაკოალიციასთან ერთად თავდაცვის სამინისტროს გამჭვირვალობის სტრატეგიის შემუშავებაში მონაწილეობს.
2013 წლის 10 იანვარს თავდაცვის სამინისტროში  გამჭვირვალობაზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციების ჯგუფთან პირველი  სამუშაო შეხვედრა შედგა.
შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღეს თავდაცვის  მინისტრმა ირაკლი ალასანიამ, მინისტრის მოადგილეებმა და თავდაცვის სამინისტროს სხვა ხელძღვანელმა პირებმა. მათ არასამთვრობოებს  სამომავლო გეგმები გააცნეს. განხილულ იქნა სამინისტროს მაქსიმალური ტრანსპარენტულობის მისაღწევად  განსახორციელებელი ღონისძიებები. გადაწყდა, რომ თანამშრომლობის ფორმატში კონცეპტუალური დოკუმენტების შემუშავების პროცესში სამოქალაქო საზოგადოება აქტიურ მონაწილეობას მიიღებს.
არსამთავრობო ორგანიზაციებმა მათ მიერ განხორციელებული კვლევის შედეგები წარმოადგინეს და სამინისტროს გამჭვირვალობის გაუმჯობესების მიზნით რეკომენდაციები შესთავაზეს.
გაცნობითი ხასიათის შეხვედრა თავდაცვის მინისტრმა  25 არასამთავრობო ორგანიზაციასა და ექსპერტთან 2012 წლის 5 დეკემბერს გამართა.
როგორც სამინისტროს, ასევე სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენელთა მხრიდან გამოითქვა ურთიერთთანამშრომლობის სურვილი, შეიქმნა სამი სამუშაო ჯგუფი: თავდაცვის ტრანსფორმაციის, ნატოში ინტეგრაციისა და საერთაშორისო ოპერაციების და გამჭვირვალობასა და ადამიანის უფლებებზე მომუშავე ჯგუფები.

Institute for Development of Freedom of Informationtogether with The Young Lawyers Association of Georgia, International Transparency – Georgiaand Media Coalition is incorporated in elaborating the transparency strategy of the Ministry of Defense.
The first meeting with the NGOs, working on transparency of Ministry of Defence,was heldon January 10, 2013
This meeting was attended by the minister of Defense Irakli Alasania, deputy ministers and other officials of the ministry. They made the NGO representatives familiar with their future plans and measures of achieving maximum transparency.
Decision was made to actively involve civil society in elaborating conceptual documents. The NGO representatives presented the results of their researches and offered the recommendations in order to improve the level of transparency of MoD.
An introductory meeting of the Defense minister with 25 NGOs and experts was conducted in December 5, 3012. Ministry as well as the representatives of civil society expressed willingness to cooperate. Three groups were created in order to work on following issues: defense transformation, NATO integration and international operations and transparency and human rights. Meetings with the NGO representatives will be held regularly.