IDFI აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშში
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | ანალიზი 26 ივნისი 2015
დღეს ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტმა გამოქვეყნა ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა მდგომარეობის მორიგი ანგარიში 2014 წლისთვის. ანგარიში მზადდება აშშ-ს საელჩოებისა და საერთაშორისო მისიების მიერ მიწოდებულ მონაცემებზე დაყრდნობით და იძლევა ადამიანის უფლებების მრავალმხრივ მიმოხილვას 200-მდე ქვეყნისთვის, მათ შორის საქართველოსთვის.
საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობაზე საუბრისას ანგარიშში არაერთხელ არის მოხსენიებული IDFI. ის ერთის მხრივ ხაზს უსვამს IDFI-ს დირექტორის გიორგი კლდიაშვილის უკანონოდ დაკავების ფაქტს, ხოლო მეორე მხრივ მითითებას აკეთებს IDFI-ს კვლევებზე საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის შესახებ. აღსანიშნავია, რომ სახელმწიფო დეპარტამენტის მიერ IDFI-ს საქმიანობაზე მითითება ხდებოდა, როგორც 2012 ისე 2013 წლების ანგარიშებში.
კერძოდ, გიორგი კლდიაშვილის საქმესთან დაკავშირებით სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშში ხაზგასმულია, რომ 12 დეკემბერს გავრცელდა 19 არასამთავრობო ორგანიზაციის განცხადება, რომლებიც მიუთითებდნენ გიორგი კლდიაშვილი უკანონო დაკავების ფაქტზე და მოითხოვდნენ მის წინააღმდეგ მიმდინარე სისხლისსამართლებრივი დევნის შეჩერებას. გიორგი კლდიაშვილის წინააღმდეგ მიმართული ქმედებების უკანონობა დადასტურდა სასამრთლო გადაწყვეტილებით, რომელიც ცალსახად მიუთითებდა კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის წარმომადგენლების მიერ დარღვეულ საქართველოს კანონმდებლობაზე და აღნიშნავდა, რომ ბრალდების მხარემ ვერ შეეძლო დაესაბუთებინა გიორგი კლდიაშვილის დაკავების აუცილებლობა.
საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საკითხებზე საუბრისას სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიში მითითებას აკეთებს IDFI-ს კვლევაზე, რომელის თანახმადაც 2014 წლის განმავლობაში საჯარო დაწესებულებებში შეიმჩნეოდა საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებული მაჩვენებელი. დოკუმენტში ყურადღებაა გამახვილებული მთავრობის სხდომების ღიაობასა და მიღებული დოკუმენტების ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებული პრობლემებზე. ის ასევე მითითებას აკეთებს IDFI-ს მიერ განხორცილებულ საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მონიტორინგის შედეგებზე, რომლის თანახმადაც საჯარო დაწესებულებებმა 2013 წლის ოქტომბრიდან 2014 წლის მარტამდე პასუხი გასცეს გაგზავნილი 493 შეკითხვიდან 444-ს. მნიშნველოვანია აღინიშნოს, რომ საჯარო დაწესებულებები ყველაზე ხშირად არ გასცემდნენ ინფორმაციას, რომელიც შეეხებოდა თანამდებობის პირების მიერ ელ. ფოსტის საშუალებით განხორცილებულ კორესპონდენციას. ანგარიშში მოხსენიებულია ასევე 100% რეიტინგის მქონე სჯარო დაწესებულებები, ამასთან ხაზგასმულია რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრო შეფასებულ იქნა, როგორც ყველაზე დაბალი საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის რეიტინგის მქონე საჯარო დაწესებულება.
ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა მდგომარეობის ანგარიშები ფართოდ გამოიყენება როგორც აშშ-ს ხელისუფლების გადაწყვეტილების მიღების პროცესში, ისე სხვა უცხოური მთავრობების, არასამთავრობო ორგანიზაციების, ადამიანის უფლებების დამცველების, იურისტების, ჟურნალისტების, მკვლევრებისა და სხვათა მიერ. ანგარიშში IDFI-ის კვლევებსა და მის საქმიანობაზე მითითება ხაზს უსვამს ინტიტუტისადმი არსებულ მაღალ ნდობაზე, როგორც ადგილობრივ ისე საერთაშორისო ინსტიტუტებში.

U.S Department of State published a Country Reports on Human Rights Practices for 2014 on June 26. Report is based on the data provided by USA embassies and international missions and gives a multilateral image for 200 countries. Georgia is one of them.
While reviewing the situation regarding defending human rights and freedom, IDFI is mentioned in the report many times. On the one hand report highlights the case of Giorgi Kldiashvili, director of IDFI who was illegally arrested and on the other hand it underlines IDFI’s studies on access to public information in Georgia.
Report draws attention to the joint statement of 19 NGOs which complained about illegal arrestment of Giorgi Kldiashvili and demanded to terminate criminal prosecution against him.
Illegality of the actions against Giorgi Kldiashvili was confirmed with court's decision which clearly indicated that criminal police department violated Georgian legislation and prosecutor could not prove the necessity of Kldiashvili’s detainment.
Report reviews the problems regarding openness of government sessions and accessibility to adopted documents.
It also refers the results of IDFI’s monitoring of accessibility of public information, according to which public institutions answered 444 requests out of 493, from October 2013 to March 2014.
It has to be mentioned that public institutions mostly refrained to provide information on the e-mail correspondence of officials. Report refers public institutions that have 100% in IDFI’s rating and it is underlined that Interior Ministry was estimated as the institution which has the lowest rate of access on public information.
It should be noted, that IDFI’s activities were mentioned in U.S Department of State’s 2012 and 2013 reports.
Reports prepared by U.S. Department of State regarding human rights and freedom are often used in the decision making process in USA, also by other governments, NGOs, human rights workers, lawyers, journalists, researchers, etc.
Refering IDFI in the reports indicates the high level of trust toward the institute in local and international institutions.