IDFI-მ ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ადმინისტრაციული საჩივრით მიმართა
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ადმინისტრაციული საჩივრით მიმართა.
სამინისტრომ საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის 15 პუნქტიანი წერილიდან  მხოლოდ ორ მოთხოვნას უპასუხა სრულყოფილად. დანარჩენ  საკითხებზე IDFI -იმ ან საერთოდ ვერ მიიღო ინფორმაცია, ან სამინისტროს პასუხი არ შეესაბამებოდა  მოთხოვნას.
IDFI მიიჩნევს, რომ სამინისტროს პასუხში მოყვანილი არგუმენტები ვერ ამტკიცებს ინფორმაციის დაფარვის მიზანშეწონილობას, შესაბამისად ითხოვს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს მხრიდან საჯარო ინფორმაციის სრულყოფილი სახით გაცემას, რათა ხელი არ შეეშალოს ინსტიტუტის მიერ მონიტორინგის და შეფასების განხორციელებას.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ არასრულყოფილი სახით მოგვაწოდა ინფორმაცია თანამდებობის პირთა პრემიების, სახელფასო დანამატების, სამივლინებო და „როუმინგულ“, ასევე ავტოპარკის ტექნიკურ მომსახურებაზე გაწეული ხარჯების შესახებ. არაკლასიფიცირებული სახით მივიღეთ მონაცემები ღონისძიებებზე დახარჯულ თანხებზეც;
სამინისტრომ არ გასცა ინფორმაცია მაკონტროლებელი ორგანოების მიერ დარღვევების აღმოსაფხვრელად გატარებულ ღონისძიებებთან დაკავშირებით (მათ შორის შემოწმების აქტები და  დისციპლინური პასუხისმგებლობის დაკისრების  შემთხვევების რაოდენობა); არ მოგვაწოდა შესყიდვების გადაუდებელი აუცილებლობის შესახებ წერილობითი შეთანხმებები, სამსახურებრივ საქმიანობასთან დაკავშირებული წერილებისა  და მინისტრისა და მისი მოადგილეების უმაღლესი განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტების ასლები.
უნდა ითქვას, რომ ბოლო დროს ჩვენს მიერ ფიქსირდება ტენდენცია იმისა, რომ საჯარო დაწესებულების ნაწილი თავს იკავებს საჯარო ფინანსების განკარგვის, განსაკუთრებით პრემიებთან და დანამატებთან დაკავშირებული ინფორმაციის გასაჯაროებისგან. 2014 წლის თებერვალში IDFI-მ ინფორმაციის არასრულყოფილად მოწოდების გამო ადმინისტრაციული საჩივრით უკვე მიმართა ენერგეტიკის სამინისტროს. მინისტრის გადაწყვეტილება 11 მარტს გახდება ცნობილი.
ინსტიტუტი იმედს გამოთქვამს, რომ საჯარო დაწესებულებების წარმომადგენლები, განსაკუთრებით პასუხისმგებელი პირები აცნობიერებენ სახელმწიფო დაწესებულებებში არსებული ინფორმაციის საჯაროობის მნიშვნელობას სამართლებრივი სახელმწიფოს მშენებლობისა და სამოქალაქო საზოგადოების განვითარების საქმეში და მაქსიმალურად შეუწყობენ ხელს ამ მიზნების მიღწევას.

IDFI has made an administrative complaint against Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia
News | IDFI Case Law 4 March 2014
Institute for Development of Freedom of Information has made an administrative complaint against Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia.
The Ministry answered only two requests out of fifteen completely. The rest of the requests were either ignored or answer did not comply with the requests.
IDFI considers that the arguments brought in the response of the Ministry cannot prove the reasonability of not providing the information. Accordingly, IDFI demands that Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia should give the public information completely, so as not to hinder the monitoring and estimation process.
The Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia has provided incomplete information about salaries, bonuses and allowances of the officials and about expenditures of “roaming” and technical services of vehicles. They also provided non-classified data about money spent on events.
The ministry gave no information about the activities of controlling bodies for elimination of violations (including audit reports and number of imposition of disciplinary cases). The ministry also did not provide written agreements concerning the urgent need of the purchases, copies of diplomas of minister and his deputies and business related correspondence.
It should be noted that lately we have observed the tendency that some public institutions avoid providing information about management of public finances, especially information about bonuses and allowances. In February 2014 IDFI already made an administrative complaint against Ministry of Energy of Georgia for sending incomplete information. Minister’s decision will be announced on March 11.
IDFI hopes that public institutions, especially the public officials do realize the significance of transparency of public information held in state agencies for the state-building and civil society development process and will contribute in achieving these goals as much as possible.