საქართველოს პრემიერ მინისტრს
უპირველეს ყოვლისა, მინდა დიდი მადლობა გადაგიხადოთ იმ მხარდაჭერისთვის, რომელსაც საქართველოს მთავრობა და პირადად თქვენ იჩენთ ღია მმართველობის, ანგარიშვალდებულების, გამჭვირვალობის და მოქალაქეთა ჩართულობის საკითხების განვითარებისადმი.
ჩვენ ვხედავთ, რომ ღია მმართველობა და ეფექტური საჯარო ადმინისტრირება ნამდვილად წარმოადგენს საქართველოს მთავრობის პრიორიტეტს. ეს აღიარებულია არა მხოლოდ ქვეყნის შიგნით, არამედ საერთაშორისო დონეზეც არაერთ მნიშვნელოვან ინდექსსა და რეიტინგში. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ ამ კუთხით გასატარებელ რეფორმებს მეტი ძალისხმევა, პოლიტიკური ნება და აქტიური მხარდაჭერა სჭირდება.
როგორც თქვენთვის ცნობილია, საქართველო ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) საერთაშორისო ინიციატივის 69 მონაწილე სახელმწიფოს ერთ-ერთი გამორჩეული და სამაგალითო ქვეყანაა, როგორც კარგი მმართველობის, გამჭვირვალობის, ანგარიშვალდებულების და მოქალაქეთა ჩართულობის მიმართულებით მნიშვნელოვანი რეფორმების ინიციატორი და განმახორციელებელი. ამ შედეგების გათვალისწინებით, 2014 წლიდან საქართველო OGP-ის სამეთვალყურეო კომიტეტის წევრია. გასული წლების განმავლობაში, სამოქალაქო სექტორის აქტიური ჩართულობით და მხარდაჭერით, OGP-ის ფარგლებში, საქართველოს მთავრობამ შეიმუშავა და განახორციელა 2 სამოქმედო გეგმა. კერძოდ, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტის კოორდინაციით, რომელიც საქართველოს ღია მმართველობის პარტნიორობის სამდივნოს წარმოადგენს, შემუშავებული იყო 2012-2013 და 2014-2015 წლების ღია მმართველობის სამთავრობო სამოქმედო გეგმა. აღნიშნული სამოქმედო გეგმები მოიცავს სხვადასხვა საჯარო დაწესებულებების მიერ აღებულ ვალდებულებებს OGP-ს მიერ შემუშავებული პრინციპების მიხედვით. აღსანიშნავია, რომ 2015 წლიდან ღია მმართველობის პარტნიორობაში აქტიურად ჩაერთო საქართველოს პარლამენტი, რომელიც მიღწეული განსაკუთრებული შედეგებისთვის ქალაქ მეხიკოში გამართულ OGP-ის წლიურ სამიტზე სპეციალური პრიზით დაჯილდოვდა.
ღია მმართველობა საქართველოს 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმა დამტკიცდა 2014 წლის 18 სექტემბერს, საქართველოს მთავრობის №557 დადგენილებით. ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) რეკომენდაციით და უშუალო ჩართულობით 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებულ ვალდებულებებს შორის აღსანიშნავია 2 უმნიშვნელოვანესო აქტივობა:
1. ინფორმაციის თავისუფლების კანონის პროექტის შემუშავება და პარლამენტისათვის წარდგენა;
2. პეტიციების ელექტრონული პლატფორმის I-CHANGE-ის შექმნა.
პირველი ვალდებულების შესრულებაზე პასუხისმგებელ უწყებად განისაზღვრა საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო, ხოლო პეტიციების ელექტრონული პლატფორმის შექმნა დაევალა საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციას.
როგორც ამა წლის 26 იანვარს თქვენთან შეხვედრისას მოგახსენეთ, აღნიშნული ვალდებულებები არ შესრულდა სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებულ ვადაში (2015 წლის სექტემბერი) და გაურკვეველი მიზეზით დღემდე არ არის შესრულებული. საქართველოს მთავრობის მიერ აღებული ვალდებულებების არ შესრულებაზე უკვე ნახსენებია OGP-ის დამოუკიდებელი შეფასების ანგარიშშიც.
ფონდ ღია საზოგადოება საქართველოს მხარდაჭერით, IDFI-ს აქტიური მონაწილეობით და საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს კოორდინაციით შემუშავებულ იქნა ინფორმაციის თავისუფლების კანონის პირველადი ვერსია, რომელიც იუსტიციის სამინსიტროს გადაეგზავნა ჯერ კიდევ 2014 წლის სექტემბერში. მას შემდგომ აღნიშნულ კანონპროექტის შემუშავების პროცესი შეჩერებულია ჩვენთვის გაურკვეველი მიზეზების გამო, რამაც გამოიწვია ღია მმართველობის 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულების დარღვევა. დასრულებული კანონპროექტის პარლამენტისათვის წარდგენა ჯერ კიდევ 2015 წლის საგაზაფხულო სესიაზე უნდა მომხდარიყო, თუმცა კანონპროექტი ჯერ კიდევ არ დამტკიცებულა საქართველოს მთავრობის მიერ.
მსგავსი ვითარება შეიქმნა პეტიციების ელექტრონული პორტალის მომზადების ვალდებულების ნაწილშიც. პორტალის საოპერაციო რეჟიმში გაშვება დაგეგმილი იყო 2015 წლის ზაფხულში, მაგრამ ის ჯერ კიდევ არ არის ამოქმედებული. აღნიშნული ვალდებულების შესრულებაზე პასუხისმგებელი იყო საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაცია. ამ ვალდებულების ფარგლებში, IDFI-ის რეკომენდაციით და ჩართულობით და შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მხარდაჭერით შეიქმნა I-CHANGE-ის კონცეფცია, შემუშავდა პორტალის ტექნიკური მხარე, მომზადდა პორტალის ფუნქციონირებისათვის საჭირო მთავრობის დადგენილების პროექტი, შემუშავდა ცნობიერების ამაღლების კონცეფცია და გამზადდა პორტალის ე.წ. ბეტა ვერსია. მიუხედავად იმისა, რომ პეტიციების პორტალის ამოქმედებისათვის საჭირო ყველა ეტაპი უკვე განხორციელდა, ის ჯერ კიდევ არ არის საზოგადოებისათვის ხელმისაწვდომი.
აქვე მოგახსენებთ, რომ ამ ვალდებულებების შესრულებას თვალყურს ადევნებენ როგორც ღია მმართველობის ფარგლებში არსებული პარტნიორები, ისე საერთაშორისო და დონორი ორგანიზაციები, რომელთა უშუალო მხარდაჭერით მიმდინარეობდა ამ ვალდებულებების შესრულებაზე მუშაობა.
ამასთან ერთად, მნიშვნელოვანია, რომ ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP)-ის სამეთვალყურეო კომიტეტის არჩევნებზე, რომელიც წელს გაიმართება, საქართველოს მთავრობა წარსდგეს მაქსიმალური შედეგებით, რადგან ჩვენს ქვეყანას ნამდვილად აქვს დიდი შანსი, რომ არა მხოლოდ ხელმეორედ გახდეს სამეთვალყურეო კომიტეტის წევრი, არამედ უკვე გახდეს OGP-ის თანათავმჯდომარე ქვეყანა, რაც იქნება ჩვენი ქვეყნის ღია და კარგი მმართველობის მიმართულებით განხორციელებული რეფორმების საერთაშორისო დონეზე აღიარების რეალური საშუალება.
ბატონო პრემიერო, გთხოვთ, დაინტერესდეთ, თუ რატომ არ ხდება საქართველოს მთავრობის დადგენილებით დამტკიცებული და საქართველოს მთავრობის მიერ აღებული ამ უმნიშვნელოვანესი საერთაშორისო ვალდებულებების შესრულება და პირადად მიაქციოთ ყურადღება, რომ მათი განხორციელება მოხდეს უმოკლეს ვადებში.

Prime Minister of Georgia
First of all, I would like to express my gratitude for the efforts of the Georgian government and you personally in promoting the development of open governance, accountability, transparency, and citizen participation.
It is apparent to us that open governance and effective public administration are a priority for the Georgian government. This is recognized not only domestically, but also at the international level by a number of important indices and rankings. However, it is also apparent that more effort and political will is required to implement the necessary reforms.
Georgia is considered an exemplary country among the 69 members of the Open Government Partnership (OGP) due to its significant reforms in terms of good governance, transparency, accountability, and citizen participation. For this reason, Georgia was elected a member of the OGP Steering Committee in 2014. Over the past two years, the Georgian government developed and implemented two action plans within the framework of OGP with active support and involvement of civil society. Specifically, the Analytical Department of the Ministry of Justice, which serves as the Georgian OGP Secretariat, coordinated the development of action plans for 2012-2013 and 2014-2015. These action plans include commitments undertaken by various public institutions based on OGP principles. In 2015, the Georgian Parliament also joined the Open Government Partnership, and was awarded a special prize in the same year for its outstanding results at the annual OGP summit in Mexico City.
The 2014-2015 OGP Action Plan for Georgia was approved on September 18, 2014, by Government Decree №557. The action plan contains two activities of major importance to be completed by September 2015 that were included based on recommendations and direct involvement of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI):
1. Development of a draft law on Freedom of Information and its submission to the Parliament (responsible entity – the Ministry of Justice)
2. Creation of an online petition platform I-CHANGE (responsible entity – the Government Administration)
As I have already stated during our meeting on January 26, 2016, the above commitments have yet to be fulfilled. Georgia's failure to fulfill these commitments has already been mentioned in the OGP independent evaluation report.
The initial version of the draft law on Freedom of Information was developed with the support of the Open Society Georgia Foundation and active involvement of IDFI, and was sent to the Ministry of Justice as early as in September 2014. For reasons unknown to us the draft law development process has been put on hold ever since. This has led to the failure to fulfill the commitments under the 2014-2015 OGP Action Plan. The final version of the draft law should have been submitted to the Parliament during its 2015 spring session; instead, it remains to be approved by the government.
Similarly, the online petition platform, that should have been developed and launched by the government administration in summer 2015, has also been put on hold. The preparatory work for the project has been completed with the support of USAID and the involvement of IDFI. Specifically, the I-CHANGE concept, the technical part of the online petition platform, the draft version of the relevant government decree, the awareness raising campaign, and a beta version of the online platform have all been developed. Despite all of this preparatory work, however, the platform remains unavailable to the public.
The implementation process of the above commitments was being monitored by our OGP partners, as well as international and donor organizations that have been supporting the whole process.
It is important for Georgia to present maximum results during this year’s elections of the OGP Steering Committee. Not only does Georgia have a chance to be re-elected as a committee member, but is could also become a co-chair country of the Open Government Partnership. This would be the surest way to gain international recognition for the good governance reforms implemented by Georgia.
Mr. Prime Minister, I would like to ask you to personally look into the reasons behind the failure to fulfill the above international commitments undertaken by Georgia through a government decree, and to ensure their timely implementation.