IDFI-ს დირექტორი ღია მმართველობის პარტნიორობის მმართველი კომიტეტის წევრობისთვის შერჩევის საბოლოო ეტაპს გადის
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 31 მარტი 2016
ხვალ, 1 აპრილს, ღია მმართველობის პარტნიორობა (OGP) გამართავს გასაუბრებების ბოლო შესარჩევ ეტაპს სადაც მონაწილეობას მიიღებს OGP-ის მმართველ კომიტეტში (Steering Committee) შესარჩევი კონკურსის მონაწილე 16 ნახევარფინალისტი. საერთაშორისო კონკურსის ნახევარფინალში 47 კანდიდატიდან მხოლოდ 16 ადამიანი იქნა შერჩეული, მათ შორის ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინტიტუტის (IDFI) დირექტორი გიორგი კლდიაშვილი. საბოლოოდ OGP-ის მმართველი კომიტეტის წევრი მხოლოდ 6 არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენელი გახდება.
ინტერნეტ კონფერენციაში მონაწილეობის მიღება შეუძლია ნებისმიერ მსურველს შემდეგ ბმულზე დარეგისტრირების შედეგად. ინტერნეტ-კონფერენციის მეშვეობით მონაწილეებს საშუალება ექნებათ მოუსმინონ ნახევარფინალისტებს, გაიგონ მათი ხედვა ღია მმართველობის პარტნიორობაზე და მიწერონ კითხვები, რომელსაც კანდიდატები უპასუხებენ.
კომიტეტი ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) აღმასრულებელი, გადაწყვეტილების მიმღები ორგანოა და მისი მთავარი მისიაა ღია მმართველობის პარტნიორობის პრინციპების დაცვა და გავრცელებაა. მმართველი კომიტეტი პასუხისმგებელია ღია მმართველობის პარტნიორობის საქმიანობის მეთვალყურეობაზე, პოლიტიკისა და თანამშრომლობის წესების განსაზღვრაზე. კომიტეტი 22 წევრისგან შედგება - 11 მთავრობისა და 11 სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისგან. წევრები კომიტეტში სამი წლით აირჩევიან, ვადის 1 წლით გახანგრძლივების პერსპექტივით.
გიორგი კლდიაშვილი საქართველოს ღია მმართველობის პარტნიორობასთან მიერთების დღიდან აქტიურად არის ჩართული OGP-სთან დაკავშირებულ სხვადასხვა საერთაშორისო, რეგიონულ თუ ადგილობრივ კონფერენციებსა და სამუშაო შეხვედრებში და არის OGP-ის საქართველოს ფორუმის (Open Government Georgia Forum ) თანათავმჯდომარე და საქართველოს ღია და მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოსთან არსებული საკონსულტაციო საბჭოს თავმჯდომარე ორგანიზაციის - IDFI - დირექტორი.
ღია მმართველობის პარტნიორობა (OGP), რომელიც მსოფლიოს მასშტაბით ხელისუფლების გამჭვირვალობასა და ანგარიშვალდებულების გაზრდას ისახავს მიზნად 69 სახელმწიფოს აერთიანებს.

Tomorrow, on April 1, the Open Government Partnership (OGP) will hold the final stage of interviews for 16 semi-finalists competing for the membership of the OGP Steering Committee. The semi-finals of this international competition have shortlisted 16 candidates out of 47, including the director of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) Giorgi Kldiashvili. Only 6 civil society representatives are to be selected as members of the OGP Steering Committee.
All interested persons may participate in this online conference by registering. The participants will be able to listen to the semi-finalists talk about their vision of the OGP, and submit questions to be answered by the candidates.
The Steering Committee is the executive, decision-making body of the Open Government Partnership. Its main mission is to uphold and promote OGP principles. The Steering Committee is also responsible for overseeing the activities of the OGP, and defining the policies and rules of cooperation. It consists of 22 members - 11 government and 11 civil society representatives. Members of the Committee are elected for a three-year term, with a possibility to extend the term for 1 year.
From the day Georgia joined the OGP iniative Giorgi Kldiashvili has been actively involved in various related international, regional and local conferences and workshops. He is also a co-chair of the OGP Georgia Forum, and the director of IDFI, chairperson organization of the Consultative Group of the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance.
The Open Government Partnership consists of 69 member states and aims to increase government accountability and transparency worldwide.