IDFI-ს მონაცემები აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშში
ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტმა ადამიანის უფლებათა ყოველწლიური ანგარიში გამოაქვეყნა.
2012 წლის მოხსენებაში საქართველოს შესახებ  პატიმართა უფლებების დარღვევის, მიკერძოებულ სასამართლოსა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა პრობლემებთან ერთად, ყურადღება გამახვილებულია კორუფციის შემთხვევებსა  და მთავრობის საქმიანობაში გამჭვირვალობის ნაკლებობაზე. ანგარიში მოხვდა ქუთაისში პარლამენტის მშნებლობის საკითხი. აშშის სახელმწიფო დეპარტამენტი  IDFI -ს მონაცემებზე დაყრდნობით აღნიშნავს, რომ, პარლამენტის მშენებლობაზე გაწეულმა ხარჯმა 196 მილიონი დოლარი შეადგინა, რაც  გაცილებით აღემატება ოფიციალურად დასახელებული  თანხის ოდენობას.
ანგარიშში ხაზგასმულია საქართველოში ინფორმაციის ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებით არსებული პრობლემები. ნათქვამია, რომ მიუხედავად საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული ვალდებულებისა, სახელმწიფო დაწესებულებები ყოველთვის არ უზრუნველყოფდნენ  საჯარო დოკუმენტების ღიაობასა და ინფორმაციის ხელმისაწვდომობას.
ადამიანის უფლებათა ანგარიშში IDFI-ს მიერ  2011-2012 წლებში საჯარო დაწესებულებებიდან ინფორმაციის მოთხოვნებზე მიღებული პასუხების სტატისტიკაა მოყვანილი.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი პროექტის - „საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა“ - ფარგლებში რეგულარულად ითხოვს  საჯარო ინფორმაციას სახელმწიფო დაწესებულებებიდან. პროექტი ფონდ ღია საზოგადოება საქართველოს მხარდაჭერით  ხორციელდება.
„საჯარო დაწესებულებებმა საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნების მხოლოდ  53 პროცენტს გასცეს სრულყოფილი პასუხი. „იგნორირებული შეკითხვებისა და არასრულყოფილი პასუხების რაოდენობამ 47 პროცენტი შეადგინა. ინსტიტუტის მოთხოვნები უპასუხოდ დატოვეს  საქართველოს შინაგან საქმეთა და თვდაცვის, ასევე სასჯელაღსრულების პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა და ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა განსახლებისა და  ლტოლვილთა  სამინისტროებმა“ -  ვკითხულობთ აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის  მიერ გამოქვეყნებულ დოკუმენტში.

IDFI Data in the Report of the U.S. Department of State
The most important human rights problems reported during the year 2012 in Georgia were: violation of the rights of prisoners, lack of independence in the Court and the problems of internally displaced persons.
Apart from these problems, the report paid attention to the cases of corruption and lack of transparency in the Government of Georgia. The document also mentions the matter of the new Parliament building.
Based on the publications of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), the U.S. Department of State reported that the new building of the Parliament of Georgia cost $196 million, substantially higher than the original estimate.
Problems existing in field of Freedom of Information and data accessibility were also outlined in the report. The report says that, despite the fact that the law provides for public access to government meetings and documents, the government sometimes did not provide access of these public documents and the availability of information.
The statistics from the replies of the public institutions to the requests of public information in 2011-2012 complied by IDFI was used in the Report on Human Rights Practices.
IDFI regularly requests public information from public institutions in its “Public Information Database” project. The project is being implemented with the support of the Open Society Georgia Foundation.
The document published by the U.S. Department of State mentions that: “In the IDFI’s field tests conducted in 2011-12, the governmental agencies provided complete responses to 53 percent of the requests for public information. Executive government bodies refused to respond, ignored the requests for information, or provided incomplete responses in 47 percent of the requests for public information. IDFI reported that the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Defense, the Ministry of Corrections and Legal Assistance, and the Ministry of Refugees and Accommodation completely ignored their 2011-12 field test requests for public information”.