IDFI, ბათუმში, 11-15 იანვარს განვითარებულ მოვლენებს აფასებს
11-15 იანვარს, ქ. ბათუმში, რეპრესიების ინტენსივობამ მნიშვნელოვნად იმატა. სამართალდამცავმა ორგანოებმა დააკავეს მშვიდობიანი პროტესტის ათობით მონაწილე, მათ შორის გამომცემლობა „ბათუმელების” დირექტორი მზია ამაღლობელი და ამავე გამომცემლობის ოპერატორი გურამ მურვანიძე. რიგ შემთხვევაში, დაკავება განხორციელდა 15 იანვრის გაფიცვის შესახებ საინფორმაციო სტიკერის გავრცელების გამო.  სახალხო დამცველის მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, 5 მათგანი პოლიციის მხრიდან განხორციელებულ არასათანადო მოპყრობაზე მიუთითებდა. მზია ამაღლობელი, ადმინისტრაციული დაკავებიდან გათავისუფლების შემდგომ,  რამდენიმე წუთში სისხლისსამართლებრივი წესით დააკავეს.
14 იანვარს ბათუმის საქალაქო სასამართლომ 8 დაკავებულს შეუფარდა ადმინისტრაციული პატიმრობა 5,  8  და 12 დღეების ოდენობით.  მათ შორის იყო ბათუმის პროტესტის „მედროშე” თემურ ქათამაძე, რომელიც გათავისუფლებისთანავე 16 იანვარს კვლავ დააკავეს საიმიგრაციო კანონმდებლობის საფუძველზე და მას საქართველოდან გაძევება ემუქრება.
2025 წლის 14-15 იანვარს ღამით ბათუმში, სასტუმრო „შერატონის“ ლობიში თავს დაესხნენ „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ რეგიონული ოფისების მენეჯერს ზვიად ქორიძეს და პოლიტიკური პარტიის „საქართველოსთვის“ ლიდერს გიორგი გახარიას.
განვითარებულ რეპრესიულ მოვლენებში, ერთის მხრივ სამართალდამცავი ორგანოების პირდაპირი ჩართულობა, მეორეს მხრივ კი, მათი დანაშაულებრივი უმოქმედობა კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ მართლმსაჯულების სისტემა ქართული ოცნების ეფექტიან კონტროლს ექვემდებარება. ამ პერსპექტივით, ბათუმში განხორციელებული რეპრესიებიდან განსაკუთრებულ განხილვას იმსახურებს ორი შემთხვევა - მზია ამაღლობელის დაპატიმრება და ქართული ოცნების მაღალჩინოსნების ჯგუფური ძალადობა სასტუმრო შერატონის ტერიტორიაზე.
გაზეთ „ბათუმელების” თანადამფუძნებელისა და დირექტორის, მზია ამაღლობელის დაპატიმრება
გაზეთი „ბათუმელების“ დამფუძნებელი და დირექტორი სისხლის სამართლის წესით 12 იანვარს, ადმინისტრაციული დაკავებიდან გათავისუფლების შემდგომ, მალევე რამდენიმე წუთში დააკავეს, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 353 პრიმა მუხლის პირველი ნაწილით, რაც 4-7 წლამდე პატიმრობას ითვალისწინებს.
პროპაგანდისტული მედიასაშუალების მიერ, მზია ამაღლობელი სისხლის სამართლის წესით დაკავების გასამართლებლად გავრცელებულ კადრში ჩანს, რომ მზია ამაღლობელმა მარცხენა ხელით ბათუმის პოლიციის უფროსს ირაკლი დგებუაძეს მსუბუქი სილა გააწნა (რაც შესაძლებელია გაუთანაბრდეს შეურაცხყოფას მაგრამ არა ფიზიკურ თავდასხმას, რომელიც საკმარისი იქნებოდა 353 პრიმა მუხლის ფორმალური შემადგენლობისთვის).
IDFI-ის შეფასებით, რომც გამოვრიცხოთ დგებუაძის მიერ დანაშაულის პროვოკაცია და მხოლოდ პროპაგანდისტული მედიის მიერ გავრცელებული ჩანაწერით ვიხელმძღვანელოთ, მზია ამაღლობელის ქმედებაში დანაშაულის ნიშნები არ იკვეთება და, მეტიც, აშკარაა პოლიტიკური დევნის ნიშნები.  კერძოდ, სსკ-ის 353 პრიმა მუხლით დასჯადია „პოლიციელზე…, მის სამსახურებრივ ან საცხოვრებელ შენობაზე, ან მის სატრანსპორტო საშუალებაზე, ანდა მისი ოჯახის წევრზე თავდასხმა”. სისხლის სამართლის კოდექსი არ განმარტავს რას გულისხმობს ტერმინი „თავდასხმა”. უზენაესი სასამართლოს განმარტებით (იხ. 2024 წლის 30 იანვრის განაჩენი, პარ. 8.8.) „თავდასხმა არის აგრესიული აქტი, რასაც თან ახლავს ძალადობა ან ძალადობის მუქარა”, ხოლო სისხლის სამართლის კოდექსის 126-ე მუხლის თანახმად ძალადობას წარმოადგენს „ცემა ან სხვაგვარი ძალადობა, რამაც დაზარალებულის ფიზიკური ტკივილი გამოიწვია”.
აღნიშნული მიუთითებს, რომ პოლიციელთან, მის მფლობელობაში ან საკუთრებაში არსებულ ნივთებთან ნებისმიერი კონტაქტი ან/და ამგვარი კონტაქტის მუქარა ვერ ჩაითვლება დანაშაულად. ამგვარმა აქტმა უნდა მიაღწიოს ინტენსივობის გარკვეულ ხარისხს. ეს ინტენსივობა უნდა შეფასდეს მის მიერ განხორციელებული აქტით რამდენად შეიძლებოდა ადამიანის დაზიანება ანდა რამდენად არსებობდა ამგვარი დაზიანების მიყენების განზრახვა. პროპაგანდისტული მედიის მიერ გავრცელებული კადრებიდანაც კი ნათლად  იკვეთება, რომ მზია ამაღლობელის ქმედება ამგვარ შედეგს ვერ გამოიწვევდა და იგი ყველაზე მძიმე შემთხვევაში ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევად შეიძლება შეფასდეს.
აღსანიშნავია, რომ დაკავებას წინ უძღოდა პოლიციის მუქარა გაზეთ „ბათუმელების” მიმართ. აღსანიშნავია, რომ 13 იანვარს ასევე დააკავეს ამავე გამოცემის ოპერატორი - გურამ მურვანიძე, რომელსაც 14 იანვარს 8 დღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა შეეფარდა. მზია ამაღლობელის განმარტებით, დაკავების შემდგომ იგი გახდა პატივისა და ღირსების შემლახავი მოპყრობის მსხვერპლი, რაც, მათ შორის ირაკლი დგებუაძის მიერ, დაკავებულის სახეში შეფურთხებით გამოიხატა.
შემაშფოთებელია, რომ სასამართლომ მზია ამაღლობელის წინააღმდეგ აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა გამოიყენა, ვინაიდან მის საქმეში არ იკვეთება პატიმრობის გამოყენების არცერთი წინაპირობა.  პოლიტიკური დევნაზე დამატებით მიუთითებს ქართული ოცნების პარტიის წევრთა განცხადებები, რომლებიც სხვადასხვა პროპაგანდისტული ნარატივით ცდილობენ ბრალდების მხარდაჭერას.
წარმოდგენილ არგუმენტებზე დაყრდნობით, IDFI მიიჩნევს, რომ მზია ამაღლობელისა და გამომცემლობა „ბათუმელების” მიმართ ცალსახად ხორციელდება პოლიტიკური დევნა.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ რეგიონული ოფისების მენეჯერზე ზვიად ქორიძესა და პოლიტიკური პარტიის „საქართველოსთვის“ ლიდერზე გიორგი გახარიაზე თავდასხმა
2025 წლის 14-15 იანვარს ღამით ბათუმში, სასტუმრო „შერატონის“ ლობიში თავს დაესხნენ „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ რეგიონული ოფისების მენეჯერს ზვიად ქორიძეს. TI-ის ცნობით, ჯგუფურ თავდასხმაში მონაწილეობდნენ პარტია „ქართული ოცნების“ რეგიონული მდივანი დიმიტრი სამხარაძე და აჭარის  ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს ფრაქციის, ყოფილი თავმჯდომარე და ამჟამად აჭარის ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრის მოადგილე გიორგი მანველიძე. ინციდენტიდან მალევე, იგივე ჯგუფი (ან ამ ჯგუფის ნაწილი) თავს დაესხა ასევე პოლიტიკური პარტიის „საქართველოსთვის“ ლიდერს გიორგი გახარიას, რომელსაც საავადმყოფოში გადაყვანის შემდგომ დაუდგინდა ცხვირის მოტეხილობა და ტვინის შერყევა.
აღსანიშნავია, რომ სასტუმროს ადმინისტრაცია დღემდე, უარს აცხადებს დაზარალებულებისთვის ვიდეო ჩანაწერის გადაცემაზე, სადაც მათზე თავდასხმაა ასახული. შსს-მ გამოძიება დაიწყო ძალადობის/ცემის მუხლით (სსკ მუხლი 126), მაშინ როდესაც თავდასხმაში აშკარად იკვეთება ჯგუფური ძალადობისა ან/და დევნის მუხლები (სსკ 156-ე და 225-ე მუხლები).
ბათუმში, 11-15 იანვარს განვითარებული მოვლენები კიდევ ერთხელ მიუთითებს, რომ მართლმსაჯულების სექტორი -  გამოძიება, სისხლისსამართლებრივი დევნა ისევე, როგორც საერთო სასამართლოები - ეფექტიან პარტიულ კონტროლს ექვემდებარება. მართლმსაჯულების სექტორი  საქართველოს კონსტიტუციას და კანონის ინსტრუმენტალიზაციით იღებს პარტიული ინტერესებზე მორგებულ გადაწყვეტილებებს.

The intensity of repressions in Batumi significantly increased during January 11-15. Law enforcement agencies detained dozens of peaceful protesters, including the director of the online newspaper Batumelebi, Mzia Amaghlobeli, and the operator of the same newspaper, Guram Murvanidze. In several cases, detentions were carried out because of the distribution of information stickers about the January 15 strike. According to the information published by the Public Defender, 5 of the detainees indicated ill-treatment by the police. Mzia Amaghlobeli, after being released from administrative detention, was detained under criminal procedure a few minutes later.
On January 14, the Batumi City Court imposed administrative imprisonment to 8 detainees for 5, 8, and 12 days. Among them was the "bannerman" of the Batumi protest, Temur Katamadze, who was detained once again on January 16 under immigration legislation and faces the threat of expulsion from Georgia.
On the night of January 14-15, 2025, in Batumi, in the lobby of the Sheraton Hotel, the manager of the regional offices of Transparency International - Georgia Zviad Koridze and the leader of the political party For Georgia Giorgi Gakharia were attacked.
The developed repressive events, on the one hand, the direct involvement of law enforcement agencies, and on the other hand, their criminal inaction once again confirms that the justice system is under the effective control of the Georgian Dream. From this perspective, two cases deserve special attention among the repressions carried out in Batumi - the arrest of Mzia Amaghlobeli and the group violence of high-ranking members of the Georgian Dream on the territory of the Sheraton Hotel.
The arrest of Mzia Amaghlobeli, Co-founder and Director of the newspaper Batumelebi
The co-founder and director of the newspaper Batumelebi was detained under criminal procedure on January 12, shortly after being released from administrative detention. The criminal detention was based on Article 353¹, paragraph 1 of the Criminal Code of Georgia, which envisages 4-7 years of imprisonment.
In footage released by propaganda media to justify Mzia Amaghlobeli's criminal detention, it can be seen that she lightly slapped Batumi Police Chief Irakli Dgebuadze with her left hand. (which may be equated to insult but not physical attack, which would be sufficient for the corpus delicti of Article 353¹ of the Criminal Code of Georgia).
According to IDFI's assessment, even if we disregard the provocation of the crime by Dgebuadze and rely solely on the footage released by the propaganda media, there are no signs of a crime in Mzia Amaghlobeli's actions, however we can clearly see the signs of political persecution. To specify, Article 353¹ of the Criminal Code criminalizes “Attacking a police officer…, his/her official or residential building, or his/her vehicle, or his/her family member”. The Criminal Code does not determine what the term "attack" means. According to the Supreme Court's interpretation (see the Ruling of January 30, 2024, par. 8.8.) "an attack is an aggressive act, which is accompanied by violence or the threat of violence", and according to Article 126 of the Criminal Code, violence is "Beating or another type of violence that causes the victim's physical pain".
This indicates that any contact with a police officer, items in his possession or ownership and/or the threat of such contact cannot be considered a crime. Such an act must reach a certain degree of intensity. This intensity should be assessed by the extent to which a person could be injured by one’s actions or whether there was an intention to cause such injury. Even from the footage released by the propaganda media, it is clear that Mzia Amaghlobeli's actions could not have caused such a result and, at worst, could be assessed as an administrative offense.
It should be noted that the detention was preceded by threats from the police against the newspaper Batumelebi. It should be noted that on January 13, the operator of the same newspaper, Guram Murvanidze, was also detained and 8 days of administrative imprisonment was imposed on him on January 14. According to Mzia Amaghlobeli's statement, after her detention, she became a victim of ill treatment, including being spat on the face by Irakli Dgebuadze.
It is alarming that the court used imprisonment as a measure of restraint against Mzia Amaghlobeli, since none of the prerequisites for the use of imprisonment are apparent in her case. The statements of the members of the Georgian Dream party, who are trying to support the accusation with different propaganda narratives, additionally indicate political persecution.
Based on the presented arguments, IDFI believes that Mzia Amaghlobeli and the newspaper Batumelebi are clearly being subjected to political persecution.
Attacks on Zviad Koridze, Manager of Regional Offices of Transparency International - Georgia, and Giorgi Gakharia, Leader of the Political Party For Georgia
On the night of January 14-15, 2025, in Batumi, in the lobby of the Sheraton Hotel, Zviad Koridze, the manager of the regional offices of Transparency International - Georgia, was attacked. According to TI, Dimitri Samkharadze, the regional secretary of the Georgian Dream party, and Giorgi Manvelidze, the former chairman of the faction of The Supreme Council of the Autonomous Republic of Ajara and currently the acting deputy minister of Finance and Economy of Adjara, participated in the group attack. Shortly after the incident, the same group (or part of this group) also attacked Giorgi Gakharia, the leader of the political party For Georgia, who was diagnosed with a broken nose and a concussion after being taken to the hospital.
It is noteworthy that the hotel administration still refuses to hand over the video footage of the attack to the victims. The Ministry of Internal Affairs started an investigation under the article of violence/beating (Article 126 of the Criminal Code), while the attack clearly shows signs of group violence and/or persecution (Articles 156 and 225 of the Criminal Code).
The events that took place in Batumi on January 11–15 once again indicate that the justice sector—including investigation, criminal prosecution, and the judiciary—is under effective partial control. The justice sector, by instrumentalizing the Constitution and laws of Georgia, makes decisions aligned with the interests of the ruling party.