IDFI-ს სამუშაო შეხვედრები კერძო სექტორთან ღია სამთავრობო მონაცემების ხელმისაწვოდმობის საკითხებზე
25-26 იანვარს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) ქ. ქუთაისსა და ქ. ბათუმში კერძო სექტორთან ჩაატარა სამუშაო შეხვედრები კერძო სექტორისთვის მნიშვნელოვანი ღია სამთავრობო მონაცემების ხელმისაწვდომობის საკთხებზე.
ღონისძიებები ჩატარდა USAID-ის ეკონომიკური მმართველობის პროგრამის მხარდაჭერით განხორციელებული პროექტის - ღია სამთავრობო მონაცემების (OGD) კვლევა - ფარგლებში, რომლის მიზანია გამოავლინოს თუ რა საჭიროებები, შესაძლებლობები და პოტენციალი გააჩნიათ კერძო კომპანიებს მონაცემების გამოყენებით შექმნან ახალი სერვისები, გაზარდონ საქმიანობის ეფექტურობა და ხელი შეუწყონ ეკონომიკურ ზრდას.
შეხვედრების დროს კერძო სექტორის წარმომადგენლებმა დაასახელეს სამთავრობო უწყებების მფლობელობაში არსებული მონაცემთა ის ბაზები, რომლთა ხელმისაწვდომობა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი და ეკონომიკურად მომგებიანია მათთვის. ასევე სამუშაო შეხვედრების ისაუბრეს მონაცემების დამუშავების სხვადასხვა პრაქტიკებზე, იმსჯელეს ღია სამთავრობო მონაცემების მოპოვებასთან დაკავშირებულ გამოწვევებსა და გადაჭრის სავარაუდო გზებზე.
უნდა აღინიშნოს, რომ კვლევის ფარგლებში აქცენტი კეთდება ღია სამთავრობო მონაცემებზე, რომლებიც წარმოადგენს სტრუქტურიზებულ მონაცემთა ბაზებს, რომლებსაც აწარმოებს და განკარგავს ცალკეული საჯარო დაწესებულება და ხელმისაწვდომი უნდა იყოს ყველა დაინტერესებული მხარისთვის ხელახალი გამოყენების მიზნით - მაგალითად, საზოგადოებრივი ტრანსპორტის გადაადგილებისა და განრიგის მონაცემები, საკადასტრო რუკები, ამინდის პროგნოზი, საჯარო რეესტრში დაცული სხვადასხვა რეესტრები, მათ შორის ბიზნეს სუბიექტების რეესტრი, მიწის საკუთრების რეესტრი და ა.შ.
კვლევის ფარგლებში კერძო სექტორის საჭიროებების კვლევის შედეგად გამოვლინდება ის მონაცემთა ბაზები, რომლთა ხელმისაწვდომობა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი და ეკონომიკურად მომგებიანია საქართველოში მოღვაწე კერძო კომპანიებისთვის.
მოგვიანებით, კვლევის შედეგების წარდგენა მოხდება შესაბამის საჯარო დაწესებულებებთან, რაც მომავალში გაზრდის მსგავს მონაცემებზე კერძო სექტორის ხელმისაწვდომობას.

IDFI’s Working Meetings with the Private Sector on the Topic of the Availability of Open Government Data
News | Civic Tech and Innovations | LOCAL GOVERNMENT 29 January 2024
On January 25-26, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) held working meetings with the private sector in the cities of Kutaisi and Batumi to discuss the availability of open government data of significance to the private sector.
The events were held within the framework of the project implemented with the support of the USAID Economic Governance Program – Open Government Data study, which aims to reveal the needs, capacities, and potential that private companies have to create new services, increase efficiency, and facilitate economic growth through the use of data.
During the meetings, private sector representatives indicated access to which databases under the ownership of state institutions is especially important and economically beneficial to them. They also discussed various data processing practices, as well as the challenges associated with obtaining open government data and potential ways to overcome these challenges.
It should be noted that the study emphasizes open government data that represent structured databases that are run and managed by individual public institutions and should be accessible to all stakeholders for reuse – for example, data on public transport movement and schedules, cadastral maps, weather forecast, various registries in the public register, including the registry of business entities, land ownership registry, etc.
As a result of studying the needs of the public sector, the study aims to reveal the databases, the availability of which is especially important and economically beneficial to private companies operating in Georgia.
The results of the research will subsequently be presented to relevant public institutions, which will increase the access of the private sector to such data in the future.