პროექტის სათაური: ადამიანის უფლებები ყველასთვის – II ფაზა
ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნული სტრატეგია ითვალისწინებს პერსონალური მონაცემების საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად დაცვას. სწრაფი ტექნოლოგიური განვითარების თანმხლები გამოწვევებისა და ადამიანის უფლებათა სტრატეგიის მიზნების გათვალისწინებით, პერსონალური მონაცემების დაცვის მხარდაჭერა და გაძლიერება კიდევ უფრო მეტ მნიშვნელობას იძენს. ეს პროექტი მიზნად ისახავს საქართველოში ამჟამად არსებული სიტუაციის შეფასებას, განსაზღვრას იმისა, თუ რამდენად არის ადამიანის უფლებათა დაცვის სტრატეგიით გათვალისწინებული მიზნები მიღწეული, ასევე პერსონალურ მონაცემთა დაცვასთან დაკავშირებული გამოწვევებისა და ხარვეზების იდენტიფიცირებას.
ამ პროექტის ფარგლებში ობიექტურად შეფასდება ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნული სტრატეგიის მიმართულებები და მომზადდება ჩრდილოვანი ანგარიში, რომელიც მიმოიხილავს არსებულ სიტუაციას. გარდა ამისა, ანგარიშში განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა ასოცირების დღის წესრიგის მიმართულებებსა და COVID-19-თან დაკავშირებით მთავრობის მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების შედეგებს ადამიანის უფლებებთან მიმართებით. ანგარიში შეაჯამებს 2020 წლიდან არსებულ მდგომარეობას.
პროექტის მიზანია ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნული სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის პრიორიტეტების გათვალისწინებით, პერსონალურ მონაცემთა დაცვასთან დაკავშირებული გამოწვევებისა და ხარვეზების დოკუმენტირების გზით პერსონალური მონაცემების დაცვის ხელშეწყობა საქართველოში.
1. ჩრდილოვანი ანგარიშის მომზადება - IDFI მოამზადებს ჩრდილოვან ანგარიშს, რომელიც შეაფასებს, თუ რამდენად არის მიღწეული პერსონალურ მონაცემთა დაცვასთან დაკავშირებით 2014-2020 წლის ადამიანის უფლებათა დაცვის სტრატეგიით გათვალისწინებული მიზნები და გამოავლენს საქართველოში პერსონალურ მონაცემთა დაცვასთან მიმართებით არსებულ გამოწვევებსა და ხარვეზებს.
2. ჩრდილოვანი ანგარიშის პრეზენტაცია - ჩრდილოვანი ანგარიში წარედგინება ყველა დაინტერესებულ პირს, გამოქვეყნდება IDFI-ს ვებგვერდზე და გაზიარდება სოციალური მედიის პლატფორმაზე.

Project number: 00118263
The National Human Rights Strategy envisages the protection of personal data in compliance with international standards. Considering the challenges brought by rapid technological developments as well as the objectives of the Human Rights Strategy, promoting and strengthening personal data protection in Georgia gains more and more importance. This project aims to assess the current situation in Georgia, evaluate to what extent the objectives envisaged by the Human Rights Strategy are achieved, and identify existing challenges and gaps related to personal data protection.
Within the scope of this project, Human Rights Strategy directions will be objectively evaluated and a shadow report will be produced that will assessthe current situation. In addition, the report will draw specific attention to the directions of the Association Agenda and human rights implications of the measures taken by the government in relation to COVID-19. The report will summarize the situation starting from 2020.
The purpose of this project is to contribute to personal data protection in Georgia through documenting personal data protection challenges and gaps in light of the priorities envisaged by the Strategy and Action Plan for the Protection of Human Rights.
Project activities
1. Preparation of the shadow report - IDFI will prepare a shadow report evaluating to what extent the objectives of Human Rights Strategy 2014-2020 related to personal data protection have been achieved, identifying existing challenges and gaps related to personal data protection in Georgia.
2. Publicizing the shadow report - The shadow report will be presented to all relevant stakeholders, will be published on IDFI’s website, and will be shared on social media.