უქმე დღეები ევროპასა და საქართველოში
უკრაინის ეროვნული მეხსიერების ინსტიტუტის შემოთავაზებული კანონპროექტით, უკრაინაში არსებული 11 უქმე დღის 9-მდე შემცირება იგეგმება. უქმდება 1-2 მაისი, 8 მარტის მაგივრად, 9 მარტს შევჩენკოს დღე აღინიშნება, 9 მაისის მაგივრად კი დაგემილია 8 მაისს ხსოვნისა და შერიგების დღის დაწესება, ხოლო სულთმოფენობის შემდგომი ორშაბათის მაგივრად, სექტემბერში ოჯახის დღე აღინიშნება. ამ ვითარებაში უკრაინულმა ინტერნეტ პორტალმა Bird in Flight-მა გამოაქვეყნა სტატისტიკა თუ რამდენს ისვენებენ ევროპასა [1] და მსოფლიოში. IDFI-მ საინტერესოდ ჩათვალა ამ სტატისტიკის ქართული კონტექსტისთვის მისადაგება, მითუმეტეს საზოგადოებას ახსოვს სულ რამდენიმე თვის წინ გამართული დებატები, კიდევ ერთი უქმე დღის შემოღების თაობაზე.
ევროპაში საშუალოდ წელიწადში 11 უქმე დღე აქვთ, ყველაზე მეტი 15 უქმე დღე აქვს სლოვაკეთს, ხოლო ყველაზე ცოტა - 7 დღე ნიდერლანდების სამეფოს. მსოფლიოში ამ კუთხით ლიდერი კოლუმბიაა 18 უქმე დღით, ხოლო მექსიკაში მხოლოდ 7 დღეს ისვენებენ.
1 იანვარი ყველა ევროპულ ქვეყანაში უქმე დღეა, ალბანეთში, მონტენეგროში, რუმინეთსა და სლოვენიაში 2-ში, ხოლო სერბეთში 2 და 3 იანვარსაც ისვენებენ. რუსეთში საახალწლო არდადეგები იანვრის მთელ პირველ კვირას გრძელდება. აღსანიშნავია, რომ ისლანდიაში და ლატვიაში 31 დეკემბერიც უქმე დღეა. რუსეთი და ბელარუსი ორად ორი ქვეყანაა ევროპაში, სადაც არც წითელი პარასკევი და არც აღდგომის შემდგომი ორშაბათი უქმე დღეებია არაა [2] . მხოლოდ წითელ პარასკევს ისვენებენ ესტონეთი, პორტუგალია და მალტა, ხოლო კვიპროსში და ნორვეგიაში დიდი ხუთშაბათიც უქმე დღეა.
ნიდერლანდების და დანიის გარდა 1 მაისი ყველა ევროპულ ქვეყანაში უქმე დღეა. ქვეყნების უმეტესობა აღნიშნავს შრომის დღეს თუმცა კვიპროსი, სლოვენია, მონტენეგრო, ჩეხეთი, სერბეთი ფინეთი და ირლანდია აღნიშნავენ გაზაფხულის დადგომას. რუსეთში შრომის დღე და გაზაფხულის დადგომა ერთიანად აღინიშნება. 8 მარტი - ქალთა საერთაშორისო დღე, მხოლოდ რუსეთში, მოლდოვაში, უკრაინასა და ბელარუსში გამოცხადებულია დასვენების დღედ. აგრეთვე ბელარუსი ერთადერთი ქვეყანაა სადაც 7 ნოემბერი - ოქტომბრის რევოლუციის დღე, უქმეა. 7 იანვარს შობის დღესასწაული უქმეა რუსეთში, მონტენეგროში, მოლდოვაში, მაკედონიაში, სერბეთში, უკრაინასა და ბელარუსში. აგრეთვე ბელარუსში და მოლდოვაში 25 დეკემბერიც დასვენებაა.
საინტერესოა რა ვითარებაა ამ მხრივ საქართველოში. საქართველოს შრომის კოდექსი 17 უქმე დღეს ითვალისწინებს (დიდი შაბათისა და აღდგომის ჩათვლით), ესენია:
- 1 და 2 იანვარი – ახალი წლის სადღესასწაულო დღეები;
- 7 იანვარი – უფლისა ჩვენისა იესო ქრისტეს შობის დღე;
- 19 იანვარი – ნათლისღება – უფლისა ჩვენისა იესო ქრისტეს გაცხადების დღე;
- 3 მარტი – დედის დღე;
- 8 მარტი – ქალთა საერთაშორისო დღე;
- 9 აპრილი – საქართველოს სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის აღდგენის აქტის მიღების დღე, საქართველოს ეროვნული ერთიანობის, სამოქალაქო თანხმობისა და სამშობლოსათვის დაღუპულთა მოგონების დღე;
- სააღდგომო დღეები – დიდი პარასკევი, დიდი შაბათი, უფლისა ჩვენისა იესო ქრისტეს ბრწყინვალე აღდგომის დღე; მიცვალებულთა მოხსენიების დღე – აღდგომის მეორე დღე, ორშაბათი (თარიღები გარდამავალია);
- 9 მაისი – ფაშიზმზე გამარჯვების დღე;
- 12 მაისი – საქართველოს ეკლესიის, როგორც სამოციქულო საყდრის, დამაარსებლის – წმინდა ანდრია მოციქულის ხსენების დღე;
- 26 მაისი – საქართველოს დამოუკიდებლობის დღე;
- 28 აგვისტო – ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის მიძინების დღე (მარიამობა);
- 14 ოქტომბერი – მცხეთობის (სვეტიცხოვლობის, კვართის დღესასწაულის) დღე;
- 23 ნოემბერი – გიორგობის დღე.
თუ უკრაინული საიტის მეთოდოლოგიას დავეყრდნობით და აღდგომის შაბათ-კვირას არ მივათვლით უქმე დღეებს, გამოდის რომ საქართველოში 15 უქმე დღეა. ამ რიცხვით საქართველო ევროპის ლიდერი გამოდის სლოვაკეთთან ერთად. ამავდროულად, საქართველოს პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტმა 2017 წლის 15 მარტს მხარი დაუჭირა ინიციატივას 12 აგვისტოს - დიდგორის ბრძოლის დღე -“საქართველოს დიდი გამარჯვების” დღედ გამოცხადებას და უქმედ დაწესებას. ამ შემოთავაზების კანონად მიღების შემთხვევაში, საქართველო სლოვაკეთს გაასწრებს უქმე დღეების რაოდენობით და ევროპაში პირველი გახდება, ხოლო მსოფლიოში არგენტინისა და იაპონიის მაჩვენებელს გაუტოლდება.
ასევე საინტერესოა საერო და სასულიერო დღესასწაულების თანაფარდობა. დანიას 10 დღესასწაულიდან, მხოლოდ ერთი საერო დღესასწაული აქვს, რუსეთს პირიქით: 12 დღესასწაულიდან, მხოლოდ ერთია რელიგიური. ესტონეთს, მალტას, პორტუგალიასა და რუმინეთს თანაბარი რაოდენობის საერო და რელიგიური დღესასწაულია აქვთ. იმ ქვეყნებს შორის სადაც რელიგიური დღესასწაულები სჭარბობენ საეროს არიან: ავსტრია, საბერძნეთი, ნორვეგია, შვედეთი და ნიდერლანდები. ხოლო ალბანეთში, სლოვენიაში, სერბეთში, ბელარუსში, უკრაინასა და მოლდოვაში საერო დღესასწაულები რელიგიურს სჭარბობს. საქართველოში 15 დღესასწაულიდან 7 საეროა, ხოლო 8 საეკლესიო.
[1] საგულისხმოა რომ მონაცემები არასრულია, რადგან ევროპული ქვეყნების ჩამონათვალში არაა მაგალითისთვის ესპანეთი და დიდი ბრიტანეთი.
[2] ვინაიდან თავად აღდგომა ყოველთვის კვირას ემთხვევა, სტატიის ავტორებს ის და არ მისი წინა შაბათი ცალკე უქმე დღეებში არ ჩაუთვლიათ.

A draft law prepared by the Ukrainian Institute of National Memory proposes reducing the number of public holidays in Ukraine from 11 to 9. The draft law proposes altogether cancelling public celebration of May 1-2, substituting March 8 with March 9 (Shevchenko Day), May 9 with May 8 (day of memory and reconciliation), and the first Monday afterPentecost with the day of the family in September.
Following the announcement of the draft law, a Ukrainian web portal Bird in Flight published statistics on public holidays in Europe and around the world. [1] IDFI decided to look at how Georgia compares to the rest of the world in this regard, especially considering recent debates about adding yet another public holiday.
Europe has on average of 11 public holidays, with Slovakia having the most - 15 and the Netherlands the least - 7. Worldwide, Columbia leads with most - 18 public holidays.
January 1 is a holiday in every European country. Albania, Montenegro, Romania, and Slovenia have also have January 2 off, while Serbia has January 3 off as well. In Russia, New Year holidays last a whole week. Iceland and Latvia have a holiday on December 31. Russia and Belarus are the only European nations, where neither Good Friday nor the Monday following Easter are holidays. [2] Estonia, Portugal, and Malta have a holiday only on Good Friday, while in Cyprus and Norway Holy Thursday is also a holiday.
May 1 is a holiday in every European country, apart from the Netherlands and Denmark. Labor Day is celebrated by most countries; however, Cyprus, Slovenia, Montenegro, Czech Republic, Serbia, Finland and Ireland celebrate the beginning of Spring. In Russia, the arrival of Spring and Labor Data are celebrated together. March 8 – International Women’s Day is a holiday only in Russia, Moldova, Ukraine and Belarus. Also, Belarus is the only country, where November 7 – the day of October Revolution is an official holiday. Christmas on January 7 is a holiday in Russia, Montenegro, Moldova, Macedonia, Serbia, Ukraine and Belarus. Belarus and Moldova also have December 25 as a holiday.
The Georgian Labor Code establishes 17 public holidays (including Good Saturday and Easter Sunday):
- January 1 and 2 – New Year;
- January 7 – Christmas Day;
- January 19 – Epiphany;
- March 3 – Mother’s Day;
- March 8 – International Women’s Day;
- April 9 – the day of adopting the Act of Restoring Independence of Georgia; the day of national unity, national consent, and commemoration of people who died for the national integrity of Georgia;
- Easter – Good Friday, Good Saturday, Easter Sunday, Easter Monday - All Souls’ Day (transitional dates);
- May 9 – Victory Day over Fascism;
- May 12 – Commemoration Day of St. Andrew the Apostle, Founder of the Apostolic Church of Georgia;
- May 26 – Independence Day of Georgia;
- August 28 – Assumption day of the Virgin (‘Mariamoba’);
- October 14 – ‘Mtskhetoba’ (Holiday of Svetitskhovloba, Robe of Christ);
- November 23 – St. George’s Day.
Relying on the methodology used by the Ukrainian web portal of not counting Easter Saturday and Sunday as day offs, Georgia has 15 public holidays. This means that Georgia together with Slovakia lead with having most public holidays in Europe.
On March 15, 2017, the Education, Science and Culture Committee of the Georgian Parliament supported the initiative to declare August 12 – Day of the Didgori Battle – as yet another public holiday. If this initiative is adopted into law, Georgia will have 16 public holidays, or more than all other countries in Europe.
The Ukrainian web portal also compares the number of religious and civil holidays. From 10 public holidays in Denmark only one is civil; on the contrary, in Russia, out of 12 public holidays only one is religious. Estonia, Malta, Romania, and Portugal have an equal number of religious and civil holidays. Countries were religious holidays exceed civil holidays are: Austria, Greece, Norway, Sweden and the Netherlands. On the other hand, in Albania, Slovenia, Serbia, Belarus, Moldova and Ukraine civil holidays outnumber religious ones. In Georgia, 8 out of 15 public holidays are religious.
[1] The data is not complete, since several European countries, such as UK and Spain, are missing.
[2] Because Easter is always on Sunday, the authors of the data did not include Easter Sunday and the preceding Saturday in public holidays.