ვებგვერდის პრეზენტაცია - www.historyproject.ge
2021 წლის 1 დეკემბერს,  ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) საქართველოს პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკაში ვებგვერდის - www.historyproject.ge პრეზენტაცია გამართა.
ღონისძიების მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის გენერალურმა დირექტორმა, გიორგი კეკელიძემ და საზოგადოება „მემორიალის“ თავმჯდომარემ, გურამ სოსელიამ. მათ ისაუბრეს საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების მნიშვნელობაზე. აღნიშნეს, რომ IDFI-სთან ერთად არაერთი ღონისძიება განხორციელებულა და თანამშრომლობა მომავალშიც აქტიურად გაგრძელდება. გიორგი კეკელიძემ მზადყოფნა გამოთქვა, მხარში დაუდგეს ვებგვერდს ყველა იმ მნიშვნელოვანი გამოცემისა და სტატიის ციფრული ასლების თავმოყრაში, რომელიც შეეხება მე-20 და 21-ე საუკუნის ისტორიას.
გურამ სოსელიამ საზოგადოება „მემორიალის“ არქივის გაციფრულებისა და ვებგვერდზე თავმოყრის მზაობა გამოთქვა. საზოგადოების დოკუმენტები IDFI-ში ინახება და რეპრესირებულის შესახებ მათი ახლობლების და შთამომავლების მოგონებებს ინახავს. ხშირ შემთხვევაში, იმის გათვალისწინებით, რომ საქართველოს საბჭოთა რესპუბლიკის ყოფილი უშიშროების კომიტეტის არქივის დიდი ნაწილი განადგურებულია, ეს მოგონებები ზოგიერთი რეპრესირებულის შესახებ ერთადერთ წყაროს წარმოადგენს.
IDFI-ს მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელმა, ანტონ ვაჭარაძემ ღონისძიების მონაწილეებს ვებგვერდი - www.historyproject.ge წარუდგინა, გააცნო მისი შინაარსობრივი და ტექნიკური მხარე.
"ვებგვერდის შექმნის მიზანია საზოგადოება  გახადოს მეტად ინფორმირებული საბჭოთა წარსულისა და უახლესი ისტორიის შესახებ. ხელი შეუწყოს ახალგაზრდებში ცნობიერების ამაღლებას საკუთარი ქვეყნის ისტორიის მიმართ. ვებგვერდზე განთავსებულია სტატიები, საარქივო და მეხსიერების კვლევები, სიახლეები, ისტორიული ფაქტები, ქუიზები, წიგნები, ფოტო-ვიდეო გალერეა და საარქივო დოკუმენტების ბაზა, რომელიც მოიცავს დოკუმენტებს კონკრეტულ მოვლენებთან დაკავშირებით. " - აღნიშნა ანტონ ვაჭარაძემ.
მან ასევე ისაუბრა, რა მნიშვნელობა აქვს საქართველოს უახლესი ისტორიის ცოდნას, ასევე ახალგაზრდა თაობის მზარდ ინტერესსა და ჩართულობას შესაბამის დისკუსიებში საზოგადოების ცნობიერების ასამაღლებლად. ასევე აღნიშნა, რომ IDFI დიდ ყურადღებას აქცევს უახლესი ისტორიის შესწავლას და განსაკუთრებით ტოტალიტარული, დამნაშავე კომუნისტური სახელმწიფოს წარსულის კვლევას, ვინაიდან, რეჟიმმა საქართველოს ათობით ათასი მოქალაქე შეიწირა და ქვეყნის დემოკრატიული განვითარება მრავალი წლით შეაჩერა. ისტორიის შესწავლა და სწორი გააზრება კი აუცილებელია, რათა ის ნაწილობრივ ან სრულად არ განმეორდეს.
პრეზენტაციაზე მონაწილეებმა ვებგვერდის საშუალებით, რეპრესირებულთა ისტორიებზე შექმნილი ქუიზი შეავსეს, სწორი პასუხის ავტორებს კი, სამახსოვროდ წიგნები გადაეცათ.
ღონისძიების ბოლოს დაანონსდა ესეების კონკურსი ბაკალავრიატისა და მაგისტრატურის სტუდენტებისთვის თემაზე „საბჭოეთი თანამედროვე საქართველოს მეხსიერებაში“. კონკურსის მიზანია სტუდენტებში მეხსიერებისა და საბჭოთა წარსულის კვლევების წახალისება, პოპულარიზაცია და საზოგადოებაში უახლესი ისტორიის შესახებ ცნობიერების ამაღლება.
ვებგვერდი დამზადდა შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (Sida) ორგანიზაციული მხარდაჭერის პროექტის ფარგლებში.

On December 1, 2021, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) held the presentation of www.historyproject.ge in National Library of Georgia.
Opening remarks of the event were made by the director of National Library of Georgia – Giorgi Kekelidze and Chairman of the society “Memorial” – Guram Soselia. They focused on the importance of raising public awareness and noted that collaboration with IDFI will continue. Giorgi Kekelidze expressed his willingness to support the website in collecting digital copies of all the important publications and articles related to the history of the 20th and 21st centuries.
Guram Soselia talked about readiness to support digitalization of documents of society “Memorial” archive. The documents are stored in IDFI and keep the memoriesof repressed of their loved ones and descendants. In many cases, given that much of the archival documents of the former Security Committee of the Soviet Republic of Georgia have been destroyed, these recollections of the repressed are the only source.
Head of Memories and Disinformation Studies – Anton Vacharadze introduced the content and technicalities of the website: www.historyproject.ge to the participants of the event.
Aim of the website is to make public more informed about Soviet past and recent history. To support increased awareness among young people about the history of their own country. The website features articles, archival and memory research, news, historical facts, quizzes, books, a photo-video gallery, and a database of archival documents that include documents related to specific events. "- said Anton Vacharadze.
He also discussed the importance of knowledge of recent history of Georgia and engagement of youth in discussions about these topics. He also noted that IDFI pays great attention to the study of recent history and especially to the past of a totalitarian communist state, as the regime has killed tens of thousands of Georgian citizens and halted the country's democratic development for many years. It is necessary to study history and understand it correctly so that it is not repeated in part or in full.
The participants of the presentation took part in answering the quiz created on the stories of the repressed through the website, ones with the correct answers were gifted with books.
At the end of the event, an essay competition was announced for undergraduate and graduate students on the topic "Soviet in the memory of modern Georgia". The aim of the competition is to popularize memory and Soviet past studies among students and to raise awareness of recent history in the community.