ევროპის საბჭო, 2020-2023 წლების სამოქმედო გეგმის ფარგლებში, ახორციელებს პროექტს „მონაწილეობითი დემოკრატიისა და ადამიანის უფლებების გაძლიერება ადგილობრივ დონეზე საქართველოში“. პროექტის უმთავრესი მიზანია მოქალაქეთა ჩართულობისა და ადამიანის უფლებების დაცვის გაძლიერება ადგილობრივ დონეზე.
პროექტი ხელს უწყობს ადგილობრივ ხელისუფლებასა და სამოქალაქო საზოგადოებას შორის თანამშრომლობის ეფექტური მექანიზმების დანერგვას და მიზნად ისახავს მოსახლეობის მონაწილეობის ამაღლებას ადგილობრივი ხელისუფლების საქმიანობაში, კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლას, გენდერული პერსპექტივის გათვალისწინებისა და დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის მიმართულებით ქმედითი ნაბიჯების გადადგმას.
პროექტის ფარგლებში, IDFI-მ განაახლა სახელმძღვანელო ღია ადგილობრივი მმართველობისა და საჯარო სამსახურში ეთიკის წესების შესახებ. სახელმძღვანელო მოიცავს ინფორმაციას საჯარო სამსახურში ეთიკის წესების, ანგარიშვალდებულების, გამჭვირვალობისა და მოქალაქეთა მონაწილეობის მექანიზმების თაობაზე, მიმოიხილავს შესაბამის ადგილობრივ კანონმდებლობას, ინსტიტუციურ მექანიზმებსა და კარგ პრაქტიკას. სახელმძღვანელო დეტალურად აანალიზებს კორუფციის რისკებს, გამჭვირვალობის პრინციპებსა და სტანდარტებს, მოქალაქეთა მონაწილეობის კუთხით დანერგილ მექანიზმებსა და არსებულ გამოწვევებს ადგილობრივი ხელისუფლების ორგანოების მიმართულებით.
სახელმძღვანელოში აღწერილი მექანიზმები აღწერს მეთოდოლოგიას, რომელიც ხელს შეუწყობს ადგილობრივ და რეგიონულ ორგანოებს კორუფციის რისკების აღმოფხვრისა და კარგი მმართველობის დანერგვის კუთხით.

The Council of Europe, in the framework of the Council of Europe 2020-2023 Action Plan for Georgia, is implementing the project "Strengthening participatory democracy and human rights at local level in Georgia". The main goal of the project is to strengthen citizen involvement and human rights protection at the local level.
The project supports establishment of effective mechanisms for cooperation between local authorities and civil society and aims to increase the involvement of citizens in the activities of local government, to fight against corruption, and implement active measures to incorporate a gender policy and eliminate all forms of discrimination.
Within the scopes of the project, IDFI updated the Handbook on Open Local Government and Public Ethics. The guide includes information on rules of ethics in public service, accountability, transparency and citizen participation mechanisms, reviews relevant local legislation, institutional mechanisms and good practice. The guide analyzes in detail the risks of corruption, the principles and standards of transparency, the mechanisms implemented in terms of citizen participation and the existing challenges for local authorities.
The mechanisms described in the guidebook describe methodologies that will assist local and regional authorities in eliminating corruption risks and implementing good governance principles.