საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭება - მონაცემების ანალიზი: 2018-2022
- 2018-2022 წლებში სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს მიერ  პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში გადაიგზავნა საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭების შესახებ 13,644 პირის მიმართ დადებითი დასკვნა, ხოლო 7,360  პირის მიმართ უარყოფითი დასკვნა.
- 2018-2022  წლებში  საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულებით, საქართველოს მოქალაქეობა მიენიჭა 13,575 პირს, საიდანაც 5,111 პირს აღუდგა საქართველოს მოქალაქეობა, ხოლო 8,382 პირს საქართველოს მოქალაქეობა მიენიჭა საგამონაკლისო  წესით. ჩვეულებრივი წესით - 38 პირს, გამარტივებული წესით - 29 პირს, ხოლო სპეციალური წესით 15 პირს.
- 2018 -2022  წლებში საქართველოს მოქალაქეობის მიმღები (მოქალაქეობის აღდგენის შემთხვევების გარდა) 8,464 პირიდან 72% (6,075 პირი) წარმოადგენდა რუსეთის მოქალაქეს.
- რუსეთის შემდეგ ყველაზე მეტი (428 პირი) წარმოადგენდა უკრაინის მოქალაქეს, 404 პირი - სომხეთის მოქალაქეს, ხოლო 330 - ამერიკის შეერთებული შტატების მოქალაქეს.
- 2021 წელს საქართველოს მოქალაქეობა მიენიჭა (მოქალაქეობის აღდგენის შემთხვევების გარდა)  რუსეთის 1,342 მოქალაქეს, რაც 2020 წლის მაჩვენებელს 713 შემთხვევით აღემატება, ხოლო 2019 წლის მაჩვენებელს 123 შემთხვევით.
- 2022 წლის საწყისი 7 თვის მდგომარეობით საქართველოს მოქალაქეობა მიენიჭა რუსეთის (მოქალაქეობის აღდგენის შემთხვევების გარდა) 723 მოქალაქეს.
- 2022 წელს რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შემდეგ საქართველოს მოქალაქეობა საგამონაკლისო წესით მიიღო რუსეთის 551-მა მოქალაქემ, ხოლო უკრაინის 8 მოქალაქემ.
- სსიპ სახელმწიფო სერვისების სააგენტო არ გასცემს ისეთ საჯარო ინფორმაციას, რომელიც მნიშვნელოვანია რუსეთის უკრაინაში შეჭრის  შემდეგ,  რუსეთის მოქალაქეების მიერ საქართველოს მოქალაქეობის მიღების სურვილის ზრდის მასშტაბის სრულფასოვანი შეფასებისთვის.
უცხო ქვეყნის მოქალაქეებზე საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭების საკითხები დარეგულირებულია „საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ“ ორგანული კანონით. კანონის მიხედვით, არსებობს ხუთი წესი, რომელთა მიხედვითაც უცხოელს შეიძლება მიენიჭოს საქართველოს მოქალაქეობა:
- ჩვეულებრივი წესი - პირსსაქართველოს მოქალაქეობა ჩვეულებრივი წესით მიენიჭება თუ ბოლო 10 წლის განმავლობაში უწყვეტად ცხოვრობს საქართველოში, დადგენილ ფარგლებში იცის სახელმწიფო ენა, საქართველოს ისტორია და სამართლის ძირითადი საფუძვლები, საქართველოში მუშაობს ან/და აქვს უძრავი ქონება ან საქართველოს ან საქართველოში ახორციელებს სამეწარმეო საქმიანობას.
- გამარტივებული წესისაქართველოს მოქალაქეზე დაქორწინებული პირი, რომელიც ბოლო 5 წელი ცხოვრობს საქართველოში. დადგენილ ფარგლებში იცის სახელმწიფო ენა, საქართველოს ისტორია და სამართლის ძირითადი საფუძვლები.
- საგამონაკლისო  წესიუცხო ქვეყნის მოქალაქეს საქართველოს მოქალაქეობა საგამონაკლისო წესით ენიჭება იმ შემთხვევაში, თუ მას საქართველოს წინაშე აქვს განსაკუთრებული დამსახურება ან მისთვის საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭება გამომდინარეობს სახელმწიფო ინტერესებიდან. სახელმწიფო ინტერესების შეფასებაში მხედველობაში მიიღება სხვადასხვა გარემოებები. მათ შორის:  საქართველო საკუთარ სამშობლოდ მიაჩნია და მისი წინაპარი არის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები ან იძულებით გადაადგილებული პირი, სხვადასხვა დროს პოლიტიკური მოსაზრებით ან ეკონომიკური მდგომარეობის გამო ემიგრაციაში წასული პირი.  ასევე, ისეთი პირები რომელიც საქართველოში ახორციელებს ისეთ ინვესტიციას რომლითაც ეკონომიკის განვითარებაში მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვს, ასევე სპორტის, მეცნიერების ან/და ხელოვნების სფეროში წარმატებული პირი, რომელსაც სურს მოღვაწეობა საქართველოს სახელით განაგრძოს.
- აღდგენის წესი - საქართველოს მოქალაქეობა აღდგენის წესით მიენიჭება პირს, რომელსაც საქართველოს მოქალაქეობა შეუწყდა არამართლზომიერად, საქართველოს მოქალაქეობიდან გასვლით, მშობლის არჩევანის შედეგად, სხვა ქვეყნის მოპოვებასთან დაკავშირებით.
- სპეციალური წესი - საქართველოს ტერიტორიაზე დაბადებულ პირს, რომელსაც არ უდგინდება საქართველოს მოქალაქეობა.
საქართველოს მოქალაქეობის მიღების მსურველების განცხადებებს განიხილავს სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტო. დადებით რეკომენდაციებს სააგენტო წარუდგენს საქართველოს პრეზიდენტს, რომელიც იღებს საბოლოო გადაწყვეტილებას.
2022 წლის 5 აგვისტოს IDFI-მ საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციას და სსიპ სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს მიმართა ბოლო 5 წლის განმავლობაში საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭებასთან დაკავშირებული  სტატისტიკური (ნატურალიზაციის სახეების და განმცხადებელთა მოქალაქეობის  მიხედვით) ინფორმაციის მოთხოვნით. აღნიშნული ინფორმაციის მოთხოვნა უპასუხოდ დატოვა სსიპ სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტომ. შესაბამისად, ქვემოთ წარმოდგენილი ანალიზი სრულად ეფუძნება საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციიდან მიღებულ ინფორმაციას.
პრეზიდენტის ადმინისტრაციის მიერ მოწოდებული ინფორმაციის მიხედვით, 2018 წლის 1 იანვრიდან 2022 წლის 1 აგვისტომდე სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს მიერ საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში გადაიგზავნა 13,644 პირის მიმართ დადებითი დასკვნები საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭების შესახებ, რომელთა საფუძველზე საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულებით, საქართველოს მოქალაქეობა მიენიჭა 13,568 პირს, ხოლო უარი ეთქვა 76 პირს. ამასთან, საქართველოს პრეზიდენტის ინიციატივით საქართველო მოქალაქეობა მიენიჭა დამატებით 7 პირს.
პრეზიდენტის ადმინისტრაციის მიერ მოწოდებული დოკუმენტაციით ასევე ირკვევა, რომ 2018 წლის პირველი იანვრიდან 2022 წლის 1 აგვისტომდე სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტომ პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში გადააგზავნა 7,360 პირის მიმართ საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭების შესახებ უარყოფითი დასკვნები. 2018-2022 წლებში საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭებაზე უარის თქმის მიზეზების, მოქალაქეობის და წლების მიხედვით ინფორმაცია IDFI-სთვის უცნობია.
2018 წლის 1 იანვრიდან 2022 წლის 1 აგვისტომდე საქართველოს მოქალაქეობის მიმღებ 13,575 პირს შორის 5,111 პირი წარმოადგენდა საქართველოს ყოფილ მოქალაქეს, რომელსაც აღდგენის წესით მიენიჭა საქართველოს მოქალაქეობა. დანარჩენ შემთხვევაში, უმრავლესობას (8,382 პირი) საქართველოს მოქალაქეობა მიენიჭა საგამონაკლისო  წესით. მოქალაქეობის აღდგენის ჩვეულებრივი წესით საქართველოს მოქალაქეობა მიენიჭა მხოლოდ 38 პირს, გამარტივებული წესით - 29 პირს, ხოლო სპეციალური წესით - 15 პირს.
ამ პერიოდში საქართველოს მოქალაქეობის მიმღები (მოქალაქეობის აღდგენის შემთხვევების გარდა) 8,464 პირიდან 72% (6,075 პირი) წარმოადგენდა რუსეთის მოქალაქეს. რუსეთის შემდეგ ყველაზე მეტი (428 პირი) წარმოადგენდა უკრაინის მოქალაქეს, 404 პირი - სომხეთის მოქალაქეს, ხოლო 330 - ამერიკის შეერთებული შტატების მოქალაქეს.
შენიშვნა: 2022 წლის მონაცემები ასახულია მხოლოდ საწყის 7 თვის მდგომარეობით.
2018-2022 წლებში საქართველო მოქალაქეობა ყველაზე მეტ პირს მიენიჭა 2018 წელს - 3,858 პირი. 2020 წელს აღნიშნული მაჩვენებელი დაახლოებით განახევრდა (1,839 პირი), რაც სავარაუდოდ დაკავშირებულია კორონავირუსის პანდემიით შექმნილ გარემოებებთან. 2021 წელს საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭების მაჩვენებელი 2,846-მდე გაიზარდა, ხოლო 2022 წლის 7 თვის მდგომარეობით საქართველოს მოქალაქეობა მინიჭებული აქვს 1,598 პირს.
2019 წლამდე საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭება უმეტესწილად  საგამონაკლისო წესით ხორციელდებოდა, ხოლო 2019 წლიდან მნიშვნელოვნად იმატებს მოქალაქეობის აღდგენის მაჩვენებელი. აღნიშნულ ტენდენცია განპირობებულია 2018 წელს განხორციელებული საკანონმდებლო ცვლილებებით. კერძოდ, საქართველოს კონსტიტუციაში განხორციელებული ცვლილებით, გაუქმდა ის ჩანაწერი რომელიც მხოლოდ გამონაკლის შემთხვევაში ითვალისწინებდა ორმაგი მოქალაქეობის შესაძლებლობას. შესაბამისი ცვლილებების განხორციელებამდე, საქართველოს მოქალაქე, რომელიც მიიღებდა სხვა ქვეყნის მოქალაქეობას, კარგავდა საქართველოს მოქალაქეობას. ხოლო შემდგომში, როგორც უცხო ქვეყნის მოქალაქისთვის საქართველოს მოქალაქეობის მოპოვება უმეტესწილად შესაძლებელი იყო საგამონაკლისო წესით. საკონსტიტუციო ცვლილებებით, ორმაგ მოქალაქეობასთან დაკავშირებული შეზღუდვები გაუქმდა და კანონმდებლობით დადგენილი პირობების შემთხვევაში მოქალაქეს შეუძლია მოითხოვოს მოქალაქეობის შენარჩუნება. ამასთან, საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ ორგანულ კანონში გაჩნდა საქართველოს მოქალაქეობის აღდგენის დროებითი უფლება, რომლის მიხედვით საქართველოს ყოფილ მოქალაქეს, რომელმაც მოქალაქეობა სხვა ქვეყნის მოქალაქეობის მოპოვების გამო დაკარგა, 2020 წლის 31 დეკემბრამდე შესაძლებლობა ჰქონდა მიემართა სააგენტოსთვის, მოქალაქეობის აღდგენის წესით მინიჭების მოთხოვნით. აღნიშნული უფლება შემდგომში 2022 წლის 31 დეკემბრამდე გახანგრძლივდა.
საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის მიერ მოწოდებული  სტატისტიკური ინფორმაცია საშუალებას გვაძლევს უცხო ქვეყნის მოქალაქეებზე საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭების სტატისტიკა (მოქალაქეობის აღდგენის შემთხვევების გარდა) წარმოვადგინოთ პირთა მოქალაქეობისა და წლების მიხედვით. 2018 წლის მონაცემები მიღებულია განსხვავებული საკანონმდებლო რეგულაციების პირობებში, შესაბამისად, მისი შედარება შემდგომ წლებთან სრულფასოვან ტენდენციას ვერ ასახავს. აღნიშნულის გათვალისწინებით, ქვეყნების მიხედვით ქვემოთ წარმოდგენილია მხოლოდ 2019-2022 წლების ტენდენცია.
2019-2022 წლებში საქართველოს მოქალაქეობის მიმღებ პირებს შორის მნიშვნელოვნად ჭარბობს რუსეთის მოქალაქეები. 2019 წელს საქართველოს მოქალაქეობა (საქართველოს მოქალაქეობის აღდგენის გარდა) მიენიჭა 1,219 რუსეთის მოქალაქეს. 2020 წელს ეს მაჩვენებელი 629-მდე შემცირდა, ხოლო 2021 წელს 1,342 მდე გაიზარდა. 2022 წლის 7 თვის მდგომარეობით. საქართველოს მოქალაქეობა მიენიჭა რუსეთის 723 მოქალაქეს.
2022 წელს რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შემდეგ განვითარებული მოვლენების გათვალისწინებით, ასევე საინტერესოა 2022 წლის მაჩვენებლების ანალიზი თვეების მიხედვით. 2022 წლის იანვარში საქართველოს მოქალაქეობა გაიცა რუსეთის 74 მოქალაქეზე, ხოლო თებერვალში 98 მოქალაქეზე. მარტის თვეში აღნიშნული მაჩვენებელი 43-მდე შემცირდა, თუმცა შემდეგ თვეებში აღნიშნული მაჩვნებელი მნიშვნელოვნად იზრდება. მაგალითად, 2022 წლის ივნისის თვეში საქართველოს მოქალაქეობა მიიღო რუსეთის 162-მა მოქალაქემ, ივლისის თვეში 136-მა მოქალაქემ. რუსეთ-უკრაინის ომის დაწყების შემდეგ საქართველოს მოქალაქეობა საგამონაკლისო წესით მიენიჭა რუსეთის 551 მოქალაქეს, ხოლო  უკრაინის მხოლოდ 8 მოქალაქეს.
საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭების სტატისტიკური მონაცემების ანალიზი აჩვენებს, რომ ბოლო 5 წლის განმავლობაში საქართველოს მოქალაქეობა უმეტესწილად ენიჭებათ რუსეთის მოქალაქეებს. რუსეთის მოქალეების მიერ საქართველოს მოქალაქეობის მიღების სურვილის კიდევ მეტად ზრდა მოსალოდნელია 2022 წლის 24 თებერვალს რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შემდეგ შექმნილი სიტუაციის (მოსალოდნელი გრძელვადიანი სანქციები, განსხვავებული შეხედულებების მქონე პირების დევნა და სხვა) გათვალისწინებით.
რუსეთის მოქალაქეების მიერ საქართველოს მოქალაქეობის მიღების სურვილის ზრდაზე რუსეთ-უკრაინის ომის გავლენის შეფასება, მხოლოდ მოკლევადიან პერიოდში მათთვის მინიჭებული საქართველო მოქალაქეობის ფაქტობრივი მაჩვენებლებით შეუძლებელია. ამ კუთხით სრულფასოვანი შეფასებისათვის მნიშვნელოვანია ისეთი მონაცემების კომპლექსური ხელმისაწვდომობა, რომელიც დაკავშირებულია საქართველოს მოქალაქეობის მისაღებად ცალკეული პირობების დაკმაყოფილების მცდელობასთან. მაგალითად, საქართველოში ცხოვრებაზე გაცემული ბინადრობის ნებართვები, საქართველოს მოქალაქეებთან ქორწინების სტატისტიკა და სხვა. სამწუხაროდ სახელმწიფო სერვისების სააგენტომ მსგავსი მონაცემების შესახებ ინფორმაციის მოთხოვნა უპასუხოდ დატოვა. IDFI აღნიშნული ინფორმაციის მიღების მიზნით სახელმწიფო სერვისების სააგენტოს წინააღმდეგ  მიმართავს შესაბამის სამართლებრივ მექანიზმებს.

- The Public Service Development Agency has issued a positive response on granting Georgian citizenship regarding 13,644 people and a negative one regarding 7,360 people to the Administration of the President of Georgia during 2018-2022.
- With the Presidential Decree, Georgian citizenship was granted to 13,575 persons; 5,111 out of them restored their citizenships, 8,382 citizenships were granted by way of an exception, 38 – under the regular procedure, 29 – under the simplified procedure, and 15 – under special procedure during 2018-2022.
- 72% of the 8,464 people who acquired Georgian citizenship during 2018-2022 (except the cases of citizenship restoration procedure) were Russian citizens.
- After Russian citizens, most of the Georgian citizenships were granted to the citizens of Ukraine (428 persons), Armenia (404), and the USA (330).
- In 2021, 1,342 Russian citizens acquired Georgian citizenship (except for the restoration cases), which exceeds the number from 2020 by 713 cases and the number from 2019 by 123 cases.
- In the first 7 months of 2022, Georgian citizenship was granted to 732 Russian citizens (except for the restoration procedure).
- After the Russian invasion in Ukraine, Georgian citizenship was granted through the procedure for exceptions to 551 Russian citizens and 8 Ukrainian citizens.
- The Public Service Development Agency does not disclose public information that is important for assessing the scale of increase in interest of Russian citizens to acquire Georgian citizenship in the context of the Russian invasion in Ukraine.
The grounds for acquiring Georgian citizenship for aliens is regulated by the organic law On Georgian Citizenship. According to the law, five forms of acquiring Georgian citizenship are defined:
- Regular procedure - Adults shall be granted Georgian citizenship under regular procedure if they have lawfully resided in Georgia for the last 10 consecutive years, they know the official language of Georgia within the established limits, they know the history of Georgia and the basic principles of law within the established limits, they have a job and/or real estate in Georgia, or carry out business in the territory of Georgia or hold an interest or shares in a Georgian enterprise.
- Simplified procedure - A person who is married to a Georgian citizen and who has continuously lawfully resided in Georgia for the last 5 years shall acquire Georgian citizenship under simplified procedure if he/she knows the official language of Georgia within the established limits, they know the history of Georgia and the basic principles of law within the established limits.
- By way of exception - The President of Georgia may grant Georgian citizenship by way of exception to a citizen of another country who has made a contribution of exceptional merit to Georgia or based on state interests. When evaluating state interests, inter alia, the following circumstances shall be taken into account: a foreign citizen considers Georgia to be his/her homeland, and he/she or his/her ancestor is a person residing in an occupied territory of Georgia or is internally displaced from the territory, or a person emigrated in different times due to political opinions or hard social and economic conditions; A foreign citizen has made/ is making such an investment in Georgia that contributes or has contributed substantially to the development of the state economy, and a foreign citizen is successful in sport, science, art, and is willing to carry on activity on behalf of Georgia.
- By way of Restoration - Georgian citizenship shall be granted by way of its restoration to persons whose citizenship has been terminated unlawfully, by renunciation of Georgian citizenship, as a result of the choice of his/her parents, or as a result of acquiring citizenship of another country.
- Special procedure - A person born in the territory of Georgia, whose Georgian citizenship cannot be established, shall have the right to acquire Georgian citizenship.
The Public Service Development Agency (PSDA) reviews applications of the persons interested in acquiring Georgian citizenship and forwards their opinion with regard to granting or refusing citizenship to the President of Georgia for the final decision.
On August 5, 2022, IDFI requested information about the statistics on granting Georgian citizenship (by forms of naturalization and citizenships of applicants) during the last 5 years from both Presidential Administration and the Agency (PSDA). The Agency did not disclose any of the requested information, hence the following analysis builds on the information from the Presidential Administration.
According to the information provided by the Administration, during the period of January 1st, 2018 – August 1st, 2022, the Agency forwarded 13,644 positive opinions with regards to granting of citizenship, following which the President of Georgia granted 13,568 persons Georgian citizenship, while 76 people were denied. Furthermore, the President of Georgia has initiated the process to grant citizenship to 7 persons.
Documentation provided by the Administration also revealed that the Agency forwarded negative opinions about granting citizenship on 7,360 people during the period of Jan 1st, 2018-Aug 1st, 2022. IDFI does not have detailed information about the reasons these applications were denied in the context of the applicants’ citizenships and dates of denial.
Among the 13,575 persons who were granted Georgian citizenship during the period of Jan 1st, 2018-Aug 1st, 2022, 5,111 were restored their previous citizenship. The majority of the remaining cases went through the procedure for exceptions (8,382 people). The regular procedure was used in 38 cases, the simplified procedure – in 29 cases, and the special procedure – in 15 cases.
Throughout the research period, 72% of the total 8,464 people who acquired Georgian citizenship (except restoration cases) were Russian citizens. The next most represented group were Ukrainians (428 persons), Armenians (404), and 33 citizens of the USA.
Note: The data of 2022 includes only the first 7 months of the year.
During the years 2018-2022, the highest number of citizenships were granted in 2018 – 3,858 cases. This number was approximately half in 2020 (1,839 cases), which might have been caused by the Covid-19 pandemic. The number of granted citizenships rose to 2,846 in 2021, and 1,598 people acquired Georgian citizenship in the first 7 months of 2022.
In most cases, granting Georgian citizenship was executed by way of exception until 2019, after which the numbers for the restoration procedure increase distinctly. The mentioned trend is connected to the legal amendments implemented in 2018. Specifically, the constitutional norm stipulating that dual citizenship shall be considered only in exceptional cases was annulled. Before the changes, a Georgian citizen acquiring citizenship of another country would automatically cause the forfeiture of the former and the person had to apply as an alien to acquire Georgian citizenship by way of exception. The limitations linked to dual citizenship were voided after the constitutional amendments, and a person can now request to keep the citizenship in the cases stipulated by law. Moreover, a norm was added to the organic law on Georgian Citizenship temporarily granting the right to restore Georgian citizenship. This right was available until December 31, 2020, and was extended until December 31.
The data from 2018 provided by the Administration of the President of Georgia has a different context of legal regulations that later underwent changes, and therefore comparing it with the later data would not reflect accurate trends.
Russian citizens predominate significantly among the people acquiring Georgian citizenship during 2019-2022. 1,219 Russian citizens were granted Georgian citizenship (except for the restoration procedure) in 2019. This number fell to 629 in 2020, and rose again to 1,342 in 2021. As of the first 7 months of 2022, Georgian citizenship was granted to 723 citizens of Russia.
Considering the important developments after the Russian invasion of Ukraine in 2022, it is further interesting to analyze the indicators of 2022 by month. 74 Russian citizens were granted Georgian citizenship in January 2022, and 98 – in February. This number decreased to 43 in March, but increased sharply in the following months. For example, 162 persons received Georgian citizenship in June, and 136 - in July. After the Russian invasion of Ukraine, 551 Russian and only 8 Ukrainian citizens acquired Georgian citizenship by way of exception.
The analysis of the statistical data on granting of Georgian citizenship shows that, over the last 5 years, Georgian citizenship has been mostly granted to Russian citizens. Their interest in obtaining Georgian citizenship is expected to increase even more, taking into account the situation created after Russia's invasion of Ukraine on February 24, 2022 (expected long-term sanctions, etc.).
It is impossible to assess the impact of the Russia-Ukrainian war on the increase in the interest of Russian citizens in obtaining Georgian citizenship based only on the data of Georgian citizenship granted to them in the short term. In this regard, for an accurate evaluation, it is important to have complete data, which is related to the attempts to meet certain conditions for acquiring Georgian citizenship. For example, residence permits issued to live in Georgia, statistics of marriages with Georgian citizens, etc. Unfortunately, the Agency did not respond to the request for information about such data. IDFI has applied the relevant legal mechanisms against the Agency in order to obtain the mentioned information.