სამთავრობო ალგორითმები - ავტომატიზებული გადაწყვეტილებების გამოყენება
სიახლეები | ინტერნეტი და ინოვაციები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | პოლიტიკის დოკუმენტები 28 მაისი 2019
პოლიტიკის რეკომენდაციები მომზადდა ePaństwo Foundation-ის მიერ ჩეხეთში, საქართველოში, უნგრეთში, პოლონეთში, სერბეთსა და სლოვაკეთში ჩატარებული ვრცელი კვლევის საფუძველზე. რეკომენდაციები გამოქვეყნებულია ანგარიშში alGOVrithms - the State of Play. ანგარიშში შეტანილია მონაცემები და ანალიზი, რომელიც შეგროვდა ePaństwo Foundation-ის, KohoVolit.eu-ის (ჩეხეთისა და სლოვაკეთისთვის), IDFI-ის, K-Monitor-ისა და CRTA-ის მიერ 2018 წლის ნოემბრიდან 2019 წლის აპრილამდე პერიოდში.
კვლევაში მონაწილე არც ერთ ქვეყანაში არ არსებობს სახელმწიფოს დონის პოლიტიკა სამთავრობო ალგორითმების (alGOVrithms) გამოყენების შესახებ. მიუხედავად იმისა, რომ ზოგიერთი ქვეყანა, მაგალითად, პოლონეთი და ვიშეგრადის ოთხი წევრი ქვეყანა , მუშაობენ ხელოვნური ინტელექტის სტრატეგიებზე, არცერთ მათგანს არ გააჩნია ავტომატიზებული გადაწყვეტილების მიღების გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების მარეგულირებელი ყოვლისმომცველი დოკუმენტები. წინამდებარე ანგარიში, ალბათ, პირველი დოკუმენტია, რომელიც აღწერს ამ ფენომენის ფართო პერსპექტივას. იმედს გამოვთქვამთ, რომ ჩვენი პოლიტიკის რეკომენდაციები გათვალისწინებული იქნება იმ გადაწყვეტილების მიმღებთა მიერ, რომლებიც მომავალში ამ ინსტრუმენტებზე იმუშავებენ. პოლონეთში, არც ციფრულ საქმეთა სამინისტრო და არც პრემიერ-მინისტრის კანცელარია არ მუშაობს ამ საკითხზე. გარდა ამისა, კვლევის მონაწილე არცერთ ქვეყენას არ გააჩნია ეთიკური ჩარჩო.
მეტიც, ჩვენ ვერ აღმოვაჩინეთ ვერც რაიმე საკანონმდებლო ჩარჩო, რომელიც დეტალურად აღწერდა ამ კუთხით სახელმწიფოსა და მოქალაქის უფლებებსა და ვალდებულებებს. არსებობს მხოლოდ ვიწრო იურიდიული დოკუმენტაცია, რომელიც ეხება ალგორითმების გამოყენების ცალკეულ შემთხვევებს, როგორიცაა სასამართლო საქმეების ავტომატური განაწილება მოსამართლეებისთვის. ამის მაგალითებია: საქართველო, სადაც შეიცვალა საერთო სასამართლოების შესახებ ორგანული კანონი, პოლონეთი, სადაც 2017 წლის 28 დეკემბერს იუსტიციის მინისტრმა შეცვალა დებულება საერთო სასამართლოების ფუნქციონირების წესების შესახებ, და სერბეთი, რომელიც სასამართლოს დებულების (2009) მეშვეობით არეგულირებს მოსამართლეთა შერჩევის სისტემას.
მხოლოდ უნგრეთში მოიპოვება ავტომატიზებული გადაწყვეტილების მიღების ზოგადი, მაგრამ მაინც არა ყოვლისმომცველი, რეგულაცია – კანონი „ზოგადი საჯარო ადმინისტრირების პროცედურებში გადაწყვეტილების მიღების შესახებ“ არეგულირებს კლიენტთა მოთხოვნებზე გადაწყვეტილების მიღების დროს ავტომატიზებული გადაწყვეტილებების მიღებას.
ევროკავშირის ქვეყნებში ავტომატიზებული გადაწყვეტილების მიღების ზოგადი წესები შემოღებულ იქნა მონაცემთა დაცვის ზოგადი რეგულაციის (GDPR) 2018 წლის მაისში ამოქმედების შემდეგ. GDPR-ის 22.1 მუხლის თანახმად, „მონაცემთა სუბიექტს ექნება უფლება, არ დაექვემდებაროს გადაწყვეტილებას, რომელიც მიღებულია მხოლოდ ავტომატიზებული გადამუშავების, მათ შორის, პროფილირების, საფუძველზე, რომელის მასზე ახდენს სამართლებრივ ან ანალოგიური მნიშვნელობის გავლენას“. როგორც ჩანს, ეს დებულება უმეტეს შემთხვევაში არ არის რელევანტური, რადგან იმისათვის, რომ ალგორითმს ჰქონდეს პირდაპირი გავლენა მოქალაქეზე, საჭიროა არსებობდეს „ადამიანის ფაქტორი“. ასევე, როგორც ჩანს, ეს დებულება არ ეხება კვლევის მონაწილე თითოეულ ქვეყანაში აღმოჩენილ სიჩქარის გაზომვის ავტომატიზებულ სისტემებს, რადგან, როგორც ეს პრაღის მაგალითიდან ჩანს, „თითოეული გადაწყვეტილება უნდა განხილულ იქნას ადამიანის მიერ (მუნიციპალური პოლიციის წარმომადგენელი)“.
ჩვენ აღმოვაჩინეთ, რომ ავტომატიზებული გადაწყვეტილების მიღების პროცესში გამოყენებული ალგორითმები არ არის გამჭვირვალე და არ არსებობს წვდომა მათ საწყის კოდზე. პოლონეთში, იუსტიციის მინისტრმა უარი განაცხადა ePaństwo Foundation-ის მიერ მოთხოვნილი ინფორმაციის მიწოდებაზე და აღნიშნა, რომ მოსამართლეთა შემთხვევითი განაწილების ალგორითმი ტექნიკური ინფორმაციაა, რომელიც არ წარმოადგენს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის შესახებ პოლონეთის კანონით განსაზღვრულ საჯარო ინფორმაციას. ასევე არ არის საჯარო ალგორითმი, რომელიც გამოიყენება "STIR - Clearance Chamber“ სისტემაში, ამ შემთხვევაში უსაფრთხოების მიზეზით (სისტემა დანერგილია შემდეგი კანონის საფუძველზე: საკანონმდებლო აქტი ფინანსური სექტორის გამოყენებით საგადასახადო თაღლითობის ჩადენის აღმოფხვრის მიზნით გარკვეულ აქტებში ცვლილებების შეტანის შესახებ).
მსგავსი ალგორითმების საწყის კოდზე წვდომა სხვა ქვეყნებშიც შეზღუდულია უსაფრთხოების ან საავტორო უფლებების მიზეზით. ზოგჯერ პროდუქტი ეკუთვნის კერძო კომპანიას; ასეთი მდგომარეობა იყო სლოვაკეთში, სადაც იუსტიციის საბჭომ განაცხადა, რომ მის სისტემაში მოქმედი ალგორითმი მის მფლობელობაში არ იყო. ჩეხეთში, ზოგადად, ალგორითმების კოდები არ არის საჯარო; ისინი ექვემდებარებიან საავტორო უფლებებს და არ ეკუთვნიან საჯარო დაწესებულებას (გარდა კანონით განსაზღვრული შემთხვევებისა).
კვლევის შედეგად ასევე არ გამოვლინდა არც ერთი ინსტიტუცია, რომელიც ზედამხედველობს ან გააჩნია ყოვლისმომცველი ცოდნა იმის შესახებ, თუ რა ავტომატიზებული გადაწყვეტილების სისტემები არსებობს ქვეყანაში. ყველა გამოკვლეულ ქვეყანაში საქართველოს მსგავსი სიტუაციაა, სადაც არ არსებობს საჯარო დაწესებულება, რომელიც უშუალოდ პასუხისმგებელია საჯარო სექტორში ალგორითმის გამოყენების შესახებ პოლიტიკის მიღებასა და განხორციელებაზე. პირიქით, თითოეულ საჯარო დაწესებულებას შეუძლია შეიმუშაოს ნებისმიერი პროგრამული უზრუნველყოფა თავისი საჭიროებებისა და პროგრამების შესაბამისად.
გარდა სერბეთის შემთხვევისა, სადაც მოსამართლეებზე საქმეთა განაწილების სისტემას აუდიტი დონორმა (ევროკავშირის) ჩაუტარა, არ არსებობს გარე და დამოუკიდებელი აუდიტის მექანიზმები, რომლებიც ალგორითმული ოპერაციების სიზუსტესა და სამართლიანობას შეაფასებდა.
დროა შევიმუშაოთ და დავნერგოთ თანმიმდევრული პოლიტიკა ავტომატიზებული გადაწყვეტილებების შესახებ. ჩვენ შემდეგ პრინციპებს გთავაზობთ:
- ალგორითმის გამოყენების პოლიტიკის ჩამოყალიბება
კვლევის დროს გამოვლინდა, რომ მაკოორდინირებელმა პირებმა, მაგალითად, პრემიერ-მინისტრებმა, არ იციან, რომ მათ დაქვემდებარებაში არსებული ორგანოები და სხვა საჯარო დაწესებულებები უკვე იყენებენ ალგორითმებს. მთავრობებმა უნდა შეიმუშაონ ერთიანი პოლიტიკა, მათ შორის ეთიკური პრინციპები, რათა ალგორითმებიშექმნის პროცესი იყოს სისტემურად შეთანხმებული. პოლიტიკამ ასევე უნდა შემოიღოს გარე და დამოუკიდებელი ორგანოების მიერ ჩატარებული ალგორითმების სავალდებულო აუდიტები. ამისთვის საჭიროა:
- მაკოორდინირებელი ორგანოს შექმნა აღმასრულებელი ხელისუფლების ფარგლებში
- ავტომატიზებული გადაწყვეტილებების შესახებ მკაფიო და კომპლექსური საკანონმდებლო ჩარჩოს შემუშავება
- ეთიკის სახელმძღვანელო
- სამთავრობო ალგორითმების შექმნის მთელ პროცესში არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და გარე ექსპერტების ჩართვა
- ალგორითმული ზემოქმედების შეფასების დანერგვა
- გამჭვირვალობის დებულებების შემოღება ალგორითმის შემქმნელ კომპანიებთან დადებულ კონტრაქტებში და ღია წვდომა საწყის კოდთან

Policy recommendations are the result of extensive research performed in Czechia, Georgia, Hungary, Poland, Serbia and Slovakia compiled by ePaństwo Foundation and published in the report alGOVrithms - the State of Play.
The report consists of data and analysis gathered by researchers from ePaństwo Foundation, KohoVolit. eu for Czechia and Slovakia, IDFI, K-Monitor and CRTA between November 2018 and April 2019.
Findings
We have not identified an existing overall state’s policy on the implementation of alGOVrithms in any of the countries participating in the research. While some of the countries such as Poland1 or collectively V4 member states2 work on the Artificial Intelligence strategies, none of them introduced any compre- hensive documents regulating the transparency and accountability of automated decision making. The report is probably the first document describing the broad perspective of this phenomenon and we hope that our policy recommendations will be taken into consideration by decision-makers working on the implementation of such tools in the future. In Poland, neither the Ministry of Digital Affairs nor Chancellery of the Prime Minister worked on the topic. We haven’t found any examples of ethical frameworks being in- troduced in any of the countries that were subjects of the research.
Neither have we found any examples of the exis- tence of the legal framework comprehensively des- cribing the rights and obligations of the states and citizens in this regard. If some legal documents exist they refer to some aspect of examples of alGOV- rithms such as allocating judges to specific court cases. This is the case in Georgia where Organic Law of Georgia on Common Courts was amended3, Poland where Regulation of the Minister of Justice of 28 December 2017 amended the Regulation – Rules for the operation of common courts was introduced or Serbia regulating its system of selection of judges in The Court Rules of Procedure (2009).
A general but still not comprehensive regulation of automated decision making can be found in Hungary were “The legislation on decision-making in general public administration procedures” includes regula- tion on automated decision making in decisions on requests by clients.
In European Union countries, general rules on auto- mated decision making were introduced thanks to the General Data Protection Regulation (GDPR) im- plementation in May 2018.5 According to the art 22.1 of GDPR, “the data subject shall have the right not to be subject to a decision based solely on automated processing, including profiling, which produces legal effects concerning him or her or similarly significantly affects him or her.” It seems that this provision is not relevant in most of the cases as there is a “human factor” involved or the algorithm has no direct impact on a citizen’s situation. It seems also, that fully auto- mated systems of speed measurement identified in all countries are not subject to these provisions as it was explained on the example of Prague, Czechia “all the decisions should be overviewed first by a human (a member of the Municipal police)”.
We have found that algorithms used in software created for automated decision making are not subject to transparency and access to the algori- thms or the source code which includes them is not possible. In Poland, the Minister of Justice refused to provide the information requested by the ePaństwo Foundation and pointed out that the algorithm on Random Allocation of Judges System consists of tech- nical information and is not public information within the meaning of the Polish Act on Access to Public Information, and therefore is not subject to disclosure. According to provisions of the Act Amending Certain Acts in Order to Counteract the Use of the Financial Sector to Committing Tax Frauds which introduces STIR – Clearance Chamber ICT System7 the access to the algorithm describing its operation is not public due to security reasons.
Access to the source code of similar solutions in other countries was also denied due to security or copyri- ght reasons. Sometimes the product is owned by an external company, as was the case of the tool for the Judiciary Council in Slovakia where the Council informed the researcher that it is not in possession of the source code. In Czechia generally, the codes of the algorithms are not public. They are under copyri- ght not owned by the public body (with exception of procedures defined directly in the law).
We have also not detected any case of a single institution which oversees or even possess com- prehensive knowledge on which automated deci- sion-making systems exist in the country. In every researched country the situation is the same as in Georgia where the researcher noted there isn’t any public institution, which is directly responsible for adopting and implementing policies regarding algori- thm usage in the public sector. On the contrary, each government organization can develop any software according to their needs and programs.
Apart from the case of Serbian system of allocating the judges to cases, where the donor (EU) has audited the system, no external and independent audits are set in place in order to monitor the accuracy and fairness of algorithmic operations.
It is high time to elaborate and implement consistent policies on automated decision making. We propose that they will consist of the following principles:
- Introducing policies on algovrithm implementation
As discovered during the research the coordinating authorities like Prime Ministers have no idea that algorithms have already been introduced by their dependent entities, not to mention other public ins- titutions. Governments should introduce comple- mentary policies including ethical guidelines to make sure that algorithms are not created in silos and the system is synergic. The policy should also introduce obligatory audits of systems performed by external and independent bodies. To begin, we recommend:
- Setting up a coordination body within the government
- Implementing a clear and possibly complex le- gal framework on automated decisions making
– Ethical Guidelines
- Engaging civil society representatives and external experts during the whole process of creating alGOVrithms
- Introducing Algorithmic Impact Assessments
- Introducing transparency clauses in contracts with companies delivering the software and open access to the source code