2019 წლის ივნისში, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინტიტუტმა (IDFI) მთავრობის ზედამხედველობის მექანიზმებისა და მეთოდების შესახებ 30-ზე მეტი ჟურნალისტისა და აქტივისტისთვის ორი პრაქტიკული ტრენინგი ჩაატარა (თბილისში). ტრენინგი გლობალური საქველმოქმედო ორგანიზაცია - Luminate-ის მხარდაჭერით გაიმართა.
„IDFI-ის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მისიაა საქართველოში კარგი მმართველობის ხელშეწყობა. ამ კონტექსტში, პირველი და უმთავრესი ჩვენთვის სწორედ მიდიის მიმართ ნდობის ფაქტორია. ფაქტობრივად, ჟურნალისტებისთვის ყველა საჭირო უნარ-ჩვევების შეძენა და მათთან პარტნიორობის დამყარება, შემდგომში მთავრობის ეფექტური ზედამხედველობის მიზნით, ჩვენთვის უმთავრეს ამოცანას წარმოადგენს. აქედან გამომდინარე, ჩვენ მიერ შემუშავებული პრაქტიკული ტრენინგები ემსახურება აქტივისტებისა და ჟურნალისტებისთვის საჭირო ინფორმაციის მიწოდებას, რათა მათ შეძლონ სახელმწიფო შესყიდვების მონიტორინგი, სახელმწიფო ბიუჯეტისა და სხვა ფინანსური მონაცემების დამუშავება, სამთავრობო თუ სამოქალაქო საზოგადოების პლატფორმების გამოყენება, სადამკვირვებლო საქმიანობის წარმოება, აგრეთვე, ანალიტიკური სტატიების მომზადება.“ - აცხადებს IDFI-ის პროგრამების დირექტორი, ლევან ავალიშვილი.
„დანამდვილებით შემიძლია გითხრათ, რომ ტრენინგის მიმდინარეობისას, ჩვენ გავეცანით იმ საინტერესო ელექტრონულ წყაროებსა და ვებგვერდებს, რომლებიც შემდგომში ანალიტიკური სტატიების მომზადების პროცესში დაგვეხმარება. მივიღეთ ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ საქართველოს ნებისმიერ მოქალაქეს, ისევე როგორც მუდმივად მცხოვრები პირის სტატუსის მქონე ინდივიდს, აქვს უფლება, გამოითხოვოს საჯარო ინფორმაცია, ხოლო სახელმწიფო ინტიტუტები ვალდებულნი არიან, ათი დღის ვადაში, შესაბამისი პასუხი მიაწოდონ მოქალაქეებს. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია იმის ცოდნა, რომ სამომავლოდ IDFI საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვის ფორმის შევსებასა და კორუფციის შესაძლო ფაქტების გამოვლენაში დაგვეხმარება.“ - აღნიშნა ტრენინგის ერთ-ერთმა მონაწილემ, ლაშა გოგებაშვილმა.
„ტრენინგი ინტერაქტიულ ხასიათს ატარებდა და მოიცავდა პრაქტიკულ სავარჯიშოებსაც, მათ შორის, ღია მონაცემებზე დაყრდნობით, საეჭვო გარემოებების გამოვლენის შესწავლასა და საბიუჯეტო საკითხებზე საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვის შესახებ წერილის მომზადებას, რომელიც სამომავლოდ სახელმწიფო ბიუჯეტთან დაკავშირებული საინტერესო ტენდენციების გაანალიზებაში დაგვეხმარება,“- აცხადებს ტრენინგის კიდევ ერთი მონაწილე.
ტრენინგს უძღვებოდნენ IDFI-ის მედიის, ინტერნეტისა და ტელეკომუნიკაციების პროგრამის ხელმძღვანელი - თეონა ტურაშვილი; IDFI-ის ანალიტიკოსი - მარიამ გოგიაშვილი და IDFI-ის ეკონომიკისა და სოციალური პოლიტიკის მიმართულების ხელმძღვანელი - გოგა თუშურაშვილი.
თეონა ტურაშვილმა 2019 წლის 6 მაისს გამოცხადებულ ანალიტიკური სტატიების კონკურსში მონაწილეობასა და შერჩევის კრიტერიუმებზე ისაუბრა. კონკურსი, სახელწოდებით „ჟურნალისტები კარგი მმართველობისთვის“, ხორციელდება Luminate-ის მხარდაჭერით.
კონკურსის მთავარ მიზანია აქტივისტებსა და ჟურნალისტებს შორის მთავრობის ზედამხედველობის გაძლიერებისკენ მიმართული ქმედებების წახალისება. კონკურსისთვის წარდგენილი სტატია უნდა შეესაბამებოდეს საჯარო სექტორში არსებულ შესაძლო გადაცდომებსა თუ საეჭვო გარემოებებს, მათ შორის, საჯარო ფინანსების არამიზნობრივ განკარგვას, კორუფციის შესაძლო შემთხვევებს, საჯარო მოხელეების მიერ სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებისა და ნეპოტიზმის ფაქტებს, სახელმწიფო შესყიდვების სფეროში უხეშ დარღვევებს, ინტერესთა კონფლიქტს და ა.შ.
გარდა ამისა, ტრენინგის მონაწილეებს საშუალება მიეცათ უშუალოდ მონაცემებზე მომუშავე ჟურნალისტების პრაქტიკულ ინსტრუმენტებსაც გაცნობოდნენ, რომლებიც მათ საგამოძიებო სტატიების მომზადებაში ეხმარებათ.
ტრენინგის დასასრულს, ტრენერებმა და მონაწილეებმა სადამკვირვებლო საქმიანობის ფარგლებში სამომავლო თანამშრომლობისა და პროცესებში მათი ჩართულობის შესახებ ისაუბრეს.

In June 2019,theInstitute for Development of Freedom of Information [IDFI] organized two practical trainings for over 30 journalists and activists about the methods and mechanisms of government oversight.
The training was held within the grant for Good Governance for Georgia project from the global philanthropic organization, Luminate.
“It is IDFI’s mission to work for and promote good governance in Georgia, for which we first and foremost rely on the media. In fact, building partnerships and enabling journalists to acquire all needed skills for meaningful government oversight is one of our main objectives. Therefore, our practical trainings are aimed at equipping journalists and activists to have better knowledge and experience of monitoring public procurement, state budget and other financial data, and using government and civil society platforms for conducting watchdog activities and preparing analytical articles,” - Levan AVALISHVILI, IDFI’s Programs Director.
“Indeed, the training was very useful as we learnt about interesting e-resources/websites that will be useful for us while preparing analytical articles. We also learned that any citizen of Georgia and the ones with permanent residency have the right to request public information and the state institutions are obliged to response within the ten days period. Hearing that IDFI will further guide us in preparing public information requests and double-checking the possible corruption facts in public procurement was vitally important for us,” – Lasha GOGEBASHVILI, training participant.
“The training was very interactive, held through applying practical exercise that enabled us to learn more on how to find suspicious circumstances in public procurement via using open data, how to prepare public information request letter of budgetary data to further analyze interesting tendencies in sample of state budget.” - training participant.
The training was conducted by Teona TURASHVILI, Head of Media, Internet and Telecommunications Direction at IDFI; Mariam GOGIASHVILI, IDFI Analyst; and Goga TUSHURASHVILI, Head of Economic and Social Policy Direction at IDFI.
Teona TURASHVILI spoke about the participation and selection criteria of the contest of Analytical Articles: Journalists for Good Governance launched on 6 May 2019 with the support of Luminate.
The goal of the contest is to encourage government oversight activities among journalists and activists. The submitted articles must be related to possible wrongdoings and suspicious circumstances in the public sector, e.g. incorrect and illegal disposal of
public finances, cases of alleged corruption, abuse of power by public officials and activities incompatible with their position, violations in the public procurement sector, nepotism and conflict of interest in the public sector, etc.
Furthermore, training participants were also provided with the Practical Toolkit for Data Journalists to guide them in preparing investigative articles.
Towards the end of the training, trainers and the participants discussed cooperation perspectives in terms of watchdog activities, and ways for training participants to get engaged in this process.