ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის ანტიკორუფციული ქსელის (OECD-ACN) რეკომენდაციები არასათანადოდ სრულდება
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | ანალიზი 22 თებერვალი 2019
ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის ანტიკორუფციულმა ქსელმა (OECD-ACN) 2019 წლის თებერვალში გამოაქვეყნა მეორე პროგრესის ანგარიში, რომელიც აფასებს მის მიერ საქართველოში ანტიკორუფციული რეფორმების მეოთხე რაუნდის შეფასების შედეგად გაცემული რეკომენდაციების შესრულებას. 22 გაცემული რეკომენდაციიდან არც ერთი „მნიშვნელოვანი პროგრესი“ არ დაფიქსირებულა, 17 მათგანი „პროგრესად“ შეფასდა, ოთხში „პროგრესის არარსებობა“ დაფიქსირდა, ხოლო ერთი მათგანი არ შეფასდა.
ანტიკორუფციული ქსელის მეთოდოლოგიის შესაბამისად, რეკომენდაციების შესრულების შეფასებისთვის გამოიყენება შემდეგი განმარტებები:
- მნიშვნელოვანი პროგრესი – სახელმწიფომ გაატარა მნიშვნელოვანი პრაქტიკული ღონისძიებები რეკომენდაციის მრავალი (ნახევარზე მეტი) ელემენტის ადეკვატურად შესასრულებლად. ეს შესაძლოა მოიცავდეს კანონის მიღებას ან/და განხორციელებას.
- პროგრესი – სახელმწიფომ გაატარა ზოგი პრაქტიკული ღონისძიება რეკომენდაციის შესასრულებლად. მაგალითად, მთავრობამ კანონპროექტები, სულ მცირე, მოიწონა და წარადგინა პარლამენტში.
- პროგრესის არარსებობა – რეკომენდაციის შესასრულებლად ღონისძიება არ გატარებულა.
ანტიკორუფციული ქსელის შეფასება სტამბულის სამოქმედო გეგმის ფარგლებში ხორციელდება, რომელიც OECD-ACN-ის მთავარი ქვე-რეგიონული ინიციატივაა და მოიცავს სომხეთის, აზერბაიჯანის, საქართველოს, ყაზახეთის, ყირგიზეთის, მონღოლეთის, ტაჯიკეთის, უკრაინის და უზბეკეთის შეფასებებს. ამ ქვეყნებში განხორციელებულ რეფორმებს ანტიკორუფციული სფეროს ექსპერტები აფასებენ და შესაბამის რეკომენდაციებს გასცემენ. სტამბულის სამოქმედო გეგმის განხორციელება 2003 წელს დაიწყო და საქართველო მას იმავე წელს შეუერთდა. სამოქმედო გეგმის ფარგლებში პირველი რაუნდის მონიტორინგი 2004 წელს დაიწყო და ზემოთ ჩამოთვლილი ქვეყნების მიერ განხორციელებული ანტიკორუფციული რეფორმები დღემდე ოთხჯერ შეფასდა. ანტიკორუფციული ქსელი სტამბულის სამოქმედო გეგმის მეხუთე რაუნდის შეფასებას 2020 წელს დაიწყებს.
ანტიკორუფციული ქსელის მეოთხე რაუნდის ანგარიშის გამოცემიდან (2016 წლის ოქტომბერი) ორი წლის შემდეგ საქართველოს მთავრობას არცერთი რეკომენდაციის შესრულებისთვის რეალური ქმედითი ნაბიჯები არ გადაუდგამს. ერთ რეკომენდაციას არცერთი ზემოთჩამოთვლილი რეიტინგი არ მიენიჭა (no rating), რადგან შეფასების ექსპერტებმა კონკრეტული შედეგის დადგომამდე თავი შეიკავეს მისი შეფასებისგან. მართალია, ღონისძიებების უმეტესობის შემთხვევაში პროგრესი დაფიქსირდა, ხოლო პროგრესის არარსებობა მხოლოდ ოთხი რეკომენდაციის შემთხვევაში გამოჩნდა, თუმცა ეს იმ ფონზე, როდესაც ანტიკორუფციული ქსელის ექსპერტები რეკომენდაციის შესრულებისთვის მთავრობის მიერ მცირე ძალისხმევის გაწევას პროგრესად აფასებენ.
ანტიკორუფციული ქსელის რეკომენდაციები მრავალ მიმართულებას ფარავს, რომელიც ოთხ ძირითად მიმართულებაში ერთიანდება: 1. ანტიკორუფციული პოლიტიკა, 2. კორუფციის პრევენცია, 3. სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობის გავრცელება კორუფციულ დანაშაულებზე და 4. კორუფციის პრევენცია და სისხლისსამართლებრივი დევნა შერჩეულ სექტორში – ინფრასტრუქტურული პროექტების შესყიდვები.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) აქტიურად იყო ჩართული ანტიკორუფციული ქსელის მეოთხე რაუნდის შეფასების ანგარიშის შემუშავებაში, შემფასებლებისთვის ზეპირი და წერილობითი ინფორმაციის მიწოდების გზით. IDFI-მ ასევე მიიღო მონაწილეობა ანტიკორუფციული ქსელის პლენარული სხდომის დისკუსიებში, რომელიც გაიმართა ანგარიშის მიღებამდე ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის სათაო ოფისში, პარიზში, 2016 წლის ოქტომბერში. IDFI პერმანენტულად აწვდის ანტიკორუფციულ ქსელს ალტერნატიულ ანგარიშს რეკომენდაციების შესრულებასთან დაკავშირებით. IDFI მონაწილეობდა OECD-ACN-ის პლენარულ სხდომაზე, სადაც განიხილეს და დაამტკიცეს საქართველოს მეორე პროგრესის ანგარიში და რომელიც 2018 წლის ივლისში პარიზში გაიმართა. IDFI-ის ჩართულობა ანტიკორუფციული ქსელის პროგრესის ანგარიშების მიწოდების პროცესში და პლენარული სხდომებისას უზრუნველყოფილია ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის - „პროკურატურის დამოუკიდებლობის ხელშეწყობა მონიტორინგის და ჩართულობის გზით“, ფარგლებში.
2018 წლის ივნისში, IDFI-მ ანტიკორუფციულ ქსელს მიაწოდა ყოვლისმომცველი ინფორმაცია ალტერნატიული პროგრესის ანგარიშის სახით (იხილეთ მიბმული დოკუმენტი ინგლისურ ენაზე). IDFI-ის მიერ მიწოდებული ინფორმაცია თითქმის სრულად აისახა საბოლოო პროგრესის ანგარიშში. მეტიც, IDFI-ისა და ანტიკორუფციული ქსელის შეფასებების უმრავლესობა ერთმანეთს ემთხვევა.
რეკომენდაციების შესრულების პროგრესი
პროგრესად შეფასებული უმეტესი რეკომენდაციის შემთხვევაში, ანტიკორუფციული ქსელის ექსპერტები მხოლოდ უმნიშვნელო პროგრესს უთითებენ. მაგალითად, ანტიკორუფციული ქსელის პირველი რეკომენდაცია, რომელიც ანტიკორუფციულ სამოქმედო გეგმებს ეხება, პროგრესად შეფასდა ექვსი კომპონენტიდან ორი კომპონენტის პროგრესად შეფასების ხარჯზე. საჯარო სამსახურის რეფორმასთან დაკავშირებული ძირითადი რეკომენდაციები პროგრესად შეფასდა. მათგან რეკომენდაცია საჯარო სამსახურში კეთილსინდისიერების პოლიტიკის ჩარჩოს შესახებ (მეოთხე) პროგრესად შეფასდა ოთხიდან მხოლოდ ერთი კომპონენტის შესრულებისთვის. საჯარო სამსახურის რეფორმის სამართლებრივი ჩარჩოს შესახებ (მეხუთე) რეკომენდაციის პირველი ნაწილი შეფასდა პროგრესად, თუმცა აქაც არასამთავრობო ორგანიზაციების შენიშვნები იქნა გათვალისწინებული, ხოლო მეორე ნაწილი არ შეფასდა. მიუხედავად იმისა, რომ „საჯარო დაწესებულებებში შრომის ანაზღაურების შესახებ“ კანონის მიღება (მერვე რეკომენდაცია) პოზიტიურ ნაბიჯად შეფასდა, ექსპერტებმა აღნიშნეს, რომ ამ რეგულაციების პრაქტიკულ განხორციელებაში რიგი ხარვეზებია. უპირობო პროგრესად შეფასდა მხოლოდ ქონებრივი დეკლარაციების სისტემის შესახებ (მეცხრე) რეკომენდაცია. ასევე წარმატებით განხორციელდა სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ (მეთხუთმეტე) რეკომენდაცია.
საქართველოს მთავრობამ პირველი წლის მსგავსად, მეორე საანგარიშო წელსაც ვერ უზრუნველყო კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის კომუნიკაციის სტრატეგიის მიღება და საგანმანათლებლო და ცნობიერების ამაღლების აქტივობების განხორციელება (მეორე რეკომენდაცია). საგანმანათლებლო ღონისძიებების ძირითადი ფოკუსი სისტემური და მაღალი დონის კორუფციული დანაშაულები უნდა ყოფილიყო, რომლის განხორციელებაც უმნიშვნელოვანესი იყო საქართველოსთვის, რადგან ანტიკორუფციული ქსელის ექსპერტებმა ბოლო ანგარიშში გამოთქვა შეშფოთება ქვეყანაში მაღალი დონის, კომპლექსური კორუფციის არსებობის საფრთხეებთან დაკავშირებით.
წინა წლისგან განსხვავებით, მეორე საანგარიშო წელს მთავრობამ პროგრესი ვერ აჩვენა მეშვიდე რეკომენდაციის შესრულების თვალსაზრისით, რომელიც საჯარო სამსახურის ბიუროსა და სახელმწიფო სამსახურებში ადამიანური რესურსების მართვის სამსახურების შესაძლებლობების გაძლიერებას და ადამიანური რესურსების მართვის საინფორმაციო სისტემის შექმნას ეხებოდა.
საქართველოს მთავრობა უკვე მეორე წელია არ ასრულებს ანტიკორუფციული ქსელის მეთოთხმეტე რეკომენდაციას, რომელიც ინფორმაციის თავისუფლების კანონის მიღებას ეხება. ამ კანონზე მუშაობა ქვეყანამ ჯერ კიდევ 2014 წელს დაიწყო, კანონპროექტი იმავე წელს იყო მზად, თუმცა ის დღემდე არ არის მიღებული.
საქართველო ასევე არ ასრულებს ანტიკორუფციული ქსელის რეკომენდაციას სისხლის სამართლის კოდექსში კორუფციულ დანაშაულთან დაკავშირებით (მე-17 რეკომენდაცია). კერძოდ, რეკომენდაციის პირველი ნაწილის შეფასებაში, რომელიც ქრთამის აღებისთვის გათვალისწინებული სასჯელების გადახედვას ეხებოდა, ექსპერტებმა აღნიშნეს, რომ საქართველოს მთავრობამ გადაწყვიტა არ შეასრულოს ეს რეკომენდაცია. ხოლო მეორე ნაწილი, რომელიც პროკურორებისთვის სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების (სსკ 332 მუხლი) და სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტების (სსკ 333 მუხლი) შესახებ სისხლის სამართლის კოდექსის მუხლების ინტერპრეტაციის სახელმძღვანელოს შემუშავებასა და მათი „კორუფციის წინააღმდეგ“ გაეროს კონვენციასთან შესაბამისობაში მოყვანას ეხება, ექსპერტებმა აღნიშნეს, რომ ამ საკითხზე მუშაობა მიმდინარეობს, თუმცა საკმარისი არ არის ამ ნაწილის პროგრესად შეფასებისთვის.
ანტიკორუფციული ქსელის ექსპერტებმა თავი შეიკავეს მე-11 რეკომენდაციის შეფასებისგან, რომელიც საქართველოს პარლამენტის წევრთა ეთიკის კოდექსის მიღებას ეხებოდა. პარლამენტს ეთიკის კოდექსის პროექტი დასამტკიცებლად წარედგინა, თუმცა მას პარლამენტის წევრთა საჭირო რაოდენობამ მხარი არ დაუჭირა. 2018 წლის მაისში კოდექსი შესწორებებით წარედგინა პარლამენტს, თუმცა ექსპერტებმა რეკომენდაციის პროგრესად შეფასებისგან თავი შეიკავეს კონკრეტული შედეგების დადგომამდე.
მესამე რეკომენდაციის შესრულება, რომელიც ანტიკორუფციული პოლიტიკის მაკოორდინირებელ უწყებებს ეხება, ლიმიტირებულ პროგრესად შეფასდა ანტიკორუფციული საბჭოს სამდივნოს თანამშრომელთა რაოდენობის გაზრდისა და მათ მიერ გარკვეული ტრენინგების გავლის საფუძველზე, მაშინ, როდესაც რეკომენდაცია ხუთი ნაწილისგან შედგება და მოიცავს ანტიკორუფციული საბჭოს პრაქტიკის გადახედვას, ანტიკორუფციული საბჭოს სამდივნოს რესურსების გაძლიერებას, საბჭოსთვის ვებგვერდის შექმნას, პარლამენტის წინაშე ანტიკორუფციული პოლიტიკის განხორციელების რეგულარულ ანგარიშგებას და იუსტიციის სამინისტროს ანალიტიკურ დეპარტამენტში ანტიკორუფციული სამმართველოს შექმნას. აღსანიშნავია, რომ წინა საანგარიშო პერიოდში ეს რეკომენდაცია შეუსრულებელი იყო.
სასამართლო სისტემა
სასამართლო სისტემის კეთილსინდისიერებასთან დაკავშირებით, მე-12 რეკომენდაციის შვიდი ელემენტიდან ექსპერტებმა მხოლოდ ორი შეაფასეს პროგრესად, მათგან ერთში ლიმიტირებული პროგრესი დაფიქსირდა. შეფასებისას ექსპერტებმა ხშირ შემთხვევაში არასამთავრობო ორგანიზაციების (ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტისა და ადამიანის უფლებების სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრის) კრიტიკაზეც გაამახვილეს ყურადღება.
შეფასების ექსპერტებმა გაიზიარეს არასამთავრობო ორგანიზაციების შეშფოთება იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს საქმიანობასთან დაკავშირებით. კერძოდ, არასამთავრობო ორგანიზაციები მიუთითებდნენ, რომ საანგარიშო წლის განმავლობაში იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მუშაობა არ იყო გამჭვირვალე. ამასთან, სასამართლოს რეფორმის „მესამე ტალღის“ ფარგლებში განხორციელებული პოზიტიური საკანონმდებლო ცვლილებები, რომლითაც არსებული რეგულაციები გაუმჯობესდა და 2017 წელს ანტიკორუფციული ქსელის ექსპერტების მიერ პროგრესად შეფასდა, პრაქტიკაში არასათანადოდ იქნა გამოყენებული. ექსპერტებმა მიუთითეს, რომ ამ საკითხს მომავალი საანგარიშო წლის განმავლობაში განსაკუთრებული ყურადღება უნდა დაეთმოს და უნდა შეფასდეს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს საქმიანობის გამჭვირვალობა და ინტერესთა კონფლიქტის მარეგულირებელი ნორმების სათანადოდ გამოყენება.
მოსამართლეთა შერჩევა-დანიშვნასა და დაწინაურებასთან დაკავშირებული რეკომენდაციების შესრულების შეფასებისას, ექსპერტებმა 2017 წლის შეფასების მსგავსად, ყურადღება გაამახვილეს არასამთავრობო ორგანიზაციების მხრიდან გამოთქმულ კრიტიკაზე, კერძოდ, შერჩევის კრიტერიუმების არასაკმარის ობიექტურობასა და ბოროტად გამოყენების რისკზე, გამჭვირვალობის ნაკლებობასა და გადაწყვეტილებების დასაბუთების პრობლემაზე.
სასამართლოს თავმჯდომარეთა ძალაუფლების შეზღუდვასთან დაკავშირებული რეკომენდაციის შესრულების ნაწილში, ექსპერტებმა ლიმიტირებულ პროგრესად შეაფასეს საქმეთა ელექტრონული განაწილების ამოქმედების შედეგად თავმჯდომარეთა უფლებამოსილების შემცირება, თუმცა ამავდროულად ხაზი გაუსვეს იმ ფაქტს, რომ თავმჯდომარეები კვლავ ინარჩუნებენ მნიშვნელოვან ძალაუფლებას და აუცილებელია ამ რეკომენდაციისათვის სერიოზული ყურადღების დათმობა.
მიუხედავად იმისა, რომ საერთო სასამართლოებში საქმეთა ელექტრონული განაწილების ამოქმედება მნიშვნელოვან ნაბიჯად შეფასდა, ექსპერტებმა ამ ნაწილშიც გაიზიარეს სამოქალაქო საზოგადოების კრიტიკა სასამართლოს თავმჯდომარეების მიერ საკუთარი შეხედულებისამებრ მოსამართლეების ვიწრო სპეციალიზაციაში განაწილებასთან დაკავშირებით, რამაც შესაძლოა საფრთხე შეუქმნას საქმეთა შემთხვევითი და ავტომატური განაწილების სისტემას.
მოსამართლეთა დისციპლინურ პასუხისმგებლობასთან დაკავშირებით, ექსპერტები მიესალმნენ სამუშაო ჯგუფის ფარგლებში კანონპროექტზე მუშაობას, თუმცა ამავდროულად აღნიშნეს, რომ შესაბამისი შედეგის არარსებობის პირობებში, ამ კუთხით პროგრესი ვერ დაფიქსირდა.
საერთო ჯამში, სასამართლო სისტემის კეთილსინდისიერებასთან დაკავშირებით ანტიკორუფციული ქსელის ანგარიშში პროგრესი დაფიქსირდა, თუმცა შეფასებამ ცხადყო, რომ არაერთი ხარვეზი კვლავ მნიშვნელოვან გამოწვევად რჩება.
პროკურატურა
ანტიკორუფციული ქსელის ანგარიშის მე-13 რეკომენდაცია პროკურატურას ეხება. ის ოთხ ელემენტს აერთიანებს. მათგან:
- პირველი ელემენტი პროკურორთა მიუკერძოებლობისა და დამოუკიდებლობის გაძლიერებას ეხება და პროკურორთა დანიშვნის, დაწინაურების, დისციპლინირებისა და გათავისუფლების პროცესში საპროკურორო საბჭოსთვის წამყვანი ფუნქციის მინიჭებას უწევს რეკომენდაციას;
- მეორე ელემენტი ითვალისწინებს დამსახურების საფუძველზე პროკურორთა დანიშვნისა და დაწინაურების, დისციპლინური სამართალწარმოების და თანამდებობიდან გათავისუფლების მკაფიო პროცედურის კანონში გაწერას;
- მესამე ელემენტი მიუთითებს, რომ პროკურორთა საქმიანობის შეფასებაზე მნიშვნელოვანი გავლენა არ უნდა მოახდინოს დასრულებული საქმეებისა და გამამართლებელი განაჩენების რაოდენობამ;
- რეკომენდაციის ბოლო ელემენტი პროკურორთათვის ბონუსების გაცემის შესაძლებლობის გაუქმებას ითვალისწინებს. ამავე ნაწილში მითითებულია, რომ თუ პროკურორთათვის ბონუსები შენარჩუნდება ისინი მათ სრულ ანაზღაურებასთან შედარებით მცირე უნდა იყოს და უნდა გაიცეს მკაფიო და გამჭვირვალე კრიტერიუმებზე დაფუძნებით.
2018 წლის შეფასებაში ექსპერტებმა მიუთითეს საკონსტიტუციო ცვლილებებზე, რომლის შესაბამისად პროკურატურა სრულიად დამოუკიდებელი უწყება ხდებოდა და მნიშვნელოვან წინსვლად შეაფასეს ეს რეფორმა. შესაბამისად რეკომენდაციის შესრულებაც პროგრესად შეფასდა. მიუხედავად ამისა, ექსპერტებმა უარყოფითად შეაფასეს ის ფაქტი, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ საპროკურორო საბჭოს არ მიანიჭა წამყვანი ფუნქცია პროკურორთა დანიშვნის, დაწინაურების, დისციპლინირებისა და გათავისუფლების პროცესში. ამასთან, ექსპერტებმა მიუთითეს სამოქალაქო საზოგადოების მიერ გაჟღერებული ინფორმაციის შესახებ, რომელიც პროკურატურის დამოუკიდებლობის ხარისხის ნაკლებობაზე მიუთითებდა. კერძოდ, მთავარი პროკურორის გადადგომა, რომელიც გარე გავლენის გამო სისხლის სამართლის საქმის გამოძიების არაეფექტიანად წარმართვას მოჰყვა. შესაბამისად, ექსპერტებმა აღნიშნეს, რომ მიუხედავად რეკომენდაციის პირველი კომპონენტის პროგრესისა, მნიშვნელოვანი იქნება ორგანული კანონის კონსტიტუციურ ცვლილებებთან ჰარმონიზების პროცესის შემდგომი დაკვირვება.
რეკომენდაციის მეორე კომპონენტის შესრულების შეფასებისას ექსპერტებმა აღნიშნეს, რომ მთავრობის მიერ მოწოდებული ინფორმაციის საფუძველზე, აღნიშნული საკითხი გაწერილი იყო პროკურატურის შესახებ ორგანული კანონის პროექტში. თუმცა, ექსპერტებს არ მიეცათ პროექტის გაცნობის შესაძლებლობა. შესაბამისად, აღნიშნეს, რომ ამ კომპონენტის ანალიზი ორგანული კანონის მიღების შემდეგ გახდება შესაძლებელი.
2017 წლის საანგარიშო პერიოდში პროკურატურამ პროგრესი აჩვენა რეკომენდაციის მესამე ელემენტის შესრულების ნაწილში. კერძოდ, ამ პერიოდში შემუშავებული პროკურორთა საქმიანობის შეფასების კრიტერიუმები არ მოიაზრებდა გამამართლებელი განაჩენების რაოდენობას ერთ-ერთ კრიტერიუმად. შესაბამისად, 2018 წელს ამ კომპონენტის შეფასება საჭირო აღარ გახდა.
რეკომენდაციის ბოლო კომპონენტიც პროგრესად შეფასდა, თუმცა უნდა აღინიშნოს, რომ ამ ნაწილში ექსპერტები დაეყრდნენ მთავრობის მიერ მოწოდებულ ინფორმაციას, რაც უზუსტობებს შეიცავდა. ექსპერტებმა მიუთითეს, რომ სახელფასო ანაზღაურების და ბონუსების საკითხს „საჯარო დაწესებულებაში შრომის ანაზღაურების შესახებ“ კანონი არეგულირებს, და ეს კანონი პროკურორებზეც ვრცელდება. თუმცა, კანონის პირველი მუხლის მე-4 პუნქტის „პ“ ქვეპუნქტის თანახმად, მისი მოქმედება არ ვრცელდება პროკურორებზე და პროკურატურის გამომძიებლებზე. ამასთან, კანონის იმავე მუხლის მე-5 პუნქტის თანახმად, დანამატის და ფულადი ჯილდოს ანაზღაურების ოდენობაზე ამ კანონით დადგენილი ზღვრული ოდენობები არ ვრცელდება პროკურორებზე და პროკურატურის გამომძიებლებზე.
შეჯამებისთვის უნდა ითქვას, რომ საანგარიშო წელს საქართველოს პროკურატურამ რეკომენდაციის უმეტესი კომპონენტების შესრულებას წარმატებით გაართვა თავი. თუმცა, უმნიშვნელოვანესი იქნება სამომავლოდ პროკურატურაში მიმდინარე რეფორმების მონიტორინგი და რეკომენდაციის სრულად შესრულების შეფასება.
IDFI მიიჩნევს, რომ საქართველოს ხელისუფლება მეტი პასუხისმგებლობით უნდა მოეკიდოს ისეთი მნიშვნელოვანი საერთაშორისო ორგანიზაციების რეკომენდაციების შესრულებას, როგორიცაა ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ანტიკორუფციული ქსელი. OECD-ACN-თან ანგარიშგების მეორე წელს ქვეყანას რეკომენდაციების ძირითადი ნაწილი შეუსრულებელი აქვს და მათ შესასრულებლად მხოლოდ რამდენიმე თვე აქვს დარჩენილი. ამასთან, მთავრობამ უნდა აღიაროს ქვეყანაში არსებული მაღალი დონისა და კომპლექსური კორუფციის რისკები და გაატაროს მნიშვნელოვანი რეფორმები მათ დასაძლევად.
ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის ანტიკორუფციული ქსელი შეიქმნა 1998 წელს. მისი მთავარი მიზანია მხარი დაუჭიროს წევრ ქვეყნებს კორუფციის პრევენციის შესაბამისი ღონისძიებების განხორციელებაში. ანტიკორუფციული ქსელი უზრუნველყოფს რეგიონულ ფორუმს ანტიკორუფციული აქტივობების ხელშეწყობისთვის, კერძოდ, ანტიკორუფციული ზომების პრაქტიკული განხორციელებისთვის და ანტიკორუფციული სამართლებრივი აქტების ეფექტიანი აღსრულებისთვის, ინფორმაციის გაცვლისთვის, საუკეთესო პრაქტიკის შემუშავებისა და დონორთა კოორდინაციისთვის.
საქართველო ანტიკორუფციული ქსელის სტამბულის სამოქმედო გეგმას 2003 წელს შეუერთდა, რის შემდეგაც ქვეყანაში მრავალი რეფორმა განხორციელდა იმ რეკომენდაციებზე დაყრდნობით, რომლებსაც ექსპერტთა ჯგუფი გასცემდა. საქართველოში დღემდე ოთხი შეფასების რაუნდი ჩატარდა. ამჟამად მთავრობა მეოთხე რაუნდის შეფასების ანგარიშის განხორციელების პროცესშია, რომელიც 2019 წელს მესამე პროგრესის ანგარიშის გამოცემით დასრულდება.

In February 2019, Anti-Corruption Network of the Organization for Economic Co-operation and Development (OECD-ACN) published its second progress report on anticorruption recommendations issued for Georgia in its Fourth Round Monitoring Report. Of the 22 total recommendations, none of them showed significant progress, 17 were assessed as having some progress, and four of them indicated lack of progress, while no rating was granted to the remaining one.
The OECD-ACN methodology uses the following three statuses to assess the implementation of recommendations:
- Significant progress - important practical measures were taken by the country to adequately address many elements of the recommendation (more than a half). This can involve the adoption and/or enforcement of an important law.
- Progress - some practical measures were taken towards the implementation of the recommendation. For example, drafts of laws that have been at least approved by the government and submitted to the parliament would constitute "progress" for the assessment of Progress Updates.
- Lack of progress - no such actions were taken.
The ACN assessments are conducted in the framework of Istanbul Action Plan (IAP) that is the main sub-regional initiative of the OECD-ACN covering Armenia, Azerbaijan, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Mongolia, Tajikistan, Ukraine and Uzbekistan. The experts specializing in the anticorruption sphere are assessing the reforms in the given countries and are issuing the respective recommendations. The Istanbul Action Plan was launched in 2003 and Georgia joined the initiative in the same year. The first round of monitoring in the framework of IAP commenced in 2004 and by now the anticorruption reforms implemented by the above listed countries were evaluated within four rounds. The fifth evaluation round of IAP will be launched in 2020.
Following the publication of OECD-ACN Fourth Round Monitoring Report (October 2016), the Government of Georgia has failed to take efficient steps for the implementation of the recommendations. One of the recommendations was marked with no rating, since the monitoring experts withheld from assessing the progress until further developments show the specific results. Even though, the majority of recommendations indicated progress, while only four recommendations were assessed as the lack of progress, this cannot be considered as the achievement of the government, since the monitoring experts assess the implementation of the recommendation as a progress even if little effort is taken by the government.
OECD-ACN recommendations cover a variety of areas unified under four main directions: 1. anti-corruption policy; 2. prevention of corruption; 3. enforcement of criminal responsibility for corruption; 4. and prevention and prosecution of corruption in a selected sector - procurement of infrastructure projects.
The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) was actively involved in the process of elaboration of OECD-ACN Fourth Round Monitoring Report for Georgia and provided information to the monitoring mission as well as took part in the discussions for Plenary Meeting before approval of the Report in the headquarters of OECD in Parisin October 2016. IDFI permanently provides alternative reports on the progress of implementation of recommendations to the ACN. In July 2018, IDFI took part on the OECD-ACN plenary session where second progress report on Georgia was discussed and approved. The involvement of IDFI in the process of provision of alternative progress reports and attendance to plenary sessions is ensured within the EU funded project – “Promoting Prosecutorial Independence through Monitoring and Engagement”.
IDFI also provided comprehensive alternative progress update to OECD-ACN in June 2018 (please find the document attached below). Almost all of the information provided by IDFI was reflected in the final progress report and most of IDFI’s assessments match those made by OECD-ACN.
The progress of implementation of recommendations
In the majority of recommendations marked as a progress the monitoring experts indicate the limited progress. For example, the first recommendation of OECD-ACN on the anticorruption action plans was assessed as a progress indicating that only two components showed progress out of six. Most of the recommendations in part of the civil service reform were assessed as progress. Recommendation (four) on policy framework for integrity in the civil service indicated progress only in one component out of four. First part of the recommendation (five) on legal framework for civil service reform showed progress, albeit with the indication of the concerns of the NGOs, while the second part was not assessed. Even though the adoption of the law on remuneration in public institutions (recommendation eight) was assessed as the positive step, the monitoring experts noted that there are number of shortcomings associated to the application of the law in practice.Unconditional progress was granted only to the recommendation (nine) on the system of asset declarations. Recommendation (15) on the public procurement was also successfully implemented.
The government of Georgia failed to adopt anticorruption communication strategy and conduct educational and awareness raising activities (second recommendation) in the second consecutive year. The main focus of the educational activities should have been systemic and high level corruption crimes and its implementation was of significant importance for Georgia since the OECD-ACN Fourth Round Monitoring Report on Georgia mentioned that Georgia may be facing a new challenge of high level and complex corruption.
In contrast with the previous reporting year, the government of Georgia did not achieve progress with regard to the implementation of the recommendation seven on capacity building of Civil Service Bureau and human resources management units of state institutions and establishment of human resource management information system.
The government of Georgia fails to implement recommendation 14 of the ACN for the second consecutive year, thus failing to adopt stand-alone Access to Information Law. The government started elaboration of this law in 2014 and the law was drafted during the same year,though it is not yet adopted.
The Government of Georgia does not implement ACN recommendation (17) on the criminal law against corruption. Namely, in the assessment of the first part of recommendation on the revision of sanctions of passive bribery, the monitoring experts noted that the government of Georgia made decision not to address this part of the recommendation. In assessing the second part of the recommendation on approving prosecution guidelines to provide detailed guidance on how to interpret and apply articles of abuse of office (article 332 of Criminal Code) and excess of authority (article 333) and their alignment with the UNCAC the experts noted that the work is ongoing, however it is not enough to be considered as progress.
The ACN experts refrained from assessing the recommendation 11 on adoption of the Code of Ethics of the members of the Parliament. The Code was submitted to the Parliament for adoption but it was rejected. In May 2018 amended draft Code has been registered in the Parliament, however the experts withheld to recognize these developments as progress until further developments.
The implementation of third recommendation on anti-corruption policy co-ordination institutions was assessed as a very limited progress in parts of increasing the number and trainings of staff of the Secretariat of Anti-Corruption Council (ACC), while the recommendation was consisted of five parts and included revision of practice of ACC, strengthening the resources of the ACC Secretariat, creation of dedicated anti-corruption website, institution of regular reporting to the Parliament and establishing a dedicated anticorruption unit in the Analytical Department of the Ministry of Justice of Georgia. It is also noteworthy that this recommendation was not implemented in the previous reporting period.
Judiciary
With regard to recommendation 12 related to integrity in the judiciary two out of seven elements were deemed as progress by the experts (one viewed as a limited progress). In many cases, the experts paid attention to the criticism expressed by non-governmental organizations (Institute for Development of Freedom of Information and Human Rights Education and Monitoring Center) during assessment.
Experts shared concerns raised by non-governmental organizations with regard to the operations of the High Council of Justice (HCoJ). In particular, non-governmental organizations noted that HCoJ operations continued to be non-transparent. Moreover, positive legislative amendments enacted within the scope of the so-called “Third Wave” reform, which improved existing regulations and were recognized as progress by the experts in 2017, have been used inappropriately in practice. The experts noted that this issue would require further follow-up during the next progress update and transparency of the HCoJ activities as well as appropriate application of conflict of interest norms would be assessed.
Similar to the 2017 assessment, while assessing the implementation of the recommendation related to the appointment and promotion of judges, the experts paid attention to criticism expressed by non-governmental organizations, in particular, insufficient objectivity of selection criteria and susceptibility to abuse, lack of transparency and the issue of substantiation of decisions in practice.
With regard to the recommendation related to limiting the powers of court chairpersons, detaching the court chairpersons from the case allocation process was deemed as a limited progress by the experts, however, the experts highlighted that the chairpersons still maintain significant powers and this part of the recommendation needs serious attention.
Although establishment of the electronic system of automatic case allocation in Common Courts was considered as an important step, the experts shared the criticism of civil society with regard to assigning judges to narrow specialization by court chairpersons, which may undermine the system of random and automatic case allocation.
With respect to disciplinary liability of judges, the experts welcomed the work of the Working Group on the draft law in this regard, however, they also noted that in the absence of actual results, no progress was acknowledged under this element.
Overall, implementation status with regard to integrity in the judiciary was deemed as Progress in Progress Update, however, the assessment revealed that a number of deficiencies still remain as a significant challenge.
The Public Prosecution Service
Recommendation 13 of the OECD-ACN monitoring report refers to the Public Prosecution Service. Recommendation comprises the following four elements:
- The first element of the recommendation refers to strengthening impartiality and independence of prosecutors, and proposes to consider assigning the leading role in the recruitment, promotion, discipline and dismissal of prosecutors to the Prosecutorial Council;
- The second element of the recommendation suggests to define clear procedures for merit-based recruitment and promotion, disciplinary proceedings and dismissal of prosecutors in the law;
- In the third element it is noted that the number of cases resolved or the number of acquittals shall not play a significant role in the performance evaluation of prosecutors;
- The last element of the recommendation refers to considering revoking the payment of any discretional bonuses to prosecutors. In the same paragraph, the recommendations notes that if bonuses are preserved, they should be small in relation to total compensation and paid based on clear and transparent criteria.
In the assessment of 2018, experts have assessed amendments to the Constitution of Georgia on basis of which the Prosecution Service of Georgia would form into an independent state institution. The aforementioned reform was conceived as a significant step forwards. Hence, the recommendation was deemed as progress. However, experts have negatively assessed the fact that the Georgian Government did not assign leading role to the Prosecutorial Council in recruitment, promotion, discipline and dismissal process of prosecutors. Furthermore, information provided by the civil society in regards to the lack of independency of the Prosecution Service was also taken into account by the experts. Namely, the decision of the Chief Prosecutor of Georgia to step-down that was externally affected by the ineffectively prosecuted criminal law case. The experts noted that despite the progress in the first element of the recommendation, it is important to monitor the harmonization process of the organic law on the Prosecution Service with the constitutional amendments.
As for the progress of the second element of the recommendation, the experts have noted that, according to information provided by the government, the aforementioned provision were already made in draft organic law on the Prosecution Service. However, the experts were unable to review the aforementioned draft. Hence, the experts noted, that the evaluation of this particular component will be possible after the legislative amendments enters into force.
In the progress report of 2017, the Prosecution Service of Georgia has demonstrated progress in the third element. Particularly, in the given period, the developed performance appraisal criteria of prosecutors did not envision the number of acquittals as one of the criteria for evaluating the performance of prosecutors. Hence, in 2018, there was no necessity to evaluate the aforementioned element.
The last element of the recommendation has been deemed as progress. Yet, it is critical to note that the evaluation of the fourth element was based only on the report provided by the government, which contained incorrect information. Experts have noted that the payment of remuneration and bonuses to the civil servants are regulated by the Law on Remuneration in Public Institutions, therefore the rules and procedures of this law also applies to the prosecutors. Yet, subparagraph “o” of paragraph 4 of the Article 1 of the law clearly indicates that the Law [on Remuneration in Public Institutions] shall not apply to prosecutors and investigators of the Prosecutor’s Office. Furthermore, according to the paragraph 5 of Article 1, the amounts of all increments, monetary rewards or other additional pay defined by this law shall not apply to the prosecutors and investigators of the Prosecutor’s Office.
As a brief summary, it has to be noted that throughout the reporting period, the Prosecutor’s Office of Georgia has achieved progress in most of the elements. Yet, it is critical for the future to monitor and evaluate more thoroughly the whole process of the progress in regards to the ongoing reforms in the Prosecution Service of Georgia.
IDFI believes that the Government of Georgia shall take more responsibility in implementing the recommendations of the international organizations such as the Anti-Corruption Network of theOrganization for Economic Co-operation and Development (OECD). In the second reporting year of the OECD-ACN, Georgia has not yet implemented the major parts of the recommendations and there are only few months left to do so. Furthermore, the Government of Georgia has to acknowledge the existence of high level corruption as well as the risk of complex corruption, and carry out significant reforms to overcome them.
OECD-ACN was established in 1998. Its main objective is to support its member countries in their efforts to prevent and fight corruption. It provides a regional forum for the promotion of anticorruption activities, in particular the practical implementation of anticorruption measures and effective enforcement of anticorruption laws, exchange of information, elaboration of best practices and donor coordination.
Georgia has joined the Istanbul Action Plan of the OECD-ACN in 2003 and since then many important reforms has been implemented in based on recommendations issued by its expert groups. A total of four monitoring rounds have been conducted in Georgia so far. The Government is currently in the process of implementing the Fourth Round Monitoring Report that will be completed in 2019 with the adoption of third progress report.