კარგი მმართველობის ფორუმი 2022: მთავარი გზავნილები და შედეგები
2022 წლის 13 დეკემბერს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) კარგი მმართველობის საკითხებზე საერთაშორისო ონლაინ კონფერენცია, სახელწოდებით დეცენტრალიზაციის მხარდაჭერა: კარგი პრაქტიკები და ინოვაციური მიდგომები გამართა. ფორუმი IDFI-ის ორგანიზებითა და გლობალური საქველმოქმედო ორგანიზაციის, Luminate-ისა და  USAID-ის ადგილობრივი თვითმმართველობის პროგრამის ფინანსური მხარდაჭერით გაიმართა. ეს იყო კარგი მმართველობის ფორუმების (GG ფორუმი) რიგით მეოთხე სერია, რომელიც საქართველოში ყოველწლიურად, 2019 წლიდან ტარდება. კონფერენცია მიზნად ისახავდა საერთაშორისო ექსპერტების, მთავრობის, სამოქალაქო საზოგადოების, კერძო სექტორისა და საერთაშორისო საზოგადოების წარმომადგენლების მონაწილეობით, კარგი მმართველობის რეფორმის დღის წესრიგის გარშემო ცნობიერების ამაღლებას, საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარებასა და დისკუსიის წახალისებას.
2022 წელს გამართული საერთაშორისო კონფერენციის მთავარ მიზანს ადგილობრივი თვითმმართველობის თანმიმდევრულ განვითარებაში, მუნიციპალიტეტების მედეგობის ამაღლებასა და დეცენტრალიზაციის დაჩქარებაში წვლილის შეტანა წარმოადგენდა. ფორუმზე განსახილველ საკითხებს შორის აგრეთვე გახლდათ მუნიციპალიტეტების გაციფრულება და საჯარო სერვისების ხარისხიანი მიწოდებისთვის სტაბილური საფუძვლების შექმნა.
კონფერენციაზე მოხსენებით წარდგნენ ამ საკითხებზე მომუშავე წამყვანი საერთაშორისო და ადგილობრივი ორგანიზაციების, ასევე, სხვადასხვა ქვეყნის საჯარო დაწესებულებების წარმომადგენლები და ექსპერტები, მათ შორის: საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო, ღია მმართველობის პარტნიორობის ადგილობრივი პროგრამა (OGP Local), სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტო (PSDA), ლატვიის ადგილობრივ და რეგიონულ მმართველობათა ასოციაცია (LALRG), ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციისა და ევროკავშირის მმართველობისა და მენეჯმენტის გაუმჯობესების ხელშეწყობის ერთობლივი პროექტი (OECD-SIGMA), ესტონეთის ელექტრონული მმართველობის აკადემია (eGA) გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP), Access Info, ინოვაციებისა და რეფორმების ცენტრი (IRC), ადგილობრივი დემოკრატიის ქსელი, სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტი (CSI), ინოვაციებისა და ცვლილებების ინსტიტუტი და USAID-ის ადგილობრივი თვითმმართველობის პროგრამა.
დამსწრე საზოგადოებას მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა და USAID-ის ადგილობრივი თვითმმართველობის პროგრამის ხელმძღვანელმა, კევინ მაკლოკლინმა.
„ბოლო ათწლეულის მანძილზე, საქართველომ ადგილობრივი თვითმმართველობის რეფორმის ჭრილში მნიშვნელოვან პროგრესს მიაღწია. ქვეყანამ დაამტკიცა 2020-2025 წლების დეცენტრალიზაციის სტრატეგია. დეცენტრალიზებული სისტემა მთავრობას საშუალებას მისცემს შესაბამისად უპასუხოს ადგილობრივ დონეზე მოქალაქეთა საჭიროებებს, ასევე მნიშვნელოვან როლს შეასრულებს საქართველოს ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის გზაზე“, - აღნიშნა გიორგიმ აუდიტორიასთან მისალმების დროს.
USAID-ის ადგილობრივი თვითმმართველობის პროგრამის ხელმძღვანელმა, კევინ მაკლოკლინმა მისასალმებელ სიტყვაში ხაზი გაუსვა დეცენტრალიზაციის რეფორმის მნიშვნელობას, ეფექტური თვითმმართველობისა და მუნიციპალურ დონეზე სერვისების მიწოდების გაუმჯობესებისთვის.
პირველი პანელს - დეცენტრალიზაციის რეფორმები: წარმატების ფორმულა, გამოწვევები და შესაძლებლობები -  მოდერაცია გაუწია გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) პროექტის მენეჯერმა, ნინო კაკუბავამ. მომხსენებლებს შორის იყვნენ:
- დავით ლოსაბერიძე – თავმჯდომარე, ადგილობრივი დემოკრატიის ქსელი
- მარის პუკისი - უფროსი მრჩეველი, ლატვიის ადგილობრივ და რეგიონულ მმართველობათა ასოციაცია (LALRG)
- მზია გიორგობიანი – მინისტრის მოადგილე, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო
- ვაჟა სალამაძე - ხელმძღვანელი, სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტი (CSI)
პანელურ დისკუსიაში მონაწილეოდბნენ როგორც საქართველოს მთავრობის, ისე სამოქალაქო საზოგადოებრივი ორგანიზაციების წარმომადგენლები. მომხსენებლებმა ფისკალურ დეცენტრალიზაციასა და აღნიშნულ პროცესში სხვადასხვა დაინტერესებულ მხარეთა ჩართულობას გაუსვეს ხაზი. საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილემ ფისკალური დეცენტრალიზაციის რეფორმის ფარგლებში განხორციელებული აქტივობები შეაჯამა და მუნიციპალიტეტებში 2023 წლისთვის დაგეგმილ საბიუჯეტო ასიგნებებს გაუსვა ხაზი. გარდა ამისა, მომხსენებლებმა დეცენტრალიზაციის პროცესში საზოგადოების აქტიური ჩართულობის ხელისშემშლელი ფაქტორებიც მიმოიხილეს. და ბოლოს, გადაჭრის გზებზე საუბრისას პანელის ერთ-ერთი მონაწილის მხრიდან გაჟღერდა ლატვიის კარგი პრაქტიკა, რომელიც შესაძლოა რელევანტური იყოს ჩვენი ქვეყნისთვის.
მეორე პანელურ დისკუსიას, სახელწოდებით გამჭვირვალე და ანგარიშვალდებული ადგილობრივი თვითმმართველობა: მთავარი პრინციპები, წარმატებული მაგალითები და მიღებული გამოცდილება - მოდერაცია გაუწია USAID-ის ადგილობრივი თვითმმართველობის პროგრამის ექსპერტმა, მიხეილ დარჩიაშვილმა. პანელისტებს შორის წარმოდგენილნი იყვნენ:
- ენდი უილიამსონი - უფროსი მკვლევარი, საპარლამენტთაშორისო კავშირის ინოვაციების ცენტრი
- ჰელენ დარბიშირი - აღმასრულებელი დირექტორი, Access Info
- ირაკლი კოტეტიშვილი - პოლიტიკის ანალიზის ექსპერტი, გაეროს განვითარების პროგრამის სტამბულის რეგიონალური ცენტრი
- ხოსე მარია მარინი - პროგრამის უფროსი ოფიცერი, ღია მმართველობის პარტნიორობის ადგილობრივი პროგრამა (OGP Local)
- თამარ ღლონტი - დამფუძნებელი/ხელმძღვანელი, ინოვაციებისა და ცვლილებების ინსტიტუტი
მეორე პანელური დისკუსია დღის წესრიგში ახალი იდეების გაჟღერების მიზნით შეეხო სათათბირო/მონაწილეობითი დემოკრატიის ასპექტებს და ამ ჭრილში სხვადასხვა მიდგომებს. პანელის მონაწილეებმა ევროპაში მიმდინარე ბოლოდროინდელი ტენდენციები მიმოიხილეს და ძირითად გამოწვევებსაც გაუსვეს ხაზი. გარდა ამისა, მომხსენებლებმა იმ ძირითადი ინსტრუმენტების შესახებ ისაუბრეს, რომლებიც საზოგადოების ინფორმირებისთვის გამჭვირვალობის, ანგარიშვალდებულების და მუნიციპალიტეტებში კორუფციის პრევენციისკენაა მიმართული. პანელის მიწურულს, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენელმა აუდიტორიას ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის წარმატებული გამოცდილება გააცნო. გარდა ამისა, მომხსენებელმა მოქალაქეთა მონაწილეობისთვის საჭირო ინსტრუმენტების ინსტიტუციონალიზაციისა და ღია მმართველობის პარტნიორობის ადგილობრივი პროგრამის (OGP Local) როლს გაუსვა ხაზი.
მესამე პანელი მუნიციპალიტეტების გაციფრულებას, საერთაშორისო ტენდენციებს, კარგ პრაქტიკებსა და გამოწვევებს დაეთმო. პანელს მოდერაცია გაუწია ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) ადგილობრივი მმართველობის | ინტერნეტისა და ინოვაციების მიმართულებების ხელმძღვანელმა, თეონა ტურაშვილმა. დისკუსიაში მონაწილეობა მიიღეს შემდეგმა მომხსენებლებმა:
- კრის დოტენი - დემოკრატიისა და ტექნოლოგიების ექსპერტი
- დმიტრო ხუტკიი - ტარტუს უნივერსიტეტის მკვლევარი
- კრისტინა რეინსალუ - ელექტრონული დემოკრატიის პროგრამის დირექტორი, ელექტრონული მმართველობის აკადემია
აღნიშნული პანელი ციფრული გადაჭრის გზებსა და იმ გამოწვევებს შეეხო, რომელთა წინაშეც მუნიციპალიტეტები გამჭვირვალობის, ანგარიშვალდებულებისა და მოქალაქეთა მონაწილეობის კუთხით დგანან. პანელის მონაწილეებმა ყურადღება გაამახვილეს მოქალაქეთა რეალურ საჭიროებებზე, აგერთვე, ციფრულ პროექტებში მოქალაქეთა ინტერესების გათვალისწინებით ადგილობრივი კონტექსტის ასახვაზე. პანელისტები ერთხმად შეთანხმდნენ, რომ ტექნოლოგია და გაციფრულება, ეს არის საშუალება და არა საბოლოო მიზანი, და ასევე, მნიშვენლოვანია, რომ არ მოხდეს მოძველებული პროცესების გაციფრულება. პანელის ერთ-ერთმა მომხსენებელმა მკაფიოდ გაუსვა ხაზი გადაწყვეტილების მიმღები პირებისა და საჯარო მოხელეების მხრიდან პოლიტიკური ნების არსებობის მნიშვნელობას, რათა მუნიციპალური მიზნების გათვალისწინებით, ქალაქებსა და სოფლებში, ციფრული ტექნოლოგიები, სწორედ ბიზნეს პროცესების ოპტიმიზაციისთვის დაინერგოს.
დასკვნით პანელს - ადგილობრივ დონეზე სერვისის მიწოდების მოდელების შესახებ - მოდერაცია გაუწია USAID-ის ადგილობრივი თვითმმართველობის პროგრამის საჯარო მმართველობის რეფორმისა და ინკლუზიური მმართველობის დირექტორმა, ნანა წიკლაურმა. მომხსენებლებს შორის იყვნენ:
- გიორგი გაბრიელაშვილი - აღმასრულებელი დირექტორი, ინოვაციებისა და რეფორმების ცენტრი (IRC)
- ქეთევან ბეთლემიძე - თავმჯდომარე, სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტო (PSDA)
- ლევან სამადაშვილი – საჯარო სერვისების მიწოდების ექსპერტი
- ნიკ თაისი - უფროსი მრჩეველი საჯარო მმართველობის რეფორმისა და სერვისის მიწოდების საკითხებში, OECD-SIGMA
დასკვნითი პანელი ადგილობრივ დონეზე სერვისის მიწოდების მოდელების ირგვლივ ბოლოდროინდელი ტენდენციების მიმოხილვას მიეძღვნა. დისკუსიის ფარგლებში ხაზი გაესვა მოქალაქეთა საჭიროებებზე ორიენტირებულ მიდგომას, რომელსაც სახელმწიფო სერვისების განვითარების ირგვლივ გამართულ დებატებში, ბოლო პერიოდში, განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა. ეს მიდგომა სერვისის მიწოდების პროცესში მომხმარებლისადმი ემპათიის ჩამოყალიბებას - მისი ემოციების  გათვალისწინებას მოიაზრებს. ერთ-ერთმა მომხსენებელმა დამატებით მიმოიხილა მოქალაქეთა საჭიროებებზე ორიენტირებულ მიდგომის კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ასპექტი, რაც ემპათიის ჩამოყალიბებას არა მხოლოდ სერვისის მომხმარებლის, არამედ სერვისში დასაქმებულთა მიმართაც ითვალისწინებს.

On December 13, 2022, IDFI held an international high-level conference on good governance, titled Accelerating Decentralization: Best Practices and Innovative Solutions. The Forum was organized by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), in cooperation with the Open Government Partnership (OGP), and supported by a grant from Luminate and USAID Local Governance Program. It was the fourth event in a series of Good Governance Forums (GG Forum), held annually in Georgia since 2019, and gathered international experts, representatives of governments, civil society, the private sector, and international community, with the goal of advancing the good governance reform agenda by raising awareness, exchanging best practices, and fostering debate.
The GG Forum 2022 aimed to contribute on consistent development of local self-governance, to strengthen resilience of Municipalities, to advance decentralization and good governance at the local level, clarifying the importance of digitalization, as well as stimulating the creation of a stable basis for a quality public service delivery at local level, through exchanging best practices and fostering policy debates.
The representatives and experts of prominent international and local organizations working on these topics, as well as public institutions of different countries, including: Ministry of Infrastructure and Regional Development of Georgia, Public Service Development Agency (PSDA), Latvian Association of Local and Regional Governments (LALRG), OECD-SIGMA, OGP Local, e-Governance Academy of Estonia, United Nations Development Programme (UNDP), Access Info, Innovations & Reforms Center (IRC), Local Democracy Network, Civil Society Institute (CSI), The Institute for Change and Innovation and USAID Georgia Local Governance Program delivered speeches during the conference.
A welcome speech was given by Giorgi Kldiashvili, the Executive Director of IDFI, together with Kevin McLaughlin, Chief of Party of the USAID Georgia Local Governance Program. Overall the conference was moderated by Giorgi Kldiashvili.
“Over the last decade, Georgia has made significant progress in terms of local self-governance reform. The country has adopted a comprehensive Decentralization Strategy 2020-2025. The Decentralized System will enable the Government to better respond to population needs at local level, it also will serve as an important benchmark for Georgia’s European and Euro-Atlantic aspirations” - mentioned Giorgi in his opening remarks.
In his opening remarks Kevin McLaughlin, Chief of Party of the USAID Local Governance Program welcomed participants and highlighted the importance of the decentralization reform for effective local self-governance and service delivery at the subnational level.
The first panel covered Decentralization Reforms: Ingredients of Success, Challenges, and Opportunities and was moderated by Nino Kakubava, Project Manager at United Nations Development Programme (UNDP). The panelists included:
- David Losaberidze – Chairman, Local Democracy Network
- Maris Pūķis - Senior Advisor, Latvian Association of Local and Regional Governments (LALRG)
- Mzia Giorgobiani – Deputy Minister, Ministry of Infrastructure and Regional Development of Georgia
- Vazha Salamadze - Director, Civil Society Institute (CSI)
During the panel, the speakers representing both government and civil society emphasized fiscal decentralization and the role of different stakeholders in the process. Deputy Minister of Infrastructure and Regional Development of Georgia, Mzia Giorgobiani, stressed the importance of implementing reforms in the course of the Fiscal Decentralization Reform and some budget allocations planned for the municipalities for 2023. Therefore, the discussion touched upon shortcomings in the decentralization process, and motives preventing active engagement from the society were also debated. Finally, through some of the leading solutions suggested, good practice from Latvia was voiced that could be relevant to Georgia.
The second panel concerned Transparent and Accountable Local Governance: Major Principles, Success Stories and Lessons Learned and was moderated by Mikheil Darchiashvili, Subnational Capacity Expert at the USAID Georgia Local Governance Program. The panelists included:
- Andy Williamson - Senior Researcher, Inter-Parliamentary Union’s Centre for Innovation in Parliament
- Helen Darbishire - Executive Director, Access Info
- Irakli Kotetishvili - Policy Specialist, UNDP Istanbul Regional Hub
- José María Marín - Senior Program Officer, OGP Local
- Tamar Ghlonti - Founder/Director, The Institute for Change and Innovation
The second panel covered aspects of deliberative democracy and different approaches to bringing in new and fresh voices. Panelists explored the main trends in Europe, as well as main challenges. Moreover, the speakers have introduced vital tools for informing society about transparency, accountability, and their role in preventing corruption in municipalities. Lastly, a civil society representative from Ozurgeti municipality shared a tangible experience about the process while institutionalizing instruments needed for civil participation and the role of Open Government Partnership (OGP) in these activities.
The third panel concerned Digitalization in Municipalities: International Tendencies, Best Practices, and Limitations. This session was moderated by IDFI’s Local Government, Internet and Innovations Directions Head, Teona Turashvili. The following speakers participated in the panel discussion:
- Chris Doten - Democracy and Technology Expert
- Dmytro Khutkyy - Research Fellow, University of Tartu
- Kristina Reinsalu - Programme Director of e-Democracy, e-Governance Academy
This panel concentrated on digital solutions for the challenges municipalities are facing in terms of transparency, accountability, and civic participation. Panelists highlighted the importance of understanding the actual needs from the citizen's perspective and the importance of tailor digital projects and needs to citizen concerns and local contexts. All the speakers agreed that technology is the means, not the final end goal and it is the key not to digitize outdated processes. One of the speakers stressed the importance of the genuine will of the politicians and civil servants to implement digital technologies for municipal aims and to optimize the business processes in the cities, towns and villages.
The final panel on the Models of Service Delivery at the Subnational Level was moderated by Nana Tsiklauri, Director of Public Administration Reform and Inclusive Governance at the USAID Georgia Local Governance Program. Another speakers included:
- Giorgi Gabrielashvili – Executive Director, Innovations & Reforms Center (IRC)
- Ketevan Betlemidze – Chair, Public Service Development Agency (PSDA)
- Levan Samadashvili – Public Service Delivery Expert, Georgia
- Nick Thijs - Senior Policy Advisor on Public Administration Reform & Service Delivery with OECD - SIGMA
The last panel was dedicated to current trends and approaches in subnational service delivery models. The speakers emphasized the human-centered approach, which is a focus in every recent public service development debate, which is about being empathetic to a customer and understanding the customer's emotions during the whole journey of service provision. One of the speakers also mentioned a current notion that this human-centered approach may be understanding emotions and being empathetic towards not only customers, but also employees.
Below find the conference details and full program.
Panel discussion recording here avaialble below:
Panel 1: Decentralization Reforms: Ingredients of Success, Challenges, and Opportunities
Panel 2: Transparent and Accountable Local Governance: Major Principles, Success Stories and Lessons Learned
Panel 3: Digitalization in Municipalities: International Tendencies, Best Practices, and Limitations