კარგი მმართველობის ფორუმი 2020: მთავარი გზავნილები და შედეგები
2020 წლის 2 ოქტომბერს, IDFI-მ კარგი მმართველობის საკითხებზე საერთაშორისო ონლაინ კონფერენცია, სახელწოდებით „პოლიტიკური კეთილსინდისიერება და არჩევნები: გამოწვევები და ინოვაციური მიდგომები” გამართა. ფორუმი ღია მმართველობის პარტნიორობასთან (OGP) თანამშრომლობითა და გლობალური საქველმოქმედო ორგანიზაციის, Luminate-ის ფინანსური მხარდაჭერით გაიმართა. ეს იყო კარგი მმართველობის ფორუმების (GG ფორუმი) რიგით მეორე სერია, რომელიც საქართველოში ყოველწლიურად, 2019 წლიდან ტარდება. კონფერენცია მიზნად ისახავდა საერთაშორისო ექსპერტების, მთავრობის, სამოქალაქო საზოგადოების, კერძო სექტორისა და საერთაშორისო საზოგადოების წარმომადგენლების მონაწილეობით, კარგი მმართველობის რეფორმის დღის წესრიგის გარშემო ცნობიერების ამაღლებას, საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარებასა და დისკუსიის წახალისებას.
2020 წელს გამართული კონფერენციის მიზანი იყო პოლიტიკური გამჭვირვალობის უზრუნველყოფის ინოვაციური და ეფექტური მიდგომების განხილვა, განსაკუთრებით 2020 წლის ოქტომბერში დაგეგმილი საქართველოს საპარლამენტო არჩევნების ფონზე. ღონისძიებაზე  ადგილობრივი და საერთაშორისო ექსპერტებისა და დაინტერესებული პირების ჩართულობით, დისკუსიები გაიმართა შემდეგ საკითხებზე: საარჩევნო კანონმდებლობა და პრაქტიკა, პოლიტიკური შემოწირულობები და პოლიტიკური პარტიების დაფინანსება, საარჩევნო კამპანიის დროს ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენება, ლობიზმი და გამჭვირვალობის საერთაშორისო სტანდარტები.
ფორუმს ესწრებოდნენ ექსპერტები, საერთაშორისო და სამოქალაქო საზოგადოების  წარმომადგენლები სხვადასხვა ქვეყნიდან, რომლებიც იცნობენ კეთილსინდისიერების მექანიზმების შემუშავების საუკეთესო პრაქტიკას, ასევე ჟურნალისტები და აქტივისტები, რომლებმაც დამსწრეებს პოლიტიკური კეთილსინდისიერების უზრუნველყოფის რეგიონალური და საერთაშორისო პრაქტიკა გაუზიარეს. აღნიშნული ინფორმაციისა და გამოცდილების გაცვლამ მოსალოდნელია, რომ საფუძველი ჩაუყაროს ადვოკატირების კამპანიებს როგორც რეგიონში, ისე მის ფარგლებს გარეთ.
კონფერენციაზე მოხსენებები გააკეთეს ამ საკითხებზე მომუშავე წამყვანი საერთაშორისო ორგანიზაციების, ასევე, სხვადასხვა ქვეყნის საჯარო დაწესებულებების წარმომადგენლებმა. მათ შორის, საერთაშორისო გამჭვირვალობა, დემოკრატიის და არჩევნების მხარდაჭერის საერთაშორისო ინსტიტუტი IDEA, საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდი (IFES), ევროპარლამენტი, საჯარო სექტორში გამჭვირვალობის უზრუნველმყოფი უმაღლესი ორგანო საფრანგეთში - HATVP, ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაცია (OECD),  ღია მმართველობის პარტნიორობა (OGP), საქართველოს აუდიტის სამსახური, საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო (TI-G), საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (GYLA), სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (ISFED) და ა.შ.
დამსწრე საზოგადოებას მისასალმებელი სიტყვით მიმართა და კონფერენციას მოდერაცია გაუწია ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა. კონფერენციის დასაწყისში მონაწილეებს მიესალმა ქალბატონი ოლენა ბოიცუნი, Luminate-ის ცენტრალურ და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების ინვესტიციების დირექტორი.
„მართალია, საქართველომ წვრილმანი კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის, აგრეთვე პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების გამჭვირვალობის სტანდარტების დანერგვის, მათ შორის OGP–ის ფარგლებში აღებული ვალდებულებების მიმართულებით გარკვეულ წარმატებებს მიაღწია, თუმცა ადმინისტრაციული რესურსების ბოროტად გამოყენების შემთხვევები, ხმების მოსაზიდად გამოყენებული სოციალური და ფინანსური ინიციატივები, კამპანიის დაფინანსების საკანონმდებლო ჩარჩოს ირგვლივ არსებული შეკითხვები - ეს ის მცირე ჩამონათვალია, რაც ბოლო საპრეზიდენტო არჩევნების დროს დაფიქსირდა. საქართველოს შემთხვევა არ წარმოადგენს გამონაკლისს, რაც მიუთითებს ინოვაციური, ეფექტური მექანიზმების აღმოჩენის საჭიროებაზე, რომელიც სამართლიან არჩევნებს უზრუნველყოფს”. - აღნიშნა გიორგი კლდიაშვილმა მისასალმებელ სიტყვაში.
პირველ პანელს - პოლიტიკური პარტიების დაფინანსება და პოლიტიკური შემოწირულობები: კანონმდებლობა და პრაქტიკა - მოდერაციას უწევდა ქალბატონი ლორა თორნტონი, დემოკრატიის და არჩევნების მხარდაჭერის საერთაშორისო ინსტიტუტის (IDEA) გლობალური პროგრამის დირექტორი. მომხსენებლებს შორის წარმოდგენილნი იყვნენ:
- ეკატერინე ღაზაძე - გენერალური აუდიტორის მოადგილე, სახელმწიფო აუდიტის სამსახური
- იუკიჰიკო ჰამადა - პროგრამის უფროსი ოფიცერი, პოლიტიკური მონაწილეობა და წარმომადგენლობა, დემოკრატიის და არჩევნების მხარდაჭერის საერთაშორისო ინსტიტუტი (IDEA)
- მარიამ მაისურაძე - ანტიკორუფციული მიმართულების ხელმძღვანელი, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI)
- ლევან ნატროშვილი - პროგრამის მენეჯერი, საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო (TI-G)
- მაგნუს ომანი - აღმასრულებელი დირექტორი, ევროპის რეგიონალური ოფისი, პოლიტიკური ფინანსების უფროსი მრჩეველი, საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდი (IFES)
პანელის მიმდინარეობისას მომხსენებლებმა მიმოიხილეს პოლიტიკური დაფინანსებისა და შემოწირულობის ირგვლივ არსებული ძირითადი გამოწვევები, რომლებიდანაც რეგულაციების ნაცვლად მთავარი აქცენტი გაკეთდა პოლიტიკურ ნებაზე. პოლიტიკური დაფინანსების გამჭვირვალობის თვალსაზრისით, მომხსენებლებმა განიხილეს ბოლოდროინდელი ცვლილებები ქართულ კანონმდებლობაში და მიმოიხილეს სხვა ქვეყნების საუკეთესო პრაქტიკა. გადაჭრის გზებზე საუბრისას მომხსენებლებმა მრავალპარტიული დემოკრატიის მნიშვნელობას გაუსვეს ხაზი, აგრეთვე მმართველ პარტიის მიერ ადმინისტრაციულ რესურსებსა და სხვა სარგებელზე წვდომის შეზღუდვის საკითხს.
რაც შეეხება კანონით დადგენილი წესების აღსრულებას, მომხსენებლებმა გამოთქვეს დამოუკიდებელი საზედამხედველო ორგანოს - ანტიკორუფციული სააგენტოს შექმნის იდეა, რომელსაც ექნება საგამოძიებო მოქმედებების ჩატარების უფლებამოსილება, რასაც ამ ეტაპზე საქართველოს სახელმწიფო აუდიტის სამსახური არ ფლობს.
პანელური დისკუსიის მიმდინარეობისას მონაწილეებმა იმ ახალ გამოწვევებზეც ისაუბრეს, რომლებიც საარჩევნო / პოლიტიკური კამპანიების დროს სოციალური მედიის რეკლამებში იჩენს თავს. ვინაიდან საკითხი გლობალურ დონეზე სიახლეს წარმოადგენს, საუკეთესო პრაქტიკის მოხმობა ამ მხრივ რთულია, თუმცა მომხსენებლებმა გარკვეული რეკომენდაციები მაინც გააჟღერეს: კანონის ფარგლებში ონლაინ კამპანიის წარმოების ფინანსურ დანახარჯებზე ლიმიტის დაწესება, აგრეთვე განმარტებების/დეფინიციების და სახელმძღვანელო პრინციპების მკაფიო განსაზღვრა.
პანელის დასკვნით ნაწილში აღინიშნა, რომ პოლიტიკური დაფინანსების გამჭვირვალობის უზრუნველსაყოფად, სახელმწიფოს, კერძო სექტორსა და დამოუკიდებელ საზედამხედველო ორგანოებს შორის  თანამშრომლობას შესაძლოა მოჰყვეს სასურველი შედეგი.
მეორე პანელის თემასწარმოადგენდა ლობიზმი: გამჭვირვალობის საერთაშორისო სტანდარტები და მიმდინარე ტენდენციები. პანელს მოდერაცია გაუწია ქალბატონმა ელენ ტურეკმა, ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP)ევროპის ოფისის ხელმძღვანელი. მომხსენებლებს შორის იყვნენ:
- რაჯ ჩარი - პროფესორი, დუბლინის სამების კოლეჯი
- დენიელ ფროინდი - ევროპარლამენტის წევრი, ევროპის პარლამენტი
- მარი ლინცერი - საერთაშორისო პარტნიორობის ხელმძღვანელი, საჯარო სექტორში გამჭვირვალობის უზრუნველმყოფი უმაღლესი ორგანო - HATVP
- ვიტორ ტეიშეირა - ადვოკატირების ოფიცერი, საერთაშორისო გამჭვირვალობა - ევროკავშირი
- ხულიო ბაჩიო ტერაჩინო - ხელმძღვანელის მ/შ, საჯარო სექტორის კეთილსინდისიერების განყოფილება, საჯარო მმართველობის სამმართველო, OECD
აღნიშნულ პანელზე ონლაინ აუდიტორიას საშუალება მიეცა უკეთ გაცნობოდა ლობიზმის სტანდარტებსა და მასთან დაკავშირებულ გამოწვევებს. თითოეულმა მომხსენებელმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ლობისტური საქმიანობის განხორციელებისას გამჭვირვალობას გადამწყვეტი მნიშვნელობა ენიჭება, განსაკუთრებით პოლიტიკის განხორციელების ლეგიტიმურობის, კორუფციული რისკებისა და გავლენების თავიდან აცილების მიმართულებით. გამომდინარე აქედან, საჭიროა საკანონმდებლო რეგულაციების არსებობა. მომხსენებლებმა ასევე ისაუბრეს საზოგადოების ნდობის მოპოვების მნიშვნელობაზე, რადგან ლობისტური საქმიანობის გამჭვირვალობა პირდაპირ აისახება საზოგადოებასა და ხელისუფლებას შორის ნდობის აღდგენაზე, რაც ავტომატურად გამოიწვევს გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მოქალაქეთა ჩართულობის ამაღლებას, მათ შორის არჩევნებში მონაწილეობას.
გარდა ამისა, ერთ-ერთმა მომხსენებელმა აუდიტორიას საკუთარი გამოცდილებიდან მიღებული ცოდნაც გაუზიარა. მისი მოსაზრებით, უპირველეს ყოვლისა, ლობისტების ნებაყოფლობითი რეგისტრაცია არ ამართლებს, ამიტომაც, მკაცრი მონიტორინგისა და სანქციების ზომების გაწერის პარალელურად, საჭიროა ყველა დაინტერესებული ორგანოს კოორდინირებული მუშაობა.
მომხსენებლებმა ირლანდიის შემთხვევა მოიხმეს, მაგალითად იმისა, თუ როგორ უბიძგა ეკონომიკურმა კრიზისმა ქვეყანას, ლობიზმის საკანონმდებლო რეგულირებისკენ, რაც შემდგომში კორუფციული რისკების შემცირების ეფექტურ ინსტრუმენტად იქცა. აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ აღნიშნული ვალდებულება ქვეყნის OGP–ის ეროვნული სამოქმედო გეგმის ნაწილი იყო.
დასკვნით პანელს - ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენება და სახელმწიფო ბიუჯეტში წინასაარჩევნო ცვლილება - მოდერაციას უწევდა ჯოზეფ ფოტი, ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) მთავარი კვლევითი ხელმძღვანელი. სპიკერებს შორის წარმოდგენილნი იყვნენ:
- კეტრინ ელენა - გლობალურ დონეზე უფროსი მრჩეველი იურიდიულ საკითხებში, საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდი (IFES)
- ჯოი ლანგსტონი - პოლიტიკურ მეცნიერებათა პროფესორი, ეკონომიკის კვლევისა და სწავლების ცენტრი, CIDE, ქალაქი მეხიკო
- ვახუშტი მენაბდე - დემოკრატიული ინსტიტუტების მხარდაჭერის პროგრამის დირექტორი, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (GYLA)
- ნინო რიჟამაძე - იურისტი, სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (ISFED)
აღნიშნული პანელი საქართველოში არსებული პოლიტიკური კონტექსტის გათვალისწინებით, განსაკუთრებულ მნიშვნელობას ატარებდა, რადგანაც პანელი ეხებოდა ქვეყნის წინაშე არსებულ ორი მიმდინარე გამოწვევას - ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენება და COVID-19-თან დაკავშირებული სახელმწიფო ხარჯები.
როგორც ქართული არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა აღნიშნეს, საქართველოს ხელისუფლების მიერ წინასაარჩევნოდ ადმინისტრაციული რესურსების ბოროტად გამოყენება ხანგრძლივ პრაქტიკად იქცა. მომხსენებლებმა აღნიშნული საკითხის ირგვლივ ცნობილ შემთხვევებზე ისაუბრეს და აუდიტორიას დამატებითი ინფორმაციაც მიაწოდეს.
პანელის მიმდინარეობისას საერთაშორისო ექსპერტებმა სახელმწიფოს მიტაცების ძირითადი მახასიათებლები მიმოიხილეს და მსგავსი შემთხვევების გამოძიების პროცესში არსებული პრობლემების შესახებ საერთაშორისო მაგალითებიც მოიყვანეს.
თითოეული მომხსენებელი შეეხო პანდემიის პირობებში მთავრობების მიერ სოციალური დახმარების პროგრამების საარჩევნო მიზნით გამოყენებას. მომხსენებლებმა ბიუჯეტის განკარგვის ნაწილში აღნიშნეს, რომ მმართველ პარტიებს აქვთ იმუნიტეტი და ძალაუფლება გამოიყენონ როგორც კერძო, ასევე საჯარო სექტორის რესურსები.
აღნიშნულ გარემოებებზე საპასუხოდ, მომხსენებლებმა დაასახელეს სამოქალაქო საზოგადოებისა და ჟურნალისტების მხრიდან საზედამხედველო ფუნქციებისა და ინსტრუმენტების გაძლიერება/გააქტიურება, აგრეთვე, დამოუკიდებელ ორგანოთა საქმიანობის ეფექტურობის გაზრდა, რაშიც მოიაზრება ადმინისტრაციული რესურსების ბოროტად გამოყენების უკეთესი კონტროლი და კანონმდებლობაში ზუსტი მოთხოვნების/განმარტებების გაჩენა.
იხილეთ პანელების ჩანაწერები სრულად:
1. ფორუმის გახსნა და მისასალმებელი სიტყვები
2. პანელი I: პოლიტიკური პარტიების დაფინანსება და პოლიტიკური შემოწირულობები: კანონმდებლობა და პრაქტიკა

On October 2020, IDFI held an international high-level online conference on good governance, entitled Political Integrity and Elections: Challenges and Innovative Solutions. The Forum was organized in cooperation with the Open Government Partnership (OGP), with the support of the global philanthropic organization, Luminate. It was the second series of Good Governance Forums (GG Forum) held annually in Georgia since 2019 and gathered international experts, representatives of governments, civil society, the private sector and international community to advance the good governance reform agenda by raising awareness, exchanging best practices and fostering debate.
The 2020 GG Forum aimed to explore innovative mechanisms and the most cost-effective approaches to ensuring political integrity, especially at a time of upcoming Georgia’s parliamentary elections planned in October, 2020 in Georgia. The conference intended to do this by engaging local and international experts and stakeholders around several key related issues: electoral legislation and practice, political donations and political party financing, use of administrative resources during the election campaign, lobbyism and international transparency standards.
The Forum gathered experts and representatives of international and civil society organizations from different countries with best practices of developing integrity mechanisms as well as journalists and activists with the aim to exchange regional and international practices of ensuring political integrity. Such information and experience exchange was expected to lay the foundation for future ambitious advocacy efforts in the region and beyond.
The representatives of prominent international organizations working on these topics as well as public institutions of different countries delivered speeches during the conference, including Transparency International, International IDEA, International Foundation for Electoral Systems (IFES), European Parliament, High Authority for Transparency in Public Life (HATVP)of France, Organization for Economic Co-operation and Development (OECD), Open Government Partnership (OGP), State Audit Office of Georgia, Transparency International – Georgia (TI-G), Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA), International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED), etc.
The conference was opened and moderated by Mr. Giorgi Kldiashvili, the Executive Director of IDFI. Event participants were also welcomed by Ms. Olena Boytsun, Investment Director, Central and Eastern Europe at Luminate.
“Despite Georgia's significant progress in eliminating petty corruption and introducing political party funding transparency standards over the past years, including successful OGP commitments, incidents of misuse of administrative resources, use of social and financial initiatives to attract votes, problems related to effectiveness of campaign finance framework were identified among other shortcomings of the latest presidential election campaign. Georgia’s case is not unique across the globe, suggesting that there is a real need to figure out efficient and innovative mechanisms that have the potential for ensuring electoral integrity.” – mentioned Giorgi in his opening remarks.
The first panel about Political Party Funding and Political Donations: Legislation and Practice, was moderated by Ms. Laura Thornton – Director for Global Programme, International IDEA. The panelists included:
- Ms. Ekaterine Ghazadze - Deputy Auditor General, State Audit Office of Georgia
- Mr. Yukihiko Hamada - Senior Programme Officer, Political Participation and Representation, International IDEA
- Ms. Mariam Maisuradze - Anti-Corruption Direction Head, Institute for Development of Freedom of Information (IDFI)
- Mr. Levan Natroshvili – Program Manager, Transparency International Georgia (TI-G)
- Dr. Magnus Ohman - Director, Regional Europe Office and Senior Political Finance Adviser,  International Foundation for Electoral Systems (IFES)
During the panel, speakers overviewedmain challenges in political funding and donations, which appeared mostly to be political will but not regulations. In terms of political finance transparency, panelists discussed new changes in Georgian law and highlighted some best practices from other countries. As some of the main solutions suggested, panelists stressed the importance of multiparty democracy - to deter the ruling party from having access to all the administrative resources and benefits they can give for getting donations.
With regards to enforcing regulations, panelists suggested to have an independent oversight body - anti-corruption agency that will have an investigative power, which the State Audit Office of Georgia does not possess at this stage.
The panel discussion also touched upon new challenges coming from social media advertisements during election / political campaigns. As the topic is a novelty globally, panelists argued that there is a lack of best practices in this regard, but some of the important suggestions were voiced: to have some legal regulations on limits for spending in online campaigns, as well as clear definitions and guidelines.
Finally, it was also indicated that multi-stakeholder cooperation between the state, private sector and independent regulatory bodies can be helpful in ensuring transparency in political funding.
The second panel concerned Lobbyism: International Transparency Standards and Current Trends. It was moderated by Ms. Helen Turek, Regional Lead, Europe, Open Government Partnership (OGP). The panelists were as follows:
- Mr. Raj Chari - Professor, Trinity College Dublin
- Mr. Daniel Freund - Member of the European Parliament, European Parliament
- Ms. Marie Lintzer - Head of International Partnerships, High Authority for Transparency in Public Life (HATVP)
- Mr. Vitor Teixeira - Advocacy Officer EU Integrity, Transparency International EU
- Mr. Julio Bacio Terracino - Acting Head of Division, Public Sector Integrity, Directorate for Public Governance, OECD
The panel gave the online audience broad understanding on current standards and problems of lobbyism. All panelists highlighted that transparency in lobbying is of high importance, especially in ensuring legitimacy in policy making, avoiding corruption risks and undue influences. Therefore, it needs to be regulated. The panelists also mentioned the positive impact on the society, as transparency in obbying plays a crucial role in rebuilding public trust in their governments and encourages them to be more engaged in policy making, including voting.
Moreover, one of the panelists shared some lessons learned with the audience: first of all, voluntary registers of lobbyists does not work accurately, following with the need to have strong monitoring and sanctioning measures, and to have covered all the bodies that could be engaged in the lobbying.
The case of Ireland was voiced, as an example how the act regulating lobbying was actively triggered by economic crises and it became a tool to decrease corruption. Interestingly, this commitment was included in the country’s OGP National Action Plan.
The final panel on the Use of Administrative Resources and Pre-election Amendments to the State Budget, was moderatedby Mr. Joseph Foti - Chief Research Officer, Open Government Partnership (OGP). The panel speakers included:
- Ms. Katherine Ellena - Senior Global Legal Advisor, International Foundation for Electoral Systems (IFES)
- Ms. Joy Langston - Professor, Political Science,  Professor of Political Science, Center for Research and Teaching in Economics, CIDE, Mexico City
- Mr. Vakhushti Menabde - Democratic Institutions Support Program Director, Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA)
- Ms. Nino Rizhamadze - Lawyer, International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED)
The mentioned panel was especially relevant for Georgia’s existing political discourse, as it united two ongoing problems - use of administrative resources and COVID-19-related public spending.
As panelists from Georgian non-government organizations mentioned, the Georgia's governments have quite long experience in abusing administrative resources before elections and the audience had the opportunity to get details about some famous cases.
International experts of the panel overviewed major features of state capture and shared international experience in investigating various problems relevant to such cases.
All the panelists brought up how the global pandemic encouraged governments to use social assistance programs for electoral purposes. Main problems identified by the panelists were the facts that ruling parties mostly have total immunity and power to use the budget and compromise both private sector and employees of public institutions.
From the list of remedies to such circumstances, the panelists named increased oversight opportunities and power of the civil society and journalists, as well as an independent body controlling misuse of administrative resources and better regulations with specific definitions in laws.