პროექტის სახელწოდება: კარგი მმართველობის გაძლიერება საქართველოში (3G)
პროექტი მიზნად ისახავს საქართველოში საჯარო დაწესებულებებზე სამოქალაქო ზედამხედველობის გაზრდას, და ხელისუფლების გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების გაუმჯობესებას.
IDFI გეგმავს მონიტორინგი გაუწიოს რამდენად ეფექტური, გამჭვირვალე, ეთიკური და ანგარიშვალდებულია საჯარო მმართველობასთან და საჯარო შესყიდვებთან დაკავშირებული საქმიანობა, მოამზადოს საგამოძიებო და ანალიტიკური ნაშრომები, და გაზარდოს ჟურნალისტების, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისა და აქტივისტების სადამკვირვებლო დაანალიტიკური უნარები.
თავდაპირველად, პროექტი იმუშავებს თბილისის მასშტაბით, მეორე და მესამე წლის განმავლობაში მოიცავს მთელ ქვეყანას.
პროექტი მოიცავს შემდეგ აქტივობებს:
- ანტიკორუფციული დღის წესრიგის წახალისება, საჯარო მონაცემებზე ხელმისაწვდომობის, ხელისუფლების გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების გაზრდა საქართველოს ცენტრალური და ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ ფისკალური პოლიტიკის განხორციელების შესახებ მონიტორინგის ანგარიშებისა და სიღრმისეული ანალიტიკური ნაშრომების მომზადებით;
- IDFI-ის გამოცდილებაზე დაყრდნობით, ხელისუფლების მონიტორინგისთვის ღია მონაცემებისა და არსებული ინტერნეტ და ინტერნეტმიღმა/ტრადიციული რესურსებისა და მექანიზმების გამოყენების შესახებ პრაქტიკული სახელმძღვანელოს მომზადება;
- პროექტის სამიზნე ჯგუფებისთვის (ჟურნალისტები, ადგილობრივი სამოქალაქო საზოგადოებისა და ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლები, აქტივისტები) პრაქტიკული ტრენინგებისა და სამუშაო შეხვედრების გამართვა;
- გადამზადებული ჟურნალისტების, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისა და აქტივისტების ჩართულობით მონიტორინგის განხორციელება.

Supported by: Luminate, Global Philanthropic Organization
Project aims at increasing public oversight of state institutions, and increasing transparency and accountability of the government of Georgia.
IDFI plans to accomplish this goal by conducting oversight activities related to monitoring of effective, responsible, transparent, ethical and accountable governance and public procurement activities, preparing investigative analyses, and increasing capacity of journalists, CSOs and activists to enhance their oversight skills and methods in the respective areas.
Initially, the project will pilot in Tbilisi (capital of Georgia) and gradually move to the rest of the country during the second and third years.
The project will include the following activities:
- Promote anti-corruption agenda, access to public information, government transparency and accountability by preparing monitoring reports and in-depth analytical papers about implementation of fiscal policy at central and local government levels in Georgia;
- Based on IDFI’s practice, develop a practical toolkit about the use of open data and existing online and offline resources and mechanisms for government oversight;
- Hold practical trainings and workshops for the project’s target groups: journalists, local CSO representatives, activists and business sector representatives;
- Launch a monitoring process with the participation of trained journalists, CSO representatives and activists.