გრანტის ოდენობა: 390,000 აშშ დოლარი
გრანტის ხანგრძლივობა: იანვარი 1, 2019 – აპრილი 30, 2022
პროექტი მიზნად ისახავს საქართველოში საჯარო დაწესებულებებზე სამოქალაქო ზედამხედველობის გაზრდას, და ხელისუფლების გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების გაუმჯობესებას.
IDFI გეგმავს მონიტორინგი გაუწიოს რამდენად ეფექტური, გამჭვირვალე, ეთიკური და ანგარიშვალდებულია საჯარო მმართველობასთან და საჯარო შესყიდვებთან დაკავშირებული საქმიანობა, მოამზადოს საგამოძიებო და ანალიტიკური ნაშრომები, და გაზარდოს ჟურნალისტების, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისა და აქტივისტების სადამკვირვებლო დაანალიტიკური უნარები.
თავდაპირველად, პროექტი იმუშავებს თბილისის მასშტაბით,  მეორე და მესამე წლის განმავლობაში მოიცავს მთელ ქვეყანას.
პროექტი მოიცავს შემდეგ აქტივობებს:
- ანტიკორუფციული დღის წესრიგის წახალისება, საჯარო მონაცემებზე ხელმისაწვდომობის, ხელისუფლების გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების გაზრდა საქართველოს ცენტრალური და ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ ფისკალური პოლიტიკის განხორციელების შესახებ მონიტორინგის ანგარიშებისა და სიღრმისეული ანალიტიკური ნაშრომების მომზადებით;
- IDFI-ის გამოცდილებაზე დაყრდნობით, ხელისუფლების მონიტორინგისთვის ღია მონაცემებისა და არსებული ინტერნეტ და ინტერნეტმიღმა/ტრადიციული რესურსებისა და მექანიზმების გამოყენების შესახებ პრაქტიკული სახელმძღვანელოს მომზადება;
- პროექტის სამიზნე ჯგუფებისთვის (ჟურნალისტები, ადგილობრივი სამოქალაქო საზოგადოებისა და ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლები, აქტივისტები) პრაქტიკული ტრენინგებისა და სამუშაო შეხვედრების გამართვა;
- გადამზადებული ჟურნალისტების, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისა და აქტივისტების ჩართულობით მონიტორინგის განხორციელება.