პასუხისმგებლიანი ხელოვნური ინტელექტის გლობალური ინდექსი (GIRAI)
2023 წლის გაზაფხულზე IDFI შეუერთდა პასუხისმგებლიანი ხელოვნური ინტელექტის გლობალური ინდექსის პროექტს (GIRAI) და მისი რეგიონული ჰაბების საზოგადოებას. IDFI ცენტრალური აზიისა და აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონული ჰაბი გახდა და პასუხისმგებელია სომხეთზე, აზერბაიჯანზე, ბელარუსზე, საქართველოზე, ყაზახეთზე, ყირგიზეთზე, მონღოლეთზე, მოლდოვაზე, ტაჯიკეთზე, თურქმენეთზე, უკრაინასა და უზბეკეთზე.
GIRAI წარმოადგენს ინიციატივას, რომელმაც შექმნა ინკლუზიური და გაზომვადი ინდიკატოერები, რათა თვალი ვადევნოთ მთავრობებისა და დაინტერესებული მხარეების მიერ პასუხისმგებლიანი AI პრინციპების განხორციელებას. მტკიცებულებებზე დაფუძნებული საბაზისო მაჩვენებლები მთავრობებსა და საზოგადოების მნიშვნელოვან აქტორებს საშუალებას მისცემს, განავითარონ და გააძლიერონ ეროვნული ინიციატივები, ხელი შეუწყონ პასუხისმგებლობიანი ხელოვნური ინტელექტის გამოყენებას და დროთა განმავლობაში პროგრესის მონიტორინგს.
GIRAI ადამიანის უფლებებისა და AI-ის დადგენილი ეთიკური პრინციპების გათვალისწინებით ადგენს კონკრეტულ კრიტერიუმებს პასუხისმგებლობიანი ხელოვნური ინტელექტისთვის. ინდექსისთვის შემუშავებული კვლევის მეთოდოლოგია ითვალისწინებს ადგილობრივ, ეროვნულ კონტექსტს, სოციო-ეკონომიკურ უფლებებს, ხელმისაწვდომ რესურსებსა და თითოეული ქვეყნის განსხვავებულ კონტექსტს.
კვლევითი პროექტი მიზნად ისახავს, დაფაროს 120-ზე მეტი ქვეყანა. ამ მიზნით GIRAI-ის გუნდმა შექმნა რეგიონული ჰაბები და მრავალ ორგანიზაციასთან, მათ შორის, IDFI-თან, დაამყარა პარტნიორობა.
ამ ჰაბების მოვალეობებია:
• მეთოდოლოგიასა და ინდიკატორებზე ინფორმაციის მიწოდება;
• 12 ეროვნული მკვლევრის შერჩევა და გადამზადება;
• ინდიკატორების რეგიონული შესაბამისობის შემოწმება-დამტკიცება;
• ეროვნული მკვლევრების მუშაობის ზედამხედველობა, შედეგების ანალიზში დახმარება და მონაცემთა მთლიანობის უზრუნველყოფა;
• გლობალური ინდექსის ანგარიშისთვის რეგიონალური ანალიზის დაწერა;
• კვლევის შედეგების გავრცელებაში მონაწილეობა.
GIRAI მიზნად ისახავს აღნიშნული კვლევა ყოველ ორ წელიწადში ერთხელ ჩაატაროს, რათა უზრუნველყოს პასუხისმგებლიანი AI-ის გლობალური განვითარების მუდმივი მონიტორინგი. IDFI მოხარულია და აქვს პატივი იყოს ამ მნიშვნელოვანი გლობალური ინიციატივის ნაწილი. ვიმედოვნებთ, რომ ჩვენი თანამშრომლობა იქნება ქვაკუთხედი ხელოვნური ინტელექტის საკითხებზე ანგარიშვალდებულების გაუმჯობესების, პოლიტიკის დახვეწის, საუკეთესო პრაქტიკების შემუშავებისა და რეგიონული და საერთაშორისო თანამშრომლობის ხელშეწყობისთვის.

IDFI has joined the Global Index on Responsible AI (GIRAI) project and the Global Community of Regional Hubs in spring 2023. IDFI acts as a Regional Hub for the GIRAI project for Central Asia and Eastern Europe and is responsible for Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyz Republic, Mongolia, Republic of Moldova, Tajikistan, Turkmenistan, Ukraine, and Uzbekistan.
The Global Index on Responsible AI has been established to provide inclusive and measurable indicators to track the implementation of responsible AI principles by governments and stakeholders. This evidence-based benchmarking will enable government and community leaders to develop and strengthen national initiatives, fostering responsible AI use and monitoring progress over time. GIRAI aligns human rights obligations with established ethical AI principles and sets concrete benchmarks for responsible AI. The methodology of the research being developed for the Index takes into account national circumstances, socio-economic rights, available resources, and diverse conditions within each country.
The research project has set its sights on encompassing over 120 countries. To achieve this goal, it has forged partnerships with numerous organizations, including IDFI, with the aim of establishing regional hubs. These hubs will take on the responsibility of:
providing inputs on methods and indicators;
recruiting and training 12 national researchers;
verifying the regional relevance of indicators;
supervising country-based researchers and assisting in reviewing the results and ensuring data integrity;
writing regional analyses for the Global Index report
taking part in and organizing dissemination activities.
GIRAI's objective is to conduct this research biennially, ensuring the ongoing monitoring of Responsible AI's global development. IDFI is thrilled and honored to participate in this important global initiative. We anticipate that our collaboration will serve as a cornerstone for improving accountability, refining policy interventions, developing best practices, and fostering regional and international collaboration.