„მომავალი = შენ“ - საქართველო გლობალური მიზნების გარშემო ერთიანდება
ასობით ადამიანი შეიკრიბა ქალაქ რუსთავის პარკში 2017 წლის 24 სექტემბერს გლობალური მიზნების ფესტივალზე „მომავალი = შენ“. ფესტივალის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი კომპონენტი „სტრიტ არტის დღე“ იყო, რომელიც გაეროს განვითარების პროგრამის, IDFI-ისა და რუსთავის მერიის ორგანიზებით გაიმართა. ღონისძიების პარტნიორები და მხარდამჭერები იყვნენ შვედეთის მთავრობა, გაეროს მოხალისეები (UNV) და საერთაშორისო ორგანიზაციები Edgeriders და Futuremakers.
ფესტივალამდე, 2 დღის განმავლობაში ცნობილი ქართველი მხატვრები - LAMB,  WPC, Dr. Love, Jokonda, მუსია ქებურია, TAmOonz, Slow Pulse, Gamez, Chilone და სხვები - ქმნიდნენ კრეატიულ კომპოზიციებს რუსთავის პარკის ზაფხულის თეატრის კედლებზე. მათი ნამუშევრები ეხმიანება მდგრადი განვითარების ისეთ მთავარ თემებს, როგორიცაა: სიღარიბის აღმოფხვრა, ადამიანის უფლებები, გენდერული თანასწორობა, განათლება, გარემოს დაცვა და ჯანმრთელობა.
მუსია ქებურია: „ჩემი ნახატი ეხმიანება მდგრადი განვითარების 17 მიზნიდან ერთ-ერთს, რომელიც გენდერულ თანასწორობას ეხება (მიზანი 5). „ქალი კუხნაში“ - ასე დავარქვი მე ამ ნახატს, რომელიც ჩემის აზრით ნათლად გამოხატავს დღეს საქართველოს უმეტეს ოჯახში არსებულ სიტუაციას. რას ვისურვებდი? ალბად ამის საპირისპიროს. მინდა უფრო მეტი ქალი იყოს მომავალში დასაქმებული და ეკონომიკურად აქტიური. მინდა უფრო მეტი ქალი ვნახო პარლამენტში და გადაწყვეტილების მიმღებ პოზიციებზე ჩვენს ქვეყანაში.“
LAMB: „ჩემი რჩეულია მე-16 მიზანი. ამის გამოსახატავად, დავხატე ორი პატარა ცხვარი, მომავალი თაობა, რომლებიც მომავალს იმედის თვალით შეჰყურებენ. ხელში მათ ჩიტუნა უჭირავთ, როგორც მშვიდობის სიმბოლო.“
ფესტივალზე მოსულ სტუმრებს ასევე საშუალება ჰქონდათ დასწრებოდნენ მასტერ-კლასებს სტრიტ არტსა და გრაფიტიში და მონაწილეობა მიეღოთ მოყვარულთათვის გამართულ გრაფიტის კონკურსში. სახალისო და საინტერესო ღონისძიებათაგან გამორჩეული იყო შეჯიბრებები თავისუფალი სტილით ცეკვასა და სკეიტბორდინში, რომლებმაც მრავალი მნახველი და გულშემატკივარი შემოიკრიბა.
დღის ბოლოს, ნილს სკოტმა, გაეროს ხელმძღვანელმა საქართველოში, წარადგინა გაეროს კეთილი ნების ელჩები მდგრადი განვითარების მიზნების საკითხებში: გელა ჩარკვიანი - მწერალი და პუბლიცისტი, ნინო სუხიშვილი - ქართული ეროვნული ბალეტის ხელმძღვანელი, და ირმა ხეცურიანი - მსოფლიო ჩემპიონი ეტლით ფარიკაობაში.
მდგრადი განვითარების მიზნები უკანასკნელი შანსია გადავარჩინოთ ჩვენი პლანეტა და შევქმნათ მდგრადი მომავალი ჩვენთვის და ჩვენი შვილებისათვის. ამ გლობალური მიზნების მისაღწევად ჩვენ ვერთიანდებით საქართველოს ხალხთან და გაეროს პარტნიორებთან მთავრობაში, სამოქალაქო საზოგადოებაში, კერძო სექტორსა და საერთაშორისო ორგანიზაციებში. დღევანდელი ფესტივალით ყველას მოვუწოდებთ დაუყოვნებელი ქმედებისაკენ“, – განაცხადა ნილს სკოტმა.
ფესტივალის სტუმრებს მიმართეს ქვემო ქართლის გუბერნატორმა გიგა ნემსაძემ და ქალაქ რუსთავის მერმა დავით ჯიქიამ. ფესტივალის დასასრულს გაიმართა კონცერტი ნიაზ დიასამიძის, 33ა-ს, იოანე არაბულისა და სუხიშვილების სტუდიის მონაწილეობით.

Hundreds of people gathered in Rustavi on September 24, 2017 to attend the Global Goals Festival titled Future = You. One of the main components of the festival was the Straight Art Day, which was organized by UNDP, IDFI and Rustavi City Hall. The event was supported by the Swedish Government, United Nations Volunteers (UNV) and international organizations Edgeriders and Futuremakers.
Two days prior to the festival, well-known Georgian graffiti artists - LAMB, WPC, Dr. Love, Jokonda, Musia Keburia, TAmOonz, Slow Pulse, Gamez, Chilone, and others - created graffiti murals on the walls of the Rustavi Summer Theater. Their works reflect key issues of sustainable development, such as: eradicating poverty, human rights, gender equality, education, environmental protection and health.
Musia Keburia: “My drawing reflects Goal 5, which involves gender equality. I call the piece Woman in the Kitchen, which in my opinion clearly expresses the situation in most Georgian households. What would I wish were the case? I guess the opposite of what I have drawn. I want more women to be employed and economically active in the future. I want to see more women in the Parliament and on decision-making positions in our country.”
LAMB: “I chose Goal 16, which I chose to illustrate by depicting two lambs - the next generation that looks to the future with hope. In their hands they hold a bird like a symbol of peace.”
Festival attendees had the opportunity to attend street art and graffiti master classes, and take part in an amateur graffiti contest. The festival also included skateboarding and free style dance competitions, both of which attracted many spectators.
At the end of the day, Niels Scott, UN Resident Coordinator in Georgia, presented UN Goodwill Ambassadors in Sustainable Development Goals: Gela Charkviani - writer and publicist, Nino Sukhishvili - head of Georgian National Ballet, and Irma Khetsuriani - world champion in wheelchair fencing.
Niels Scott: “The Sustainable Development Goals are our last chance to save our planet and create a sustainable future for us and our children. In order to achieve these global goals, we are uniting with the people of Georgia and UN partners in the government, civil society, private sector and international organizations. Through this festival, we call for immediate action from everyone.”
Governor of Kvemo Kartli Giga Nemsadze and Rustavi Mayor Davit Jikia also addressed attendees. The festival concluded with a concert featuring Niaz Diasamidze, 33a, Ioane Arabuli and Sukhishvili Studio.