მონაცემების გლობალური ბარომეტრი (GDB)
სიახლეები | კოალიციური საქმიანობა | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 28 ოქტომბერი 2020
2020 წლის შემოდგომაზე, IDFI შეუერთდა მონაცემების გლობალური ბარომეტრის (GDB) პროექტს და მის რეგიონულ ჰაბებს. IDFI ცენტრალური აზიისა და აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონული ჰაბი გახდადა პასუხისმგებელია სომხეთზე, აზერბაიჯანზე, ბელარუსზე, საქართველოზე, ყაზახეთზე, ყირგიზეთზე, მონღოლეთზე, მოლდოვაზე, ტაჯიკეთზე, თურქმენეთზე, უკრაინასა და უზბეკეთზე.
GDB წარმოადგენს ინიციატივას, რომელიც მონაცემთა ხელმისაწვდომობის გასაზრდელად, მონაცემთა ხარვეზების გამოსასწორებლად, ინფორმაციის შესაგროვებლად და დისკუსიის წასახალისებლად აქტიურად თანამშრომლობს რეგიონულ ჰაბებთან, თემატურ პარტნიორებთან, მთავრობებთან, კერძო სექტორთან, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებთან, აკადემიურ წრეებთან და მედიასთან. ინიციატივის ფარგლებში, საერთო მეთოდოლოგიის მიხედვით, მომზადდება საბაზისო კვლევა. მისი მეშვეობით შესაძლებელი გახდება ქვეყნების ადგილობრივი კანონმდებლობის, პრაქტიკის, მონაცემების ხელმისაწვდომობის, მონაცემების შესაძლებლობების და გამოყენების ინდიკატორების შედარება. დამატებით, მისი მეშვეობით შეიქმნება ყოვლისმომცველი პირველადი მონაცემები, რომლებიც წაახალისებს მონაცემებზე დაფუძნებულ სექტორულ და ცალკეულ საკითხებთან დაკავშირებულ ინიციატივებს.
რეგიონული ჰაბების ჩამოყალიბება მონაცემების გლობალური ბარომეტრის გუნდმა დაიწყო Open Data for Development Network-ით, რომლის მეშვეობითაც საფუძველი ჩაეყარა ლათინური ამერიკის, ახლო-აღმოსავლეთის, ჩრდილო აფრიკის, სამხრეთ აფრიკის, აზიის, კარიბის ზღვის აუზისა და ჩრდილოეთ ამერიკის პერსპექტიულ ჰაბებს. ამ თანამშრომლობამ ინიციატივას ძლიერი საფუძველი შეუქმნა, თუმცა ვინაიდან GDB პროექტი 120-ზე მეტი ქვეყნის დაფარვას გეგმავს, საჭირო იყო დამატებითი რეგიონების დაფარვა. შესაბამისად, 2020 წლის სექტემბერში გამოცხადდა ღია კონკურსი აღმოსავლეთ პარტნიორობის, ევროკავშირის, შუა აზიის, ჰონგ კონგის, რუსეთის, წყნარი ოკეანის კუნძულების მცირე სახელმწიფოების და დასავლეთ ბალკანეთის დასაფარად.
GDB პროექტმა მიიღო თექვსმეტი განაცხადი, რომლებიც შეფასდა რამდენიმე კრიტერიუმის მიხედვით: გეოგრაფიული ბალანსი; GDB–ის შემუშავების ეტაპზე ჩართულობის შესაძლებლობა; მონაცემებთან დაკავშირებული პროექტების, პოლიტიკის ან რეგიონული ინიციატივების განხორციელების გამოცდილება; დაფინანსების მოძიების შესაძლებლობები; გავრცელების ეტაპზე სხვადასხვა დაინტერესებული მხარის ჩართვისა და კამპანიების წარმოების რესურსი.
მოხარული ვართ, რომ გავხდით GDB-ის რეგიონული ჰაბების გლობალური საზოგადოების ნაწილი.
2021 წელს, ჩვენი ჰაბი გააგრძელებს მონაცემების გლობალური ბარომეტრის პროექტის მხარდაჭერას შემდეგ აქტივობებში ჩართულობით: კვლევის დიზაინის შემუშავება, მონაცემების შეგროვება, მონაცემთა ანალიზი და შედეგების გავრცელება. კვლევის შედეგად შეგროვდება მონაცემები 100-ზე მეტ ქვეყანაში, რაც საფუძველს ჩაუყრის კვლევისთვის მზა ღია მონაცემთა ბაზებს, სიღრმისეულ ანალიზს, და ქვეყნებისა და სექტორული პროფილების შექმნას.
ჩვენი რეგიონული ჰაბის კოორდინატორი არის თეონა ტურაშვილი, IDFI-ის მედიის, ინტერნეტისა და ინოვაციების მიმართულების ხელმძღვანელი.
2009 წელს დაარსებიდან, IDFI სწრაფად გახდა ლიდერი დემოკრატიული მმართველობის ხელშეწყობის მიმართულებით, როგორც საქართველოში ასევე გლობალურ დონეზე. IDFI სრულყოფილი ინფორმაციის, ყოვლისმომცველი ანალიზისა და ინოვაციური მიდგომების მეშვეობით მუშაობს მმართველობის გაუმჯობესების, კანონის უზენაესობის განვითარების, კორუფციის შემცირების, მოქალაქეთა ჩართულობის გაძლიერების, ანგარიშვალდებულების გაუმჯობესების, ინოვაციებისა და ინკლუზიური ზრდის წახალისების მიზნით.
მონაცემების გლობალური ბარომეტრის შედეგები დროული იქნება, ვინაიდან ბოლო წლების განმავლობაში, საერთაშორისო კვლევების მიერ არ შეფასებულა საქართველოში ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობა და გამოყენება. ამ გლობალურმა შეფასებამ შეიძლება პოზიტიური როლი შეასრულოს ღია მონაცემთა სტანდარტების დანერგვისა და განვითარების ადვოკატირებაში. GDB–სთან პარტნიორობის ფარგლებში საქმიანობა მნიშვნელოვანი გამოცდილება იქნება IDFI–სთვის, ინსტიტუტი გაიღრმავებს ექსპერტიზას ამ საკითხზე და გააგრძელებს ღია მონაცემთა სტანდარტების ადვოკატირებას საქართველოსა და სხვა ქვეყნებში.
IDFI მოხარულია და აქვს პატივი იყოს ამ მნიშვნელოვანი გლობალური ინიციატივის ნაწილი. ვიმედოვნებთ, რომ ეს თანამშრომლობა საფუძველს ჩაუყრის ღია მონაცემთა მნიშვნელოვან ინიციატივებს, ღია მონაცემების სტანდარტებისა და პრაქტიკის გაუმჯობესებას ჩვენს რეგიონსა და მის ფარგლებს გარეთ!
რეგიონული ჰაბების, მათ შორის IDFI-ის პასუხისმგებლობა იქნება:
- თემატური მოდულების და ინდიკატორების შემუშავებაში მონაწილეობა;
- კითხვების შემუშავება და მიმართულებების მიცემა, ექსპერტთა გამოკითხვის პილოტირება;
- მონაცემების გლობალური ბარომეტრის გუნდთან კონსულტაციის საფუძველზე, რეგიონისთვის სპეციფიკური შეკითხვების შეთავაზება;
- 12 დამოუკიდებელი ეროვნული მკვლევრის რეკრუტირება და კოორდინირება;
- GDB რეგიონული ჰაბების რეგიონულ შეხვედრებსა და ზოგად ყოველთვიურ შეხვედრებში მონაწილეობა, ინფორმაციის, მოსაზრებების, გამოწვევების ან კითხვების გაზიარების მიზნით;
- მონაცემთა შეგროვების პროცესისა და კვლევის კოორდინაცია: ეროვნული მკვლევრების ტრენინგი, პასუხებისა და მტკიცებულებების ხარისხის უზრუნველსაყოფად, მკვლევრების მიერ გაწეული სამუშაოს შიდა გადამოწმება, და მკვლევარების მიერ შეთანხმებულ ვადებში სამუშაოს შესრულების უზრუნველყოფა;
- რეგიონული გადამოწმებისა და თემატური გადახედვის პროცესის ხელშეწყობა; - გლობალური გუნდის მიერ მომზადებულ ანალიზზე უკუკავშირის მიწოდება;
- ადგილობრივად შედეგების გავრცელების საშუალებების შექმნა (მაგ., ანგარიში, ვებგვერდი, მოკლე მიმოხილვა, ვიზუალიზაცია) (საჭიროებს დამატებით რესურსებს);
- რეგიონული ანგარიშის შემუშავება GDB–ის მთავარი გუნდის ხელმძღვანელობითა და დახმარებით (საჭიროებს დამატებით რესურსებს);
- სხვა ადგილობრივი კვლევების, ადვოკატორებისა და შესაძლებლობების გაძლიერების აქტივობების იდენტიფიცირება და განხორციელება, GDB–ის მონაცემებისა და რესურსების გამოყენებით (საჭიროებს დამატებით რესურსებს);
- გლობალური ანგარიშის გავრცელების სტრატეგიაში მონაწილეობა;
- გუნდის გლობალური მონაწილეებისა და თემატური პარტნიორების ჩართულობის უზრუნველსაყოფად, შედეგების რეგიონულ გავრცელების ღონისძიებების / ვებინარების ჩატარება და GDB– სთან ამ ღონისძიებების კოორდინაცია (საჭიროებს დამატებით რესურსებს);
- გლობალური და რეგიონული ანგარიშის თარგმნაში მონაწილეობა (საჭიროებს დამატებით რესურსებს).
შენიშვნა: მონაცემების გლობალური ბარომეტრის საპილოტე გამოცემა ძირითად დაფინანსებას იღებს კანადის საერთაშორისო განვითარების კვლევითი ცენტრისგან (IDRC.ca) 109517-001 გრანტის საფუძველზე, D4D.net პროგრამის ფარგლებში.
IDFI-სა და ცენტრალური აზიისა და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების მკვლევრების ჩართულობა მონაცემების გლობალური ბარომეტრის პროექტში მხარდაჭერილია გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონული ოფისის მიერ.
მონაცემების გლობალურის ბარომეტრის (GDB) შესახებ ინფორმაციისთვის, ეწვიეთ ვებგვერდს:www.globaldatabarometer.org

IDFI has joined the Global Data Barometer project and the Global Community of Regional Hubs in fall 2020. IDFI acts as a Regional Hub for the Global Data Barometer project for Central Asia and Eastern Europe and is responsible for Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyz Republic, Mongolia, Republic of Moldova, Tajikistan, Turkmenistan, Ukraine, and Uzbekistan.
GDB is a multi-stakeholder initiative and it works with Regional Hubs, thematic partners, governments, private sector and civil society organizations, academia, and the media, to fill data gaps, generate insights, and support debate about our data futures. It will produce a benchmark study based on a common methodology to support cross-country comparison and learning regarding laws and policies, data availability, data capabilities, and data use across a range of settings. And it will provide rich primary data to fuel sector and issue-specific data-related initiatives.
To set up regional hubs, Global Data Barometer team began with the Open Data for Development Network, through which they established hub partnerships for Latin America, MENA, Asia, Sub-Saharan Africa, the Caribbean and a prospective hub for North America. These partnerships gave a strong foundation to build upon, and as GDB project aims to cover more than 120 countries, the project still had a few gaps, so an open call to cover the Eastern Partnership, European Union, Central Asia, Hong Kong, Russia, Small Pacific Island States, and Western Balkans was put out in September 2020.
The GDB project received sixteen applications, which were evaluated on several criteria: geographical balance; capacity for in-kind contribution during GDB’s design phase; experience in implementing data-related projects, policies, or regional initiatives; fundraising capacity; and the network and resources for convening various stakeholders during the dissemination phase.
Today, we are excited to be part of this Global Community of GDB Regional hubs.
In 2021, our Hub will continue supporting the Global Data Barometer project through engaging in the study design process, data collection, data analysis and dissemination of the results. The expert survey will generate data on more than 100 countries, leading to a new research-ready open dataset, in-depth analysis, and country and sectoral profiles.
Our regional Hub Coordinator is Teona Turashvili, Head of Media, Internet and Innovations Direction at IDFI.
Since its establishment in 2009, IDFI has rapidly become a respected leader in advancing open democracy in Georgia and increasingly, around the globe. IDFI works to access quality information, develop rigorous analysis and use innovative tools in order to improve governance, advance the rule of law, reduce corruption, promote informed civic participation, expand accountability, spark innovation, and encourage inclusive growth.
The results of the Global Data Barometer will be timely, as access and use of open data in Georgia have not been assessed by international surveys over the past years. While these global assessments may play a positive role in advocating the adoption and development of open data standards in Georgia. The activities under the partnership with GDB will be a valuable experience for IDFI, as the institute will deepen its expertise in the issue and will continue advocating open data standards in Georgia and other countries.
IDFI is delighted and honored to be part of this important global initiative. We hope this cooperation will lay the foundation for important open data initiatives, improvement of open data standards and practice in our region and beyond.
The regional hubs, including IDFI, will be responsible for:
- Participation in thematic module design and indicators design;
- Question design and supporting guidance, piloting expert survey questions;
- Proposing region-specific questions to include in the survey in consultation with the Global Data Barometer team;
- Recruitment of 12national independent researchers and coordination;
- Participation in regional calls and general monthly calls of the GDB Regional Hubs Community of Practice to exchange information, views, share lessons learned, emerging challenges or questions;
- Coordination of the data collection process and research: training for national researchers, initial review of researchers’ work to ensure the quality of answers and evidence, and to make sure researchers are on track to meet deadlines;
- Facilitating the regional peer review and thematic review process;
- Providing feedback on the analysis produced by the global team;
- Designing a local dissemination product (e.g., report, website, briefing, visualisation) (subject to availability of resources);
- Developing regional report with guidance and support from the core GDB team (subject to availability of resources);
- Identifying and executing other local research, communication, and capacity-building opportunities, drawing on GDB data and resources (subject to availability of resources);
- Contributing to the dissemination strategy for the global report;
- Co-hosting regional dissemination events/webinars on results and coordinating these events with GDB to ensure global team participation or engagement of thematic partners, depending on the emphasis of the event/s; (subject to availability of resources);
- Contributing to translation of global and regional report (subject to availability of resources).
NOTE: The pilot edition of the Global Data Barometer receives core funding from Canada’s International Development Research Center (IDRC.ca) under grant 109517-001 as part of the Data for Development (D4D.net) program of work.
The engagement of IDFI and national researchers from Central Asia and Eastern Europe in the Global Data Barometer project is supported by the United Nations Population Fund (UNFPA) Regional Office for EECA.
For more details about the Global Data Barometer (GDB), please visit the website: www.globaldatabarometer.org