პროექტის დასახელება: ხელოვნური ინტელექტის გლობალური ადვოკატირება - საქართველო
პროექტის მიზანია ხელი შეუწყოს ხელოვნური ინტელექტის მიმართ ადამიანის უფლებებზე ორიენტირებული მიდგომის დაწინაურებას საერთაშორისო დისკუსიებში.
პროექტის ფარგლებში მხარდაჭერილი იქნება ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის ჩართულობა ორ პროცესში (გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭო, ხელოვნური ინტელექტის Ad Hoc კომიტეტი, და ადამიანის უფლებათა პერსპექტივიდან იუნესკო).
პროექტის ძირითადი შედეგები:
- გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოსთან, ხელოვნური ინტელექტის Ad Hoc კომიტეტთან და იუნესკოსთან დაკავშირებულ ადვოკატირებისა და საკოორდინაციო აქტივობებში ჩართვა.
- ხელოვნური ინტელექტის პოლიტიკასთან დაკავშირებული რეგიონული და გლობალური ჩართულობის შესაძლებლობების მიმოხილვა.

Total Budget: 3,850 EUR
The project aims to promote a human rights approach to artificial intelligence by shaping the outcomes of relevant international debates.
As part of the project, the Institute for Development of Freedom of Information will be supported to engage in the two processes (the UN Human Rights Council and the Ad hoc Committee on Artificial Intelligence and UNESCO from a human rights perspective).
The project major deliverables:
- Engage in advocacy and coordination activities related to the UN Human Rights Council and the Ad hoc Committee on Artificial Intelligence and UNESCO from a human rights perspective.
- Completing a mapping exercise of future opportunities for regional and global engagement on AI policy.