სიახლეები | ინტერნეტი და ინოვაციები | პუბლიკაციები | ბლოგპოსტები | ანალიზი | რეგიონული და გლობალური საქმიანობა 4 ივლისი 2024
2024 წლის ივნისში ხელოვნური ინტელექტის მმართველობის გლობალურმა ცენტრმა (Global Center on AI Governance) პასუხისმგებლიანი ხელოვნური ინტელექტის (GIRAI) გლობალური ინდექსი გამოაქვეყნა. კვლევის ფარგლებში ცენტრი 138 ქვეყნის შესაფასებლად 16 რეგიონულ ჰაბთან, მათ შორის, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან (IDFI) თანამშრომლობდა, რომელიც აღმოსავლეთ ევროპასა და ცენტრალურ აზიაზე (12 ქვეყანა) იყო პასუხისმგებელი.
GIRAI პასუხისმგებლიანი AI-ის 19 თემატურ საკითხს აფასებს, რომლებიც დაჯგუფებულნი არიან 3 ძირითადი მიმართულებით:
- ადამიანის უფლებები და AI;
- პასუხისმგებლიანი AI მმართველობა;
- პასუხისმგებლიანი AI შესაძლებლობები;
თითოეული თემატური საკითხის გარშემო შედეგები კი სამი განსხვავებული ბლოკით იზომება:
- სამთავრობო დოკუმენტები (კანონები, ბრძანებები, საკანონმდებლო ინიციატივები, პოლიტიკები, სტრატეგიები);
- სამთავრობო ინიციატივები;
- არასამთავრობო (კერძო სექტორი, აკადემია და სამოქალაქო ორგანიზაციები) ინიციატივები.
აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონში, შეფასებული ექვსი ქვეყნიდან (საქართველო, სომხეთი, აზერბაიჯანი, უკრაინა, მოლდოვა, ბელარუსი), ყველაზე კარგი შედეგი უკრაინამ აჩვენა. ქვეყანამ 100-დან 38.13 ქულა მიიღო და 138 ქვეყნიდან 26-ე ადგილზე გავიდა. უკრაინა რეგიონში ერთადერთი ქვეყანაა, რომელსაც ხელოვნური ინტელექტის ეროვნული პოლიტიკის დოკუმენტი აქვს — “უკრაინაში AI-ის განვითარების კონცეფცია”. აღნიშნული დოკუმენტი ქვეყანაში ხელოვნური ინტელექტის განვითარების პრიორიტეტულ მიმართულებებს განსაზღვრავს და ადამიანის უფლებების დაცვის მიზნით ადგენს ეთიკის სტანდარტებს. ქვეყანამ კარგი შეფასებები პასუხისმგებლიანი AI მიმართულებით არასამთვარობო სექტორისა და მთავრობის ინიციატივების ბლოკებშიც მიიღო.
საქართველო უკრაინას ყველა ბლოკსა და ყველა მიმართულებით ჩამორჩება, თუმცა პასუხისმგებლიანი AI მმართველობის მიმართულების გარდა, სადაც საქართველოს უკრაინასთან ერთად, მოლდოვა და აზერბაიჯანიც უსწრებენ, რეგიონის ქვეყნებს შორის მეორე ადგილზეა. GIRAI კვლევამ გამოავლინა, რომ საქართველოში პასუხისმგებლიანი ხელოვნური ინტელექტის მიმართულებით სამთავრობო დოკუმენტები საკმაოდ მწირია და არ არსებობს ერთიანი სტრატეგიული დოკუმენტი ამ მიმართულებით. ქვეყანამ კვლევის ბლოკებს შორის ყველაზე დაბალი შეფასება მთავრობის ინიციატივებში მიიღო, ხოლო შედარებით მაღალი შეფასება არასამთავრობო სექტორში აკადემიასა და სამოქალაქო ორგანიზაციებში დაფიქსირდა. გლობალური ინდექსის 17.83 ქულით საქართველომ შეფასებულ ქვეყნებს შორის მე-60 ადგილი დაიკავა.
12.99 ქულით რეგიონის მესამე ქვეყანა მოლდოვაა. ამ ქვეყანამ კვლევაში საინტერესო ტენდეციები აჩვენა. მართალია, მოლდოვაში ჯერ არ მიღებულა არცერთი სამთავრობო დოკუმენტი, რომელიც პასუხისმგებლიანი ხელოვნური ინტელექტის რომელიმე თემატურ საკითხს დაფარავს, მაგრამ მაინც შეინიშნება მთავრობის აქტიურობა და ცალკეული ინიციატივები ამ მიმართულებით.  მთავრობის ინიციატივების ბლოკში მიღებული ქულით, უკრაინის შემდეგ, მოლდოვა რეგიონის ყველა ქვეყანას უსწრებს. მთავრობის ინიცაიტივის თვალსაჩინო მაგალითია მთავრობის “სამუშაო დოკუმენტი მონაცემთა მართვასა და ხელოვნურ ინტელექტზე”, რომელიც ეროვნული AI სტრატეგიის არარსებობის ფონზე ქვეყანაში პასუხისმგებლიანი ხელოვნური ინტელექტის განვითარების ხედვას აყალიბებს.
უკრაინისგან და საქართველოსგან განსხვავებით, მოლდოვაში არასამთავრობო სექტორი პასუხისმგებლიანი AI-ის მიმართულებით საკმაოდ პასიურია.
რეგიონის დანარჩენ ქვეყნებში აზერბაიჯანში, სომხეთსა და ბელარუსში ერთნაირი ტენდენციები შეინიშნება. ამ უკანასკნელ ორ ქვეყანაში, კვლევის ფარგლებში, პასუხისმგებლიანი ხელოვნური ინტელექტის მიმართულებით არცერთი სამთავრობო დოკუმენტი არ გამოვლენილა. სამივე ქვეყანაში მთავრობის ინიციატივები არასამთავრობო სექტორისას ჭარბობს. აღსანიშნავია აზერბაიჯანის მთავრობის აქტიურობა, რომელიც ამ ბლოკში მიღებული ქულით რეგიონში მხოლოდ უკრაინასა და მოლდოვას ჩამორჩება. ამ ქვეყნებმა მსოფლიო რეიტინგში 88-ე, 101-ე და 110-ე ადგილები დაიკავეს, შესაბამისად.
ცენტრალური აზიის ხუთი ქვეყნიდან (ყაზახეთი, უზბეკეთი, ყირგიზეთი, ტაჯიკეთი, თურქმენეთი) პასუხისმგებლიანი ხელოვნური ინტელექტის ინდექსში ყველაზე კარგი შედეგი უზბეკეთმა აჩვენა. ქვეყანამ 11.27 ქულა დააგროვა და 138 ქვეყნიდან 70-ე ადგილზე გავიდა. სამთავრობო დოკუმენტების ბლოკში უზბეკეთი რეგიონის ყველა ქვეყანას უსწრებს კვლევის ფარგლებში გამოვლინდა უზბეკეთის პრეზიდენტის სამი სხვადასხვა ბრძანება, რომლებიც ქვეყანაში ხელოვნური ინტელექტის დაჩქარებული წესით დანერგვას და განვითარებას ეხება და ინდექსის 5 თემატურ საკითხს ფარავს — კულტურულ და ლინგვისტურ მრავალფეროვნებას, საერთაშორისო თანამშრომლობას, საჯარო სექტორში უნარების განვითარებას, კონკურენციასა და გამჭვირვალობას.
რეგიონში მეორე ადგილს ყაზახეთი იკავებს. მსოფლიო რეიტინგში კი ქვეყანა 74-ე ადგილზე გავიდა. ცენტრალური აზიის ქვეყნებთან შედარებით, ყაზახეთში პასუხისმგებლიანი ხელოვნური ინტელექტის მიმართულებით ყველაზე მეტი სამთავრობო ინიციატივა დაფიქსირდა. მათ შორის აღსანიშნავია დასაქმებულებისთვის სოციალური დაცვის პლატფორმა — 2022 წლის ივლისში ყაზახეთის მთავრობამ გამოსცა სოციალური დაფარვის საპილოტე სქემა, რომელიც მიზნად ისახავს, სოციალური დაცვით უზრუნველყოს ის დასაქმებულები, რომლებიც ჩართულნი არიან ხელოვნურ ინტელექტზე დაფუძნებულ ეკონომიკურ პლატფორმებში.
7.4 ქულით ყირგიზეთი რეგიონში მესამე ადგილს იკავებს. გლობალურ ინდექსში ყირგიზეთის ასეთი შეფასება მეტწილად არასამთავრობო სექტორის დამსახურებაა — ყირგიზეთი ამ ბლოკში მიღებული შეფასებით რეგიონის ყველა სხვა ქვეყანას მნიშვნელოვნად უსწრებს. ქვეყანას მაღალი შეფასება აქვს მიღებული პასუხისმგებლიანი AI მმართველობის მიმართულებითაც, რითაც რეგიონში მხოლოდ უზბეკეთს ჩამორჩება. თუმცა, სამთავრობო დოკუმენტების (რომელსაც, სამთავრობო ინიციატივებთან ერთად, ყველაზე მეტი წონა ჰქონდა ინდექსის ქულაში) სიმწირის ფონზე ქვეყანამ პასუხისმგებლიანი AI ინდექსში დაბალი შეფასება მიიღო.
ტაჯიკეთი რეგიონის ერთადერთი ქვეყანაა, რომელსაც ხელოვნური ინტელექტის ეროვნული სტრატეგიის დოკუმენტი აქვს — “ტაჯიკეთის რესპუბლიკაში 2040 წლამდე ხელოვნური ინტელექტის განვითარების სტრატეგია”. გამომდინარე იქიდან, რომ სტრატეგია მეტწილად ეკონომიკურ განვითარებაზეა კონცენტრირებული, კვლევის 19 თემატური საკითხიდან მან მხოლოდ 5 დაფარა. ინდექსის მიმართულებებს შორის ქვეყანამ შედარებით მაღალი შეფასება პასუხისმგებლიან AI მმართველობაში მიიღო. ბლოკების მიხედვით კი AI ინიციატივების კუთხით ყველაზე პასიურად არასამთავრობო სექტორი გამოვლინდა.
პასუხისმგებლიანი AI ინდექსში ყველაზე დაბალი შეფასება რეგიონში თურქმენეთმა მიიღო. კვლევის ფარგლებში ქვეყანაში არ გამოვლენილა არცერთი სამთავრობო დოკუმენტი, რომელიც ხელოვნური ინტელექტის პასუხისმგებლიან გამოყენებას ეხება, ხოლო არასამთავრობო სექტორის ინიციატივები მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე მწირია. ქვეყანამ ნული ქულა მიიღო პასუხისმგებლიანი AI შესაძლებლობების მიმართულებაშიც. 100-დან 1.98 ქულით თურქმენეთი 138 ქვეყნიდან 111-ე ადგილზე გავიდა.
აღმოსავლეთ ევროპასა და ცენტრალურ აზიაში შეფასებული 12 ქვეყნიდან მხოლოდ ორში — უკრაინასა და ტაჯიკეთში დაფიქსირდა ეროვნული AI პოლიტიკის დოკუმენტის არსებობა. დანარჩენ ქვეყნებში GIRAI-ის თემატური საკითხები ცალკეული სამთავრობო დოკუმენტების სახითაა დაფარული. კვლევამ გამოავლინა, რომ ამ რეგიონებში, ისევე როგორც გლობალურად, არსებობს მნიშვნელოვანი გამოწვევები ხელოვნური ინტელექტის სისტემების უსაფრთხოებისა და სანდოობის უზრუნველყოფის კუთხით. 12 ქვეყნიდან მხოლოდ ორს საქართველოს და უკრაინას - აქვს სამთავრობო დოკუმენტი, რომელიც AI-ის გამოყენების უსაფრთხოების, სიზუსტისა და საიმედოობის თემატურ საკითხებს ფარავს და მხოლოდ 3 ქვეყანაში — უკრაინაში, უზბეკეთსა და მოლდოვაში — დაფიქსირდა სამთავრობო ინიციატივა ამ მიმართულებით. GIRAI-ის ანგარიშში გამოვლინდა მხოლოდ ერთი თემატური საკითხი  AI სისტემებზე ადამიანის ზედამხედველობა, რომელზეც ამ ორი რეგიონის არცერთ ქვეყანაში ფიქსირდება რაიმე ტიპის სამთავრობო დოკუმენტი ან სამთავრობო ინიციატივა. ადამიანის ზედამხედველობა კი მნიშვნელოვანი ფაქტორია ხელოვნური ინტელექტის უსაფრთხო ფუნქციონირებისა და საზოგადოებაში ამ ტექნოლოგიისადმი ნდობის უზრუნველსაყოფად.

In June 2024, the Global Center on AI Governance released the first edition of the Global Index on Responsible AI (GIRAI). As part of the study, the Center collaborated with 16 regional hubs, including the Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI), which oversaw Eastern Europe and Central Asia (12 countries), to assess a total of 138 countries.
The Global Index on Responsible AI measures 19 thematic areas of responsible AI, which are clustered into 3 dimensions:
- Human Rights and AI
- Responsible AI Governance
- Responsible AI Capacities
The results for each thematic area are measured according to three distinct pillars.
- Government frameworks
- Government actions
- Non-state actors’ initiatives
In the Eastern Europe region, out of six evaluated countries (Georgia, Armenia, Azerbaijan, Ukraine, Moldova, Belarus), Ukraine stands out for its proactive approach to artificial intelligence. The country scored 38.13 out of 100 points, ranking 26th out of 138 countries. Ukraine is the only country in the region with a national policy document on artificial intelligence — the "Concept of Development of AI in Ukraine." This document outlines the priority areas for AI development in the country and sets ethical standards for human rights protection. Ukraine also received high evaluations in the pillar of the non-government and government initiatives related to responsible AI.
Georgia lags behind Ukraine in all dimensions and pillars. However, in the dimension of Responsible AI Governance, where Azerbaijan and Moldova together with Ukraine surpass Georgia, it ranks second among the countries in the region. The GIRAI study revealed that Georgia's governmental documents on responsible artificial intelligence are quite scarce, and there is no unified strategic document in this area. Among the study's evaluated pillars, Georgia received the lowest rating in government initiatives, but demonstrated relatively high activity in the non-governmental sector, including academia and civil organizations. With 17.83 points in the global index, Georgia ranked 60th among the evaluated countries.
Moldova ranks third in the region with 12.99 points. The country has shown interesting trends in research. Although it has not yet adopted any government document covering responsible artificial intelligence, there are observable government activities in this direction. Under the pillar of the government initiatives, Moldova ranks ahead of all other countries in the region, except Ukraine. A notable example is the government's “White Paper on Data Governance and Artificial Intelligence (Strategy Draft), which outlines a vision for responsible AI development in the absence of a national AI strategy.
Unlike Ukraine and Georgia, the non-governmental sector in Moldova is quite passive regarding responsible AI.
Similar trends are observed in other countries of the region, namely Azerbaijan, Armenia, and Belarus. No government documents on responsible artificial intelligence were identified in Armenia and Belarus. In all three countries, government initiatives prevail over those in the non-governmental sector. Notably, the government of Azerbaijan is particularly active, ranking just behind Ukraine and Moldova in the region for government initiatives. These countries are ranked 88th, 101st, and 110th in the world, respectively.
Among the five Central Asian countries (Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan), Uzbekistan achieved the highest score in the responsible AI index. The country scored 11.27 points, ranking 70th out of 138 countries. In terms of government frameworks, Uzbekistan leads the region. The study identified three presidential orders in Uzbekistan that focus on the accelerated introduction and development of artificial intelligence. These orders address five thematic areas in the index: cultural and linguistic diversity, international cooperation, public sector skills development, competition authorities, and transparency and explainability.
Kazakhstan occupies the second place in the region, ranking 74th in the world. Among the Central Asian countries, Kazakhstan has the largest number of government initiatives related to responsible artificial intelligence. Notably, one of these initiatives includes a Social protection for platform workers. In July 2022, the Kazakhstan government issued the Piloting social coverage schemes, which sought to provide social protection for workers engaged in gig economy platforms using AI tools.
Kyrgyz Republic ranks third in the region with 7.4 points. This ranking in the global index is largely due to the strong performance of the non-governmental sector, where Kyrgyzstan significantly outpaces all other countries in the region. The country has received a high rating for Responsible AI Governance, second only to Uzbekistan in the region. However, due to the scarcity of government frameworks, which, along with government initiatives, had the most weight in the index score, Kyrgyzstan scored lower in the Responsible AI Index.
Tajikistan is the only country in the region with a national strategy document for artificial intelligence — “Strategy for the development of artificial intelligence in the Republic of Tajikistan for the period until 2040”. This strategy, primarily focused on economic development, addresses only 5 of the 19 thematic areas covered in the study. Tajikistan scored relatively high in the area of Responsible AI Governance. However, the country has the most passive non-governmental sector among the evaluated pillars.
In the Responsible AI Index, Turkmenistan received the lowest rating in the region. The research identified no government frameworks related to the responsible use of artificial intelligence in the country, and initiatives from the non-governmental sector are among the fewest in the world. Additionally, Turkmenistan scored zero in Responsible AI Capabilities. With a score of 1.98 out of 100, the country ranked 111th out of 138 countries.
In Eastern Europe and Central Asia, only two of the 12 assessed countries—Ukraine and Tajikistan—have a national AI policy document. In other countries, the thematic areas of GIRAI are addressed through separate government documents. The study revealed significant challenges in ensuring the security and reliability of artificial intelligence systems both in these regions and globally. Only two of the 12 countries, Georgia and Ukraine, have a government framework addressing the thematic areas of safety, accuracy, and reliability of AI use. Additionally, only three countries—Ukraine, Uzbekistan, and Moldova—have a government initiative in this direction. The GIRAI report identified one thematic area — human oversight and determination — on which there is no government framework or initiative of any kind in either of the two regions. Human oversight is a crucial factor in ensuring the safe operation of artificial intelligence and maintaining public trust in this technology.