მუნიციპალიტეტების თანამდებობის პირების მიერ მიღებული საჩუქრები
სიახლეები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია | ადგილობრივი მმართველობა 14 დეკემბერი 2023
აღმასრულებელი ხელისუფლების თანამდებობის პირებისა და მოსამართლეების მიერ 2020-2022 წლებში მიღებული საჩუქრების დეკლარირებული ინფორმაციის მონიტორინგის შემდეგ, IDFI-მ შეისწავლა მუნიციპალიტეტების თანამდებობის პირების მიერ დეკლარაციაში ასახული საჩუქრების შესახებ ინფორმაცია. კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ საქართველოს კანონის თანახმად, მუნიციპალიტეტების თანამდებობის პირები არიან: მუნიციპალიტეტის მერი, მისი პირველი მოადგილე და მოადგილე, პირველადი სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელი, მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე, მისი პირველი მოადგილე და მოადგილე, მუნიციპალიტეტის საკრებულოს კომისიის თავმჯდომარე, მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ფრაქციის თავმჯდომარე და მისი მოადგილე, ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის რაიონის გამგებელი და მისი მოადგილე, რაიონის გამგეობის პირველადი სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელი. შესაბამისად, აღნიშნულ თანამდებობის პირებსა და მათი ოჯახის წევრებზე ვრცელდება კორუფციასთან ბრძოლის შესახებ საქართველოს კანონით გათვალისწინებული საჩუქრის მიღებასთან დაკავშირებული ყველა შეზღუდვა.
კერძოდ, მუნიციპალიტეტის თანამდებობის პირებს  ეკრძალება ნებისმიერი საჩუქრის ან მომსახურების მიღება, რომელმაც შეიძლება გავლენა მოახდინოს მისი სამსახურეობრივი მოვალეობის შესრულებაზე.  წლის განმავლობაში მიღებული საჩუქრების ჯამური ღირებულება არ უნდა აღემატებოდეს მისი თანამდებობრივი სარგოს წლიური ოდენობის 15%-ს, ხოლო ერთჯერადად მიღებული საჩუქრის ღირებულება 5%-ს. ოჯახის თითოეული წევრის მიერ წლის განმავლობაში მიღებული საჩუქრების ჯამური ღირებულება არ უნდა აღემატებოდეს 1,000 ლარს, ხოლო ერთჯერადად მიღებული საჩუქრის ღირებულება 500 ლარს.  „კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ“ კანონი, საჯარო მოსამსახურის მიერ საჩუქრის მიღებასთან დაკავშირებით  აწესებს გამონაკლისებს. მათ შორის,კანონის მიზნებისთვის საჩუქრად არ ითვლება ოჯახის წევრისგან და ახლო ნათესავისგან მიღებული საჩუქარი.   საჯარო მოხელის ან მასთან გათანაბრებული პირის მიერ კანონით აკრძალული საჩუქრის მიღება ითვალისწინებს სისხლის სამართლებრივ პასუხისმგებლობას. თუმცა, საქართველოს კანონმდებლობით რაიმე სახის პასუხისმგებლობა არ არის გათვალისწინებული საჯარო მოსამსახურის ოჯახის წევრისთვის, რომელიც მიიღებს კანონით აკრძალულ საჩუქარს.
წინამდებარე კვლევის ფარგლებში შესწავლილია 2021-2023 წლებში მუნიციპალიტეტების თანამდებობის პირების მიერ შევსებული დეკლარაციები, სადაც დეკლარირებულია თანამდებობის პირებისა და მათი ოჯახის წევრების მიერ 2020-2022 წლებში მიღებული საჩუქრების შესახებ ინფორმაცია.
- 2020-2022 წლებში მუნიციპალიტეტების 224-მა  თანამდებობის პირმა ან მისმა ოჯახის წევრმა მიიღო საჩუქარი, რომლის ჯამური ღირებულება შეადგენდა 9.8 მილიონ ლარს;
- 2020 წელს მიღებული საჩუქრების ღირებულებაა - 3,2 მილიონი ლარი, 2021 წელს - 3,5 მილიონი ლარი, ხოლო 2022 წელს  - 3,1 მილიონი ლარი;
- 2020-2022 წლებში 7,3 მილიონი ლარის ღირებულების საჩუქარი მიღებული აქვთ უშუალოდ დეკლარანტ თანამდებობის პირებს, ხოლო 2,5 მილიონი ლარის საჩუქარი - მათი ოჯახის რომელიმე წევრს;
- 7,9 მილიონი ლარის ღირებულების საჩუქარი დეკლარანტებს ან მათ ოჯახის წევრებს მიღებული აქვთ კანონით განსაზღვრული ახლო ნათესავებისგან; 1,1 მილიონი ლარის საჩუქარი მიღებული აქვთ ნათესავებისგან, რომელსაც კანონმდებლობა არ მოიაზრებს ახლო ნათესავად; 737,1 ათასი ღირებულების საჩუქარი მიღებული აქვთ მეგობრებისგან, ხოლო 92,2 ათასი ლარის ღირებულების საჩუქრის გამცემად მითითებულია სამსახურეობრივი და სხვა კავშირი;
- 2020-2022 წლებში თანამდებობის პირებს და მათ ოჯახის წევრებს   4.8 მილიონი ლარის ღირებულის საჩუქარი მიღებული აქვთ ფულადი ფორმით, 4.5 მილიონი ლარის საჩუქარი -  უძრავი ქონების სახით, ხოლო დანარჩენი 472 ათასი ლარის ღირებულების საჩუქრები წარმოადგენს ავტომობილებს ან სხვადასხვა ფასიან ნივთებს;
2020-2022 წლებში მუნიციპალიტეტების თანამდებობის პირებს შორის ყველაზე მეტი საჩუქარი მიიღეს ქ. თბილისის მერიისა და საკრებულოს თანამდებობის პირებმა და მათმა ოჯახის წევრებმა, შემდეგ მოდის ყაზბეგის მუნიციპალიტეტის მერია, ახალციხის მუნიციპალიტეტის საკრებულო და ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკრებულო;
- მონიტორინგის ფარგლებში თანამდებობის პირების მიერ საჩუქრების სავარაუდოდ კანონის დარღვევით მიღების 53 საეჭვო შემთხვევა გამოვლინდა. საიდანაც 29 შემთხვევაში საჩუქრის მიმღებს წარმოადგენდა დეკლარანტი თანამდებობის პირი, ხოლო 24 შემთხვევაში - თანამდებობის პირის ოჯახის წევრი;
- საჩუქრების სავარაუდოდ კანონის დარღვევით მიღების  საეჭვო შემთხვევებს შორის 34 არის საკრებულოს თანამდებობის პირი, ხოლო 19 მერიის;  მაგალითად, 2020-2022 წლებში  ქალაქ ფოთის საკრებულოს თავმჯდომარეს ალექსანდრე ტყებუჩავას,  მეგობრებმა აჩუქეს 64 ათასი ლარი და 8000 აშშ დოლარი, ქარელის  საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილეს გიგა მამესწარაშვილს  ნათესავმა აჩუქა 30,380 აშშ დოლარი და 98,000 რუბლი, ყაზბეგის საკრებულოს ფრაქციის   თავმჯდომარეს უჩა ხუციშვილს ნათესავმა აჩუქა 30,000 დოლარის ღირებულის მანქანა, ქალაქ თბილისის მერის მოადგილეს ანდრია ბასილაის  მეგობარმა აჩუქა ნაღდი ფული -  16,189 ლარი, დუშეთის მუნიციპალიტეტის ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამსახურის უფროსის მ/შ-ს თამილა ნადირაშვილს, ოჯახის ახლობელმა აჩუქა  39,500 დოლარი და სხვა.
- საჩუქრის სავარაუდოდ კანონის დარღვევით მიღების შემთხვევებს შორის, ჭარბობენ ბორჯომის (4 შემთხვევა), ქალაქ ფოთის (3 შემთხვევა), ოზურგეთის (3 შემთხვევა) და თბილისის (3 შემთხვევა) მუნიციპალიტეტების თანამდებობის პირები.
- ცალკეული თანამდებობის პირების დეკლარაციები, საჩუქრის კანონის დარღვევით მიღებასთან ერთად, სავარაუდო კორუფციული დანაშაულის ნიშნებსაც შეიცავს;  მაგალითად, ბორჯომის  მერიის სამხედრო აღრიცხვისა და გაწვევის სამსახურის უფროსი გურამ ჩადუნელისთვის   საზღვარგარეთიდან ხორციელდება  ფულადი გზავნილები  უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისთვის უძრავი ქონების შესაძენად. თანამდებობაზე დანიშვნის, შემდეგ მის საკუთრებაში დარეგისტრირდა ბორჯომის მუნიციპალიტეტში არსებული 9 სხვადასხვა მიწის ნაკვეთი, საერთო ღირებულებით 172,000 აშშ დოლარი.  ამავე დროს ჩადუნელის მიერვე შევსებულ დეკლარაციაში მითითებულია, რომ მისი რეალური მფლობელია საუდის არაბეთის მოქალაქე ალრაჰმა ზიიად აჰმედი. მან ასევე, 2021 წელს საჩუქრის სახით მეგობრისგან  მიიღო 36,660 აშშ დოლარი.
- მარტვილის მუნიციპალიტეტის მერმა ალექსანდრე გრიგალავამ 2020 წელს ფეხბურთის ფედერაციისგან საჩუქრის სახით მიიღო 40,000 ლარის ოდენობის ფულადი პრემია, თუმცა დეკლარაციაში მითითებული არ არის პრემიის მიღების საფუძველი.
- თანამდებობის პირების  ცალკეული  დეკლარაციები,  არ იძლევა ზუსტ ინფორმაციას, საჩუქრის მიმღებსა და გამცემს შორის კავშირის შესახებ.
თანამდებობის პირების ქონებრივი დეკლარაციების მონიტორინგის შედეგები აჩვენებს, რომ 2020-2022 წლებში ხშირი იყო შემთხვევები როდესაც თანამდებობის პირები იღებდნენ სოლიდური ღირებულების საჩუქრებს.  კვლევაში მოყვანილი გარემოებები, რომლებიც დაკავშირებულია საჩუქრის მიმღები თანამდებობის პირის და საჩუქრის გამცემი პირის კავშირებთან,  საჩუქრისთვის საჭირო ფინანსების ბუნდოვან წარმომავლობასთან და სხვა, აჩენს ეჭვებს მთელი რიგი შემთხვევების კანონიერებასთან დაკავშირებით, ამასთან განსაკუთრებით საყურადღებოა ჩვენს კვლევაში განხილული ბორჯომის მუნიციპალიტეტის მერიის თანამდებობის პირების შემთხვევა, რომელიც სავარაუდო კორუფციული ან/და სამოხელეო დანაშაულის ნიშნებს შეიცავს.
საჯარო სამსახურში საჩუქრის პოლიტიკის მოწესრიგების და აღსრულების კუთხით, მნიშვნელოვან პრობლემად შესაძლებელია შეფასდეს საქართველოს კანონმდებლობის არასრულფასოვანი რეგულაციები და ბუნდოვანი ჩანაწერები. მაგალითად, საქართველოს კანონმდებლობა ზღუდავს საჯარო მოსამსახურეების ოჯახის წევრების მიერ გარკვეული საჩუქრების მიღებას, თუმცა ამ ნორმის დარღვევისთვის, შესაბამისი პასუხისმგებლობის ზომები არ არის დადგენილი. ასევე, ცალკეული შემთხვევების კანონიერების დადგენას, მნიშვნელოვნად ართულებს თანამდებობის პირების მიერ არასრულყოფილად შევსებული დეკლარაციები, რომელიც არ იძლევა საჩუქრის გამცემსა და მიმღებს შორის არსებული ზუსტი კავშირის იდენტიფიცირების შესაძლებლობას.
IDFI მიიჩნევს, რომ ბოლო წლებში თანამდებობის პირების მიერ საჩუქრების მიღების მასშტაბი, წარმოშობს საჯარო მოსამსახურეებზე საჩუქრის გაცემასთან დაკავშირებული საკანონმდებლო შეზღუდვების მონიტორინგის და მისი აღსრულების ეფექტურობის ზრდის აუცილებლობას.  ამასთან, კვლევაში წარმოდგენილი ფაქტობრივი გარემოებები, წარმოადგენს მნიშნელოვან საფუძველს არაერთი თანამდებობის პირის მიერ მიღებული საჩუქრის კანონიერების დასადგენად, დამატებითი მოკვლევის ჩასატარებლად.
IDFI მოუწოდებს:
ანტიკორუფციულ ბიუროს და შესაბამის საგამოძიებო ორგანოებს, შეისწავლონ ჩვენს მიერ ქონებრივი დეკლარაციების მონიტორინგის ფარგლებში გამოვლენილი საეჭვო შემთხვევები და გაატარონ კანონით გათვალისწინებული ღონისძიებები.
საქართველოს კანონმდებლობაში შევიდეს შესაბამისი ცვლილებები, რომელიც უზრუნველყოფს, საჯარო მოსამსახურის ოჯახის წევრების მიერ საჩუქრის მიღების წესების მკაფიო რეგულირებას და ამ წესების აღსრულებისთვის შესაბამისი მექანიზმების არსებობას.
დეკლარაციების მონიტორინგის ფარგლებში, უზრუნველყოფილ იქნას ყველა იმ თანამდებობის პირის დეკლარაციის დაზუსტება,  რომელიც არ იძლევა საჩუქრის გამცემსა და მიმღებს შორის ზუსტი კავშირის და ვინაობის იდენტიფიცირების შესაძლებლობას.  ასევე, დეკლარაციის შევსების  წესში, შევიდეს შესაბამისი ცვლილებები,  რომელიც თანამდებობის პირებს დაავალდებულებს დეკლარაციაში  საჩუქრის მიღების  ზუსტი თარიღის მითითებას.

Following the monitoring of the gifts received by public officials of the executive branch and judges in 2020-2022, IDFI studied information regarding the gifts listed in the declarations by municipal public officials. According to the Law of Georgia “On Fighting Corruption”, municipal public officials are: the mayor of the municipality, their first deputy and deputy, the head of the primary structural unit, the chairman of the municipal assembly, their first deputy and deputy, the chairman of the commission of the municipality assembly, the chairman of the faction of the municipality council and their deputy, the district governor of the city of the Tbilisi municipality and their deputy, the head of the primary structural unit of the district. Accordingly, all restrictions on receiving gifts outlined in the Law of Georgia “On Fighting Corruption” applies to these public officials and members of their families.
Specifically, municipal public officials are prohibited from receiving gifts or services that may influence the performance of their official duties. The total value of the gifts received during a given year cannot exceed 15% of their annual salary, and the value of one-time gifts cannot exceed 5% of this value. The total value of gifts received by members of their families cannot be over 1,000 lari, while the value of one-time gifts cannot be more than 500 lari. The Law “On Fighting Corruption” provides certain exceptions regarding gifts received by public officials. Among these, for the purposes of the law, gifts received from members of family or close relatives are not considered. Acceptance of a gift prohibited by law by a public official or a person equal to them in standing entails criminal liability. However, the Georgian legislation does not prescribe a specific liability for family members of public officials who accept gifts prohibited by law.
In the following report, we present the results of the study of declarations filled out by municipal public officials in 2021-2023, where they declared information on gifts received by the public officials or their family members in 2020-2022.
- In the years 2020-2021, a total of 224 public officials or their family members received gifts with a cumulative value amounting to 9.8 million GEL;
- The value of gifts received in 2020 was 3.2 million GEL, in 2021 – 3.5 million GEL, and in 2022 – 3.1 million GEL;
- In 2020-2022, the public officials themselves received gifts with a total value of 7.3 million GEL, while their family members accepted gifts with a total value of 2.5 million GEL;
- Gifts with a value 7.9 million GEL were received by the officials or their family members from close relatives as defined by the law; gifts with a value of 1.1 million GEL were received from relatives that are not considered close relatives by the law; gifts of 737.1 thousand were received from friends, and for gifts with a total value of92,2 thousand GEL, the givers are listed as work or other kinds of connections;
- In 2020-2022, officials and their family members received gifts worth 4.8 million GEL in cash, 4.5 million GEL in the form of real estate, while the rest of the gifts with a value of 472 thousand GEL were vehicles or various valuable items;
- In 2020-2022, among the officials of the municipalities, the most gifts were received by officials of Tbilisi City Hall and municipal assembly and their family members, followed by Kazbegi Municipality City Hall, Akhaltsikhe Municipal Assembly, and Ozurgeti Municipal Assembly;
- The monitoring process revealed 53 suspicious cases of public officials accepting gifts in possible violation of the law. Among these, in 29 cases the receiving persons were public officials, and in 24 cases – their family members;
- Among the suspected cases of accepting gifts in violation of the law, 34 are the officials of municipal assemblies, and 19 are of city halls. For example, in 2020-2022, friends gave 64,000 GEL and 8,000 USD to Poti Municipal Assembly Chairman Aleksandre Tkebuchava; Kareli Assembly Deputy Chairman Giga Mamestarashvili received 30,380 USD and 98,000 rubles from a relative; Kazbegi Assembly faction chairman Ucha Khutsishvili received a vehicle worth 30,000 USD from a relative; Tbilisi Deputy Mayor Andria Basilaiareceived a cash gift of 16,189 GEL from a friend; a family member gave 39,500 USD to the Acting Head of Health and Social Protection Service of Dusheti Municipality Tamila Nadirashvili.
- Among cases of accepting gifts in potential violation of the law, public officials of Borjomi (4 cases), Poti City (3 cases), Ozurgeti (3 cases), and Tbilisi (3 cases) municipalities are prominent;
- The declarations of certain officials, along with potential cases of acceptance of gifts in violation of the law, also show signs of possible corruption crimes. For example, Guram Chaduneli, the head of the military registration and recruitment service of Borjomi City Hall, receives remittances from abroad for the purchase of real estate for citizens of foreign countries. After being appointed to the position, 9 different plots of land in the Borjomi municipality with a total value of 172,000 USD were registered as his property. At the same time, the declaration filed by Chaduneli himself indicates that the real owner of these is a citizen of Saudi Arabia, Alrahma Ziyad Ahmed. He also received 36,660 USD in the form of a gift from a friend in 2021.
- The mayor of the Martvili municipality Aleksandre Grigalava received a monetary bonus in the amount of 40,000 GEL from the Football Federation, but the declaration fails to indicate the reason for receiving this bonus.
- Certain declarations made by officials often fail to provide precise information regarding the relationship between the recipient and the giver of the gift.
Results of the monitoring of property declarations of public officials show that in 2020-2022 there were frequent cases of public officials accepting gifts of substantial value. The circumstances outlined in the study related to the relationship between the officials receiving the gifts and the persons giving them, the obscure origins of the funds needed for the gift, etc., raise doubts about the legality of a number of cases, with the case of the officials of the Borjomi Municipality City Hall considered in our study being particularly noteworthy, as it is potentially corrupt and/or and contains signs of official crime.
In terms of regulation and enforcement of the policy on gifts in public service, the inadequate regulations and unclear provisions of the legislation of Georgia can be assessed as a significant problem. For example, although the Georgian legislation limits the reception of certain gifts by family members of civil servants, no appropriate liability measures areestablished for the violation of these norms. Additionally, determining the legality of individual cases is significantly complicated by declarations that were not filled completely by officials, which does not allow for the identification of the exact relationship between the givers and recipients of various gift.
IDFI believes that the scale of acceptance of gifts by officials in recent years creates a need for the monitoring of legal restrictions on giving gifts to public servants and for increasing the effectiveness of their enforcement. In addition, the factual circumstances presented in the study present a significant basis an additional investigation to determine the legality of certain gifts received by a number of officials.
IDFI calls on the following measures:
- The Anti-Corruption Bureau and other investigative bodies to review the suspicious cases revealed by our monitoring of property declarations and to take appropriate measures stipulated by the law.
- Appropriate changes should be introduced in the legislation of Georgia to ensure the clear regulation of the rules for the reception of gifts by family members of public servants and to establish appropriate mechanisms for the enforcement of these rules.
- Within the framework of monitoring of declarations, it is important to stipulate that the declarations of all officials that do not allow for the identification of an exact connection and identity between the givers and recipients of gift need be specified. Additionally, appropriate amendments should be made to the rules for filling out the declaration, which will obligate officials to indicate the exact date of reception of the gifts in the declaration.
------------------------
The content of the analysis is the responsibility of IDFI and the opinions expressed therein may not reflect the position of the International Visegrad Fund and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Korea.