Freedom House: საქართველოს ქულა ინტერნეტის თავისუფლების რეიტინგში გაუმჯობესდა
14 ოქტომბერს მსოფლიოში ინტერნეტ თავისუფლების შესახებ Freedom House-ის ყოველწლიური ანგარიში გამოქვეყნდა. 2020 წელს საქართველომ 100-დან 76 ქულა აიღო და ინტერნეტ თავისუფლების მხრივ შეფასდა, როგორც „თავისუფალი“ ქვეყანა. 2019 წელთან შედარებით, ქვეყნის ქულა, საერთო ჯამში, ერთით გაუმჯობესდა.
2019 ივნისსა და 2020 მაისის პერიოდში მომხდარ მნიშვნელოვან მოვლენებს შორის გამოყოფილია შემდეგი ფაქტები:
- 2019 წლის ოქტომბერში 2,000-მდე სამთავრობო, კომერციული და მედია ორგანიზაციების ვებგვერდებზე, სერვერებსა და სხვა მართვით სისტემებზე განხორციელებული ფართომასშტაბიანი კიბერშეტევა.
- „ინფორმაციული უსაფრთხოების შესახებ” საქართველოს კანონში ინიცირებული სადავო ცვლილებები, რის მეშვეობითაც სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურს პოტენციურად ექნება შესაძლებლობა ჰქონდეს წვდომა დიდი რაოდენობის პერსონალურ მონაცემებზე.
- საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის რეგლამენტის იმ მუხლის არაკონსტიტუციურად ცნობა, რომელიც ინტერნეტდომენის გამცემს ავალდებულებდა დაბლოკოს ინტერნეტგვერდი, დაუშვებელი პროდუქციის გავრცელების თავიდან ასაცილებლად.
წინა წელთან შედარებით, საქართველოს ქულის ცვლილება ხუთ კომპონენტში დაფიქსირდა. კერძოდ, ზემოთხსენებული ფართომასშტაბიანი კიბერთავდასხმებისა და პოლიტიკური აქტორების მიერ ონლაინ კონტენტის მანიპულაციისა და სოციალურ ქსელებში არაავთენტური ანგარიშების გამოყენების გახშირების გამო, ორქულიანი კლება დაფიქსირდა. თუმცა, ქულის გაუმჯობესება მოხდა საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილების გამო. აგრეთვე, იმ გარემოებების გათვალისწინებით, რომ იშვიათად ხდება ონლაინ კონტენტის წაშლის, ასევე, ონლაინ აქტივობის გამო აქტივისტების დაკავების ფაქტები.
ანგარიშის მიხედვით, მართალია ქვეყანაში ციფრული უფლებები ზოგადად დაცულია, მაგრამ ბოლო პერიოდში გახშირდა კიბერშეტევები და შეინიშნება ონლაინ კონტენტის მანიპულაციის ტენდენციები. ასევე, ინტერნეტზე ხელმისაწვდომობის ზრდის მიუხედავად, ინტერნეტ ინფრასტრუქტურის განვითარებისკენ მიმართული სამთავრობო ინიციატივები ნელა მიმდინარებს.  კომპანია Ookla-ს მიერ 2020 წლის მაისში ჩატარებული შემოწმების შედეგად დადგინდა, რომ ფიქსირებული ინტერნეტის გადმოწერის სიჩქარე 24.8 მგ/წმ იყო, რა მაჩვენებლითაც საქართველო ჩამორჩება რეგიონის სხვა ქვეყნებს, მათ შორის სომხეთს, რუსეთსა და უკრაინას. მობილური ინტერნეტის გადმოწერის სიჩქარე იმავე პერიოდში 2019 წლის მაისის მონაცემებთან შედარებით შემცირდა და 27.6 მგ/წმ-დან 25.9 მგ/წმ-მდე ჩამოვიდა.
Freedom House-ის ანგარიში განიხილავს ინტერნეტ მომსახურების მიმწოდებლებს შორის მომხმარებელთა გადანაწილების საკითხსაც. ნათქვამია, რომ საინფორმაციო და სატელეკომუნიკაციო ბაზარზე მხოლოდ რამდენიმე დიდი კომპანია დომინირებს. კერძოდ, ბაზრის ¾-ს ორი მიმწოდებელი აკონტროლებს (საკაბელო ინტერნეტი). მობილური ინტერნეტის ბაზრის დიდი ნაწილი სამ პროვაიდერს უკავია.
საინფორმაციო და სატელეკომუნიკაციო სფეროს მთავარი მარეგულირებელი უწყების, საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის (GNCC) საქმიანობის შეფასებისას აღნიშნულია, რომ ანგარიშის დაფარვის პერიოდში (2020 წლის მაისამდე) ინტერნეტ სფეროს რეგულირების კუთხით რამე პოლიტიზირებული გადაწყვეტილება არ მიღებულა. თუმცა, ნახსენებია კომისიის მიმართ გამოხატული კრიტიკა ახლადდაფუძნებული მედია აკადემიის საქმიანობისა და ხარჯების შესახებ ინფორმაციის არგაცემის გამო.
ქვეყანაში ინტერნეტ თავისუფლების ხარისხის შესახებ ანგარიშში ნათქვამია, რომ ინტერნეტ აქტივისტებს თავისუფლად შეუძლიათ გამოიყენონ სოციალური მედია ინფორმაციის გავრცელების, ხალხის მობილიზებისა და ონლაინ კამპანიების ჩატარების მიზნით. თუმცა, მოყვანილია აჭარის საზოგადოებრივი მაუწყებლის თანამშრომლების გათავისუფლების ფაქტები, რომლებიც ჟურნალისტების მხრიდან დამსაქმებლის შესახებ კრიტიკულ Facebook პოსტს უკავშირდებოდა.
გარდა ამისა, როგორც უკვე აღნიშნა, ქვეყნის საერთო ქულაზე უარყოფითად იმოქმედა ბოლო პერიოდში ონლაინ კონტენტის მანიპულაციის გავრცელებულმა ტენდენციამ. ანგარიშში ნათქვამია, რომ საანგარიშო პერიოდში სახელისუფლებო და სხვა საშინაო პოლიტიკური აქტორები ცდილობდნენ ონლაინ კონტენტის მანიპულაციით საზოგადოებრივ აზრზე ზეგავლენის მოხდენას, განსაკუთრებით პოლიტიკური კრიზისების დროს.
ანგარიშის მიხედვით, საქართველოს ონლაინ აუდიტორიაც გახდა რუსული დეზინფორმაციის კამპანიის ობიექტი. ამის მაგალითად მოყვანილია რამდენიმე გარემოება: 2020 წლის აპრილში Facebook-მა გააუქმა პრო-რუს ჯგუფებთან დაკავშირებული ანგარიშები და გვერდები. მანამდე, 2019 წლის იანვარში Facebook-მა წაშალა რუსეთიდან მართული ის ანგარიშები და გვერდები, რომლებიც ქართულ აუდიტორიაზე მუშაობდნენ. ასევე, რუსეთის ხელისუფლების წარმომადგენლები და მათ მიერ მხარდაჭერილი აქტორები ავრცელებდნენ ყალბ ინფორმაციას აშშ-ის მთავრობის მხარდაჭერით გახსნილი კვლევითი ცენტრის, ლუგარის ლაბორატორიის საქმიანობის შესახებ, განსაკუთრებით კოვიდ-19-ის გავრცელების შემდეგ.
თითოეული ქვეყნის შეფასება მოიცავს დეტალურ ნარატიულ ანგარიშსა და ქულებს, რომლებიც სამ კატეგორიად იყოფა: 1. ხელმისაწვდომობის დაბრკოლებები; 2. კონტენტის შეზღუდვა; და 3. მომხმარებელთა უფლებების დარღვევა. 2020 წლის ანგარიში 2019 წლის ივნისიდან 2020 წლის მაისამდე პერიოდს მოიცავს.
აღსანიშნავია, რომ IDFI-ის ინტერნეტის მიმართულების ხელმძღვანელი 2014 წლიდან არის ჩართული Freedom House-ის Freedom On the Net პროგრამაში და მონაწილეობს საქართველოს შესახებ ინტერნეტის თავისუფლების ანგარიშის მომზადებაში.

On October 14, 2020, Freedom House published an annual report on Internet freedom around the world. In 2020, Georgia obtained a score of 76 out of 100 and was assessed as “Free” in terms of Internet freedom. The country’s score improved by 1 point compared to 2019.
Among the key developments between June 2019 and May 2020, the following facts are highlighted:
- In October 2019, a large-scale cyber-attack on the websites, servers, and other management systems of up to 2,000 governmental, commercial, and media organizations.
- Controversial amendments to the Law of Georgia on Information Security, through which the State Security Service will be potentially provided access to a large amount of personal data.
- Declaration by the Constitutional Court of the provisions of the regulation of the Georgian National Communications Commission as unconstitutional, which obliged the Internet domain issuers to block the website in order to prevent the distribution of inadmissible products.
Compared to the previous year, the change in Georgia's score was observed in five components. In particular, due to the aforementioned large-scale cyber-attacks and manipulation of online content by domestic political actors and the increasing use of inauthentic accounts on social networks, a two-point decline was observed. However, the score was improved due to the decision made by the Constitutional Court, as well as given the fact that the deletion of online content and prosecution of protected online activists rarely happens.
According to the report, even though digital freedom is generally protected in Georgia, an increasing number of cyberattacks and domestic content manipulation was observed during the coverage period. Also, although rates of Internet access continue to grow, government initiatives aiming to develop Internet infrastructure are implemented with slow progress. Testing performed by the company Ookla in May 2020 showed that the average download speed for a fixed internet connection was 24.8 Mbps, which lags behind other countries in the region including Armenia, Russia, and Ukraine. While the average download speed for a mobile internet connection fell from 27.6 Mbps in May 2019 to 25.9 in May 2020.
The Freedom House report discusses the issue of the distribution of Internet users among several Internet service providers (ISPs). It is argued that the ICT market is dominated by a handful of large companies. Two private ISPs control more than three-fourths of the fixed broadband market, while the mobile Internet market is also dominated by three main providers.
Concerning the performance of the Georgian National Communications Commission (GNCC), the main regulatory body for the telecommunications sector, it is noted that no politicized decisions related to ICT regulation were made until the report coverage period (until May, 2020). However, it is mentioned that GNCC encountered criticism for its refusal to disclose public data on the activities and expenditures of its newly established Media Academy.
Regarding the level of Internet freedom in the country, the report argues that online users can freely use social networks for disseminating information, mobilizing people for a common cause, and waging online campaigns. However, the report refers to the fact of dismissal of journalists from Adjara TV, a public broadcaster, for critical Facebook posts about the channel.
In addition, as mentioned before, the recent trend of online content manipulation has negatively affected the country’s overall performance. The report says that during the reporting period, the government and other domestic political actors sought to influence public opinion by manipulating online content, especially during political crises. According to the report, Georgia's online audience also became the object of a Russian disinformation campaign. As evidence, several examples are given: In April 2020, Facebook removed a series of accounts and pages linked to a bogus media outlet operated by pro-Russian groups. Before that, in January 2019, Facebook removed several inauthentic Georgia-focused accounts and pages originating in Russia. Also, the Russian government and Russian-sponsored actors circulated disinformation about the U.S. government-supported research center, Lugar Laboratory, especially since the COVID-19 pandemic began.
Evaluation of each country includes a detailed narrative report and a numerical score based on three categories: an obstacle to access, limits on content, and violations of user rights. The 2020 report covers the period between June 2019 and May 2020.
It is noteworthy, that IDFI’s Internet Direction Head has been engaged in Freedom House’s Freedom on the Net (FOTN) program since 2014 and has been participating in the preparation of the report on Georgia’s state of Internet freedom.