რუსეთის წინააღმდეგ დაწესებული საერთაშორისო სანქციების რეჟიმის აღსრულება საქართველოში
სიახლეები | კვლევები | ეკონომიკა და სოციალური პოლიტიკა | აქტუალური თემები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | ანალიზი 7 ნოემბერი 2022
2022 წლის 24 თებერვალს უკრაინაში შეჭრის შედეგად, რუსეთის ფედერაცია მნიშვნელოვანი საერთაშორისო სანქციების ქვეშ მოექცა. რუსეთისთვის დაწესებული სანქციები მრავალმხრივია და ის ეხება კონკრეტულ ფიზიკურ პირებს, ბიზნესს, საბანკო გადარიცხვებს, იმპორტ-ექსპორტს  და სხვა.  მათ შორის, ევროკავშირმა, ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა, გაერთიანებულმა სამეფომ და სხვა ქვეყნებმა მიიღეს გადაწყვეტილება რუსეთთან და ბელარუსთან სხვადასხვა საქონლით ვაჭრობაზე შეზღუდვების დაწესების შესახებ. ასევე, მკაცრი სანქციები დაუწესდათ რუსეთსა და ბელარუსში მოქმედ კომპანიებსა და ფიზიკურ პირებს.
რუსეთისთვის საერთაშორისო სანქციების დაწესების პირველივე ეტაპზე, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა განაცხადა, რომ საქართველო არ აპირებდა მონაწილეობა მიეღო ფინანსურ და ეკონომიკურ სანქციებში. აღნიშნული განცხადება ასევე ცალკეული თანამდებობის პირების  შემდგომი განცხადებები საკმაოდ ბუნდოვანი შინაარსის იყო და არ წარმოადგენდა მკაფიო განმარტებას რუსეთის ფედერაციის სანქცირებასთან დაკავშირებით საქართველოს პოლიტიკასა და როლზე.  თუმცა, მოგვიანებით განვითარებული მოვლენები და სხვადასხვა უწყებების (ეროვნული ბანკი, შემოსავლების სამსახური, ეკონომიკის სამინისტრო) განცხადებები აჩვენებდა, რომ მიუხედავად იმისა, რომ საქართველო რუსეთის ფედერაციას არ უწესებდა საკუთარ  სანქციებს, ის არ აპირებდა გამხდარიყო ქვეყანა, რომლის  საბაჟო ტერიტორია ან/და ფინანსური ინსტიტუტები საერთაშორისო სანქციებისგან თავის არიდებას შესაძლებელს გახდიდა.
შესაბამისი პასუხისმგებელი უწყებები განმარტავდნენ, რომ ყველა ის პროდუქცია, რომელიც მოხვედრილია სანქციების მონაწილე ქვეყნების მიერ განსაზღვრულ სიაში, აგრეთვე ნებისმიერი საბაჟო ოპერაცია (ექსპორტი, რეექსპორტი), რომელიც შესაძლებელია განხორციელდეს სანქცირებული ფიზიკური პირების ან კომპანიების მიერ, ექვემდებარებოდა განსაკუთრებულ საბაჟო კონტროლს. ასევე, საქართველოს ფინანსური სექტორი არის გლობალური საფინანსო სისტემის ნაწილი, რაც განაპირობებდა საფინანსო სექტორის საერთაშორისო სანქციებთან მიერთებას.
საქართველოს ტერიტორიაზე რუსეთისთვის დაწესებული საერთაშორისო სანქციების თავის არიდებისკენ მიმართული შემთხვევების შესწავლის მიზნით, IDFI-მ სხვადასხვა საჯარო დაწესებულებიდან  გამოითხოვა შესაბამისი ოფიციალური ინფორმაცია. მათ შორის, IDFI-მ საწყის ეტაპზე შემოსავლების სამსახურიდან მოითხოვა 2022 წლის 25 თებერვლის შემდეგ გამოვლენილი შემთხვევების შესახებ დეტალური ინფორმაცია, როდესაც ადგილი ჰქონდა  საერთაშორისო სანქციების ქვეშ მყოფი ტვირთების საქართველოს საზღვარზე გადაადგილების მცდელობას. აღნიშნული წერილის პასუხად, შემოსავლების სამსახურმა მოგვაწოდა საქონლისა და სატრანსპორტო საშუალების აღრიცხვის მოწმობების ასლები, რომელთა გამოწერითაც 2022 წლის 10 აგვისტომდე განხორციელდა რუსეთის ფედერაციისა და ბელარუსის მიმართულებით გადაადგილებული ტვირთების უკან გაბრუნება.
- 2022 წლის 25 თებერვლიდან 10 აგვისტომდე, შემოსავლების სამსახურმა სულ გამოწერა 204 საქონლისა და სატრანსპორტო საშუალების აღრიცხვის მოწმობა, რითაც უკან გაბრუნდა რუსეთის ფედერაციისა და ბელარუსის დანიშნულებით გადაადგილებული ტვირთები.
- ომის დაწყებიდან დაახლოებით 2 თვის განმავლობაში, საბაჟო კონტროლის დროს რუსეთის და ბელარუსის მიმართულებით სანქცირებული ტვირთის გააადგილების იდენტიფიცირება არ მომხდარა.
- სააღრიცხვო ბარათების მიხედვით, სანქცირებული ტვირთის (ან სანქცირებული პირის ტვირთი) გამომგზავნი ქვეყანა ყველაზე ხშირად იყო თურქეთი (39%) და სომხეთი (35%).
- 204 აღრიცხვის ბარათიდან 50-ზე საქონლის კოდი მითითებული არ არის, ხოლო საქონელი, რომ სანქცირებულია სიტყვიერად მითითებულია 71 შემთხვევაში.
- 2022 წლის 29 ივლისს საქართველოს საბაჟო გამშვები პუნქტიდან, უკან გააბრუნეს რუსეთის დანიშნულებით გადაადგილებული სანქცირებული ტვირთი - დრონები.
- სააღრიცხვო ბარათების დამუშავებით მიღებული მონაცემების ანალიზი აჩვენებს, რომ ყველაზე ხშირად (56 შემთხვევა) უკან გაბრუნდა სეს-ის 84-ე ჯგუფს (დანადგარები და მექანიკური მოწყობილობები) მიკუთვნებული საქონელი. მათ შორის, იყო სანქცირებული ტვირთი თბოგადამცემები, რომელიც გამოიყენება სამოქალაქო ავიაციისთვის.
- ყველაზე ხშირად უკან გაბრუნებულ ტვირთს  შორის არის აგრეთვე სატრანსპორტო საშუალებები და მათი ნაწილები (ჯგუფი 87). მიუხედავად ამისა, საქსტატის მონაცემებით, 2022 წლის 9 თვეში რუსეთში ავტომობილების ექსპორტი 268%-ით გაიზარდა.
- ცალკეული პასუხისმგებელი უწყებები არ ასაჯაროებენ რუსეთის წინააღმდეგ დაწესებული საერთაშორისო სანქციების აღსრულებასთან დაკავშირებულ ინფორმაციას. მაგალითად, საზღაო ტრანსპორტის სააგენტომ საერთოდ არ გასცა სანქციების ქვეშ მყოფი გემების საქართველოს ნავსადგურებში შემოსვლის მცდელობასთან დაკავშირებული ინფორმაცია. შემოსავლების სამსახურმა, საბაჟო საიდუმლოების მოტივით, სრულად დაფარა იმპორტიორის და ექსპორტიორის (იურიდიული პირების შემთხვევაშიც) შესახებ ინფორმაცია, ეროვნულმა ბანკმა ასევე კონფიდენციალურად მიიჩნია ფინანსურ ინსტიტუტებში გამოვლენილი საერთაშორისო სანქციების მოთხოვნებთან შეუსაბამობები.
რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შემდეგ, საერთაშორისო საზოგადოების უკრაინისადმი მხარდაჭერის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან პოლიტიკას რუსეთის ფედერაციისთვის მკაცრი სანქციების დაწესება და მისი ეფექტური აღსრულება წარმოადგენს. რუსეთისათვის სანქციების დაწესებაზე საქართველოს ხელისუფლებამ საწყის ეტაპზევე უარი განაცხადა, რაც საკუთარი ქვეყნისთვის მომდინარე ეკონომიკური და პოლიტიკური საფრთხეებით იქნა ახსნილი.
აღნიშნულმა პოლიტიკურმა გადაწყვეტილებამ, ქვეყანას გაუჩინა მნიშვნელოვანი რეპუტაციული ვალდებულება, საქართველო არ ქცეულიყო რუსეთისთვის სანქციების თავის არიდების შესაძლებლობად. შესაბამისად, ამ მოცემულობაში განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება იმას, რომ  საქართველოს ხელისუფლებამ, საერთაშორისო პარტნიორებთან კოორდინირებული მოქმედებით და პროცესის მაქსიმალური გამჭვირვალობით, უზრუნველყოს საქართველოს საბაჟო ტერიტორიის თუ საფინანსო სექტორის სანქციებისგან თავის არიდების ნებისმიერი მცდელობის აღკვეთა.
სამწუხაროდ, სანქციების აღსრულების მაკონტროლებელი უწყებების მიერ არ ხდება ინფორმაციის სათანადო ხელმისაწვდომობა, რაც მნიშვნელოვნად გაზრდიდა პროცესისადმი საერთაშორისო საზოგადოების ნდობის ხარისხს. მაგალითად, საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტო არ უზრუნველყოფს იმ მინიმალური სტატისტიკური ინფორმაციის საჯაროობასაც, რაც დაკავშირებულია მათ მიერ განხორციელებულ აქტივობებთან.
ასევე, მიმდინარე კვლევის ფარგლებში, სანქცირებული ტვირთის საბაჟო კონტროლთან დაკავშირებით ანალიზი წარმოდგენილია შემოსავლების სამსახურიდან მნიშნელოვანი მონაცემების დაფარვით მიღებული დოკუმენტაციის მიხედვით. მონაცემების ანალიზი გარკვეულ კითხვებს აჩენს საწყის ეტაპზე სანქცირებულ საქონელზე საბაჟო კონტროლის ეფექტიანობასთან დაკავშირებითაც. მაგალითად, პირველი სანქცირებული ტვირთი საბაჟო კონტროლის შედეგად  უკან გაბრუნდა ომის დაწყებიდან ორი თვის გასვლის შემდეგ.
ამასთან, ცალკეული შემთხვევებით, რომელიც დაკავშირებულია დრონების და სხვა მსგავსი პროდუქციის რუსეთში გადატანის მცდელობასთან, დასტურდება საქართველოს ტერიტორიის გამოყენებით ასეთი ტვირთების გადაზიდვის ინტერესი, რაც ზრდის შესაბამის რისკებს. კერძოდ,  მსგავსი პროდუქციის საქართველოს გავლით რუსეთში მოხვედრა მიაყენებს საქართველოს მნიშვნელოვან რეპუტაციულ ზიანს.  აქედან გამომდინარე, IDFI მიიჩნევს, რომ შესაბამისმა უწყებებმა, როგორც მინიმუმ, უნდა უზრუნველყონ რუსეთის წინააღმდეგ დაწესებული საერთაშორისო სანქციების რეჟიმის აღსრულების შესახებ დეტალური სტატისტიკური ინფორმაციის პროაქტიული ხელმისაწვდომობა.
ანალიზი  მომზადდა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მიერ, Luminate-ის მიერ გამოყოფილი გრანტის ფარგლებში. მის შინაარსზე პასუხისმგებელია IDFI და ანალიზში გამოთქმული მოსაზრებები შესაძლოა არ გამოხატავდეს Luminate-ისპოზიციას.

Georgia's Implementation of the international sanctions imposed against Russia
As a result of the invasion of Ukraine on February 24, 2022, the Russian Federation came under significant international sanctions. Sanctions imposed on Russia are multi-faceted and relate to specific individuals, businesses, bank transfers, import-export and more. The European Union, the US, the United Kingdom and other countries have decided to impose restrictions on trade in various goods with Russia and Belarus. Additionally, strict sanctions were imposed on companies and individuals operating in Russia and Belarus.
At the very first stage of imposing international sanctions on Russia, Prime Minister of Georgia Irakli Gharibashvili stated that Georgia was not going to join the financial and economic sanctions. This statement, as well as the subsequent statements of individual officials, were quite vague in content and did not present a clear explanation of Georgia's official stance and policy regarding the sanctioning of the Russian Federation. However, later developments and statements of various agencies (National Bank, Revenue Service, Ministry of Economy) indicated that, despite the fact that Georgia did not impose its own sanctions on the Russian Federation, it did not intend to become a country whose customs territory and/or financial institutions could be used to circumvent the international sanctions.
The responsible agencies stated that all the products included in the list determined by the countries participating in the international sanctions, as well as any customs operation (export, re-export) that may be carried out by sanctioned individuals or companies, were subject to special customs control. Furthermore, Georgia’s financial sector is a part of the global financial system, which automatically implies joining international sanctions.
IDFI requested relevant official information from various public institutions in order to study the cases of evasion of international sanctions imposed on Russia. At the initial stage, IDFI requested detailed information from the Revenue Service about the identified attempts to ship unauthorized cargo across the border of Georgia starting from February 25, 2022. In response, the Revenue Service provided copies of the certificates of registration of goods and vehicles, on the basis of which cargo destined for the Russian Federation and Belarus was returned to the sender, up until August 10, 2020.
Key finding
- From February 25 to August 10, 2022, the Revenue Service issued a total of 204 goods and vehicle certificates of registration, which returned cargoes destined for the Russian Federation and Belarus;
- No movement of sanctioned cargo towards Russia and Belarus was identified during the customs control in the first 2 months after the start of the war;
- According to the certificates of registration, the largest share of the sanctioned cargo (or the cargo of a sanctioned person) was shipped from Turkey (39%) and Armenia (35%);
- In 50 out of 204 certificates of registration, the code of goods is not indicated, and the goods that are sanctioned are indicated verbally in 71 cases;
- On July 29, 2022, the Georgian customs checkpoint apprehended and returned a shipment of drones (sanctioned cargo) headed toward Russia;
- The analysis of the data obtained by the processing of certificates of registration shows that the most significant portion of returned goods (56 cases) belonged to the 84th group of the National Commodity Nomenclature of Foreign Economic Activity (machines and mechanical devices). Among them, was the sanctioned cargo of heat exchangers used for civil aviation;
- Among the most frequently returned goods are also vehicles and their parts (group 87 of the FEA). Nevertheless, according to Geostat data, the export of automobiles to Russia increased by 268% in the 9th month of 2022;
- Responsible agencies do not disclose information related to the implementation of international sanctions against Russia. For example, the Maritime Transport Agency did not provide any information related to the number of requests from sanctioned vessels to dock at the ports of Georgia. The Revenue Service withheld the identities of importers and exporters (including legal entities) on the grounds of customs confidentiality. Citing similar reasons, the National Bank also withheld information about the cases of non-compliance with the international sanctions identified in financial institutions.
In light of Russia's invasion of Ukraine, one of the most prominent show of support towards Ukraine from the international community was the imposition and enforcement of strict sanctions against the Russian Federation. The government of Georgia initially refused to join the imposed sanctions on Russia on the grounds of perceived economic and political threats facing the country.
The political decision to abstain from participating in sanctions, turned into an important moral and reputational obligation for Georgia not to become a means for Russia to evade international sanctions. In this regard, it is of particular importance that the Georgian authorities, in coordination with international partners, through a fully transparent process, ensure the prevention of any attempt to evade the sanctions on the customs territory of Georgia as well as the financial sector.
Unfortunately, the agencies in charge of enforcing the sanctions do not ensure the availability of relevant information, which would significantly increase the level of confidence of the international community in the process. For example, the Maritime Transport Agency does not publicly disclose the bare minimum statistical data related to their activities.
Furthermore, the presented analysis regarding the customs control of the sanctioned cargo is presented according to the documentation received from the Revenue Service, which was extensively limited by blacking out significant portions of data. The analysis raises certain questions related to the effectiveness of customs control on sanctioned goods at the initial stage. For example, the first instance of the sanctioned shipment being rejected by customs control was two months after the start of the war.
Lastly, individual attempts to ship drones and other similar products through Georgia point to Russia’s broader interest in using Georgian territory as a transit for such cargo, which increases the corresponding risks. In particular, the shipment of similar products to Russia through Georgia will cause significant damage to Georgia's reputation. Therefore, IDFI believes that, as a minimal effort, the relevant agencies should ensure the proactive availability of detailed statistical information on the enforcement of international sanctions against Russia.