2020 წელს საქართველო რამდენიმე საერთაშორისო ორგანიზაციის მიერ გამოქვეყნებულ რეიტინგში მოხვდა. მათი უმეტესობა მიუთითებს ქვეყანაში კორუფციის მდგომარეობის გაუარესებაზე, რის ერთ-ერთ მიზეზად მაღალი დონის კორუფცია სახელდება. რეიტინგების ანალიზი ცხადჰყოფს, რომ ქვეყნის მიერ კორუფციასთან ბრძოლაში წლების წინ მიღწეული პროგრესი ძირითადად შეჩერებულია ან იკლებს. ბიზნესის კორუფციის მიმართულებით აღსანიშნავია, რომ, მართალია, ბიზნესს ნაკლებად აქვს ქრთამის გადახდის საჭიროების მოლოდინი, თუმცა, არასახარბიელო მდგომარეობაა ბიზნესთან დაკავშირებული კორუფციული რისკების აღკვეთის მიმართულებით.
საქართველოში კორუფციისგან ყველაზე ნაკლებად თავისუფალ შტოდ კვლავ საკანონმდებლო ხელისუფლება რჩება, ხოლო კორუფციისგან ყველაზე თავისუფალ ინსტიტუტად - პოლიცია და ჯარი.
ნელ-ნელა იზრდება კორუფციის აღქმის მაჩვენებელი საზოგადოებაში, რომლის შესაძლო მიზეზებად სახელდება სახელმწიფო რესურსების არამიზნობრივი ხარჯვა საარჩევნო მიზნებისთვის, პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების გამჭვირვალობის ნაკლებობა, სახელმწიფო ხელისუფლების კერძო პირის ხელში თავმოყრა და სხვა.
საერთაშორისო რეიტინგების მიხედვით, მართალია, საქართველომ წვრილმანი კორუფციის ბრძოლის მიმართულებით წარმატებას მიაღწია, მაგრამ ქვეყანაში ოფიციალურ პირებთან დაკავშირებული მაღალი დონის კორუფცია კვლავ პრობლემად რჩება. მნიშვნელოვანი ძალისხმევაა გასაწევი ხელისუფლების კეთილსინდისიერებისა და სასამართლოს ეფექტიანობის თვალსაზრისით.
2020 წლის შედეგები კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს კორუფციის წინააღმდეგ მებრძოლი უწყებების დამოუკიდებლობის მნიშვნელობას, რაც უზრუნველყოფს კორუფციის წინააღმდეგ ეფექტიან ბრძოლას, ანგარიშვალდებულებას, გამჭვირვალობის მაღალ ხარისხს და, შესაბამისად, მაღალ საზოგადოებრივ ნდობას.
Trace International-ის მიერ 2020 წლის 19 ნოემბერს გამოქვეყნებული ბიზნესის კორუფციის რისკის ინდექსის მიხედვით, საქართველო 194 ქვეყანას შორის 28-ე ადგილზეა 25 ქულით. ორგანიზაცია ქვეყნებს აფასებს 100-ქულიანი სისტემით, სადაც 100 ქულა კორუფციის მაღალ, ხოლო 0 ქულა კორუფციის დაბალ რისკზე მიუთითებს. 2019 წლის მონაცემებით საქართველო 200 ქვეყანას შორის 27-ე ადგილს იკავებდა 26 ქულით, რაც 2018 წლის მაჩვენებლის იდენტურია და გაუარესებულია 2017 წლის მონაცემებთან შედარებით, როცა საქართველო 200 ქვეყანას შორის 25-ე ადგილს იკავებდა 23 ქულით. ამ მონაცემებიდან ჩანს, რომ ბოლო წლების განმავლობაში ბიზნესის კორუფციის რისკი ეტაპობრივად იმატებს. მართალია, ბოლო წელს აღნიშნული რისკი ერთი ქულით შემცირდა, მაგრამ საერთაშორისო რეიტინგში საქართველომ მაინც ერთი ადგილით უკან გადაინაცვლა.
საერთაშორისო დონეზე ბიზნესში კორუფციული რისკების ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი დანიაში გამოვლინდა. დანიამ 194 ქვეყანას შორის ერთი ქულით რეიტინგში პირველი ადგილი დაიკავა. კორუფციული რისკების ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი კი დაფიქსირდა ჩრდილოეთ კორეაში, სადაც ბიზნესში კორუფციული რისკების არსებობა 93 ქულით შეფასდა და ქვეყანამ რეიტინგში ბოლო - 194-ე ადგილი დაიკავა.
Trace International-ის ბიზნესის კორუფციის რისკის მატრიცა კორუფციის მრავალმხრივ ბუნებას შეისწავლის ოთხი მიმართულებით, საიდანაც თითოეულს ორი ან სამი ქვე-მიმართულება აქვს:
პირველი მიმართულება: კორუფციის შესაძლებლობის რისკი (საქართველო - 17 ქულა) – მოიაზრება ბიზნესის ურთიერთობა ხელისუფლებასთან, ხელისუფლებისთვის ქრთამის გადახდის მოლოდინი და რეგულირების ტვირთი. შეფასებული ოთხი მიმართულებიდან საქართველოში ყველაზე დაბალი კორუფციული რისკი სწორედ კორუფციის შესაძლებლობაში დაფიქსირდა. აღნიშნულ მიმართულებაში საქართველომ მსოფლიო რეიტინგში 17 ქულით მე-17 ადგილი დაიკავა 194 ქვეყანას შორის.
მეორე მიმართულება: კორუფციული რისკების აღკვეთა (საქართველო - 39 ქულა) - მოაზრება კორუფციის მიმართ საზოგადოების დამოკიდებულება და ხელისუფლების მიერ ანტიკორუფციული პოლიტიკის გატარება. ამ მიმართულებაში საქართველოს კორუფციული რისკის მაჩვენებელი ოთხ მიმართულებას შორის ყველაზე მაღალია და საქართველო მსოფლიო რეიტინგში 194 ქვეყანას შორის 39 ქულით 47-ე ადგილზეა.
მესამე მიმართულება: გამჭვირვალობა (საქართველო - 26 ქულა) - მოიაზრება ხელისუფლების მმართველობითი ფუნქციების ღიაობის ხარისხი, სამოქალაქო სექტორის გამჭვირვალობა და სიჯანსაღე. აღნიშნულ მიმართულებაში საქართველომ მსოფლიო რეიტინგში 26 ქულით 31-ე ადგილი დაიკავა 194 ქვეყანას შორის.
მეოთხე მიმართულება: ზედამხედველობა (28 ქულა) - მოიაზრება მედიის ხარისხი და დამოუკიდებლობა, ისევე, როგორც სამოქალაქო ჩართულობა და სამოქალაქო საზოგადოების შესაძლებლობა (ადამიანური რესურსი და სხვა), რომ განახორციელოს ზედამხედველობა. ამ მიმართულებაში საქართველომ მსოფლიო რეიტინგში 28 ქულით 55-ე ადგილი დაიკავა 194 ქვეყანას შორის.
საქართველომ ზემოთ განხილული ოთხი მიმართულებიდან ყველაზე დაბალი ქულა (17) კორუფციის შესაძლებლობაში აიღო, რაც ნიშნავს, რომ ამ მიმართულებაში ყველაზე დაბალი რისკი ფიქსირდება. ყველაზე მაღალი რისკი ფიქსირდება და, შესაბამისად, ოთხიდან ყველაზე მაღალი ქულით შეფასდა კორუფციული რისკების აღკვეთის მიმართულება (39 ქულა). რაც შეეხება გამჭირვალეობასა და ზედამხედველობას, ამ მიმართულებებში საქართველომ თითქმის თანაბარი ქულები აიღო (შესაბამისად, 26 და 28 ქულა).
Trace International-ის ბიზნესის კორუფციის რისკის ინდექსის მიხედვით, ყველაზე დაბალი კორუფციული რისკის ქვეყნებად შეფასდნენ და პირველ ათეულში მოხვდნენ დანია, ნორვეგია, ფინეთი, შვედეთი, ახალი ზელანდია, ნიდერლანდები, შვეიცარია, გერმანია, გაერთიანებული სამეფო და ისლანდია.
საქართველოს მეზობელ ქვეყნებსა და აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონში საუკეთესო ქულა ჩეხეთის რესპუბლიკამ მიიღო და საერთაშორისო რეიტინგში 38-ე ადგილზე დაიკავა. ყველაზე მაღალი რისკი დაფიქსირდა აზერბაიჯანში, რომელმაც 136-ე ადგილი დაიკავა.
World Justice Project-ის (WJP) კანონის უზენაესობის ინდექსის მიხედვით საქართველო 2020 წელს 128 ქვეყანას შორის 42-ე ადგილზეა 0.60 ქულით, კორუფციისგან თავისუფლების მიმართულებაში კი - 27-ე ადგილზეა 0.68 ქულით.
WJP კანონის უზენაესობის ინდექსის შეფასება ეყრდნობა ადგილობრივი მოსახლეობის და ექსპერტების აღქმას და გამოცდილებას და შეფასებას ახდენს რვა ფაქტორის გათვალისწინებით, საიდანაც ერთ-ერთს კორუფციისგან თავისუფლება წარმოადგენს. ქვეყნები ფასდება 0-დან 1-მდე ქულით, საიდანაც ერთი ქულა საუკეთესო შეფასებაა.
კორუფციისგან თავისუფლების მიმართულებაში ხელისუფლების ოთხი შტო შეფასდა, საიდანაც საქართველოში კორუფციისგან ყველაზე ნაკლებად თავისუფალ შტოდ იქნა მიჩნეული და შესაბამისად ყველაზე დაბალი ქულით შეფასდა საკანონმდებლო ხელისუფლება (0.51 ქულა), ხოლო კორუფციისგან ყველაზე თავისუფალ ინსტიტუტებად პოლიცია და ჯარი იქნა მიჩნეული და 0.89 ქულით შეფასდა. სასამართლო ხელისუფლებამ 0.73 ქულა მიიღო, ხოლო აღმასრულებელმა ხელისუფლებამ - 0.60.
2019 წლის WJP-ის კანონის უზენაესობის ინდექსის მიხედვით საქართველო 126 ქვეყანას შორის 41-ე ადგილს იკავებდა 0.61 ქულით, ხოლო კორუფციისგან თავისუფლების მიმართულებაში 24-ე ადგილზე იყო 0.70 ქულით.2017-2018 წლების WJP-ის კანონის უზენაესობის ინდექსის მიხედვით საქართველო 113 ქვეყანას[3] შორის 38-ე ადგილს იკავებდა 0.61 ქულით, ხოლო კორუფციისგან თავისუფლების მიმართულებაში 23-ე ადგილზე იყო 0.71 ქულით. როგორც ვხედავთ, ბოლო წლების განმავლობაში საქართველოს ქულა კორუფციისგან თავისუფლების მიმართულებაში შემცირდა და ქვეყანამ საერთაშორისო რეიტინგშიც ოთხი საფეხურით უკან გადაინაცვლა.
WJP – ის შეფასებით ათ საუკეთესო შედეგის მქონე ქვეყანას წარმოადგენს დანია, ნორვეგია, ფინეთი, შვედეთი, ნიდერლანდები, გერმანია, ახალი ზელანდია, ავსტრია, კანადა და ესტონეთი.
საქართველოს მეზობელ და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებს შორის საუკეთესო ქულა ჩეხეთის რეპუბლიკამ აიღო (0.73) და საერთაშორისო რეიტინგში მე-18 ადგილზე მოხვდა, ხოლო ყველაზე დაბალი შეფასებით (0.43) თურქეთი 107-ე ადგილზეა.
Transparency International (TI)-მა 2020 წლის იანვარში გამოაქვეყნა 2019 წლის კორუფციის აღქმის ინდექსის შედეგები, რომლის მიხედვითაც საქართველო 180 ქვეყანას შორის 44-ე ადგილზეა 56 ქულით, რაც გაუარესებული მაჩვენებელია წინა წელთან შედარებით, როცა საქართველო 180 ქვეყანას შორის 58 ქულით 41-ე ადგილს იკავებდა.
კორუფციის აღქმის ინდექსი მონაცემებს იღებს და ამუშავებს სხვადასხვა წყაროდან, რომლებიც შეისწავლის მეწარმეებისა და ექსპერტების აღქმებს საჯარო სექტორში კორუფციასთან დაკავშირებით. აღნიშნული ინდექსის მიხედვით, ქვეყნები 0-დან 100 ქულამდე სისტემით ფასდება, საიდანაც 100 ნიშნავს კორუფციის არარსებობას, 0 კი - კორუფციის მაღალ დონეს. საერთაშორისო რეიტინგში საშუალო ქულაა 43, ხოლო აღმოსავლეთ ევროპის და ცენტრალური აზიის რეგიონში - 35.
კორუფციის აღქმის ინდექსის თანახმად, აღმოსავლეთ ევროპის და ცენტრალური აზიის რეგიონში, რომელსაც მიეკუთვნება საქართველოც, პრობლემას წარმოადგენს ძალაუფლების არასათანადო გამიჯვნა, სახელმწიფო რესურსების არამიზნობრივი ხარჯვა საარჩევნო მიზნებისთვის, პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების გამჭვირვალობის ნაკლებობა. სახელმწიფო ხელისუფლების კერძო პირის ხელში თავმოყრა რეგიონის ქვეყნებისთვის ერთ-ერთ მთავარ პრობლემად რჩება.
Heritage Foundation -ის ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსის მიხედვით საქართველოს მაჩვენებელი წინა წელთან შედარებით მნიშვნელოვნად გაუმჯობესებულია და საქართველო 2020 წელს 180 ქვეყანას შორის 77,1 ქულით მე-12 ადგილს იკავებს, ხოლო ევროპის ქვეყნებს შორის მე-6 ადგილზეა. 2019 წელს საქართველო 180 ქვეყანას შორის 75.9 ქულით მე-16 ადგილს იკავებდა, ხოლო ევროპის ქვეყნებს შორის მე-8 ადგილზე იყო. მე-16 ადგილს იკავებდა საქართველო 2018 წელსაც, თუმცა, უკეთესი ქულით (76,2).
ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსი ქვეყნებში ოთხ მნიშვნელოვან ფაქტორზე ამახვილებს ყურადღებას: კანონის უზენაესობა, მთავრობის ზომა, რეგულირების ეფექტიანობა და ბაზრის ღიაობა.
Heritage Foundation-ის ანალიზის მიხედვით, წინა წელთან შედარებით საქართველოს ქულის მატება კანონის უზენაესობის მიმართულებაში ყველა მაჩვენებლის (ქონებრივი უფლებები, სასამართლოს ეფექტიანობა, ხელისუფლების კეთილსინდისიერება) გაუმჯობესებამ განაპირობა. ნიშანდობლივია, რომ 2019 წელს ქულის კლების მიზეზად ორგანიზაცია ასახელებდა სწორედ სასამართლო ხელისუფლების ეფექტიანობის მკვეთრ შემცირებას, ხელისუფლების კეთილსინდისიერების მიმართულებაში აღებულ დაბალ ქულას და მონეტარული თავისუფლების სიდიდეს, რომელიც აღემატებოდა ფინანსური თავისუფლების სარგებელს. მიუხედავად ამისა, ორგანიზაცია 2020 წლის ანალიზის ფარგლებში, ისევე, როგორც 2019 წელს აღნიშნავს, რომ მართალია, საქართველომ წვრილმანი კორუფციის ბრძოლის მიმართულებით წარმატებას მიაღწია, მაგრამ ქვეყანში ოფიციალურ პირებთან დაკავშირებული მაღალი დონის კორუფცია კვლავ პრობლემად რჩება. ასევე მიუთითებს, რომ რეიტინგის ათეულში მოხვედრისთვის ხელისუფლების კეთილსინდისიერებისა და სასამართლოს ეფექტიანობის თვალსაზრისით მნიშვნელოვანი ძალისხმევაა გასაწევი და მოსამართლეთა დანიშვნასთან დაკავშირებული დაპირისპირებების თავიდან აცილების მიზნით, საწყის ეტაპზე, მნიშვნელოვანია, სასამართლოს დამოუკიდებლობის დაცვა საკანონმდებლო დონეზე.
2020 წელს საუკეთესო შედეგების მქონე ქვეყნების პირველ ათეულში მოხვდნენ სინგაპური, ჰონგ-კონგი, ახალი ზელანდია, ავსტრალია, შვეიცარია, ირლანდია, გაერთიანებული სამეფო, დანია, კანადა და ესტონეთი.
მსოფლიო მმართველობის ინდიკატორების კორუფციის კონტროლის მიმართულებით 2019 წელს საქართველოს მაჩვენებელი 2018 წელთან (76%) შედარებით (ისევე, როგორც 2014 წელთან (76%)) გაუარესდა და გაუტოლდა 2016 წელს დაფიქსირებულ მაჩვენებელს (74%).
საქართველო 2019 წლის მონაცემებით ლიდერობს აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში, ხოლო ევროკავშირის ქვეყნებს შორის მე-15 ადგილს იკავებს და წინ უსწრებს ისეთ ქვეყნებს, როგორებიცაა ჩეხეთის რესპუბლიკა, სლოვაკეთი, პოლონეთი, იტალია, ლატვია, ხორვატია და სხვა.
გლობალური მმართველობის ინდიკატორებით მსოფლიოს მასშტაბით ფასდება 214 ქვეყანა 0%-დან 100%-მდე მაჩვენებლით ექვს მიმართულებაში (ანგარიშვალდებულება, პოლიტიკური სტაბილურობა, მთავრობის ეფექტიანობა, რეგულირების ხარისხი, კანონის უზენაესობა და კორუფციის კონტროლი), რომელთაგან ერთ-ერთს სწორედ კორუფციის კონტროლი წარმოადგენს. მოცემული ინდიკატორით ფასდება ქვეყნებში როგორც ე.წ. „მცირე“ ასევე უფრო რთული, ე.წ. „მაღალი დონის“ კორუფციის მდგომარეობა. ყურადღება ექცევა მმართველი ძალის მიერ საკუთარი უფლებამოსილების გამოყენების პრაქტიკას პირადი ინტერესებისთვის. კორუფციის კონტროლი საქართველოში ექვს მიმართულებას შორის მინიჭებული ქულების მიხედვით 2019 წლისთვის მესამე ადგილზეა - მას წინ უსწრებს რეგულირების ხარისხი და მთავრობის ეფექტიანობა.
საქართველოს მსოფლიო მმართველობის ინდიკატორებში ყველაზე მაღალი შეფასება 2013-2014 წელს ჰქონდა. მოცემული პერიოდის განმავლობაში ქვეყანამ განსაკუთრებით მნიშვნელოვან პროგრესს კანონის უზენაესობისა და კორუფციის კონტროლის მიმართულებებში მიაღწია. 2014 წლიდან ექვსივე მიმართულებით ქვეყნის წინსვლა შენელდა. მსოფლიო ბანკის უახლესი შეფასებით საქართველომ წინა წლებთან შედარებით ყველაზე მაღალი შედეგი მმართველობის ეფექტიანობის მიმართულებით აჩვენა, თუმცა, რეგრესი დაფიქსირდა ყველა დანარჩენ მიმართულებაში. ამასთან, წინა წლებში განვლილი გზის გაუმჯობესების ნაცვლად, 2018 წელს საქართველომ შეძლო მხოლოდ დაბრუნებოდა 2014 წელს კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით არსებულ მაჩვენებელს, ხოლო 2019 წელს აღნიშნული მაჩვენებელი გააუარესა.
IDFI კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს, რომ კორუფციის წინააღმდეგ მებრძოლი უწყებების დამოუკიდებლობა არის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი სტანდარტი, რომელსაც საერთაშორისო ხელშეკრულებები, კონვენციები, სახელმძღვანელოები თუ რეკომენდაციები აწესებს. სწორედ ასეთი უწყებების დამოუკიდებლობა უზრუნველყოფს კორუფციის წინააღმდეგ ეფექტიან ბრძოლას, ანგარიშვალდებულებას, გამჭვირვალობის მაღალ ხარისხს და, შესაბამისად, მაღალ საზოგადოებრივ ნდობას.
უფრო მეტიც, ევროკავშირის პარლამენტის ანგარიშში ხაზგასმულია, რომ მაღალი დონის კორუფცია ქვეყანაში სერიოზულ პრობლემას წარმოადგენს. ამავეს აღნიშნავს საერთაშორისო გამჭვირვალობა აღმოსავლეთ ევროპის და ცენტრალური აზიის ქვეყნებში ანტიკორუფციული მექანიზმების შესახებ კვლევაში და მიუთითებს, რომ საჭიროების მიუხედავად, ხელისუფლებამ დღემდე არ შექმნა დამოუკიდებელი ანტიკორუფციული სააგენტო.
IDFI მიიჩნევს, რომ კორუფციის პრევენციის მიზნით ასევე უმნიშვნელოვანესია საქართველომ პირნათლად შეასრულოს კორუფციის წინააღმდეგ მებრძოლი საერთაშორისო ინსტიტუტების რეკომენდაციები. ევროსაბჭოს კორუფციის წინაღმდეგ სახელმწიფოთა ჯგუფის შესაბამისობის ბოლო ანგარიშის მიხედვით კორუფციის პრევენციასთან დაკავშირებული რეკომენდაციების 70% საქართველოს მიერ სრულად შესრულებული არ არის.

In 2020 Georgia was mentioned in the rankings of several international organizations. Most of them indicate that corruption situation in the country is worsening with high-level corruption being mentioned as one of the causes. The analysis of the rankings reveals that the progress made years ago by the country in the fight against corruption is mostly stalled or reduced. In the direction of business bribery, it should be noted that businesses have low expectation of the need to pay bribes, however, the situation is unfavorable in terms of preventing corruption risks related to business.
Legislative branch of power remains the least free from corruption in Georgia, and the police and army are the most free of corruption.
The perception of corruption in the society is gradually increasing, the possible reasons for which are named the abuse of state resources for electoral purposes, the lack of transparency in the financing of political parties, the concentration of state power in the hands of a private person, etc.
According to international indexes, Georgia has succeeded in fighting petty corruption, but high-level corruption involving officials in the country remains a problem. Significant efforts are to be made in terms of Government good faith and the efficiency of the judiciary.
The 2020 results reaffirm the importance of the independence of anticorruption agencies for ensuring an effective fight against corruption, accountability, high degree of transparency and, consequently, high public confidence.
According to 2020 Business Bribery Risk Index by Trace International Georgia was ranked 28th among 194 countries with the risk score of 25 out of 100. The organization rates countries on a 100-point scale, with 100 points for high and 0 points for low risk of corruption. In 2019 Georgia was ranked 27th among 200 countries with the risk score of 26 out of 100. The 2019 index was substantially the same as in 2018 Bribery Risk Matrix but is worsened compared to 2017, when Georgia was ranked 25th among 200 countries with the risk score of 23 out of 100. According to these data, business bribery risk has been gradually increasing in recent years. Even though the risk was reduced by one point in the last year, Georgia still moved one place back in the international ranking.
At the international level the lowest rate of corruption risks in business was revealed in Denmark. Denmark was ranked 1st among 194 countries with the risk score 1 out of 100. The highest risks was revealed in the North Korea where the existence of corruption risks in business was assessed with 93 points and the country was ranked last - 194th.
The TRACE Bribery Risk Matrix both conveys and captures the multidimensional nature of bribery by using four separate risk domains, each composed of two or three subdomains:
DOMAIN 1: OPPORTUNITY (overall opportunity risks in Georgia - 17) – considers business interactions with the Government, expectation of paying bribes to the government and regulatory burden. Out of the four assessed domains, the lowest corruption risk in Georgia was observed in this direction and Georgia was ranked 17th among 194 countries with the risk score of 17 out of 100.
DOMAIN 2: DETERRENCE (overall Deterrence Risk in Georgia - 39) – considers societal disapproval of bribery and governmental anti-bribery enforcement. In this regard, Georgia's corruption risk rate is the highest among the four domains. In this direction Georgia was ranked 47th among 194 countries with the risk score of 39 out of 100.
DOMAIN 3: TRANSPARENCY (overall Transparency Risk in Georgia - 26) – considers transparency of governmental regulatory functions, transparency and health of the civil service sector. In this direction Georgia was ranked 31st among 194 countries with the risk score of 26 out of 100.
DOMAIN 4: OVERSIGHT (Overall Oversight Risk - 28) – considers capacity (human resources and etc.) for civil society oversight, civic engagement, quality and freedom of media. In this direction Georgia was ranked 55th among 194 countries with the risk score of 28 out of 100.
Out of these four domains Georgia has the lowest score (17) in terms of OPPORTUNITY meaning that the lowest risk exists exactly in this direction. The highest risk exists and, consequently, with the highest score (39) was evaluated the direction of DETTERENCE. As for the domains of TRANSPARENCY and OVERSIGHT, both were rated almost equally (respectively, 26 and 28).
According to the Business Bribery Risk Index by Trace International top ten countries with the lowest corruption risk are Denmark, Norway, Finland, Sweden, New Zealand, Netherlands, Switzerland, Germany, the United Kingdom and Iceland.
In the neighboring countries of Georgia and Eastern European region the Czech Republic received the best score ranking 38th in the international ranking. The highest risk was recorded in Azerbaijan, which ranked 136th.
According to 2019 Rule of Law index by World Justice Project (WJP) in 2020 Georgia was ranked 42nd out of 128 countries with the score of 0.60 out of 1 with 1 indicating the strongest adherence to the rule of law and on the 27th place, with the score 0.68 in absence of corruption dimension.
The World Justice Project (WJP) Rule of Law Index 2020 is the latest report in an annual series measuring the rule of law based on the experiences and perceptions of the general public and in-country experts worldwide.The WJP Rule of Law Index 2020 presents a portrait of the rule of law in 128 countries by providing scores and rankings based on eight factors which includes absence of corruption.
Four branches of the government were assessed in terms of absence of corruption. The legislative authority of Georgia was considered as the least free from corruption and therefore was rated the lowest (0.51). Police and army were regarded as the mostly free institutions from corruption with the score 0.89. The judiciary received 0.73 points and the executive branch – 0.60.
In 2019 Georgia was ranked 41st out of 126 countries with the score of 0.61 out of 1 and 24th with the score 0.70 in absence of corruption dimension. According to the 2017-2018 World Justice Report Rule of Law Index Georgia was on the 38th place out of 113 countries with the score 0.61 and on the 23rd (-4) place, with the score 0.71 in absence of corruption dimension. As it is seen, in terms of absence corruption Georgia’s score has been decreased in the recent years and the country has moved four steps backward in international ranking.
According to the WJP top ten countries with the best results are Denmark, Norway, Finland, Sweden, Netherlands, Germany, New Zealand, Austria, Canada and Estonia.
In the neighboring countries of Georgia and Eastern European region the Czech Republic received the best score (0.73) ranking 18th in the international ranking. Turkey ranks 107th with the lowest rating (0.43).
According to 2019 Corruption Perception Index published in January 2020 by Transparency International Georgia was ranked 44th out of 180 countries with the score of 56. The index is worsened compared to the previous year as in 2018 Georgia was on the 41st place with the score 58.
The Corruption Perceptions Index (CPI) aggregates data from a number of different sources that provide perceptions by business people and country experts of the level of corruption in the public sector. The CPI uses a scale from 0 to 100 where 100 is very clean and 0 is highly corrupt. The average score is 43/100. The average regional score for Eastern Europe and Central Asia is 35.
The best results have been acquired and thus, top ten countries in the world according to the CPI are Denmark, New Zealand, Finland, Singapore, Sweden, Switzerland, Norway, Netherlands, Germany and Luxembourg.
Based on the CPI across the region of Eastern Europe and Central Asia, to which Georgia also belongs, countries experience limited separation of powers, abuse of state resources for electoral purposes, opaque political party financing and conflicts of interest. The concentration of power in private hands remain a major obstacle in the region.
According to 2020 Economic Freedom Index of the Heritage foundation Georgia's index has significantly improved compared to the previous year and with the score of 77.1 Georgia was ranked 12th among 180 countries and 6th in the region of Europe. In 2019, with the score of 75.9 Georgia was ranked 16th among 180 countries and 8th in the region of Europe. As of 2018, Georgia was on the same place but with the better overall score (76.2).
The Index of Economic Freedom focuses on four key aspects of the economic and entrepreneurial environment over which governments typically exercise policy control: Rule of law, Government size, Regulatory efficiency and Market openness.
Based on the Index of Economic Freedom Georgia’s overall score has increased by 1.2 points with noticeable improvements on all indicators related to the rule of law (Property Rights, Judicial Effectiveness, Government Integrity). It is noteworthy that in 2019 a sharp drop in judicial effectiveness, lower scores on government integrity and monetary freedom exceeding a big gain in financial freedom were named as reasons for decreasing the score. 2020 analysis noted that even though Georgia has made great progress in fighting petty corruption, high-level corruption by public officials remains a problem. It further notes that a top-10 ranking will require even more intensive efforts to improve perceptions of government integrity and judicial effectiveness. A good first step to avoid controversies over judicial appointments would be legislative action to protect the independence of the judiciary. It is noteworthy that the problem of “elite corruption” was also highlighted by the organization in the 2019 analysis.
In 2019, top ten countries with the best scores are Singapore, Hong-Kong, New Zealand, Australia, Switzerland, Ireland, the United Kingdom, Denmark, Canada and Estonia.
According to the World Bank Worldwide Governance Indicators (WGI) 2019 ranking of Georgia in the direction of control of corruption worsened compared to 2018 (76%), as well as compared to 2014 (76%) and went down to the result shown in 2016 (74%).
Georgia is a leader among EaP countries in terms of controlling corruption and is on the 15th place among EU countries showing a better result than the countries such as the Czech Republic, Slovakia, Poland, Italy, Latvia, Croatia and others.
WGI ranking covers 214 countries worldwide. Participant countries are assessed on the scale of 0-100% in six directions (Voice and Accountability, Political Stability and Absence of Violence, Government Effectiveness, Regulatory Quality, Rule of Law, Control of Corruption) where Control of Corruption is one of the directions. This area captures the perception of both petty and elite forms of corruption and of the extent to which public power is exercised for private gain. Control of corruption is on the third place among six directions assesses in 2019 in Georgia – regulatory quality and government effectiveness on the first two places.
Georgia obtained the highest assessment in World Governance Indicators in 2013-2014. During this period especially noticeable was Georgia’s progress in the areas of Rule of Law and Control of Corruption. According to the World Governance Indicators, the pace of the county’s development significantly slowed down since 2014. According to the latest assessment of the World Bank, Georgia has advanced in the area of Government Effectiveness, however, regress was detected in all of the rest five directions. In addition, Georgia was able to return to 2014 results in 2018 in the area of control of corruption and in 2019 its score reduced again.
IDFI once again emphasizes that the independence of state agencies tasked with combating corruption is one of the most important standards set by international treaties, conventions, guidelines and recommendations. Independence of these agencies can ensure the effectiveness of combating corruption, accountability, high level of transparency and, therefore, high level of public trust.
Analysis of the practice of combating corruption in Georgia shows that the independence of the agencies fighting against corruption is the most challenging. IDFI has been highlighting the deficiencies in the existing Anti-Corruption system for a long time in various formats.
Furthermore, European Parliament Resolution underlined that the high-level corruption constitutes a serious problem in the country. The same is mentioned in the International Transparency research on Anti-Corruption mechanisms in eastern European and central Asian countries. According to the research, Georgian authorities have not established independent Anti-Corruption agency despite the need to do so.
Therefore, IDFI considers it necessary to create an Independent Anti-Corruption Agency equipped with high degree of independence, relevant power and public trust to investigate high-level corruption cases and answer all of the legitimate questions.
IDFI believes that in order to prevent corruption, it is of utmost importance for Georgia to fully comply with the recommendations of international anticorruption institutions. According to the latest compliance report of the Council of Europe’s Group of States against Corruption 70% of the recommendations with regards to the prevention of Corruption have not been fully implemented by Georgia.