საქართველოს პარლამენტმა ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა დაამტკიცა
2017 წლის 16 მაისს, საქართველოს პარლამენტის ბიუროს სხდომაზე დამტკიცდა საქართველოს ღია პარლამენტის 2017-2018 წლების სამოქმედო გეგმა.
გეგმის მიზანია პარლამენტის საქმიანობის ანგარიშვალდებულების და გამჭვირვალობის გაზრდა და საკანონმდებლო პროცესებში მოსახლეობის მაქსიმალური ჩართულობის უზრუნველყოფა. სამოქმედო გეგმა ჯამში 25 ვალდებულებას მოიცავს, რომელთა განხორციელებას საქართველოს პარლამენტი 2017-2018 წლებში გეგმავს.
სამოქმედო გეგმის ვალდებულებები ერთობლივად შეიმუშავეს შემდეგი ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა:
- საქართველოს პარლამენტი
- საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (GYILA)
- საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო (TIG)
- გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP)
- ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტი (NDI)
- სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტი (CSI)
- GIZ საქართველო
- ჯამპსტარტ საქართველო
- USAID დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივა (GGI).
გეგმაში შესული ყველა ვალდებულება ღია მმართველობის ფუძემდებლური პრინციპებიდან გამომდინარეობს. ეს პრინციპებია: 1. მოქალაქეთა ჩართულობა, 2. ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა, 3. პარლამენტის ანგარიშვალდებულება და საქმიანობის გამჭვირვალობა, და 4. ტექნოლოგიები და ინოვაციები. ამასთან, სამოქმედო გეგმაში გაერთიანებული ყველა ვალდებულება გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნებსაც (Sustainable Development Goals) პასუხობს.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმ (IDFI) მოამზადა სპეციალური კვლევა, რომელშიც განხილულია ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმაში შესული ვალდებულებების კავშირი მდგრადი განვითარების მიზნებთან.
განსაკუთრებულ აღნიშვნას იმსახურებს სამოქმედო გეგმაში შესული შემდეგი ვალდებულებები:
ვალდებულება 1.1. - პეტიციის წარდგენის ელექტრონული სისტემის დანერგვა - ეს მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს მოქალაქეთა ჩართულობას და საკანონმდებლო ხელისუფლებისადმი საზოგადოებრივი ნდობის გაზრდას. პარლამენტი ასევე გეგმავს პეტიციების განხილვის წესისა და ფორმატის დახვეწას საუკეთესო საერთაშორისო სტანდარტების გათვალისწინებით.
ვალდებულება 2.3. - მაჟორიტარი დეპუტატების საქმიანობის შესახებ ინფორმაციის გამოქვეყნება პარლამენტის ვებგვერდზე - ვებგვერდ www.parliament.ge-ზე არ მოიპოვება სრული ინფორმაცია მაჟორიტარი დეპუტატების საქმიანობის შესახებ, მაგალითად, ბიუროს მისამართი მათ საარჩევნო ოლქში. ვალდებულების მიზანია ინფორმაციის გასაჯაროება, რათა ამომრჩეველს გაუადვილდეს დეპუტატებთან დაკავშირება და მათთან შეხვედრის ორგანიზება.
ვალდებულება 2.5. - პარლამენტის კომიტეტების მიერ სამოქმედო გეგმების მომზადება და გასაჯაროება - ამ ვალდებულების განხორციელების შედეგად, პარლამენტის კომიტეტებს დაევალებათ ერთი ან ორ წლიანი სამოქმედო გეგმების მომზადება და გასაჯაროება ყოველი წლის/საგაზაფხულო სესიის დასაწყისში. ეს ყველა დაინტერესებულ მხარეს მისცემს შესაძლებლობას, დროულად იყოს ინფორმირებული დაგეგმილი საკანონმდებლო პროცესების შესახებ.
ვალდებულება 4.2. - საჯარო ინფორმაციის ანგარიშების (ე.წ. „10 დეკემბრის ანგარიშების“) მონიტორინგის სისტემის შემუშავება - პარლამენტი საჯარო დაწესებულებებიდან იღებს ყოველწლიურ ანგარიშებს ინფორმაციის თავისუფლების მდგომარეობის შესახებ, თუმცა კანონმდებლობა არ ადგენს ამ ანგარიშების განხილვის კონკრეტულ პროცედურას, რის გამოც ანგარიშების წარდგენას მხოლოდ ფორმალური ხასიათი აქვს. ვალდებულების ფარგლებში პარლამენტის რეგლამენტით განისაზღვრება საჯარო ინფორმაციის ანგარიშების განხილვის პროცედურა და რეაგირების ეფექტიანი მექანიზმები.
ვალდებულება 4.6. - მთავრობის მიერ ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) ფარგლებში განხორციელებული საქმიანობის ზედამხედველობა - დღესდღეობით, საქართველოს პარლამენტი არ ზედამხედველობს საქართველოს მთავრობის საქმიანობას ღია მმართველობის პარტნიორობის ფარგლებში. ვალდებულება გულისხმობს პარლამენტის ზედამხედველობის ფუნქციის გაძლიერებას და ხელისუფლების სხვადასხვა შტოებს შორის კოორდინაციის გაუმჯობესებას OGP-ისთან დაკავშირებულ საკითხებში.
საქართველოს საპარლმანეტო ღიაობის 2017-2018 წლების სამოქმედო გეგმის შემუშავება და დამტკიცება ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს და საბჭოსთან არსებული საკონსულტაციო ჯგუფის სამუშაო შეხვედრების და ხანგრძლივი მოლაპარაკებების შედეგია. გეგმის შემუშავების პროცესში ასევე გაიმართა საჯარო კონსულტაციები და გამოკითხვები. მაგალითისთვის, 2017 წლის 19 აპრილს, IDF-მ), სოციალურ ქსელ facebook-ის მეშვეობით, ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმასთან დაკავშირებით შემუშავებულ ახალ რეკომენდაციებზე გამოკითხვა ჩაატარა. გამოკითხვაში მონაწილე მოქალაქეებს შესაძლებლობა მიეცათ, მოენიშნათ მათთვის ყველაზე მნიშვნელოვანი საკითხები ან/და კითხვარის ბოლოს დაეფიქსირებინათ მათი განსხვავებული მოსაზრება. გამოკითხვის შედეგების ნახვა ბმულზე გადასვლით არის შესაძლებელი.
საქართველოს ღია პარლამენტის 2017-2018 წლების სამოქმედო გეგმის შემუშავების სრული პროცესი (საჯარო კონსულტაციები, გამოკითხვები და სამუშაო შეხვედრები) მხარდაჭერილი იყო ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული და გაეროს განვითარების პროგრამის მიერ IDFI-ისთან თანამშრომლობით განხორციელებული პროექტით - „საპარლამენტო დემოკრატიის სისტემის გაძლიერება საქართველოში“.
2017-2018 წლების სამოქმედო გეგმის შემუშავების მიზნით სულ სამი სამუშაო შეხვედრა ჩატარდა:
2017 წლის 18 იანვარს ჩატარებული შეხვედრა;
2017 წლის 14 მარტს ჩატარებული შეხვედრა;
2017 წლის 2 მაისს ჩატარებული შეხვედრა.
შეხვედრებში აქტიურ მონაწილეობას იღებდნენ ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს და საბჭოსთან არსებული საკონსულტაციო ჯგუფის წევრები.
2017-2018 წლების სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულებების განხორციელების მიზნით, უახლოეს მომავალში, საქართველოს პარლამენტის წევრებისგან და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისგან დაკომპლექტებული ღია მმართველობის პარტნიორობის სამუშაო ჯგუფების შექმნა იგეგმება.
საქართველოს საპარლამენტო ღიაობის 2017-2018 წლების სამოქმედო გეგმა ღია მმართველობის პარტნიორობის ფარგლებში შემუშავებული რიგით მეორე გეგმაა. საქართველოს ღია პარლამენტის პირველი სამოქმედო გეგმა 2015 წლის 17 ივლის დამტკიცდა და 18 ვალდებულებას აერთიანებდა.

On May 16, 2017, the Parliament of Georgia approved the Open Parliament Georgia Action Plan 2017-2018. The Action Plan consists of 25 Commitments that aim to increase accountability and transparency of parliamentary activities and ensure citizen participation in lawmaking processes.
The Commitments were collectively elaborated by the representatives of:
- Parliament of Georgia
- Tranpsarency International Georgia (TIG)
- United Nations Development Program (UNDP)
- National Democratic Institute (NDI)
- Civil Society Institute (CSI)
- GIZ Georgia
- JumpStart Georgia
- USAID Good Governance Initiative (GGI)
All of the Commitments included in the Action Plan derive from the fundmanetal principles of Open Government Partnership (OGP): 1. citizen envolvement, 2. accessibility to information, 3. accountability and transparency, and 4. technologies and innovations.  The Commitments are also in line with the UN’s Sustainable Development Goals (SDGs), a topic explored in detail in a study prepared by IDFI.
The following Commitments of the Action Plan are worth highlighting:
• Commitment 1.1.Elaboration of an Electronic Petition System – implementation of this Commitment will significantly increase citizen participation in lawmaking processes and ensure their trust towards legislative authorities. The Parliament also plans to improve procedures of review of electronic petitions in accordance with best international standards.
• Commitment 2.3.Proactive Disclosure of Information on Activities Carried out by Majoritarian MPs – not all information about majoritarian MPs is available on the Parliament website– www.parliament.ge, e.g. addresses of regional MP offices. The main objective of this Commitment is to proactively disclose information on activities carried out by MPs and make it easier for voters to contact and organize meetings with them.
• Commitment 2.5.Elaboration and Proactive Disclosure of Action Plans by Parliamentary Committees – Each year, during the spring session of Parliament, Committees will be obligated to elaborate and publish one or two year actions plans. As a result, all stakeholders will have timely information on planned legislative processes.
• Commitment 4.2.Elaboration of a Monitoring System of Public Information Reports (also known as “December 10 Reports”) – Each year, the Parliament of Georgia receives public information reports from public entities, however, the Georgian legislation does not determine any particular procedure for submitting these reports, which has become a formality. The Commitment is aimed atintroducing a review procedure and effective response mechanisms related to public information reports through the Rules of Procedures of the Parliament of Georgia.
• Commitment 4.6.Supervision/Monitoring of Activities Carried out by the Government of Georgia within the Framework of OGP – As of today, the Parliament of Georgia does not supervise/monitor activities carried out by the Government of Georgia within the framework of OGP. The Commitment aims to strengthen the supervision/monitoring function of the Parliament and improve coordination between different branches of the Government.
Elaboration and adoption of the Open Parliament Georgia Action Plan 2017-2018 is a result of meetings and long negotiations between the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance and its Consultative Group. Various opinion polls and public consultations were also held during the elaboration process. For example, on April 19, 2017, IDFI used Facebook to organize an opinion poll in relation to the newly elaborated commitments. Participants had the opportunity to choose issues of most interest to them. The results of the poll can be viewed here.
The whole process of elaboration of the Open Parliament Georgia Action Plan 2017-2018 (including public consultations, polls and meetings) was carried within the scope of the Project titled Strengthening the System of Parliamentary Democracy in Georgia, which is funded by the European Union and implemented by the United Nations Development Programme (UNDP) in cooperation with the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI).
In order to elaborate the Open Parliament Georgia Action Plan 2017-2018, three meetings were held:
Meeting held on January 18, 2017;
Meeting held on March 14, 2017;
Meeting held on May 2, 2017.
Members of the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance and its Consultative Group were actively involved in the meetings.
A working group consisting of MPs and CSOs will also be created in the near future, in order to implement the Commitments of the action plan.
The Open Parliament Georgia Action Plan 2017-2018 is the second action plan that was elabotated within the framework of OGP in Georgia. The first Open Parliament Action Plan of Georgia was adopted on July 17, 2015 and included 18 Commitments.