პროექტის სახელწოდება: სტალინის გარშემო არსებული დეზინფორმაციისა და ნოსტალგიის დაძლევა: ახალი იდენტობა ქალაქ გორისთვის - ეტაპი 2
ბიუჯეტი: 47,310 ლარი
ხანგრძლივობა: 02.05.2022 - 26.07.2022
დეზინფორმაციული ნარატივები, რომლებიც შიდა ქართლში სტალინის მიმართ სენტიმენტებსა და ნოსტალგიას ეფუძნება, თაობიდან თაობას გადაეცემა და კვლავაც მნიშვნელოვან როლს ასრულებს რეგიონის იდენტობის ჩამოყალიბებაში. სტალინის კულტის მუდმივი ინსტრუმენტალიზაციის გამო, რეგიონი კვლავ საზრდოობს სტალინის გარშემო არსებული მითებით. ზემოაღნიშნული გამოწვევის გათვალისწინებით, მნიშვნელოვანია, ხელი შევუწყოთ სტალინისა და საბჭოთა პერიოდის მიმართ გაღრმავებული ნოსტალგიის დეესკალაციას და ხელი შევუშალოთ ამ შეხედულებების მომავალი თაობებისთვის, ყოველგვარი კრიტიკული მიდგომის გარეშე, გადაცემას.
გორის იდენტობა, რომელიც ასე არის გადაჯაჭვული სტალინის ფიგურასთან მოქალაქეებს არ აძლევს საშუალებას წარმოიდგინონ თავიანთი რეგიონის განსხვავებული პოზიციონირება ან ტურისტული პოტენციალის განვითარების ალტერნატიული საშუალება. პროექტის მიდგომა არის არა მხოლოდ იდეის მიწოდება ადგილობრივ მოსახლეობამდე, არამედ, მათი, როგორც პროექტის მთავარი აუდიტორიის, ამ განახლებული ნარატივის შექმნაში და შენარჩუნებაში ჩართვა.
შედეგად, შეიქმნება ალტერნატიული ვიზუალური პლატფორმა. პროექტი გამოააშკარავებს ჯერჯერობით უცნობ პიროვნებებს, ლოკაციებს, გამარჯვებისა და ტრავმის მეხსიერების ადგილებს და მნიშვნელოვან მომენტებს ქალაქის ისტორიიდან. მასალების შექმნასა და პოპულარიზაციაში ადგილობრივი ახალგაზრდები და მოწყვლადი ჯგუფები (მაგ. დევნილები) ჩაერთვებიან და ინფორმირებულნი იქნებიან პროექტის შემუშავების შესახებ, რაც მათი ქალაქის ისტორიულ იდენტობას მათთვის აქტუალურს გახდის.
პროექტის მეორე ეტაპზე, შეიქმნება მოკლე ისტორიები კვლევაზე დაფუძნებული მასალის გამოყენებით. გარდა ამისა, ვიზუალური მასალები ჩართული იქნება მოკლე ინფოგრაფიკულ ვიდეოებში, რომელიც დაფუძნებულია ისტორიებსა და საარქივო კვლევებზე. პროექტის მეორე ეტაპი უზრუნველყოფს მასალებს, რომლებიც შემდეგ დაიბეჭდება და განთავსდება ქალაქის ირგვლივ, მონიშნული იქნება QR კოდებით. ონლაინ და ფიზიკური სივრცეები მიზნად, ადგილობრივ მოსახლეობასა და ქალაქის სტუმრებს შორის, ქალაქის/რეგიონის ალტერნატიული და ზოგჯერ მივიწყებული ისტორიის პოპულარიზაციას ისახავს.
პროექტი ასევე ხელს შეუწყობს თაობათაშორის დიალოგს, მასწავლებლებისა და მოსწავლეების ჩართვას თავიანთი ქალაქის, მისი უნიკალური ისტორიისა და ალტერნატიული იდენტობის განხილვაში. “იდენტობის რუკა“ და შესაბამისი საინფორმაციო ბანერები ქალაქის გარშემო და ვირტუალურ სივრცეში იქნება საწყისი წერტილი დიალოგის დასაწყებად.
პროექტის პროდუქტი იქნება მდგრადი, რადგან ფიზიკური რუკა გავრცელდება საჯაროდ და ასევე იქნება ციფრული რუკაც. პროდუქტი (ფიზიკური სახით ქალაქის მასშტაბით და ონლაინ ფორმატში) ნებისმიერ დროს ხელმისაწვდომი იქნება ტურისტული ჯგუფებისთვის, ადგილობრივი მასწავლებლებისთვის და საზოგადოების დაინტერესებული ნაწილისთვის.
- ახალი იდენტობის რუკა და ნარატივები ზეგავლენას ახდენენ ისტორიებზე, რომლებიც მოთხრობილია რეგიონის შესახებ. ქალაქის სხვდასხვა ლოკაცია გახდება ქალაქის ალტერნატიულ ისტორიაზე დიალოგის ამოსავალი წერტილი
- შიდა ქართლისა და მისი მცხოვრებთა ისტორიის, მნიშვნელოვანი ისტორიული მოვლენებისა და ადგილების კვლევა;
- ისტორიულ და სოციოლოგიურ კვლევაზე დაყრდნობით მოთხრობების შედგენა;
- ადგილობრივი რესპონდენტების ჩაწერა და მათზე დაყრდნობით მოკლე ვიდეოების და ინფოგრაფიკის შექმნა
- ადგილობრივ საზოგადოებასთან შეხვედრების/დისკუსიების გამართვა გამოვლენილი ისტორიების/ადგილების შესახებ;

Project title: Overcoming disinformation and nostalgia surrounding Stalin: A new identity for the city of Gori - Stage 2
Budget: GEL 47,310
Duration: 02.05.2022 - 26.07.2022
Considering the above-mentioned issue, it is important to contribute to the de-escalation of the deepening nostalgia towards Stalin and Soviet times and to intervene in passing on these views to future generations without any critical approach. The identity of Gori being this intertwined with Stalin’s figure (both internal and external perceptions) does not allow the citizens to imagine a different positioning of their region or alternative means of developing its tourism potential. The project’s approach is to not only deliver the idea to the local population but more importantly, to incorporate them, as the main audience of the project, in creating and upholding this renewed narrative.
As an outcome, an alternative visual platform will be created. Hence, the project will highlight hitherto unknown people, locations, places of memory of trauma and triumph, and important moments in the (pre-Soviet or independent to Soviet regime) history of the city. While creating and promoting the materials, the local youth and vulnerable groups (e.g.IDP people) will be engaged and informed on the development of the project making their city’s historical identity relevant for them. As a result, the local stories, merits, narratives of trauma, and victories become important driving forces and the central element of social identity in the center of Shida Kartli.
In the second stage of the project, the short stories will be created based on the research materials collected by now. Moreover, the visual materials will be incorporated into the short infographic videos based on the stories and archival research. The second stage of the project will provide the materials that will then be printed and located around the city, marked with QR codes. The online and physical spaces are meant to popularise the alternative and at times forgotten history of the city/region among the local population and the guests of the city.
The project will also contribute to the generational dialogue, engaging the teachers and students in discussing their city, its unique history, and alternative identity. The “identity map” and corresponding informational banners/items displayed across the town will serve as a starting point for kicking off the dialogue.
The product of the project will be sustainable insofar as the physical map will be disseminated in public and so will be the digital map. The product ( in a physical form across the city and online format) will be available for the tourist groups, local teachers and interested part of the society at any given moment.
- Contribute to the greater knowledge of and awareness about the alternative history of Gori / Shida Kartli and replacing the figure of Stalin as an element of pride;
- new identity map and narratives have a long-standing impact on the stories that are told about the region and the locations and items throughout the city become to serve as a starting point for the dialogue about the city’s alternative (from that where Stalin is the central figure) history;
- Researching the history of Shida Kartli and its inhabitants, important historical events, and places;
- Compose short stories based on historical and sociological research;
- Record the local respondents to be incorporated in the short videos (2 videos); Production of the Videos and infographics (5 videos);