სალექციო კურსი - საბაზრო ეკონომიკის ქართული სისტემა, 2003-2012
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი და ბრემენის უნივერსიტეტი, გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს დაფინანსებით პროექტ „საქართველო 2020 - სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება“ ფარგლებში სტუდენტებს სთავაზობს სალექციო კურსების სერიას. პროექტის ფარგლებში სტუდენტებს აქვთ შესაძლებლობა, მონაწილეობა მიიღონ ოთხდღიან სალექციო კურსში „საბაზრო ეკონომიკის ქართული სისტემა, 2003-2012“. სალექციო კურსს გაუძღვება ბრემენის უნივერსიტეტის დოქტორი გიორგი ხიშტოვანი.
მონაწილეთათვის გაიცემა IDFI-ს, თსუ-სა და ბრემენის უნივერსიტეტის ერთობლივი სერთიფიკატი. დაინტერესების შემთხვევაში გთხოვთ, დარეგისტრირდეთ მისამართზე: georgia2020@idfi.ge. გთხოვთ, მეილის სახელწოდებაში მიუთითოთ კურსის სათაური. რეგისტრაციის ბოლო ვადაა 2015 წლის 17 იანვარი. კურსზე ადგილების რაოდენობა შეზღუდულია.
გთხოვთ, აღნიშნულ მეილზე გამოგზავნოთ შემდეგი ინფორმაცია: სახელი, გვარი, სასწავლებელი, ფაკულტეტი, სპეციალობა, სემესტრი, ელექტრონული ფოსტის მისამართი, მობილური ტელეფონის ნომერი და მოკლე სამოტიცავიო წერილი (არაუმეტეს ერთი გვერდისა).
სალექციო კურსი გაიმართება 2015 წლის 20, 21, 22 და 23 იანვარს, თსუ-ს მაღლივი კორპუსის 206-ე აუდიტორიაში, 15:00-დან 17:00-საათამდე. სამუშაო ენა: ქართული.
ლექცია 1
კაპიტალიზმის ვარიაციები პოსტ-საბჭოთა ტრანსფორმაციის ქვეყნებში; სოციალისტური და კაპიტალისტური სისტემები კორნაის მიხედვით
ლექცია 2
2003-2012 წლების საბაზრო ეკონომიკის ქართული სისტემა კორნაის მოდელის მიხედვით (პოლიტიკური სისტემა და იდელოგია, კერძო საკუთრების დომინანტი ფორმა, კოორდინაციის ძირითადი მექანიზმები)
ლექცია 3
2003-2012 წლების საბაზრო ეკონომის ქართული სისტემა კორნაის მოდელის მიხედვით (კერძო აქტორთა ძირითადი ქცევითი ფენომენები და ეკონომიკის ტიპური ფენომენები); 2003-2012 წლებში საბაზრო ეკონომიკის ქართული სისტემის მოგებული და წაგებული აქტორები
ლექცია 4
Case Study: ჯანდაცვის რეფორმა საქართველოში, 2006-2012; „საქართველო 2020“-ის ძირითადი გამოწვევები 2003-2012 წლებში საბაზრო ეკონომიკის ქართულ სისტემაში არსებული ხარვეზების გათვალისწინებით

Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), Ivane Javakhishvili Tbilisi State University and Bremen University with the financial assistance of the Federal Foreign Office of Germany within the scopes of the project “Strategic Plan Georgia 2020 – Strengthening Public Involvement (ZigB) Georgia” are announcing lecturing courses for students.
Within the scopes of the aforementioned project students will have the opportunity to be involved in the 4 day lecturing course – “Georgian System of Market Economy – 2003-2012”. The named lecturing course will be conducted by Giorgi Khishtovani, Bremen University, PhD.
Participants will be awarded with the Joint Certificate of IDFI, Ivane javakhishvili Tbilisi State University and Bremen University. In case of interest, please, register via email: georgia2020@idfi.ge . Last day of registration is January 17, 2015. The number of participants is limited.
Please, send the following information to the mentioned email: name, last name, university, faculty, specialization, semester, email, the mobile phone number and a brief letter of motivation (no more than one page).
Lectures will be held on January 20, 21, 22 and 23 in the upper building of Ivane Javakhishvili Tbilisi State Univerisity (room 206), from 15:00 to 17:00 pm. Working Language: Georgian.
Following themes will be discussed during the lecturing course:
Lecture 1
Varieties of Capitalism in the Post-Soviet Transition Countries; Socialist and Capitalist Systems according to Kornai
Lecture 2
Georgian Market Economy in 2003-2012 Years according to Kornai Model (Political System and Ideology, Dominant Form of Private Ownership, Main Mechanisms of Coordination)
Lecture 3
Georgian Market System in 2003-2012 Years according to Kornai Model (Main Behavioral Phenomena of Private Actors and Typical Economic Phenomena); Winners and Losers of Georgian Market Economy in the years of 2003-2012
Lecture 4
Case Study: Healthcare Reform in Georgia, 2006-2012; main Challenges of “Georgia 2020” with considering the shortcomings of Georgian System of Market Economy for the years of 2003-2012