საქართველოს პარლამენტი OGP-ის დეკლარაციას შეუერთდა
2015 წლის 25 სექტემბერს, გაეროს დაარსებიდან 70-ე წლისთავზე, გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის გენერალურმა ასამბლეამ დაამტკიცა მდგრადი განვითარების 2030 წლის დღის წესრიგი სათაურით - „ჩვენი სამყაროს ტრანსფორმაცია: მდგრადი განვითარების დღის წესრიგი 2030 წლისთვის.“ დოკუმენტი შედგება 17 მიზნისა და 169 ამოცანისგან. მიზნები ერთმანეთისგან განუყოფელია და აბალანსებს მდგრადი განვითარების სამივე განზომილებას: ეკონომიკურს, სოციალურსა და გარემოსდაცვითს. დღის წესრიგი ეხება პლანეტისა და კაცობრიობისთვის კრიტიკულად მნიშვნელოვან სფეროებს: კეთილდღეობას, მშვიდობასა და თანამშრომლობას.
დოკუმენტში ჩამოყალიბებული მიზნები და მათ განსახორციელებლად შემუშავებული ამოცანები თანხვედრაშია ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) მიზნებთან. შესაბამისად, ღია მმართველობის პარტნიორობა (OGP) წარმოადგენს გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელების ეფექტურ საშუალებას.
27 სექტემბერს, გაეროს გენერალური ასამბლეის მიერ მდგრადი განვითარების მიზნების დამტკიცებიდან ორ დღეში, OGP-ის მმართველი კომიტეტის 11-მა ქვეყანამ შეიმუშავა და მიიღო დეკლარაცია სახელწოდებით - „ღია მმართველობა მდგრადი განვითარების დღის წესრიგის განხორციელებისთვის“. დეკლარაციის ტექსტი მიესალმება დღის წესრიგის შინაარსსა და მდგრადი განვითარების მიზნების ეფექტიან განხორციელებაში გამჭვირვალობისა და ღია მმართველობის არსებითი როლის აღიარებას. დეკლარაციის თანახმად, OGP გეგმავს ყურადღება მიაპყროს 5 არსებით სფეროს:
1. საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად კანონის უზენაესობის უზრუნველყოფა ეროვნულ, რეგიონულ და საერთაშორისო დონეზე გამჭვირვალობის, ღიაობის, ანგარიშვალდებულების გზით;
2. სამართალსა და საჯარო ინფორმაციაზე წვდომის უზრუნველყოფა;
3. 2030 წლის დღის წესრიგის განხორციელებაში მოქალაქეთა ჩართულობის ხელშეწყობა;
4. 2030 დღის წესრიგის განხორცილების შეფასებისას OGP-ის პრინციპებით ხელმძღვანელობა; და
5. OGP-ის სამოქმედო გეგმების გამოყენება მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელების ხელშეწყობისთვის. აღნიშნული მიზნები შეესაბამება 2030 წლისთვის მდგრადი განვითარების მიზნებს.
საქართველოს პარლამენტი ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარალამენტო საბჭოს მეშვეობით შეუერთდა OGP-ის დეკლარაციას ,,ღია მმართველობა მდგრადი განვითარების დღის წესრიგის განხორციელებისთვის“. აღსანიშნავია, რომ საქართველოს პარლამენტი არის მსოფლიოში პირველი საკანონმდებლო ორგანო, რომელიც შეუერთდა OGP-ის გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელების ხელშემწყობ დეკლარაციას.
გაეროს 2030 წლის დღის წესრიგი ამბიციური დოკუმენტია და მის განხორციელებას მრავალმხრივი ჩართულობა და თანამშრომლობა სჭირდება. დეკლარაციის შესაბამისად, ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭო მხარს დაუჭერს გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელებას და იღებს ვალდებულებას, რომ შეიმუშაოს გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების შესაბამისი ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა.
საქართველოს პარლამენტი ამჟამად მუშაობს ,,საქართველოს ღია პარლამენტის 2015-2016 წლების სამოქმედო გეგმის” განხორციელებაზე. პარლამენტმა სამოქმედო გეგმით ნაკისრი ვალდებულებების შესრულება 2016 წლის დეკემბრამდე უნდა დაასრულოს.

On September 25, 2015, on the 70th anniversary of the founding of the United Nations, the UN General Assembly approved its 2030 Agenda for Sustainable Development. The document consists of 17 goals and 169 targets that balance all three dimensions of sustainable development: economic, social and environmental. The agenda is aimed at achieving prosperity, peace and cooperation, all of which are critically important for the planet and humanity.
The goals and targets described in the document are consistent with the objectives of the Open Government Partnership (OGP). Therefore, OGP serves as an effective way of implementing the sustainable development goals.
On September 27, two days after the adoption of the sustainable development goals by the UN General Assembly, 11 member states of the OGP Steering Committee adopted the Joint Declaration on Open Government for the Implementation of the 2030 Agenda for Sustainable Development. The declaration welcomes the contents of the Agenda and its recognition of the principles of transparency and open government as crucial tools for ensuring the effective implementation of sustainable development goals. According to the declaration, the Open Government Partnership declares its commitment to:
1. Promote the rule of law consistent with international standards at the national, regional and international level through transparency, openness and accountability.
2. Promote access to public information.
3. Support citizen participation in the implementation of sustainable development goals.
4. Uphold the principles of open government when measuring the implementation of sustainable development goals.
5. Use OGP National Action Plans to promote the implementation of sustainable development goals.
The Georgian Parliament through its Permanent Council on Open and Transparent Governance is the first Parliament worldwide to have joined the OGP Declaration on Open Government for the Implementation of the 2030 Agenda for Sustainable Development.
The UN 2030 Agenda is an ambitious document, the implementation of which will require multilateral engagement and collaboration. By joining the OGP Declaration the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance has taken the commitment to support the implementation of UN sustainable development goals by incorporating them in the Open Parliament Action Plan.
The Georgian Parliament is currently implementing the Open Parliament Georgia Action Plan for 2015-2016. The action plan commitments will need to be fulfilled by December 2016.