2015 წლის 18 მაისს IDFI-იმ გამოაქვეყნა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროდან მიღებული სტატისტიკური მონაცემები, რომლის მიხედვითაც 2015 წლის იანვარი-მარტის პერიოდში აფხაზეთის მიმართულებაზე ოკუპაციის ხაზის დარღვევისათვის დაკავებული იყო 116, ხოლო ცხინვალის რეგიონის მიმართულებაზე - 23 საქართველოს მოქალაქე. 2015 წლის მიწურულს მედიაში გავრცელებული ცნობების მიხედვით, კვლავ გახშირდა რუსეთის საოკუპაციო ჯარების მიერ საოკუპაციო ხაზის გადაკვეთის წესების დარღვევისათვის საქართველოს მოქალაქეების დაკავების შემთხვევები (მაგ.:29.12.2015 - სოფელ ნაბაკევში საოკუპაციო ხაზთან დაკავებულია 20-მდე ქართველი, 04.12.2015 - გორის რაიონში დავით კუდუხაშვილი საკუთარ ბაღში დააკავეს, 25.11.2015 - გატაცება სოფელ ახალუბნიდან - რუსმა ოკუპანტებმა კიდევ ერთი ქართველი გაიტაცეს, 19.11.2015 - გორის რაიონის სოფელ ქერედან მამა-შვილი გაიტაცეს, 18.11.2015 - რუსმა ოკუპანტებმა სოფელ კნოლევში საქართველოს მოქალაქე დააკავეს, 17.10.2015 - ქარელის რაიონიდან რამდენიმე საათის წინ ორი ახალგაზრდა გაიტაცეს).
შესაბამისად, 2016 წლის 6 იანვარს IDFI-იმ მიმართა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს და მოითხოვა 2015 წლის სრული მონაცემები. სამინისტრომ ინსტიტუტის განცხადება სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურში გადაამისამართა. აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურიდან IDFI-ის დაუყოვნებლივ ეცნობა პასუხი და მოწოდებული იქნა მოთხოვნილი მონაცემები, რომლის მიხედვითაც 2015 წელს ოკუპირებული აფხაზეთის რეგიონის მიმართულებით ე.წ. საზღვრის უკანონო კვეთის ბრალდებით დაკავებულია 341 საქართველოს მოქალაქე, ხოლო ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით - 162 საქართველოს მოქალაქე (შესაბამისად, 2015 წლის აპრილის შემდგომ, 9 თვის განმავლობაში, აფხაზეთის მიმართულებაზე დაკავებული იქნა 225 პირი, ხოლო ცხინვალის მიმართულებაზე - 139 პირი).
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურიდან მოწოდებული 2015 წლის მონაცემების გათვალისწინებით, 2009-2015 წლებში საოკუპაციო ჯარის მიერ ე.წ. „საზღვრის უკანონო“ გადაკვეთის ბრალდებით სულ დაკავებულია 2 481 საქართველოს მოქალაქე, რომელთაგან 1 641 პირი დაკავებულია აფხაზეთის, ხოლო 840 პირი კი ცხინვალის რეგიონის საოკუპაციო ზოლის გადაკვეთისათვის.
სტატისტიკიდან ასევე ჩანს, რომ 2013 წლიდან მნიშვნელოვნად გაზრდილია რუსეთის ფედერაციის საოკუპაციო ჯარების მიერ საოკუპაციო ხაზის გადაკვეთის დარღვევისათვის საქართველოს მოქალაქეების დაკავების შემთხვევები. 2013 წელს 2012 წელთან შედარებით აღნიშნული შემთხვევები თითქმის გაორმაგდა და საოკუპაციო ჯარების მიერ ჯამში დაკავებული იქნა 553 პირი, 2014 წელს - 512 პირი, ხოლო 2015 წელს - 503 პირი.
2009-2015 წლების განმავლობაში აფხაზეთის მიმართულებით საზღვრის გადაკვეთის გამო დაახლოებით ორჯერ მეტი პირი იქნა დაკავებული, ვიდრე ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით. აფხაზეთის ე.წ. „საზღვრის უკანონო“ გადაკვეთის გამო დაკავებული პირების რეკორდულ რაოდენობას 2013 წელს მიაღწია, როდესაც დაკავებული იქნა 411 საქართველოს მოქალაქე.
აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ აფხაზეთის მიმართულებისგან განსხვავებით, რუსეთის ფედერაციის საოკუპაციო ჯარების მიერ ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით საქართველოს მოქალაქეების უკანონოდ დაკავების შემთხვევები ყოველწლიურად მატულობს და უკანონოდ დაკავებულთა ყველაზე დიდი რაოდენობა (162 პირი) სწორედ 2015 წელს დაფიქსირდა.
ზემოთ წარმოდგენილი ოფიციალური სტატისტიკური მონაცემები ცხადყოფს, რომ რუსეთის ფედერაციის საოკუპაციო ჯარების მიერ ინტენსიურად გრძელდება ოკუპირებული ტერიტორიების ე.წ. ადმინისტრციულ საზღრებთან საქართველოს მოქალაქეების უკანონოდ დაკავება როგორც აფხაზეთის, ასევე ცხინვალის რეგიონში. ამავე დროს, ცხინვალის მიმართულებით ე.წ. სასაზღვრო ზოლის ინფრასტრუქტურული გამართვისა და გაფართოების პარალელურად შეიმჩნევა დაკავებულთა რაოდენობის მატებაც.

On 18th of May 2015, IDFI published statistical data, received from Georgia’s Interior Ministry concerning the detention of 116 Georgian citizens for allegedly crossing the Abkhazian- and 23 citizens for crossing the South Ossetian occupation line between the time period of January and April 2015. According to the media, the number of illegal detentions of Georgian citizen increased towards the end of the year for the alleged violation of rules for crossing the occupation line (Ex. 29.12.2015 – Up to 20 Georgians detained by the occupation line at Nabakevi village, 04.12.2015 – Detention of David Kudukhashvili in his own yard in Gori region, 25.11.2015– Abduction at village Akhalubani – Russian Occupants kidnapped another Georgian, 19.11.2015 – Abduction of father and child in village Kere, Gori region, 18.11.2015 – Russian Occupants detained Georgian citizen at village Knolevi).
Therefore on January 6th 2016, IDFI has requested the complete information regarding 2015 from the Interior Ministry. The ministry forwarded the request to the State Security Agency, which has immediately responded to IDFI’s request and provided data according to which 341 Georgian citizens were illegally detained for crossing of the Abkhazian Occupational lines and 162 Georgian citizens were illegally detained for crossing the South Ossetian Occupational line in 2015 (Accordingly, after April 2015, in a 9 month period 225 people were detained in Abkhazia and 139 people in South Ossetia).
According to the information received from the State Security Agency, in the years 2009-2015 the occupational forces have detained a total number of 2481 Georgian citizens for the so-called “illegal border crossing” of which 1 641 were detained by occupational forces in Abkhazia and 840 people were detained in Occupational forces in Tskhinvali Region (so called ‘South Ossetia’).
From the statistics above, one may observe that the detention of Georgian citizen by the Russian occupational forces significantly increases since 2013. Compared to 2012, the number of detentions in 2013 almost doubled. The total number of detained citizens was 553 in 2013, 512 in 2014 and 503 in 2015.
In the years 2009-2015 the number of people detained in Abkhazia was almost double compared to the people detained in Tskhinvali Region. The highest number of detentions for crossing the so called Abkhazian border was in 2013 when 411 Georgian citizens were detained.
It has to be noted that different from the situation in Abkhazia, the number of Georgian citizen detained for crossing the so called South Ossetian border is annually increasing and the largest number of people detained was in 2015 when a total of 162 Georgian citizens were detained.
The official statistics above points out that the Occupational Forces of the Russian Federation continue to intensively abduct, blackmail and arrest of Georgian citizen along the occupational lines in Abkhazia as well as Tskhinvali region. At the same time, together with the increase and growth in border infrastructure, one may observe a parallel increase in illegal detentions and abductions.