საქართველოს შედეგები მთავრობის AI მზაობის ინდექსში - 2023 წელი
2023 წლის დეკემბერში Oxford Insights-მა - ბრიტანეთში დაფუძნებულმა საკონსულტაციო კომპანიამ - გამოაქვეყნა მთავრობის AI მზაობის ინდექსი (The Government AI Readiness Index). კვლევა 2019 წლიდან ტარდება და ის ზომავს, თუ რამდენად მზადაა მთავრობა, საჯარო სერვისში დანერგოს ხელოვნური ინტელექტი. წელს ინდექსმა 193 ქვეყანა შეაფასა, მათ შორის, საქართველოც, რომელმაც რეიტინგში 99-ე ადგილი დაიკავა და შედეგებით ჩამორჩება ყველა მეზობელ და აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებს.
მეთოდოლოგიის მონახაზი
The Government AI Readiness Index მთავრობებს სამი ძირითადი მიმართულებით აფასებს, რომელიც მოიცავს 10 კომპონენტსა და 39 ინდიკატორს.
• მთავრობა
მეთოდოლოგიის მიხედვით, აღნიშნული მიმართულება აფასებს თუ რამდენად აქვს მთავრობას ხელოვნური ინტელექტის დანერგვასთან/გამოყენებასთან დაკავშირებით სტრატეგიული ხედვა. ამ შემთხვევაში ყურადღება ექცევა ქვეყნის სტრატეგია/პოლიტიკა რამდენად არის გამყარებული შესაბამისი რეგულაციებითა და ეთიკის სტანდარტებით/ჩარჩოთი (მართვა და ეთიკა). ეს მიმართულება ასევე აფასებს მთავრობების ციფრულ კომპეტენციებს, ახალი ტექნოლოგიების სწრაფი განვითარების ფონზე თუ რამდენად მარტივად შეძლებენ  ცვლილებებთან ადაპტირებას.
• ტექნოლოგიების სექტორი
მეორე მიმართულება აფასებს ტექნოლოგიური სექტორის მზაობას, რადგან ის დიდ როლს თამაშობს მთავრობისთვის ხელოვნური ინტელექტის პროდუქტების მიწოდებაში. სხვა მახასიათებლებთან ერთად, ქვეყნები ფასდებიან შემდეგი მიმართულებით: საინფორმაციო-სატელეკომუნიკაციო სექტორის წილი ვაჭრობაში, მთავრობის ინვესტიციებისა და დახმარების მოცულობა ინოვაციებში, კვლევასა და ტექნოლოგიებში. ასევე, მნიშვნელოვანი ინდიკატორია ადამიანური კაპიტალი, განსაკუთრებით ტექნოლოგიებისა და მეცნიერების მიმართულებით.
• მონაცემები & ინფრასტრუქტურა
AI პროდუქტებს ფუნქციონირებისთვის სჭირდებათ დიდი რაოდენობით მაღალი ხარისხის მონაცემები (მონაცემთა ხელმისაწვდომობა). შესაბამისად, ინდექსი ყურადღებას აქცევს, თუ რამდენად არის განვითარებული საინფორმაციო-სატელეკომუნიკაციო ინფრასტრუქტურა  და რამდენად არის ხელმისაწვდომი სწორი, განახლებული და რეპრეზენტატული მონაცემები.
საქართველოს შედეგების ანალიზი
2023 წლის შედეგების მიხედვით, საქართველოს საშუალო ქულა 41.27-ია, რითაც ის 193 ქვეყანას შორის 99-ე ადგილს იკავებს. 2022 წელთან შედარებით, ქულა გაუმჯობესდა 0.48 ქულით. 2023 წელს შედარებით მაღალი ქულა აქვს აღებული მონაცემებისა და ინფრასტრუქტურის მიმართულებაში (51.5 ქულა), მაშინ როცა ყველაზე დაბალი შედეგები დაფიქსირდა ტექნოლოგიების სექტორის მიმართულებაში.
თუ სამივე მიმართულების ცალკეულ ინდიკატორებს დავაკვირდებით, საქართველოს 0 ქულა აქვს აღებული AI-ის მიმართულების სტრატეგიული ხედვის არსებობის კუთხით. ასევე, ყველაზე დაბალი შედეგები დაფიქსირდა სატელეკომუნიკაციო სექტორის მზაობისა და ინფრასტრუქტურის კომპონენტებში.
*ამ კომპონენტებში შემავალი ინდიკატორებიდან ერთ-ერთი 2023 წელს შეიცვალა, რაც სხვადასხვა წლის მონაცემებს შორის შედარებისას უნდა გავითვალისწინოთ
2022 წელთან შედარებით, საქართველოს მაჩვენებელი 4 კომპონენტში გაუმჯობესდა. მათ შორისაა, მართვა და ეთიკა, რომელიც აფასებს ქვეყნის იმ რეგულაციებსა და ეთიკურ სტანდარტებს, რომლებიც საჭიროა AI-ის ლეგიტიმურობისა და მისდამი ნდობის გამყარებისთვის (მაგ.: კანონი მონაცემთა დაცვაზე და კონფიდენციალურობაზე, კიბერუსაფრთხოების სტრატეგია, ანგარიშვალდებულება და სხვა). აღსანიშნავია ასევე მცირე ზრდა ტექნოლოგიების სექტორის მზაობის კომპონენტში, რაც იმაზე მეტყველებს, რომ კერძო სექტორი, რომელიც ტრადიციულად მთავრობას საჭირო AI პროდუქტებს აწვდის, შედარებით გაძლიერდა. ზრდა დაფიქსირდა ინოვაციების შესაძლებლობის კომპონენტშიც, რაც იმაზე მიუთითებს, რომ ტექნოლოგიური სექტორისთვის გაუმჯობესდა ინოვაციების ხელშემწყობი პირობები. ქვეყანაში ინტერნეტზე წვდომის ზრდის ფონზე გაიზარდა მონაცემთა ხელმისაწვდომობის მაჩვენებელიც.
2022 წლის შედეგებთან შედარებით, საქართველოს აქვს კლება შემდეგ სამ განზომილებაში: ციფრული კომპეტენციები, რომელიც მოიცავს ონლაინ სერვისებს, მთავრობის მიერ მზარდ ტექნოლოგიებში ინვესტიციებს; ადამიანურ კაპიტალში - STEM-ის (მეცნიერება, ტექნოლოგიები, ინჟინერია და მათემატიკა) კურსდამთავრებულების რაოდენობა, ICT (ინფორმაციისა და კომუნიკაციების ტექნოლოგიები) უნარები, ქალი STEM კურსდამთავრებულები და სხვა; და ინფრასტრუქტურაში, რომელიც აფასებს ტელეკომუნიკაციის ინფრასტრუქტურის გამართულობას, 5G ინფრასტრუქტურას, მზარდი ტექნოლოგიების დანერგვას, სუპერკომპიუტერებს და სხვა.
უცვლელია საქართველოს მაჩვენებლი სამ კომპონენტში. ქვეყანას ეროვნული AI სტრატეგიის არარსებობის ფონზე წლებია ნულოვანი შეფასება აქვს ხედვის კომპონენტში. საქართველოს მსგავსად ხელოვნური ინტელექტის იმპლემენტაციის ეროვნული ხედვა არ აქვს სომხეთს და მოლდოვას. აზერბაიჯანი ნაწილობრივ, ხოლო უკრაინა და ბალტიისპირეთის ქვეყნები სრულად პასუხობენ ამ კომპონენტის ინდიკატორს. უცვლელია საქართველოს შეფასება ინოვაციებთან ადაპტირებისა და მონაცემთა წარმომადგენლობითობის კომპონენტებშიც.
საქართველოს შედეგების შედარება სხვა ქვეყნებთან
2023 წელს, მართალია, საქართველომ ქულა მცირედით (+0.48 ქულა) გააუმჯობესა, მაგრამ გლობალურ რეიტინგში მისი პოზიცია გაუარესდა. 2022 წელს საქართველოს 88-ე პოზიცია ეკავა, 2023 წელს 99-ე. ამის ერთ-ერთი მიზეზია კვლევაში ჩართული ქვეყნების ზრდა 181-დან 193 ქვეყნამდე. თუმცა, ეს, შეიძლება, ასევე უკავშირდებოდეს საქართველოსთან შედარებით სხვა ქვეყნების მიერ უფრო ამბიციური და მასშტაბური რეფორმებისა და ინიციატივების განხორციელებას ახალი ტექნოლოგიების მიმართულებით. თანაც, ბოლო შედეგებით, საქართველო ჩამორჩება ყველა თავის მეზობელსა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებს ყველა თემატურ მიმართულებაში. ერთადერთი მიმართულება, რომელშიც საქართველო მოლდოვას მცირედით უსწრებს, არის ტექნოლოგიების სექტორი.
იმისათვის, რომ საქართველოს ქულა მთავრობის AI მზაობის ინდექსში გაუმჯობესდეს, აუცილებელია ქვეყანამ, უპირველეს ყოვლისა, საკანონმდებლო დონეზე განსაზღვროს ხელოვნური ინტელექტის დეფინიცია და დაიწყოს მუშაობა AI-ის განვითარების ხედვასა და სტრატეგიაზე. ამ დროისთვის არ არსებობს არათუ ცალკე დოკუმენტი ხელოვნური ინტელექტის განვითარების სტრატეგიაზე, მასზე არაფერია ნათქვამი საქართველოს განვითარების სტრატეგიაშიც “ხედვა 2030”. ხაზგასასმელია, რომ ქვეყანას ელექტრონული მმართველობის სტრატეგიაც არ აქვს.
კვლევის შედეგების გათვალისწინებით, ქვეყანას სჭირდება ასევე ადამიანური კაპიტალის განვითარებაც. მართალია, ამ კომპონენტში შედეგის გაუარესება ნაწილობრივ ერთ-ერთი ინდიკატორის შეცვლით შეიძლება, აიხსნას (1), თუმცა არსებითი პროგრესი ამავე კომპონენტის არც სხვა უცვლელ ინდიკატორებში (STEM-ის კურსდამთავრებულთა რაოდენობა, ინჟინერიისა და ტექნოლოგიების უმაღლესი საგანმანათლებლო პროგრამების ხარისხი) აქვს, რაც ხაზს უსვამს ქვეყანაში (სკოლებში, უნივერსიტეტებში) STEM მიმართულებების წახალისებისა და განვითარების აუცილებლობას.
მართალია, წინა წელთან შედარებით საქართველოს აქვს პროგრესი მზაობის კომპონენტში, მაგრამ სხვა ქვეყნებთან შედარებით მას დაბალი შეფასება აქვს. შესაბამისად აუცილებელია, ქვეყანამ AI-ის განვითარებისთვის კერძო სექტორსაც შეუწყოს ხელი და ზოგადად გააუმჯობესოს ბიზნეს გარემო.
----------------
(1) 2022 წელს შეფასების ინდიკატორად გამოყენებული იყო ციფრული უნარები, რომელიც შედარებით ფართო ტერმინია და უფრო მეტ კონცეფციას, უნარს მოიცავს, ვიდრე 2023 წელს გამოყენებული ინდიკატორი ინფორმაციისა და კომუნიკაციის ტექნოლოგიების (ICT) უნარებზე.

Georgia’s AI Readiness Index Results - 2023
In December 2023, Oxford Insights - a consulting company based in Great Britain - published the Government AI Readiness Index. The study is being conducted since 2019 and measures a government’s readiness to introduce artificial intelligence into public services. The Index assessed 193 countries in 2023, including Georgia, which comes at the 99th spot in the rating and lags behind all neighboring and Eastern Partnership countries.
The Government AI Readiness Index evaluates governments in three main areas, comprising 10 dimension and 39 indicators.
• Government
According to the methodology, this area assesses the strategic vision of the government with regard to the implementation/use of artificial intelligence. In this case, the evaluation focuses on the extent to which the country’s strategy/policy is supported with corresponding regulations and ethical standards/framework (Governance and Ethics). This direction also assessed the digital capacity of governments, evaluating how easily they will be able to adapt in an environment of rapid technological development.
• Technology Sector
The second area assessed the readiness of the technology sector, as it plays a significant role in supplying artificial intelligence products to the government. Along with other characteristics, countries are evaluated based on: share of the information and telecommunications sector in trade and volume of government investment and assistance in innovation, research, and technology. In addition, human capital is an important indicator, especially in the area of technology and science.
• Data & Infrastructure
AI products require a large volume of high-quality data to function (Data Availability). Therefore, the Index focuses on the development level of the information-telecommunication infrastructure and the availability of accurate, up-to-date, and representative data.
Analysis of Georgia’s Results
According to the 2023 results, Georgia received an average score of 41.27 and is in the 99th spot among 193 countries. Compared to 2022, the score improved by only 0.48. In 2023, Georgia received a higher score in the area of Data and Infrastructure (51.5 points), while the lowest score was assigned in the area of the Technology Sector.
Observing the individual indicators of all three areas, Georgia received a score of 0 in the dimension of strategic vision for AI. It also received low scores in the dimensions of telecommunications sector maturity and infrastructure.
*One of the indicators in these dimensions was changed in 2023, which should be taken into consideration when making comparisons across the years
Compared to 2022, Georgia’s score in 4 dimensions saw an improvement. Among these was Governance and Ethics, which evaluates the regulations and ethical standards of a country that are necessary for the legitimacy of and improving trust towards AI (e.g. law on data protection and confidentiality, cybersecurity strategy, accountability, and others). Some small growth in the technology sector maturity dimension should also be noted, which indicates that the private sector, which traditionally supplies the government with AI products, has been relatively strengthened. The Innovation Capacity dimension has also seen some growth, indicating that the environment has become more favorable for innovations for the technology sector. Against the background of increased access to the internet in the country, the score in Data Availability has also increased.
Compared to 2022, Georgia had a decrease in score in three dimensions: Digital Capacity, which includes online services and investments by the government in emerging technologies; Human Capital - the number of STEM (Science, Technology, Engineering and Math) graduated, ICT (Information and Communication Technology) skills, female graduated in STEM, etc.; and Infrastructure, which assesses the health of telecommunications infrastructure, 5G infrastructure, deployment of emerging technologies, supercomputers, and more.
Georgia’s score in three dimensions remained unchanged. As the country has not developed a national AI strategy, it received a score of 0 in the Vision dimension. Similar to Georgia, Armenia and Moldova have also not developed a national vision for the implementation of artificial intelligence. Azerbaijan only partially fulfills this dimension, while Ukraine and the Baltic states have done so in full. Georgia’s results in the dimensions of Adaptability and Data Representativeness of data are also unchanged.
Comparison of Georgia’s Results with Other Countries
While Georgia had a small improvement (+0.48 points) in its overall score in 2023, its position in the global rating worsened. In 2022, Georgia was in the 88th spot, while in 2023 it shifted to the 99th spot. One of the reasons for this shift in position was the expansion of the Index to include 193 countries, from 181 in the previous year. Nevertheless, this may also be related to the other countries implementing more ambitious and large-scale reforms and initiatives than Georgia in the area of new technologies. This is especially pertinent given that Georgia lags behind all of its neighbors and Eastern Partnership countries in general in all thematic areas. The only area where Georgia is slightly ahead of Moldova is the Technology Sector.
To ensure that Georgia’s score in the AI Readiness Index improves, it is crucial that the country define artificial intelligence in its legislation and begin working on elaborating the vision and strategy for AI. At this time, not only is there no specific document on the artificial intelligence development strategy, but the topic is not mentioned at all in Georgia’s development strategy “Vision 2030”. It should be noted that the country does not have an electronic governance strategy either.
Given the results of the study, the country is in need of human capital development as well. While the decrease in the score in this dimension can be partially explained by a change in one of the indicators, there has been no substantive progress in the unchanged indicators of this dimension (number of STEM graduates, quality of the higher education programs in engineering and technology) either, which underlines the need to encourage and develop STEM directions in the country (in schools, universities).
Georgia has shown some progress in the Maturity dimension compared to the previous years, but the score is still low compared to other countries. As such, it is crucial for Georgia to support the private sector in AI development and, in general, improve the business environment.