2021 წელს საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ გამოქვეყნებული ანტიკორუფციული რეიტინგების უმეტესობა საქართველოში კორუფციის მდგომარეობის გაუარესებაზე მიუთითებს.
Trace International-ის მიერ 2021 წლის 17 ნოემბერს გამოქვეყნებული ბიზნესის კორუფციის რისკის ინდექსის მიხედვით საქართველო 194 ქვეყანას შორის 29-ე ადგილზეა ბიზნესის კორუფციის რისკის 26 ქულით. ორგანიზაცია ქვეყნებს აფასებს 100-ქულიანი სისტემით, სადაც 100 ქულა კორუფციის მაღალ, ხოლო 0 ქულა კორუფციის დაბალ რისკზე მიუთითებს. საქართველოს 2021 წლის მაჩვენებელი გაუარესებულია წინა წელთან შედარებით, როდესაც ქვეყანა 194 ქვეყანას შორის 25 ქულით 28-ე ადგილს იკავებდა. როგორც 2019, ისე 2018 წლის მონაცემებით საქართველო 200 ქვეყანას შორის 26 ქულით 27-ე ადგილზე იყო.ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში საქართველომ საუკეთესო მაჩვენებელი 2017 წელს დააფიქსირა, როცა ქვეყანამ 200 სახელმწიფოს შორის 25-ე ადგილი დაიკავა 23 ქულით. აღნიშნული მონაცემებიდან იკვეთება, რომ ბოლო წლების განმავლობაში ბიზნესის კორუფციის რისკი ეტაპობრივად იმატებს.
საერთაშორისო დონეზე ბიზნესის კორუფციის რისკის ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი დაფიქსირდა დანიაში და, შესაბამისად, ქვეყანა ორი ქულით რეიტინგში პირველ ადგილს იკავებს. ბიზნესის კორუფციის ყველაზე მაღალი რისკი კი გამოვლინდა ჩრდილოეთ კორეაში, რომელიც რეიტინგში 94 ქულით ბოლო - 194-ე ადგილზეა.
Trace International-ის ბიზნესის კორუფციის რისკის მატრიცა კორუფციის ბუნებას შეისწავლის შემდეგი ოთხი მიმართულებით:
1. კორუფციის შესაძლებლობის რისკი - მოიაზრება ბიზნესის ურთიერთობა ხელისუფლებასთან, ხელისუფლებისთვის ქრთამის გადახდის მოლოდინი და რეგულირების ტვირთი. აღსანიშნავია, რომ კორუფციის შესაძლებლობის მიმართულების სამი კომპონენტიდან ერთ-ერთში - ბიზნესის ხელისუფლებასთან ურთიერთობა - საქართველომ საუკეთესო შეფასება - 1 ქულა დაიმსახურა და კომპონენტში პირველი ადგილი დაიკავა. საერთო ჯამში, ამ მიმართულებაში ქვეყანას 19 ქულა აქვს. შეფასებული ოთხი მიმართულებიდან საქართველოში ყველაზე დაბალი კორუფციული რისკი სწორედ კორუფციის შესაძლებლობაში დაფიქსირდა. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ აღნიშნული მაჩვენებელი გაუარესებულია 2020 წლის მონაცემთან შედარებით, როდესაც ქვეყანას 17 ქულა ჰქონდა.
2. კორუფციული რისკების აღკვეთა - გულისხმობს ხელისუფლების მიერ ანტიკორუფციული პოლიტიკის გატარებას და საზოგადოების დამოკიდებულებას კორუფციის მიმართ. მიუხედავად იმისა, რომ შეფასებული ოთხი მიმართულებიდან წინა წელთან შედარებით საქართველომ მხოლოდ კორუფციული რისკების აღკვეთის მიმართულებით დააფიქსირა მცირედი გაუმჯობესება, ამ მიმართულებაში საქართველოს კორუფციული რისკის მაჩვენებელი ოთხ მიმართულებას შორის მაინც ყველაზე მაღალია და 38 ქულით ფასდება. 2020 წელს აღნიშნული მაჩვენებელი 39-ს შეადგენდა.
3. გამჭვირვალობა - მოიაზრება ხელისუფლების მმართველობითი ფუნქციების ღიაობის ხარისხი, სამოქალაქო სექტორის გამჭვირვალობა და სიჯანსაღე. საქართველოს აღნიშნული მიმართულებით 28 ქულა აქვს მინიჭებული, რაც ორი ქულით გაუარესებული მაჩვენებელია 2020 წელთან შედარებით.
4. ზედამხედველობა - მოიაზრებს მედიის ხარისხს და მის თავისუფლებას, ისევე, როგორც საზოგადოების ჩართულობას. საქართველოს ამ მიმართულებაში 29 ქულა აქვს. 2020 წელს ზედამხედველობის მიმართულებით ქვეყნის მაჩვენებელი 28-ს შეადგენდა.
განხილული მიმართულებებიდან კორუფციის ყველაზე დაბალი რისკით შეფასდა და, შესაბამისად, ყველაზე დაბალი შეფასება საქართველომ მიიღო კორუფციის შესაძლებლობაში. კორუფციის ყველაზე მაღალი რისკის მქონედ შეფასდა და, შესაბამისად, ყველაზე მაღალი ქულა დაფიქსირდა კორუფციული რისკების აღკვეთაში. რაც შეეხება გამჭვირვალობასა და ზედამხედველობას, აღნიშნულ მიმართულებებში საქართველომ თითქმის თანაბარი ქულები აიღო (შესაბამისად, 28 და 29).
Trace International-ის 2021 წლის ბიზნესის კორუფციის რისკის ინდექსის მიხედვით ყველაზე დაბალი კორუფციული რისკის მქონე ქვეყნების ხუთეულში შედის: დანია, ნორვეგია, შვედეთი, ფინეთი და ახალი ზელანდია. რაც შეეხება საქართველოს მეზობელ ქვეყნებსა და აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონს, საუკეთესო ქულა ჩეხეთის რესპუბლიკამ დაიმსახურა და 31 ქულით 39-ე ადგილი დაიკავა. ყველაზე მაღალი რისკი კი დაფიქსირდა ბელარუსში, რომელმაც 58 ქულით 144-ე ადგილი დაიმსახურა.
World Justice Project-ის (WJP) კანონის უზენაესობის ინდექსის მიხედვით საქართველო 2021 წელს 139 ქვეყანას შორის 49-ე ადგილზეა 0.61 ქულით, 2020 წელს ქვეყანა 0.60 ქულით 42-ე ადგილს იკავებდა 128 ქვეყანას შორის. კორუფციისგან თავისუფლების მიმართულებაში 2021 წელს საქართველო 31-ე ადგილს იკავებს 0.68 ქულით. აღნიშნულ მიმართულებაში ქვეყანას 2020 წელსაც 0.68 ქულა ჰქონდა, თუმცა, 128 ქვეყანას შორის 27-ე ადგილზე იყო.
WJP კანონის უზენაესობის ინდექსის შეფასება ეყრდნობა ადგილობრივი მოსახლეობის და ექსპერტების აღქმას და გამოცდილებას და ქვეყნებს აფასებს რვა ფაქტორის გათვალისწინებით, საიდანაც ერთ-ერთს კორუფციისგან თავისუფლება წარმოადგენს. ქვეყნები ფასდება 0-დან 1 ქულამდე სისტემით, საიდანაც ერთი ქულა საუკეთესო შეფასებაა.
კორუფციისგან თავისუფლების მიმართულებაში შეფასდა ხელისუფლების ოთხი შტო, რომელთაგან საქართველოში კორუფციისგან ყველაზე ნაკლებად თავისუფალ შტოდ იქნა მიჩნეული და შესაბამისად ყველაზე დაბალი ქულით შეფასდა საკანონმდებლო ხელისუფლება (0.51 ქულა), ხოლო კორუფციისგან ყველაზე თავისუფალ ინსტიტუტებად პოლიცია/ ჯარი მიჩნეული და 0.89 ქულით შეფასდა. სასამართლო ხელისუფლებამ 0.72 ქულა მიიღო, ხოლო აღმასრულებელმა ხელისუფლებამ - 0.58. საკანონმდებლო ხელისუფლებასა და პოლიციას/ჯარს 2020 წელსაც ანალოგიური შეფასება ჰქონდა, სასამართლო ხელისუფლებისა და აღმასრულებელი ხელისუფლების შეფასება კი, შესაბამისად, 0.01 და 0.02 ქულით გაუარესდა.
2019 წლის WJP-ის კანონის უზენაესობის ინდექსის მიხედვით საქართველო 126 ქვეყანას შორის 41-ე ადგილს იკავებდა 0.61 ქულით, ხოლო კორუფციისგან თავისუფლების მიმართულებაში 24-ე ადგილზე იყო 0.70 ქულით.2017-2018 წლების WJP-ის კანონის უზენაესობის ინდექსის მიხედვით საქართველო 113 ქვეყანას[3] შორის 38-ე ადგილს იკავებდა 0.61 ქულით, ხოლო კორუფციისგან თავისუფლების მიმართულებაში 23-ე ადგილზე იყო 0.71 ქულით. მიუხედავად იმისა, რომ 2012 – 2021 წლების მაჩვენებლებს შორის 2020 და 2021 წლებში დაფიქსირებული შეფასება საქართველოს მიერ დამსახურებული ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია, ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში ქვეყნის პოზიცია საერთაშორისო რეიტინგში რვა საფეხურით გაუარესდა.
WJP – ის შეფასებით საუკეთესო შედეგის მქონე 10 ქვეყანას წარმოადგენს დანია, ნორვეგია, ფინეთი, შვედეთი, გერმანია, ნიდერლანდები, ახალი ზელანდია, ლუქსემბურგი, ავსტრია და ირლანდია.
საქართველოს მეზობელ და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებს შორის საუკეთესო ქულა ჩეხეთის რესპუბლიკამ აიღო (0.73) და საერთაშორისო რეიტინგში 22-ე ადგილზე მოხვდა, ხოლო ყველაზე დაბალი შეფასებით (0.42) თურქეთი 117-ე ადგილზეა.
Transparency International-მა (TI) 2021 წლის იანვარში გამოაქვეყნა 2020 წლის კორუფციის აღქმის ინდექსის შედეგები, რომლის მიხედვითაც საქართველო 180 ქვეყანას შორის 45-ე ადგილზეა 56 ქულით. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველო აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონში ლიდერობას ინარჩუნებს, საერთაშორისო რეიტინგში მან ბოლო სამი წლის განმავლობაში ოთხი საფეხურით უკან გადაინაცვლა. 2019 წელს საქართველო 56 ქულით 44-ე ადგილზე იყო, 2018 წელს კი - 58 ქულით 41-ე ადგილს იკავებდა.
კორუფციის აღქმის ინდექსი მონაცემებს იღებს და ამუშავებს სხვადასხვა წყაროდან, რომლებიც შეისწავლის მეწარმეებისა და ექსპერტების აღქმებს საჯარო სექტორში კორუფციასთან დაკავშირებით. აღნიშნული ინდექსის მიხედვით, ქვეყნები 0-დან 100 ქულამდე სისტემით ფასდება, საიდანაც 100 ნიშნავს კორუფციის არარსებობას, 0 კი - კორუფციის მაღალ დონეს. საერთაშორისო რეიტინგში საშუალო ქულაა 43, ხოლო აღმოსავლეთ ევროპის და ცენტრალური აზიის რეგიონში - 36.
კორუფციის აღქმის ინდექსის თანახმად აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონში, რომელსაც მიეკუთვნება საქართველოც, COVID-19-ის პანდემიის პირობებში გამომჟღავნდა მმართველობითი და სტრუქტურული პრობლემები, კორუფცია და მწვავე სოციალური უკმაყოფილება. რიგ შემთხვევებში პოლიტიკურმა ლიდერებმა კრიზისი ინფორმაციის ხელმისაწვდომობაზე შეზღუდვების გავრცელებისთვის, სახელმწიფო შესყიდვების გამჭვირვალობის უგულებელყოფისა და ანგარიშვალდებულების მექანიზმების უარყოფისთვის გამოიყენეს. საერთაშორისო გამჭვირვალობის ანგარიშში ნათქვამია, რომ COVID-19-ის პანდემიამ კორუმპირებულ ლიდერებს მისცა სახელმწიფო ხარჯების განკარგვაზე ზედამხედველობის შემცირებისა და სამოქალაქო თავისუფლებათა შეზღუდვის საბაბი, რაც, საბოლოოდ, უარყოფითად აისახება დემოკრატიის ხარისხზე.
Heritage Foundation-ის ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსის მიხედვით 2021 წელს საქართველო 178 სახელმწიფოს შორის 77.2 ქულით მე-12 ადგილს იკავებს, ხოლო ევროპის ქვეყნებს შორის მე-7 ადგილზეა. ქვეყანა 180 სახელმწიფოს შორის 2020 წელსაც მე-12 ადგილზე იყო თუმცა 77.1 ქულით, 2019 წელს 180 ქვეყანას შორის 75.9 ქულით მე-16 ადგილს იკავებდა, მე-16 ადგილზე იყო 2018 წელსაც 76.2 ქულით.
ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსი ქვეყნებში ოთხ მნიშვნელოვან ფაქტორზე ამახვილებს ყურადღებას: კანონის უზენაესობა, მთავრობის ზომა, რეგულირების ეფექტიანობა და ბაზრის ღიაობა.
Heritage Foundation-ის ანალიზის მიხედვით, საქართველოს ქულის მცირედით მატება სამთავრობო ხარჯების მაჩვენებელში დაფიქსირებულმა ქულამ გამოიწვია. ნიშანდობლივია, რომ 2020 წელს საქართველოს ქულის ზრდის მიზეზად ორგანიზაცია ასახელებდა კანონის უზენაესობის მიმართულებაში ყველა მაჩვენებლის (ქონებრივი უფლებები, სასამართლოს ეფექტიანობა, ხელისუფლების კეთილსინდისიერება) გაუმჯობესებას. თუმცა, 2021 წლის შეფასებით აღნიშნული სამი მაჩვენებლიდან ქონებრივი უფლებებისა და ხელისუფლების კეთილსინდისიერების კომპონენტში ქულის კლებაა დაფიქსირებული. ორგანიზაციის აღნიშვნით, აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების მიერ სასამართლო ხელისუფლების საქმიანობაში ჩარევა კვლავ პრობლემად რჩება. ამასთან, მიუხედავად იმისა, რომ საქართველომ წვრილმანი კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით წარმატებას მიაღწია, ქვეყანაში ოფიციალურ პირებთან დაკავშირებული მაღალი დონის კორუფცია კვლავ პრობლემურია. ანალიზის ფარგლებში ორგანიზაცია ასევე მიუთითებს, რომ რეიტინგის ათეულში მოხვედრისთვის ხელისუფლების კეთილსინდისიერებისა და სასამართლოს ეფექტიანობის თვალსაზრისით მნიშვნელოვანი ძალისხმევაა გასაწევი. უნდა აღინიშნოს, რომ მაღალი დონის კორუფციის პრობლემურობას ორგანიზაცია 2019 და 2020 წლების ანალიზის ფარგლებშიც უსვამდა ხაზს.
2021 წელს საუკეთესო შედეგების მქონე ქვეყნების პირველ ათეულში მოხვდნენ სინგაპური, ახალი ზელანდია, ავსტრალია, შვეიცარია, ირლანდია, ტაივანი, გაერთიანებული სამეფო, ესტონეთი, კანადა და დანია.
მსოფლიო ბანკის მსოფლიო მმართველობის ინდიკატორების [6] კორუფციის კონტროლის მიმართულებით საქართველო 2020 წლის მონაცემებით ლიდერობს აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში, ხოლო ევროკავშირის ქვეყნებს შორის მე-18 ადგილს იკავებს და წინ უსწრებს ისეთ ქვეყნებს, როგორებიცაა ჩეხეთი, იტალია, სლოვაკეთი, კვიპროსი, მალტა, ხორვატია და სხვა.
მსოფლიო მმართველობის ინდიკატორებით მსოფლიოს მასშტაბით ფასდება 214 ქვეყანა 0%-დან 100%-მდე მაჩვენებლით ექვს მიმართულებაში (ანგარიშვალდებულება, პოლიტიკური სტაბილურობა, მთავრობის ეფექტიანობა, რეგულირების ხარისხი, კანონის უზენაესობა და კორუფციის კონტროლი), რომელთაგან ერთ-ერთს სწორედ კორუფციის კონტროლი წარმოადგენს. მოცემული ინდიკატორით ფასდება ქვეყნებში როგორც ფასდება მცირე, ისევე, როგორც მაღალი დონის კორუფცია. ყურადღება ექცევა მმართველი ძალების მიერ საკუთარი უფლებამოსილების პირადი ინტერესებისთვის გამოყენების პრაქტიკას. კორუფციის კონტროლი საქართველოში ექვს მიმართულებას შორის მინიჭებული ქულების მიხედვით 2020 წლისთვის მესამე ადგილზეა - მას წინ უსწრებს რეგულირების ხარისხი და მთავრობის ეფექტიანობა. 2020 წელს აღნიშნული მიმართულებით საქართველოს მაჩვენებელი (71.63%) წინა წელთან (75%) ისევე, როგორც 2014 წელთან (76.44%) შედარებით გაუარესდა. 2013 წლის შემდეგ 2020 წლის შეფასება აღნიშნულ მიმართულებაში საქართველოსთვის მინიჭებულ ყველაზე დაბალ მაჩვენებელს წარმოადგენს.
საქართველოს მსოფლიო მმართველობის ინდიკატორებში ყველაზე მაღალი შეფასება 2014 წელს ჰქონდა. აღნიშნულ პერიოდამდე საქართველოს მაჩვენებლები სწრაფი ტემპით იზრდებოდა. ქვეყანამ განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი პროგრესი აჩვენა კანონის უზენაესობისა და კორუფციის კონტროლის მიმართულებებში. მსოფლიო მმართველობის ინდიკატორების მიხედვით 2014 წლიდან მსოფლიო ბანკის მიერ შეფასებული ექვსი მიმართულებით ქვეყნის წინსვლა შენელდა. მსოფლიო ბანკის უახლესი შეფასებით საქართველომ წინა წლებთან შედარებით ყველაზე მაღალი შედეგი რეგულირების ხარისხის მიმართულებით აჩვენა, თუმცა, რეგრესი დაფიქსირდა ყველა დანარჩენ მიმართულებაში. ამასთან, წინა წლებში განვლილი გზის გაუმჯობესების ნაცვლად, საქართველომ მხოლოდ 2014 წელს კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით არსებულ მაჩვენებელზე დაბრუნება შეძლო 2018 წელს, ხოლო 2019 და 2020 წლებში აღნიშნული მაჩვენებელი თანდათან კვლავ გააუარესა.
აღსანიშნავია, რომ ბოლო რამდენიმე წელია ეროვნული ანტიკორუფციული საბჭო არ შეკრებილა, ანტიკორუფციული საბჭოს სამდივნო ფაქტობრივად აღარ არსებობს, 2021-2022 წლების ეროვნული ანტიკორუფციული სამოქმედო გეგმა არ შემუშავებულა. აღნიშნული პრაქტიკა ანტიკორუფციულ მაჩვენებლებთან ერთად ცხადყოფს, რომ ეფექტიანი ანტიკორუფციული პოლიტიკის გატარება ქვეყანაში პრიორიტეტს აღარ წარმოადგენს.
არსებული გამოწვევების საპასუხოდ უმნიშვნელოვანესია, საქართველომ განაახლოს ანტიკორუფციული საბჭოს ფუნქციონირება, პირნათლად შეასრულოს კორუფციის წინააღმდეგ მებრძოლი საერთაშორისო ინსტიტუტების რეკომენდაციები, მეტი ყურადღება დაუთმოს ქვეყანაში კორუფციასთან ბრძოლას, მხედველობაში მიიღოს ამ მიმართულებებით იდენტიფიცირებული გამოწვევები, დროულად შეიმუშაოს ქმედითი პოლიტიკის დოკუმენტები და მათ ფარგლებში გაითვალისწინოს ამბიციური ვალდებულებები.
საქართველოს ანტიკორუფციული მაჩვენებლების გაუარესების ფონზე შემაშფოთებელია, რომ ახალი ეროვნული ანტიკორუფციული სამოქმედო გეგმა, რომელმაც 2021-2022 წლებში უწყებების მიერ განსახორციელებელი ღონისძიებები უნდა განსაზღვროს, 2021 წლის ბოლოს ჯერ კიდევ არ შემუშავებულა, არც შესაბამისი სტრატეგია განახლებულა და არც ინფორმაცია გამოქვეყნებულა აღნიშნული პროცესების მიმდინარეობის შესახებ. ნიშანდობლივია, რომ ქვეყნის მიერ ანტიკორუფციული მიმართულებით საერთაშორისო ორგანიზაციების რეკომენდაციების შესრულება დაბალი პროგრესით ხასიათდება, რაც ცალსახად მიუთითებს ქვეყანაში კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის პასიურ ფაზაში გადასვლაზე. უნდა აღინიშნოს, რომ ამ ფონზე განსაკუთრებით საგანგაშოა საქართველოს მთავრობის მიერ ანტიკორუფციული გარემოს შესახებ ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის ანტიკორუფციული ქსელის (OECD/ACN) ანგარიშის მიღების შეფერხება.
IDFI ხაზს უსვამს, რომ კორუფციის წინააღმდეგ მებრძოლი უწყებების დამოუკიდებლობა არის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი სტანდარტი, რომელსაც საერთაშორისო ხელშეკრულებები, კონვენციები, სახელმძღვანელოები თუ რეკომენდაციები აწესებს. სწორედ ასეთი უწყებების დამოუკიდებლობა უზრუნველყოფს კორუფციის წინააღმდეგ ეფექტიან ბრძოლას, ანგარიშვალდებულებას, გამჭვირვალობის მაღალ ხარისხს და, შესაბამისად, მაღალ საზოგადოებრივ ნდობას. საქართველოს კორუფციასთან ბრძოლის პრაქტიკის ანალიზი ცხადყოფს, რომ კორუფციასთან მებრძოლ არსებულ უწყებებში სწორედ მათი დამოუკიდებლობის საკითხია ყველაზე პრობლემური. ამასთან, საერთაშორისო ორგანიზაციები კვლავ მიუთითებენ ქვეყანაში მაღალი დონის კორუფციის პრობლემურობაზე.
აქედან გამომდინარე, IDFI აუცილებლად მიიჩნევს ეროვნული ანტიკორუფციული სისტემის რეფორმირებას, ისევე, როგორც ისეთი დამოუკიდებელი ანტიკორუფციული სამსახურის შექმნას, რომელსაც ექნება საზოგადოების ნდობა, დამოუკიდებლობის მაღალი ხარისხი და შესაბამისი კვალიფიკაცია იმისათვის, რომ გამოიძიოს მაღალი დონის კორუფციის შემთხვევები და პასუხი გასცეს საზოგადოებაში დაგროვილ ლეგიტიმურ შეკითხვებს.

Most of the Anti-Corruption rankings published by international organizations in 2021 indicate that corruption situation in Georgia is worsening.
According to 2021 Business Bribery Risk Index published on 17 November 2021 by Trace International Georgia was ranked 29th among 194 countries with business bribery risk score of 26. The organization assessed the risk of business corruption in 194 countries. It used a 100-score system where 100 points indicate a high and 0 point - low risk of corruption. Georgia’s 2021 score is a worsened indicator compared to 2020 when Georgia ranked 28th among 194 countries with 25 points of business bribery risk. In 2019 as well as in 2018 Georgia ranked 27th among 200 countries with the score of 26. For the last five years, Georgia got the best result in 2017, when it was ranked 25th with 23 points among 200 countries. These data show that business bribery risk is increasing gradually.
At the international level the lowest risk of corruption in business is detected in Denmark, so with two points it stands first in the ranking. The highest risk of business bribery was revealed in North Korea, which ranks last - 194th with 94 points.
The TRACE Bribery Risk Matrix examines the nature of corruption in the following four areas:
DOMAIN 1: OPPORTUNITY - considers the business interaction with the government, the expectation of paying a bribe to the government and the burden of regulation. It should be noted that in INTERACTION - one out of the three components of OPPORTUNITY domain - Georgia received the best score of 1 and took the first place in the component. Overall, Georgia has 19 points in this domain. Out of the four directions assessed, in Georgia, the lowest corruption risk was observed in this domain. However, it is noteworthy that this indicator is worsened compared to 2020, when Georgia had 17 points.
DOMAIN 2: DETERRENCE - refers to the Anti-Corruption policy pursued by the government and the public's attitude towards bribery. Although, compared to the previous year, out of the four areas assessed, Georgia showed a slightly improved rate only in deterrence, the country’s corruption risk index in this direction still is the highest among the four domains. It is evaluated with 38 points. In 2020 Georgia had 39 points in this domain.
DOMAIN 3: TRANSPARENCY - examines good governmental and financial transparency, and transparency and health of civil sector. Georgia received 28 points. This indicator is worsened by two points compared to 2020.
DOMAIN 4: OVERSIGHT - considers the quality of media and its freedom as well as the involvement of the public. In this direction, Georgia has 29 points. In 2020 the country was assessed with 28 points in this domain.
Out of these four domains, Georgia has the lowest score in terms of OPPORTUNITY and, consequently, the lowest risk is noted in this area. The highest risk and, consequently, the highest score was observed in the direction of DETTERENCE. As for TRANSPARENCY and OVERSIGHT, Georgia got almost equal points (respectively, 28 and 29 points).
According to the Business Bribery Risk Index 2021 by Trace International, top five countries with the lowest corruption risks are Denmark, Norway, Sweden, Finland, and New Zealand. As for Georgia's neighboring countries and the region of Eastern Europe, the Czech Republic received the best score and took the 39th place with 31 points, while the highest risk was observed in Belarus. With 58 points Belarus ranked 144th in the international ranking.
According to Rule of Law Index by World Justice Project (WJP) in 2021 Georgia ranks 49th among 139 countries with the score of 0.61. In 2020 Georgia was ranked 42nd out of 128 countries with the score of 0.60. In the dimension of Absence of Corruption in 2021 Georgia ranks 31st with 0.68 points. In this direction the country had the same 0.68 points in 2020 but ranked 27th among 127 stated.
The World Justice Project (WJP) Rule of Law Index 2021 is the latest report in an annual series measuring the rule of law based on the experiences and perceptions of the general public and in-country experts worldwide. Countries are assessed based on eight factors which includes absence of corruption. Countries are rated on a 0 to 1 point scale, with one point being the best score.
Four branches of the government were assessed in terms of absence of corruption. The legislative authority of Georgia was considered as the least free from corruption and therefore was rated the lowest (0.51). Police and military were regarded as the most free institutions from corruption with the score 0.89. The judiciary received 0.72 points and the executive branch – 0.58. The legislative branch and police/military had the same evaluation in 2020 as well, while the assessment of the judiciary and the executive branches slightly deteriorated by 0.01 and 0.02 points, respectively.
In 2019 Georgia was ranked 41st out of 126 countries with the score of 0.61 and 24th with the score 0.70 in absence of corruption dimension. According to the 2017-2018 World Justice Report Rule of Law Index Georgia was on the 38th place out of 113 countries [3] with the score 0.61 and on the 23rd place, with the score 0.71 in absence of corruption dimension. Even though in 2012 – 2021 Georgia showed the lowest scores in 2020 and 2021, the country's position in the international ranking has deteriorated by eight steps in the last five years.
According to the WJP top ten countries with the best results are Denmark, Norway, Finland, Sweden, Germany, the Netherlands, New Zealand, Luxembourg, Austria, and Ireland.
In the neighboring countries of Georgia and Eastern European region the Czech Republic received the best score (0.73) ranking 22nd in the international ranking, while Turkey ranks 117th with the lowest score (0.42).
According to 2020 Corruption Perception Index published in January 2021 by Transparency International (TI) Georgia ranks 45th among 180 countries with the score of 56. While Georgia remains a leader in the Eastern Europe and Central Asia, it has moved four steps backward in international ranking over the past three years. In 2019 Georgia was ranked 44th out of 180 countries with the score of 56 and in 2018 Georgia was on the 41st place with the score of 58.
The Corruption Perceptions Index (CPI) aggregates data from a number of different sources that provide perceptions by entrepreneurs and experts of the level of corruption in the public sector. The CPI uses a scale from 0 to 100 where 100 is very clean and 0 is highly corrupt. The average score in international ranking is 43. The average regional score for Eastern Europe and Central Asia is 36.
The best results have been acquired and thus, top ten countries in the world according to the CPI are Denmark, New Zealand, Finland, Singapore, Sweden, Switzerland, Norway, the Netherlands, Germany and Luxembourg.
Based on the CPI across the region of Eastern Europe and Central Asia, to which Georgia also belongs, COVID-19 exposed ongoing governance and structural problems, highlighted widespread corruption, and exacerbated social discontent. Some political leaders used the crisis to increase their power, add restrictions to already limited access to information, eliminate transparency requirements from public procurement rules and renounce public accountability mechanisms. The report says that COVID-19 provided corrupt and authoritarian leaders with an excuse to reduce oversight of government spending and curtail civil liberties, which, in the end, negatively affects the quality of democracy.
According to 2021 Economic Freedom Index of the Heritage foundation Georgia ranks 12th among 178 countries with 77.2 points and 7th in the region of Europe. Georgia was on the 12th place among 180 countries in 2020 as well but with the score of 77.1. In 2019, it ranked 16th among 180 countries with 75.9 points. It was on the 16th place in 2018 as well, however, with the score of 76.2.
The Index of Economic Freedom focuses on four key aspects of the economic and entrepreneurial environment over which governments typically exercise policy control: Rule of law, Government size, Regulatory Efficiency and Open Market.
Based on the Index of Economic Freedom Georgia’s slight increase in country’s overall score (by 0.1 point), was primarily caused by an improvement in the government spending score. It is noteworthy that in 2020 Significant rise of Georgia’s ranking was based on the improvement in all indicators of the rule of law (property rights, judicial effectiveness, government integrity). However, according to 2021 analysis out of these three dimensions decrease in points is observed in property rights and government integrity. According to the organization, interference in the courts by the executive and legislative branches remains a problem. Herewith, even though Georgia has made great progress in fighting petty corruption, high-level corruption by public officials is still problematic. It further notes that a top-10 ranking will require even more intensive efforts to improve perceptions of government integrity and judicial effectiveness. It is noteworthy that the problem of high-level corruption was also highlighted by the organization in 2019 and 2020 analyses.
In 2021, top ten countries with the best scores are Singapore, New Zealand, Australia, Switzerland, Ireland, Taiwan, the United Kingdom, Estonia, Canada, and Denmark.
According to the World Bank Worldwide Governance Indicators [6] (WGI) Georgia is a leader among EaP countries in terms of Controlling Corruption and is on the 18th place among the EU countries showing a better result than the countries such as the Czech Republic, Italy, Slovakia, Cyprus, Malta, Croatia and others.
WGI ranking covers 214 countries worldwide. Participant countries are assessed on the scale of 0-100% in six directions (Voice and Accountability, Political Stability and Absence of Violence, Government Effectiveness, Regulatory Quality, Rule of Law, Control of Corruption) where Control of Corruption is one of the directions. The dimension of Control of Corruption captures perceptions of the extent to which public power is exercised for private gain, including both petty and grand forms of corruption, as well as "capture" of the state by elites and private interests. Control of corruption is on the third place among six dimensions assessed in 2020 – it is preceded by the Regulatory Quality and Government Effectiveness dimensions. In 2020 the ranking of Georgia (71.63%) in this direction worsened compared to the previous year (75%), as well as compared to 2014 (76.44%). The 2020 assessment is the lowest indicator assigned to Georgia in this direction after 2013.
Georgia obtained the highest assessment in Worldwide Governance Indicators in 2014. Prior to this period indicators demonstrated steady and rapid development of Georgia. Especially noticeable was Georgia’s progress in the areas of Rule of Law and Control of Corruption. According to the Worldwide Governance Indicators, the pace of the county’s development significantly slowed down since 2014. According to the latest assessment of the World Bank, Georgia showed the highest result in the area of Regulatory Quality compared to previous years, however, regress was detected in all the rest five directions. Herewith, instead of improving the previous years’ rankings Georgia was able to only return to 2014 results in 2018 in the area of control of corruption and gradually deteriorated the score in 2019 and 2020.
It has to be noted that the National Anti-Corruption Council has not been assembled, the Secretariat of the Anti-Corruption Council actually does not exist, national Anti-Corruption Action Plan for 2021 – 2022 has not been developed. This practice, together with Anti-Corruption indicators shows that pursuing an effective Anti-Corruption policy is no longer a priority in the country.
In order to respond the existing challenges, it is important for Georgia to renew the functioning of the Anti-Corruption Council, to adhere to the recommendations of international Anti-Corruption institutions, to pay more attention to the fight against corruption, to take into consideration the challenges identified in these areas, develop effective policy documents in a timely manner and undertake ambitious commitments within these strategic documents to make relevant changes.
Taking into account Georgia’s worsened Anti-Corruption indicators it is alarming that new Anti-Corruption Action Plan, which is to define the commitments of the public agencies to be carried out in 2021-2022 - is not developed yet in the end of 2021, the relevant strategy is not updated, and information on the progress of these processes is not published. It is noteworthy that Georgia’s implementation of Anti-Corruption recommendations issued by international organizations is characterized by low progress that clearly indicates a transition to a passive phase in the fight against corruption in the country.Considering this, it has to be mentioned that hindering the OECD/ACN report on Anti-Corruption environment by the Government of Georgia is particularly alarming.
IDFI emphasizes that the independence of state agencies tasked with combating corruption is one of the most important standards set by international treaties, conventions, guidelines and recommendations. Independence of these agencies can ensure the effectiveness of combating corruption, accountability, high level of transparency and, therefore, high level of public trust. Analysis of the practice of combating corruption in Georgia shows that the independence of the agencies fighting against corruption is the most challenging. Herewith, international organizations still indicate that high-level corruption by public officials is problematic.
Therefore, IDFI considers it necessary to create an Independent Anti-Corruption Agency equipped with high degree of independence, relevant power and public trust to investigate high-level corruption cases and answer all the legitimate questions.