საქართველოს პროკურატურა მნიშვნელოვანი ცვლილებების წინაშე: სისტემაში არსებული ხარვეზების გამოსწორების გზა
სიახლეები | პუბლიკაციები | ბლოგპოსტები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა 30 აგვისტო 2018
ხორავას ქუჩაზე მომხდარი ორი არასრულწლოვანის მკვლელობის საქმის ირგვლივ განვითარებულმა მოვლენებმა ქვეყანაში მძლავრი საპროტესტო ტალღა გამოიწვია და საზოგადოებას მართლმსაჯულების სისტემის ძირეული ცვლილებების საჭიროებაზე კიდევ ერთხელ დააწყებინა საუბარი. ხორავას ქუჩის საქმეზე საზოგადოებრივი პროტესტი არა მხოლოდ მომხდარი შემთხვევის არასათანადო გამოძიების პრობლემებს უკავშირდებოდა, არამედ ეს იყო საზოგადოებაში დიდი ხნის განმავლობაში დაგროვილი უკმაყოფილებისა და უნდობლობის გამოხატულება მართლმსაჯულების არსებული სისტემის მიმართ, ხოლო პროკურატურა ამ პროტესტის მთავარი სამიზნე აღმოჩნდა.
ამ მოვლენებისგან დამოუკიდებლად, პროკურატურის სისტემა ისედაც მნიშვნელოვანი ინსტიტუციური ცვლილებების წინაშე იდგა. 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ, კონსტიტუციური ცვლილებების ძალაში შესვლის შედეგად, პროკურატურა სრულად ემიჯნება იუსტიციის სამინისტროს და ყალიბდება დამოუკიდებელ ორგანოდ. შესაბამისად, სულ რამდენიმე კვირაა დარჩენილი იმისთვის, რომ პროკურატურის სისტემა შესაბამისად დაიხვეწოს და ჰარმონიზაციაში მოვიდეს კონსტიტუციით განსაზღვრულ ახალ სამართლებრივ მოცემულობასთან. ამ ვითარებაში, დგას შემდეგი საკითხი - როგორ შეიძლება პროკურატურის სისტემა შეიცვალოს ისე, რომ შესაძლო იყოს მისი სრული დეპოლიტიზება და მისი დამოუკიდებლობის გაზრდა, რაც შემდგომ აისახება საზოგადოებრივი ნდობის გაზრდაში ამ ინსტიტუციის მიმართ.
2016 წელს გამოკითხული მოსახლეობის 40 % (რომელსაც სმენია 2015 წლის პროკურატურის რეფორმის შესახებ) ფიქრობდა, რომ პროკურატურა არ არის თავისუფალი პოლიტიკური გავლენებისგან. [1] 2018 წლის გამოკითხვებით კი, მოსახლეობის 57%-ის აზრით, პროკურატურა მმართველი პარტიის ინტერესებს ემსახურება. [2]
გარდა ამისა, მნიშვნელოვანია ისიც, რომ ხორავას ქუჩის საქმის არასრულყოფილად გამოძიებისა და სასამართლო განაჩენის შემდეგ, ერთ-ერთი არასრულწლოვნის მკვლელობაში მსჯავრდებულის დაუდგენლობის გამო [3], მოსახლეობის დიდმა ნაწილმა ყველაზე დიდი პასუხისმგებლობა პროკურატურას დააკისრა [4]. გამოკითხულთა უმრავლესობის (77%) აზრით, სასამართლოს გადაწყვეტილების განმაპირობებელ ფაქტორებად ყველაზე ხშირად დასახელდა: პროკურატურის მიერ გავლენიანი პირების ახლობლებისთვის ხელის დაფარება (28%); პროკურატურის მიერ საქმის უხარისხო, არაკვალიფიციური გამოძიება (8%) [5].
ამ ვითარებაში, თანამდებობიდან გადადგა მთავარი პროკურორი ირაკლი შოთაძე [6]. პარალელურად, საქმის საგამოძიებო პროცესის შესწავლის მიზნით საქართველოს პარლამენტში შეიქმნა დროებითი საგამოძიებო კომისია [7]. ხოლო, საქმე ხელახალი გამოძიებისთვის შინაგან საქმეთა სამინისტროს გადაეცა [8].
დროებითმა საგამოძიებო კომისიამ 5 სექტემბერს გამოაქვეყნა დასკვნა [9], რომელშიც საუბარია სამართალდამცავ სისტემებში არსებულ იმ მწვავე გამოწვევებზე, რომლებიც დაუყოვნებლივ საჭიროებენ ძირეულ და კომპლექსურ რეფორმებს. კომისიის დასკვნაში მოცემული 32 რეკომენდაციიდან, ერთ-ერთი კონკრეტულად მიუთითებს მთავარი პროკურორის არჩევის წესის ცვლილების საჭიროებაზე.
სამოქალაქო საზოგადოების ნაწილმა, ჯერ კიდევ მაშინ როდესაც მთავარი პროკურორის პოსტი ვაკანტური იყო, მოითხოვა მთავარი პროკურორის დანიშვნის პროცესის შეჩერება [10] და ახალი მთავარი პროკურორის, რეფორმირებული წესით არჩევა. ამ მოთხოვნას, სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ერთად, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტიც შეუერთდა [11].
მთავარი პროკურორის დანიშვნის პროცედურა ერთ-ერთი ის ძირეული პრობლემაა, რაც ზეგავლენას ახდენს პროკურატურის დამოუკიდებლობის მიმართ საზოგადოებრივ ნდობაზე. ამავე მოსაზრებას გამოხატავდა 2014 წელს ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ბიურო მის ანგარიშში [12]. მთავარი პროკურორის არჩევის დღეს მოქმედი წესი ვერ უზრუნველყოფს პოლიტიკურად ნეიტრალური პირის შერჩევას და ვერ პასუხობს ნდობის ნაკლებობის, მიკერძოებულობის, პოლიტიზირებულებისა და არაეფექტურობის გამოწვევებს. ამ პრობლემების ერთ-ერთი ცხადი გამოვლინება არის ისიც, რომ წინამორბედი მთავარი პროკურორები თანამდებობას მოკლე დროში ტოვებდნენ და მათი თანამდებობიდან გადადგომის მიზეზი ძირითადად უკავშირდებოდა გარკვეულ პოლიტიკურ პროცესებს. ეს, თავის მხრივ, ბადებს ეჭვს პროკურატურის უმაღლესი თანამდებობის პირებზე პოლიტიკური ზეგავლენების არსებობის შესახებ [13].
მთავარი პროკურორის არჩევის წესის შეცვლის შესახებ სამოქალაქო სექტორის მოთხოვნისა და ხანგრძლივი საზოგადოებრივი პროტესტის მიუხედავად, ამა წლის ივნისში, საპროკურორო საბჭომ, იუსტიციის მინისტრის ხელმძღვანელობით, ახალი მთავარი პროკურორობის კანდიდატი – შალვა თადუმაძე კვლავ ძველი წესით შეარჩია, ხოლო პარლამენტმა ახალი მთავარი პროკურორი 6 წლის ვადით დაამტკიცა თანამდებობაზე.
მიუხედავად იმისა, რომ ამჟამად ახალი მთავარი პროკურორი უკვე დანიშნულია, საკონსტიტუციო ცვლილებების ძალაში შესვლამდე რამდენიმე კვირაა დარჩენილი და ამ დროში მნიშვნელოვანია პროკურატურის სისტემა ნორმატიულ დონეზე დაიხვეწოს ისე, რომ სრულ შესაბამისობაში მოვიდეს კონსტიტუციასთან და აღმოიფხვრას აქამდე არსებული სისტემური ხარვეზები.
როდესაც საუბარია პროკურატურის სისტემის ინსტიტუციური ცვლილებების შესახებ, საპროკურორო საბჭო არის ის ორგანო, რომელიც პირველ რიგში საჭიროებს რეფორმირებას. საპროკურორო საბჭო 2015 წელს იუსტიციის სამინისტროსთან შექმნილი კოლეგიურ ორგანოა, რომლის ერთ-ერთი ძირითადი ფუნქცია მთავარი პროკურორის კანდიდატურის არჩევაა. კონსტიტუციური ცვლილებების ძალაში შესვლის შემდეგ, საპროკურორო საბჭო დამოუკიდებელ ორგანოდ ყალიბდება და მან მნიშვნელოვანი როლი უნდა შეასრულოს პროკურატურის სისტემის დახვეწისა და რეფორმირების პროცესში.
ამჟამად საბჭოს შემადგენლობაში 15 წევრი შედის [14]. მათი უმეტესობა პროკურორთა კონფერენციის მიერ არჩეული პროკურორები არიან, თუმცა საბჭოში ასევე შედის ისეთი სახელმწიფო-პოლიტიკური თანამდებობის პირები, როგორიცაა იუსტიციის მინისტრი. იგი საბჭოს ex-officio წევრია [15] და ამავდროულად, საბჭოს თავმჯდომარის ფუნქციას ასრულებს. იგი უშუალოდ არის ჩართული მთავარი პროკურორის შერჩევის პროცესშიც.
პოლიტიკური თანამდებობის პირების, განსაკუთრებით კი იუსტიციის მინისტრის წევრობა საპროკურორო საბჭოში უნდა იყოს გამორიცხული. საბჭოში იუსტიციის მინისტრის წევრობა კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს არა მხოლოდ საბჭოს დამოუკიდებლობის ხარისხს, არამედ არის გზავნილი საზოგადოებისადმი ამ უწყების პოლიტიკურ პროცესებთან მჭიდრო სიახლოვის შესახებ და ქმნის ინსტიტუციური არასტაბილურობის შთაბეჭდილებას. ამის შესახებ მრავალი წელია საუბრობს ბევრი საერთაშორისო თუ ადგილობრივი ორგანიზაცია [16]. საერთაშორისო ორგანიზაციების, მათ შორის ვენეციის კომისიის რეკომენდაცია, 2017 წლის საკონსტიტუციო რეფორმის დროს, ნაწილობრივ იქნა გათვალისწინებული. 2018 წლის ოქტომბრის არჩევნების შემდეგ, იუსტიციის მინისტრი აღარ იქნება საბჭოს ex-officio წევრი, ვინაიდან 15-ვე წევრი იქნება არჩევითი. თუმცა, ამით არ გამოირიცხება ის, რომ საბჭომ იუსტიციის მინისტრი საბჭოს წევრად მაინც აირჩიოს, ხოლო შემდგომ საბჭომ იგი აირჩიოს თავჯდომარედ.
საბჭოს დაკომპლექტებასთან დაკავშირებული საკითხის გარდა, არაერთი კითხვა არსებობს უშუალოდ მთავარი პროკურორის შერჩევის პროცესთან, მათ შორის, კონსულტაციების ეტაპთან დაკავშირებით. მთავარი პროკურორის არჩევის პროცესი იწყება იუსტიციის მინისტრის მიერ აკადემიური და სამოქალაქო წრეებიდან სხვადასხვა კანდიდატების შერჩევით [17]. კანდიდატებთან გასაუბრებისა და მათი შერჩევის ეტაპი დახურულია, რადგან საპროკურორო საბჭოს სხდომები, კანონის შესაბამისად, არაა საჯარო [18]. შესაბამისად, საზოგადოებისთვის უცნობია კანდიდატებთან გასაუბრების პროცესი და ის, თუ როგორ და რის საფუძველზე იღებს საბჭო გადაწყვეტილებას მთავარი პროკურორის კანდიდატის არჩევასთან დაკავშირებით.
კანონის მიხედვით, საპროკურორო საბჭოს სხდომის ვიდეო და აუდიოჩანაწერები ხელმისაწვდომია დაინტერესებული პირებისთვის [19], თუმცა ეს ჩანაწერი ვერ უზრუნველყოფს პროცესის საკმარის გამჭირვალობას [20]. იმისთვის, რომ მთავარი პროკურორის არჩევასთან დაკავშირებით საზოგადოების ნდობა და გამჭირვალობის ხარისხი ამაღლდეს, საჭიროა, პროკურატურამ გამოიჩინოს პროაქტიული მიდგომა და გაასაჯაროოს სხდომები, პირველ რიგში კი მთავარი პროკურორის კანდიდატებთან გასაუბრების ეტაპი იყოს ღია ფართო საზოგადოებისთვის.
მას შემდეგ, რაც პროკურატურა ჩამოშორდება იუსტიციის სამინისტროს, რჩება მთელი რიგი (ძირითადად, ადმინისტრაციული) უფლებამოსილებები, რომელიც საჭიროა გადანაწილდეს, შინაარსის გათვალისწინებით, მთავარ პროკურორსა და საპროკურორო საბჭოზე. იმ შემთხვევაში, თუ მოხდება ფუნქციათა ასეთი გადანაწილება, თავიდან ავირიდებთ ძალთა კონცენტრაციას მთავარი პროკურორის ხელში და ამავდროულად, შესაძლებელი გახდება საპროკურორო საბჭოს ფუნქციებისა და უფლებამოსილებების გაზრდა, რაც ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ელემენტია, იმისთვის რომ საბჭო გარდაიქმნას ისეთ მუდმივმოქმედ კოლეგიალურ ორგანოდ, რომელიც უზრუნველყოფს პროკურატურის დამოუკიდებლობას, გამჭვირვალობასა და ეფექტიანობას.
პროკურატურის სისტემაში ამჟამად არსებული გამოწვევების საპასუხოდ, პარლამენტში მიმდინარეობს კონსულტაციები პროკურატურის შესახებ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე და იმაზე, თუ როგორ შეიძლება არსებული სისტემა მოვიდეს ჰარმონიზაციაში კონსტიტუციური ცვლილებებით განსაზღვრულ ახალ სამართლებრივ მოცემულობასთან.
პარალელურად, მთავარი პროკურორის ინიციატივით, მთავარ პროკურატურაში დაიწყო რეორგანიზაცია [21]. საინტერესოა როგორ განვითარდება ეს პროცესები პროკურატურის სხვა ცვლილებების პარალელურად. იმისათვის, რომ რეორგანიზაციის პროცესი მიმართული იყოს სისტემის დახვეწაზე და არ ატარებდეს მხოლოდ ტექნიკურ ხასიათს და ამავდროულად, ამ პროცესში არ დაირღვეს ცალკეულ პროკურორთა და პროკურატურის სხვა მუშაკთა შრომითი უფლებები, საჭიროა უზრუნველყოფილი იყოს ამ პროცესის ღიაობა და მასში სამოქალაქო სექტორის მაქსიმალური ჩართულობა.
მიუხედავად იმისა, რომ ამ ეტაპამდე არ არის გამოსწორებული არსებული ხარვეზები, მნიშვნელოვანია, რომ 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებამდე, საკანონდებლო ჩარჩო დაიხვეწოს ისე, რომ მოხდეს პროკურატურის სრული დამოუკიდებლობის, გამჭირვალობის და ანგარიშვალდებულების ხელშეწყობა. ამისათვის საჭიროა, რომ რეფორმა ატარებდეს კომპლექსურ ხასიათს და ერთიანად აღმოფხვრას ის სისტემური პრობლემები, რომლის წინაშეც დგას დღევანდელი პროკურატურა და ზოგადად, სამართალდამცავი და მართლმსაჯულების სისტემა. ამ მიზნის მისაღწევად, საჭიროა არა მხოლოდ დაიხვეწოს საკანონმდებლო ჩარჩო, არამედ პროკურატურა ყოველმხრივ ეცადოს საზოგადოებაში ამ ინსტიტუციის მიმართ ნდობის აღდგენას. გარდა ამისა, პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის მიერ გაცემული რეკომენდაციების შესრულებას ჯეროვანი ყურადღება უნდა მიაქციოს ყველა პასუხისმგებელმა ორგანომ, მათ შორის პროკურატურამ, რათა კომისიის საქმიანობას მოჰყვეს რეალური შედეგები.
[1] მნიშვნელოვანი ინსტიტუტისადმი ნდობა საქართველოში 2016 წელს, „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ დაკვეთით 2016 „კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრის” (CRRC) მიერ ჩატარებული გამოკითხვა.
[2] საზოგადოებრივი აზრის კვლევა: კორუფცია, ნდობა ინსტიტუტების მიმართ და საჯარო პოლიტიკის საკითხები, „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო”, 2018.
[3] „მოსამართლემ 10 და 9 წლით პატიმრობა მიუსაჯა მოზარდების მკვლელობის საქმეზე ბრალდებულებს“, radiotavisupleba.ge, 1 ივნისი 2018.
[4] „მკვლელობა ხორავას ქუჩაზე: მოსახლეობის ცოდნა და დამოკიდებულება სასამართლოს გადაწყვეტილების მიმართ“, კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრი (CRRC), 2018.
[5] იქვე.
[6] „საქართველოს მთავარი პროკურორის ირაკლი შოთაძის განცხადება“, საქართველოს პროკურატურა, pog.gov.ge, 31 მაისი 2018.
[7] პარლამენტისდადგენილება N2452-რს „2017 წლის 1 დეკემბერს თბილისში, ხორავას ქუჩაზე მომხდარი დანაშაულის შედეგად ორი ახალგაზრდის მკვლელობის ფაქტის შემსწავლელი სქართველოს პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნისშესახებ“.
[8] შინაგან საქმეთა სამინისტროს განცხადება, 1 ივნისი, 2018.
[9] 2017 წლის 1 დეკემბერსთბილისში, ხორავასქუჩაზემომხდარიდანაშაულისშედეგადორიახალგაზრდისმკვლელობისსაქმისშემსწავლელისაქართველოსპარლამენტისდროებითისაგამოძიებოკომისია, დასკვნა და რეკომენდაციები, 5 სექტემბერი 2018.
[10] „NGO-ები პროკურორის არჩევაზე: პროცესი კონსტიტუციური ცვლილებების ამოქმედებამდე უნდა შეჩერდეს“, netgazeti.ge, 11 ივლისი, 2018.
[11] „განცხადება საპროკურორო საბჭოს დღევანდელ სხდომასთან დაკავშირებით“, idfi.ge, 11 ივლისი 2018.
[12] სასამართლო პროცესის მონიტორინგის ანგარიში, OSCE/ODHIR, საქართველო, 2014, გვ. 47.
[13] აქვე უნდა აღვნიშნოთ, რომ კანონით მთავარი პროკურორის უფლებამოსილების ვადა 6 წლით მხოლოდ 2015 წელს განისაზღვრა, რაც გავრცელდა მხოლოდ ყოფილ მთავარ პროკურორ ირაკლი შოთაძეზე; თუმცა, მან ასევე ვერ შეასრულა 6 წლიანი უფლებამოსილების ვადა.
[14] ვრცლად, საპროკურორო საბჭოს წევრები არიან: საქართველოს პროკურორთა კონფერენციის მიერ არჩეული 8 წევრი, საქართველოს პარლამენტის ორი წევრი, ორი მოსამართლე და პარლამენტის მიერ არჩეული სამოქალაქო-აკადემიური წრეების წარდგენილი ორი წევრი.
[15] Ex officio წევრები – პირები, რომლებიც არ აირჩევიან, არამედ თანამდებობის მიხედვით, პირდაპირ ინიშნებიან ოფიციალურ წევრად.
[16] ამასთან დაკავშირებით იხ. Joint Opinion by on the Draft Amendments to the Prosecutor's Office of Georgia by Venice Commission, CCPE, OSCE/ODIHR, გვ. 9, პარ. 34; კოალიციის მოსაზრებები პროკურატურის რეფორმის კონცეფციასთან დაკავშირებით, გვ. 4, პარ. 12
[17] „ვისთან გაივლის კონსულტაციებს იუსტიციის მინისტრი მთავარი პროკურორის შესარჩევად", netgazeti.ge, 2018.
[18] საპროკურორო საბჭოს დებულება, მუხლი 3 პუნქტი 8.
[19] საპროკურორო საბჭოს დებულება, მუხლი 4 პუნქტი 3.
[20] ივლისში, მთავარი პროკურორის არჩევის დროს, ერთ-ერთმა პარტიის წევრმა საპროკურორო საბჭოს სხდომა პროტესტის ნიშნად დატოვა, რადგან საბჭომ არ დააკმაყოფილა მისი შუამდგომლობა, რომ კანდიდატების მოსმენა მედიისთვის გახსნილი ყოფილიყო. სწორედ ამის შემდეგ მოხსნა საკუთარი კანდიდატურა შალვა შავგულიძემ. ამასთან დაკავშირებით ვრცლად „წულუკიანი: საპროკურორო საბჭოს სხდომა იყო გახსნილი და ყველასთვის ხელმისაწვდომი“, netgazeti.ge, 11 ივლისი 2018.

Prosecution Service on the Verge of Changes: Way to Improve Existing Challenges in the System
The case of Khorava street murders has yet again initiated discussions about the necessity of changes in the Georgian justice system. The recent rallies were not just a mere protest against the improper investigation of the murder of two schoolchildren, but clearly demonstrated the long-standing public dissatisfaction and mistrust towards the existing justice system, and the Prosecutor’s Office of Georgia in particular.
Yet, regardless of the Khorava street developments, the prosecution system was already pending significant institutional changes. Following the 2018 Presidential Elections, when the constitutional amendments enter into force, the Prosecutor’s Office will be separated from the Ministry of Justice and be reformed into a fully independent body. The Government of Georgia has only few weeks left to harmonize the prosecution system with the new legal framework that the constitution has laid out. The key question now is: how could the prosecutorial system be fully depoliticized and made independent in order to start rebuilding public trust?
In 2016, in a survey conducted by Transparency International Georgia and the Caucasus Resource Research Centre, 40% of respondents (who have heard about the 2015 prosecution reform) believed that the Prosecutor’s Office is not free from political influence. [1] In another survey of 2018, also conducted by TIGeorgia and CRRC, 57% of respondents stated that they believe the Prosecutor’s Office serves the interests of the ruling party. [2]
Furthermore, the majority of the public blames the Prosecutor’s Office for the failure to properly investigate Khorava street murders. [3] Of the 77% of respondents, who found the court decision [4] unfair, 28% believes that the Prosecutor’s Office was covering for the relatives of influential people in the country, while 8% believes that the Prosecutor’s Office conducted a low quality investigation. [5]
In light of these developments, the former Chief Prosecutor Irakli Shotadze resigned on May 31. [6] Shortly after, the Parliament of Georgia established an Interim Fact-Finding Commission to examine the investigation of the Khorava street murder case. [7] The case itself has been returned to the Ministry of Interior for renewed investigation. [8]
The Commission adopted its conclusion and recommendations on September 5. [9] The conclusion stated that the law enforcement system is facing critical challenges and these challenges require deep and complex set of reforms to be carried out in an urgent manner. The Commission issued 32 recommendations, one of which refers directly to the necessity of altering the existing rule of appointing the Chief Prosecutor.
After the resignation of the Chief Prosecutor, civil society organizations, including IDFI, demanded the election process to be suspended and the new Chief Prosecutor to be elected by applying the new rules. [10][11]
The flawed procedure for appointing the Chief Prosecutor is one of the main reasons for low public trust in the autonomy of the Prosecution Service. This position is shared by the OSCE/ODIHR in its 2014 report. [12] The current rule on the appointment of the Chief Prosecutor does not ensure the election of a politically neutral person and cannot address the issues of lack of trust, partiality, politicization and ineffectiveness of the Prosecution Service. One of the most vivid example of these problems is the frequent change of Chief Prosecutors that usually coincide with political processes, creating a perception that the Prosecution Service is under political influence. [13]
In July 2018, despite the demands of the civil society and long lasting protest rallies, the Prosecutorial Council, led by the Minister of Justice, elected Shalva Tadumadze as the new Chief Prosecutor. The Parliament approved his candidacy for the next 6 years.
Now that the new Chief Prosecutor has been elected and the constitutional amendments are about to come into force, it is imperative to put all the effort into improving the current prosecutorial system so that it comes into a full compatibility with the Constitution and overcomes the existing systemic challenges.
In terms of institutional changes to the prosecutorial system, the Prosecutorial Council is the body that needs the change first and foremost. The Prosecutorial Council was established in 2015 and acts as a collegial body under the Ministry of Justice. The main function of the Prosecutorial Council is to elect the candidates of the Chief Prosecutor. When the constitutional amendments enter into force, the Prosecutorial Council too will emerge as an independent body. The Council will play a major role in the process of reforming and improving the prosecutorial system.
Currently, the Prosecutorial Council consists of 15 members. [14] The majority of them are prosecutors elected by their peers, however, public (political) officials, such as the Minister of Justice, also sit in the Council. The Minister of Justice is an ex-officio member and, at the same time, chairs the Council. Hence, the Minister is directly involved in the election process of the Chief Prosecutor.
The involvement of public-political officials as members of the Prosecutorial Council, especially of the Minister of Justice, has to be eliminated in the future. The fact that the Minister of Justice is a member of the Prosecutorial Council raises concerns not only about the independence of the Council but also sends a message to the public about possible connection of this institution to political processes and creates a perception of instability. For many years this issue has been a topic of discussion for many international and local non-governmental organizations. [15] The recommendation issued by international organizations, including of the Venice Commission, has only been partially taken into account during the 2017 constitutional amendment process. After Presidential Election in 2018, the Minister of Justice will no longer be an ex-officio member of the Prosecutorial Council as all 15 members of the Council will be elected. Yet, this does not exclude the fact that the Council may still elect the Minister of Justice as a member, followed by then electing the Minister as the Council Chairperson.
Apart from the composition of the Prosecutorial Council, there are several question concerning the process of election of candidates for the Chief Prosecutor, including the consultation stage. The election of candidates starts with the Minister of Justice electing candidates from the academic and civil sector. [16] Interviews with candidates are held and their election process is conducted behind closed doors; according to the Rules of Procedure of the Prosecutorial Council, the sessions of the Council are closed by default. [17] Hence, it is unknown for the public the proceedings of the interviews with the candidates as well as how, or based on what, the council makes its decision when electing candidates for the Chief Prosecutor.
According to the rules of procedure, the sessions of the Prosecutorial Council are (video and audio) recorded and it is available for all interested parties. [18] Yet, this provision does not guarantee a sufficient degree of transparency of the process.[19] In order to raise public trust and level of transparency, it is necessary for the Prosecutors Service to demonstrate its proactive approach towards the issue and make the sessions public by default. Foremost, the interviewing process with the candidates has to be open to the broader public.
After the Prosecution Service is separated from the Ministry of Justice, a set of competences (mostly administrative) will need to be further delegated on to the Chief Prosecutor and the Prosecutorial Council. If such delegation of competences will take place, the concentration of power solely in the hands of the Chief Prosecutor will be avoided and it will be possible to broaden the functions and competences of the Prosecutorial Council, which is a crucial element in transforming the Council into a permanent collegial body that safeguards/ensures the autonomy, transparency and effectiveness of the entire prosecution system.
Currently, an ongoing consultation process in the Parliament about the amendments to the Law on the Prosecutor’s Service is looking into how the current system could be brought into harmonization with the new constitutional requirements.
Parallel to this, the Chief Prosecutor has announced reorganization in the Prosecutor's Office.[20] It will be interesting to see how the process unfolds together with other changes in the Prosecutor’s Office. The Prosecutor’s Office must ensure the openness of the process and the maximum involvement of civil society in order to make sure that the reorganization is aimed at improving the system, the process does not end up being a mere technicality, and that the rights of individual prosecutors and staff members are protected.
In light of the serious problems and challenges faced by the Georgian prosecution system, it is of extreme importance that the legal framework is improved ahead of the presidential election of 2018, to ensure full independence, transparency and accountability of the Prosecutor’s Office. To this end, the reforms to be carried out have to be thorough and wide in scope, answering the challenges faced not only by the prosecution system, but law enforcement and justice system as well.
Yet, improving the legal framework alone is not sufficient. The Prosecutor’s Office has to do more to restore public trust in this institution. An important first step in this direction would be for the Prosecutor’s Office and other relevant public institutions to take into account the recommendations issued by the Parliamentary Interim Fact Finding Commission.
[1] Trust in Institutions in Georgia, 2016, Public Opinion Survey conducted by Transparency International-Georgia (TI-Georgia) and the Caucasus Resource Research Centre (CRRC), 2016. Available only in Georgian.
[2] "Public Opinion Survey: Corruption, Trust in Institutions and Issues Of Public Policy", Transparency Internationaland the Caucasus Resource Research Centre (CRRC), 2018.
[3] "Murder on Khorava Street: The public’s knowledge and attitudes towards the Court decision", www.emc.org.ge, 17 July 2018.
[4] Court verdict stirs controversy on high profile murder case of teenagers, www.agenda.ge, 31 May, 2018.
[5] "Murder on Khorava Street: The public’s knowledge and attitudes towards the Court decision", www.emc.org.ge, 17 July 2018.
[6] Statement of the Chief Prosecutor of Georgia, Irakli Shotadze, www.pog.gove.ge, 31 May 2018.
[7] Parliament approves fact-finding commission on Khorava Street murder case, www.interpressnews.ge, 6 June, 2018.
[8] Investigation of high profile adolescent murder case to be taken on by MIA, www.agenda.ge, 1 June, 2018.
[9] Conclusions and Recommendation, the Interim Fact-Finding Commission on Murder of Two Youngsters at Khorava Street on December 1, 2017. Available only in Georgian.
[10] NGO coalition in Georgia proposes new procedure for selecting chief prosecutor, www.dwwatch.net,  29 June, 2018.
[11] "Statement of NGOs regarding the meeting of the Prosecutorial Council"  www.transparancy.ge, 20 July, 2018.
[12] TRIAL MONITORING REPORT GEORGIA, OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights, 2014.
[13] The law defines the tenure of the Chief Prosecutor at 6 years only after 2015 amendments to the Law on the Prosecution Service of Georgia. The norm has only affected former Chief Prosecutor Irakli Shotadze, who did not hold the position for the full duration of tenure.
[14] The Prosecutorial Council consists of 8 members elected by the Conference of Prosecutors of Georgia, 2 Members of Parliament, 2 judges and 2 members from the civil and academic sector elected by the Parliament.
[15] Joint Opinion by on the Draft Amendments to the Prosecutor's Office of Georgia by Venice Commission, CCPE, OSCE/ODIHR, p. p, par. 34; Coalition opinion on the Prosecution reform concept, www.transparancy.ge, 21 April, 2015.
[16] http://agenda.ge/en/news/2018/1440, Acting justice minister nominates three candidates for chief prosecutor, www.agenda.ge, 6 July, 2018.
[17] Rules of Procedure of the Prosecutorial Council, Art. 3 par. 8.
[18] Rules of Procedure of the Prosecutorial Council, Art. 4 par. 3.
[19] In July, during the election of the Chief Prosecutor’s candidates, member of one of the political party has demonstratively left the session of the prosecutorial council as the council has not approved his request to announce the session open for the media. Only after that has Shalva Shavgulidze removed his candidacy from the list. Read more (available only in Georgian): http://tbl.ge/30sz , www.tabula.ge, 11 July, 2018.
[20] The reorganization begins at the Chief Prosecutor's Office of Georgia, www.pog.gov.ge, 31st August 2018.