საქართველო აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის 2020 წლის ანგარიშში
2021 წლის 30 მარტს ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტმა გამოაქვეყნა ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა მდგომარეობის 2020 წლის ანგარიში. ანგარიში მომზადდა აშშ-ს საელჩოებისა და საერთაშორისო მისიების მიერ მიწოდებულ მონაცემებზე დაყრდნობით და მიმოიხილავს ადამიანის უფლებების მდგომარეობას სხვდასხვა ქვეყანაში მსოფლიოს მასშტაბით, მათ შორის საქართველოში.
ანგარიშში მოცემულია მრავალი საკითხი, რომლებიც IDFI-ის საქმიანობის მნიშვნელოვან მიმართულებებს წარმოადგენენ. კერძოდ ანგარიშის შესავალში ხაზგასმულია რომ 2020 წლის განმავლობაში ადამიანის უფლებებთან დაკავშირებით საქართველოში მწვავედ იდგა ისეთი საკითხები, რომლებიც დაკავშირებულია სასამართლო ხელისუფლების დამოუკიდებლობასთან, პროკურატურისა და სამართლებრივი დევნის პოლიტიკურ მიკერძოებულობასა და შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლების დაცვასთან. ანგარიშში სხვა საკითხებთან ერთად საუბარია სიტყვისა და გამოხატვის მიმართულებით არსებულ პრობლემებსა და კორუფციის წინააღმდეგ ქმედითი ნაბიჯების გადადგმის აუცილებლობაზე.
სასამართლო ხელისუფლების დამოუკიდებლობა
ანგარიშის მნიშვნელოვანი ნაწილი ეთმობა სასამართლო სისტემის მიმოხილვას, სადაც წარმოჩენილია ხელისუფლების მესამო შტოს ფუნქციონირებასთან დაკავშირებული პრობლემები და ხარვეზები. აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტი მიუთითებს სასამართლოს დამოუკიდებლობისა და მიუკერძოებლობის მიმართულებით არსებულ პრობლემებზე და ხაზს უსვამს, რომ საანგარიშო პერიოდის განმავლობაში, მოსამართლეები დაუცველნი იყვნენ პოლიტიკური ზეწოლისგან, როგორც სასამართლო სისტემის შიგნით, ისე მის გარეთ. ანგარიშში საუბარია სასამართლო სისტემაში „კლანის“ არსებობაზეც, რაც განსაკუთრებით ახდენს უარყოფით გავლენას სასამართლო სისტემის დამოუკიდებლობაზე.
ანგარიშში ვხვდებით კოალიციის “დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის” 2020 წლის 23 ივნისის განცხადების ციტირებას, რომლის თანახმადაც, საქართველოს დამოუკიდებლობის გამოცხადებიდან თითქმის 30-ე წლისთავზე საქართველოში დამოუკიდებელი სასამართლოს შექმნა კვლავაც გამოწვევას წარმოადგენს. დოკუმენტი ასევე ასახავს კოალიციის 2020 წლის 30 ოქტომბრის კრიტიკულ განცხადებას მოსამართლეთა რიგგარეშე კონფერენციის დანიშვნისა და იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ორი მოსამართლე წევრის, მათ შორის საბჭოს მდივნის, საპარლამენტო არჩევნების წინა დღეს არჩევის შესახებ.
ანგარიში ყურადღებას ამახვილებს ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ოფისის კრიტიკულ შეფასებაზე, რომელიც უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა არჩევის წესის შესახებ 2019 წლის საკანონმდებლო ცვლილებებს მიემართება. აღსანიშნავია, რომ IDFI როგორც ინდივიდუალურად, ისე კოალიციური საქმიანობის ფარგლებში, აქტიურად მიუთითებდა მოცემულ საკანონმდებლო ცვლილებათა ხარვეზებზე და აღნიშნავდა, რომ ამ ტიპის რეგულირება ვერ უზრუნველყოფდა დამოუკიდებელი, მიუკერძოებელი და კეთილსინდისიერი კანდიდატების არჩევას. სახელმწიფო დეპარტამენტი ასევე ყურადღებას ამახვილებს კოალიციის შეფასებაზე, რომლის მიხედვითაც, 2019 წელს 14 უვადოდ არჩეული მოსამართლე “კლანისადმი ლოიალურია”.
სახელმწიფო დეპარტამენტს ყურადღების მიღმა არ დარჩენილა 2019 წლის ნოემბერში სახალხო დამცველის მიერ საკონსტიტუციო სასამართლოში წარდგენილი სარჩელი, რომელიც სადაოდ ხდიდა იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლის თანამდებობაზე ასარჩევად პარლამენტისათვის წარსადგენი კანდიდატების შერჩევის მარეგულირებელ ნორმებს. უნდა აღინიშნოს, რომ IDFI-მ საჯაროდ დაუჭირა მხარი ამ სარჩელს და საკონსტიტუციო სასამართლოში წარადგინა სასამართლოს მეგობრის მოსაზრება, რომლის მიხედვითაც უზენაესი სასამართლოს კომპეტენტური და კეთილსინდისიერი მოსამართლეებით დაკომპლექტების სათანადო გარანტიების არარსებობა ვერ უზრუნველყოფდა საქმის დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი სასამართლოს მიერ განხილვის უფლებას.
სახელმწიფო დეპარტამენტი სასამართლოების თავმჯდომარეთა არჩევის წესსა და საქმეთა განაწილების სისტემის ხარვეზებზეც საუბრობს. დოკუმენტში ვკითხულობთ, რომ არასამთავრობო სექტორის დასაბუთებული მოთხოვნის მიუხედავად, 2019 წელს საკანონდებლო რეფორმის „მეოთხე ტალღის“ ფარგლებში პარლამენტის მიერ მიღებული ცვლილებების პაკეტი იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს უტოვებდა უფლებამოსილებას აერჩია სასამართლოს თავმჯდომარეები. არასამთავრობო სექტორის განცხადებით, დიდ სასამართლოებში საქმის შედეგზე გავლენის მოსახდენ ერთ-ერთ ბერკეტად თავმჯდომარეები იყენებდნენ მოსამართლეთა ვიწროდ სპეციალიზებულ კოლეგიებს, რომელთა შემადგენლობის მანიპულირების შედეგადაც ხდებოდა საქმეთა განაწილება. თავიანთი ერთპიროვნული დისკრეციით, წინასწარ განუსაზღვრელი წესებისა და კრიტერიუმების გარეშე, მათთვის სასურველი დროითა და რიგითობით, თავმჯდომარეები ანაწილებდნენ მოსამართლეებს ვიწრო სპეციალიზაციებში. მათ კანონი არ ავალდებულებდათ ამ ტიპის გადაწყვეტილების დასაბუთებას.
ანგარიშის თანახმად, გასულ წელს სასამართლო პროცესები შემცირებული რაოდენობით ტარდებოდა, რამაც წლების განმავლობაში არსებული სასამართლოების გადატვირთულობის პრობლემა კიდევ უფრო დაამძიმა.
აღსანიშნავია, რომ სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშში ყურადღება გამახვილებულია IDFI-სა და MDF-ს სარჩელის საფუძველზე საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ 2019 წლის 7 ივნისს მიღებულ გადაწყვეტილებაზე, რომელიც შეეხება სასამართლო აქტების ხელმისაწვდომობის საკითხს და რომლის აღსრულება, IDFI- ს არაერთი რეკომენდაციისა და მოწოდების მიუხედავად, ჯერაც არ არის უზრუნველყოფილი.
დოკუმენტში ასევე საუბარია უზენაესი სასამართლოს პლენუმის მიერ საკონსტიტუციო სასამართლოს ორი მოსამართლის არჩევის პროცესის გაუმჭვირვალობის შესახებ. საგულისხმოა, რომ აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტი ეყრდნობა კოალიციის განცხადებებს, რომელიც ჯერ კიდევ უზენაეს სასამართლოს პლენუმის სხდომის დანიშვნისას მოუწოდებდა პლენუმს საგანგებო მდგომარეობის დასრულებამდე თავი შეეკავებინა საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლეების დანიშვნისაგან, თუმცა მათ საზოგადოების ყურადღების ნაკლებობით ისარგებლეს და გაუმჭვირვალე პროცედურების ფონზე დანიშნეს სასურველი კანდიდატები.
პროკურატურის საქმიანობა
ანგარიშში ყურადღებაა გამახვილებული პროკურატურის მხრიდან პოლიტიკურად მოტივირებული დევნის განხორციელებაზე. აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის აღნიშვნით გენერალური პროკურატურის მიერ გამოძიებულ ზოგიერთ პოლიტიკურად სენსიტიურ საქმეში დაუსჯელობა კვლავ პრობლემად რჩება. ამასთან, აღნიშნულია, რომ ოჯახში ძალადობის კუთხით მთავრობის მიერ კანონის აღსრულება ეფექტიანად არ ხორციელდება და საგამოძიებო უწყებების წარმომადგენლებს სჭირდებათ გადამზადება ეფექტიანი საქმისწარმოებისა და მტკიცებულებების შეგროვების თვალსაზრისით. ანგარიშის თანახმად, პროკურორები ზედმეტად მაღალ მტკიცებულებით სტანდარტს იყენებდნენ მოძალადის წინააღმდეგ ბრალის წარსადგენად.
პროკურატურის წინაშე არსებულ გამოწვევებზე მიუთითებდა IDFI-ც. ნიშანდობლივია, რომ ორგანიზაციის მიერ განხორციელებული გამოკითხვის თანახმად მოსახლეობის თითქმის მესამედი აცხადებს, რომ პროკურატურა პოლიტიკური ზეგავლენისგან ძირითადად ან საერთოდ არ არის თავისუფალი. IDFI აქტიურად საუბრობდა დისკრიმინაციული მოტივით ჩადენილ დანაშაულებთან მიმართებით (სიძულვილით მოტივირებული დანაშაული, ოჯახური დანაშაული, ოჯახში და ქალთა მიმართ ძალადობა) სისხლისსამართლებრივი დევნის პროცესში პროკურატურის წინაშე არსებულ გამოწვევებზე და მათი ანალიზის საფუძველზე გამოვლენილი ხარვეზების აღმოფხვრის მიზნით რეკომენდაციებს სთავაზობდა ხელისუფლებას.
პროკურატურის სისტემაში წლების განმავლობაში არსებობდა გამოწვევები, რომლებიც სხვადასხვა ფორმატში არაერთხელ განხილულა საერთაშორისო და ადგილობრივ დონეზე. ბოლო წლების განმავლობაში პროკურატურის სისტემამ არაერთი ცვლილება განიცადა. 2018 წლის რეფორმა, რომლის ფარგლებშიც პროკურატურა გამოეყო აღმასრულებელ ხელისუფლებას და დამოუკიდებელ უწყებად ჩამოყალიბდა, საქართველოსთვის მნიშვნელოვანი მიღწევა იყო, თუმცა, დამოუკიდებლობა კვლავაც გამოწვევას წარმოადგენს პროკურატურისთვის, რომელმაც უნდა დაამტკიცოს, რომ ის არის ინსტიტუციურად დამოუკიდებელი, გამჭვირვალე და მიუკერძოებელი უწყება.
კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლა
ანგარიში ასევე დეტალურად მიმოიხილავს მაღალი დონის კორუფციასთან დაკავშირებულ საქმეებს და მიუთითებს სამოქალაქო საზოგადოების მოწოდებებზე, რომ შექმნილიყო დამოუკიდებელი ანტიკორუფციული სააგენტო. სხვადასხვა წყაროზე მითითებით ანგარიში ხაზს უსვამს, რომ საქართველომ ვერ შეძლო, გაეტარებინა ისეთი ეფექტიანი ანტიკორუფციული ზომები, რომლებიც შესაძლებელს გახდიდა მაღალი დონის კორუფციულ საქმეთა ეფექტიან გამოძიებას.
IDFI წლებია საუბრობს იმაზე, რომ კორუფციასთან მებრძოლ უწყებებში ყველაზე პრობლემური მათი დამოუკიდებლობის საკითხია, რაც უმნიშვნელოვანესია კორუფციის წინააღმდეგ ეფექტიანი ბრძოლისა და მაღალი საზოგადოებრივი ნდობის უზრუნველყოფისთვის. აუცილებელია ეროვნული ანტიკორუფციული სისტემის რეფორმირება, რადგან ის ვერ ახდენს მაღალი დონის კორუფციის შემთხვევებზე შედეგიან რეაგირებას, რაც საზოგადოებაში აჩენს შეკითხვებს და ნეგატიურად აისახება საჯარო დაწესებულებების მიმართ საზოგადოების ნდობაზე. ორგანიზაცია უკვე დიდი ხანია სხვადასხვა ფორმატში ადვოკატირებს ისეთი დამოუკიდებელი ანტიკორუფციული სამსახურის შექმნას, რომელსაც ექნება საზოგადოების ნდობა, დამოუკიდებლობის მაღალი ხარისხი და შესაბამისი კვალიფიკაცია იმისათვის, რომ გამოიძიოს მაღალი დონის კორუფციის შემთხვევები და პასუხი გასცეს საზოგადოებაში დაგროვილ ლეგიტიმურ შეკითხვებს. აღსანიშნავია, რომ IDFI აქტიურად ადვოკატირებდა იმისთვის, რომ 2019 წელს მიღებული ანტიკორუფციული გეგმით გაწერილიყო დამოუკიდებელი ანტიკორუფციული სამსახურის შექმნის ვალდებულება, თუმცა სამწუხაროდ ხელისუფლებამ აღნიშული რეკომენდაცია არ გაითვალისწინა. დამოუკიდებელი ანტიკორუფციული სამსახურის შექმნა IDFI-ს რეკომენდაციას წარმოადგენს ახალ ანტიკორუფციულ სტრატეგიასა და 2021 - 2022 წლების სამოქმედო გეგმასთან მიმართებითაც.
შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლება
ანგარიში აღწერს 2020 წლის განმავლობაში განხორციელებულ საკანონმდებლო ცვლილებებს, რომელთა მიზანსაც წარმოადგენდა COVID-19-ის გავრცელების თავიდან აცილება და ამ მიზნით გადაადგილების, შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლებათა შეზღუდვა. ამ საკითხთან მიმართებით ყურადღებაა გამახვილებული სამოქალაქო საზოგადოების მიერ გამოთქმულ წუხილზე, რომლის თანახმადაც აღნიშნული ზომები კონკრეტულ შემთხვევებში გამოიყენებოდა მოცემულ უფლებათა გადამეტებულ, დაუსაბუთებელ შეზღუდვაში.
2020 წლის განმავლობაში IDFI საუბრობდა პარლამენტის მიერ „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ“ კანონში შესატანი ცვლილების დაჩქარებული წესით განხილვაზე და მიუთითებდა, რომ კანონპროექტით ერთის მხრივ ფართოვდებოდა „საკარანტინო ღონისძიებების“ განმარტება, მეორეს მხრივ კი ხდებოდა აღმასრულებელი ხელისუფლების ხელში ჭარბი ძალაუფლების თავმოყრა. ამასთან, კომენდანტის საათთან მიმართებით IDFI აღნიშნავდა, რომ მისი მანიფესტაციებზე გავრცელება, ქმნიდა პოლიტიკური კრიზისის გამწვავების საშიშროებას. IDFI მიიჩნევს, რომ საქართველოს მთავრობა მიმოსვლის თავისუფლებას ზღუდავს არაპროპორციულად, რაც ეწინააღმდეგება „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ“ საქართველოს კანონის მოთხოვნებს. მოცემულ საკითხთან დაკავშირებით ორგანიზაციამ სასამართლოსაც მიმართა.
პრესისა და მედიის თავისუფლება
ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშში საუბარია არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მედიის მიერ გამოთქმულ კრიტიკულ შეფასებებზე, რომლებიც ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ საქართველოს კანონში შესულ 17 ივლისის ცვლილებებს უკავშირდებოდა. აღნიშნული ცვლილებებით კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას (GNCC) მიენიჭა ელექტრონული კომუნიკაციის სერვისის მიმწოდებელ კომპანიებში სპეციალური/დროებითი მმართველის დანიშვნის უფლება, რომლის მიზანსაც GNCC-ის გადაწყვეტილებათა აღსრულების უზრუნველყოფა წარმოადგენდა. მოცემული ცვლილებები პარლამენტმა მიიღო სამოქალაქო სექტორისა და მედია საშუალებებიდან მომდინარე მწვავე კრიტიკის მიუხედავად, რომლებიც აღნიშნავდნენ რომ ცვლილებათა მიზანს მედია საშუალებების გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვა წარმოადგენდა. ანგარიშში საუბარია ასევე GNCC-ის ონლაინ პლატფორმა ‘მედიაკრიტიკაზე’, რომელიც 2019 წლის დეკემბერს შეიქმნა. ‘მედიაკრიტიკა’ წარმოადგენს კიდევ ერთ ბერკეტს GNCC-ის ხელში თავისუფალი მედიის შეზღუდვის მიმართულებით.
IDFI მაუწყებლობისა და ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ საქართველოს კანონებში ცვლილებათა ინიცირების მომენტიდან აქტიურად იყო ჩართულ პროცესში და მოუწოდებდა პარლამენტს არ მიეღო მედიის თავისუფლების შემზღუდველი ცვლილებები. IDFI-მ 24 მარტს გამოქვეყნებულ კვლევაში მოუწოდა საქართველოს პარლამენტს დროულად დაეწყო ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ საქართველოს კანონის გადახედვა და უზრუნველყო კანონმდებლობის სრულყოფის პროცესის გამჭვირვალე და მონაწილეობითი პროცესი. IDFI-მ ასევე მიმართა GNCC-ს უარი ეთქვა სპეციალური მმართველის ინსტიტუტის გამოყენებაზე, საქართველოს პარლამენტის მიერ შესაბამისი ცვლილებების განხორციელებამდე.
2020 წელს IDFI-მ ასევე შეისწავლა ‘მედიაკრიტიკის’ პლატფორმის საქმიანობა, რის შედეგადაც დაასკვნა რომ ‘მედიაკრიტიკის’ კონტენტის უმეტესი ნაწილი მიემართებოდა ისეთ მედიას, რომელსაც პლატფორმის ექსპერტები ხშირად „ოპოზიციურ” ან „პარტიულ” მედიას უწოდებენ. IDFI ასევე ყურადღებას ამახვილებდა ‘მედიაკრიტიკის’ საქმიანობის გაუმჭვირვალობაზე და მოუწოდებდა კომუნიკაციების მარეგულირებელ კომისიას დაინტერესებულიყო მის მიერ დაფუძნებული და დაფინანსებული ორგანიზაციის მიმართ საზოგადოების მაღალი ნდობით და უზრუნველყო მისი საქმიანობის სრული გამჭვირვალობა.
პენიტენციური დაწესებულებები
ანგარიშში სიღრმისეულად არის განხილული პენიტენციურ დაწესებულებებში არსებული მდოგმარეობა. სხვა საკითხებს შორის ყურადღებაა გამახვილებული ჰიგიენური საშუალებების, წყალსა და სუფთა ჰაერთან წვდომის ნაკლებობაზე და მოყვანილია შემთხვევები, როდესაც მსჯავრდებულებს უწევდათ დღეში 23 საათის განმავლობაში გამოკეტილ სივრცეში ყოფნა, სხვა მსჯავრდებულებთან ახლო კონტაქტის პირობებში.
მივიჩნევთ, რომ აღნიშნული პრობლემა განსაკუთრებით მწვავედ დადგა COVID-19-ის პანდემიის ფონზე. ჯერ კიდევ 2020 წლის მაისში IDFI მიუთითებდა მსოფლიოს ჯანდაცვის ორგანიზაციის ევროპის რეგიონალური ოფისის, ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისრის, წამების საწინააღმდეგო კომიტეტის და გაეროს ნარკოტიკებისა და დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის ბიუროს რეკომენდაციაზე, COVID-19-ის გავრცელების პრევენციის გზაზე შემცირებულიყო თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებათა პოპულაცია. აღნიშნულის ფონზე IDFI მოუწოდებდა ხელისუფლებას წინასწარ, ინფექციის რომელიმე პენიტენციურ დაწესებაში დაფიქსირებამდე, შეემუშავებინა ანტიკრიზისული გეგმა COVID-19-ის გავრცელების თავიდან აცილების მიზნით, მისი ერთ-ერთი ნაწილი კი შესაძლოა სწორედ დაწესებულებათა პოპულაციის შემცირება ყოფილიყო. IDFI აღნიშნავდა, რომ თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებების განტვირთა მოემსახურებოდა როგორც პატიმართა შორის ინფექციის გავრცელების პრევენციას, ისე ზოგადად საზოგადოების ისეთ ინტერესსაც, როგორიცაა საავადმყოფოთა გადატვირთვის თავიდან აცილება.
IDFI მოხარულია, რომ აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიში დეტალურად ასახავს სამოქალაქო საზოგადოების, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და სახალხო დამცველის მიერ 2020 წლის განმავლობაში გამოთქმულ ობიექტურ, კრიტიკულ შეფასებებს საქართველოში ადამიანის უფლებათა მდგომარეობის შესახებ. ამავე, დროს განსაკუთრებით სამწუხაროა, რომ მრავალი გატარებული რეფორმის მიუხედავად საქართველოში კვალავაც მწვავედ დგას ისეთი მძიმე პრობლემები, როგორიც არის სასამართლოს, პროკურატურისა და სამართალდამცავ ორგანოთა დამოუკიდებლობა, პრესისა და მედიის თავისუფლება, კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლა და სხვა.
ვიმედოვნებთ, რომ საქართველოს ხელისუფლება ყურადღების მიღმა არ დატოვებს აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშში მოცემულ კრიტიკას, გაიაზრებს არსებულ პრობლემათა არსებობას და გადადგამს ქმედით ნაბიჯებს საქართველოში ადამიანის უფლებათა დაცვისა და კანონის უზენაესობის გაუმჯობესების მიზნით.

Georgia in the U.S. Department of State Country Report 2020 on Human Rights Practices
News | Rule of Law, Human Rights and Freedom of Media | Open Governance and Anti-Corruption | Analysis 12 April 2021
On March 30, this year the U.S. Department of State published 2020 Country Reports on Human Rights Practices. The reports are developed based on the information received from U.S. embassies and international missions and include the reviews of human rights practices in countries all over the world, among them Georgia.
2020 Country Report on Human Rights Practices in Georgia includes various topics, which constitute the main directions of IDFI’s work. Namely in the preamble of the report, it is highlighted that during 2020 some of the main areas of concern in Georgia were linked with the independence of the judiciary, political bias of prosecution and law enforcement and the right to assembly and manifestation. Among the other topics, the report also refers to the problems in the direction of freedom of speech and expression and fighting against high-level corruption.
Independence of the judiciary
An important part of the report is devoted to the review of the acute problems and shortcomings related to the functioning of the third branch of government. The United States Department of State emphasizes the problems related to judicial independence and impartiality and points out that judges were vulnerable to political pressure from within and outside the judiciary system. The report also mentions the existence of a "clan" in the judiciary, which has a particularly negative impact on the independence of the judiciary.
The report cites the statement of the Coalition for an Independent and Transparent Judiciary dated 23rd of June stating that the establishment of an independent judiciary in Georgia on the almost 30th anniversary of Georgia's declaration of independence still remains a challenge. The document also reflects the coalition's critically statement of October 30, 2020, on the appointment of the Extraordinary Judicial Conference of Judges and the election of two members of the High Council of Justice, including the Council Secretary, a day before the parliamentary elections.
The report also focuses on the critical report prepared by the Organization for Security and Cooperation in Europe’s (OSCE) Office of Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) related to the legislative amendments adopted in 2019 regulating the selection of Supreme Court judges and the High Council’s Supreme Court judge selection process.
It should be noted that IDFI, both individually and within the framework ofthe coalition, was actively stressing the shortcomings of these legislative amendments and reported that they did not ensure the selection of independent, impartial and bona fide candidates. The report of the U.S. Department of State also includes the assessment of the coalition relating to lifetime appointments of Supreme Court Judges, according to which 14 judges appointed in 2019 were described as “loyal to the clan.”
The Department of State did not leave beyond attention the constitutional appeal of the Public Defender challenging the provisions of the Organic Law of Georgia on Common Courts regarding the selection of the candidacy of a Supreme Court Justice for the nomination to the Parliament by the High Council of Justice.  It should be noted that IDFI publicly supported this appeal and filed an Amicus Curiae Brief to the Constitutional Court, according to which the lack of relevant guarantees for the appointment of the competent and honest Supreme Court Justices created the risk of violation of the right to a fair trial.
The Department of state also talks about the shortcoming related to the procedures for electing the Court Chairpersons and the case allocation system. We read in the document that despite the substantiated request of the non-governmental sector, the package of amendments adopted by the Parliament within the framework of the "fourth wave" of legislative reform in 2019 left the High Council of Justice the authority to elect court Chairpersons.  At their sole discretion, court chairpersons assigned judges to narrowly specialized chambers without any clear rules or pre-established criteria. NGOs reported one of the levers court chairs used to influence the outcomes of cases was creating narrowly specialized chambers in larger courts to manipulate the randomized case assignment process. At their sole discretion, without predefined rules and criteria, a court chairperson could at any time reshuffle the composition of narrowly specialized chambers and change the specialization of a judge. Chairpersons were not legally required to substantiate such a decision.
According to the report, court hearings were held in reduced numbers last year, worsening the problem of the excessive caseload of common courts of Georgia that has been a significant challenge for many years.
It should be noted that the report of the State Department also focuses on the decision made by the Constitutional Court on June 7, 2019, based on the constitutional appeal of IDFI and MDF concerning the accessibility of court decisions. Despite numerous recommendations and statements provided by IDFI, no changes have been made to the legislation yet.
The document also mentions the opacity of the process of appointing two controversial judges to the Constitutional Court of Georgia by the Plenum of the Supreme Court. It is noteworthy that the U.S. Department of State relies on the statements of the coalition, which was calling on the Plenum to refrain from appointing judges of the Constitutional Court until the end of the state of emergency. However, they took advantage of the lack of public attention and appointed preferred candidates.
Activities of the Prosecution Service
The report focuses on the problems with the independence of the judiciary, along with investigations and prosecutions widely considered to be politically motivated. According to the U.S. Department of state, in certain politically sensitive cases investigated by the Prosecutor General’s Office, impunity remained to be a problem. Herewith, the report indicates that the government did not enforce the domestic violence laws effectively and investigative authorities lacked training on effective procedures on case handling and evidence collection. According to the report, prosecutors applied overly burdensome evidence requirements for bringing charges against perpetrators of sexual violence.
IDFI also pointed out the challenges facing the Prosecution Service of Georgia (PSG). It is noteworthy that according to a survey conducted by the organization, almost a third of the country's population states that the Prosecutor’s Office of Georgia is mainly not free or not free at all from political influence. IDFI has been actively speaking about the challenges facing the prosecution service in criminal proceedings of crimes committed with discriminatory motive (hate crime, domestic offence, domestic violence and violence against women) and based on their analysis, the organization has been offering recommendations to the government to address the identified shortcomings.
The PSG system has been facing challenges over the years, which were discussed numerous times in various formats on international and local levels. In recent years, the prosecutorial system has undergone numerous changes in Georgia. The 2018 reform, within which the Prosecutor’s Office of Georgia was separated from the Ministry of Justice and became a fully independent agency, was of particular importance to Georgia. However, independence remains a challenge for the PSG, which has to demonstrate that it is an institutionally independent, transparent and impartial body.
Fighting against Corruption
The report also includes a detailed review of high-level corruption cases and cites the announcements of the civil society, calling on the government to establish an independent anti-corruption agency. While referring to various sources the report emphasizes that Georgia failed to implement effective anti-corruption measures, which would have ensured independent investigation of high-level corruption cases.
For years IDFI has been talking about the problems linked with the independence of the agencies fighting against corruption. Independence is one of the most important factors necessary for effectively fighting against corruption and ensuring public trust towards the institutions. It is necessary to reform the anti-corruption system since it cannot effectively respond to cases of high-level corruption. This raises questions in society and negatively affects the trust towards public institutions. Taking into consideration the shortcomings of the existing anti-corruption system and recognizing the challenges of high-level corruption, IDFI has long advocated for the importance of creating an independent anti-corruption agency equipped with a high degree of independence, relevant authority and public trust to investigate high-profile corruption cases and answer all the lingering questions.
IDFI has been advocating for including the obligation for creating an anti-corruption agency in the Anti-Corruption Strategy and Action Plan of Georgia 2019-2020, however, the government refused to consider the recommendation. The same is one of the mainrecommendations of IDFI for the Anti-Corruption Strategy 2021-2022.
Right to Assembly and Manifestation
The report describes the 2020 amendments to the legislation limiting freedoms of movement, assembly and manifestation aimed at limiting the spread of COVID-19. In this regards, the report refers to the concerns of the civil society, stressing that the limitation in certain cases was used by the government to abuse its powers and use disproportional force against those participating in peaceful manifestations.
During 2020 IDFI has been discussing the accelerated manner in which the Parliament of Georgia considered the amendments to the Law on Public Health, stressing that the amendments included an unjustifiably wide definition of  “quarantine measures” and envisaged the concentration of excessive power within the executive branch. In regards to the curfew, IDFI has been emphasizing that applying the restriction on manifestations, created the risk of further aggravating the already tense political situation. IDFI finds that the new measures constitute a disproportional interference in the right to movement, which contradicts the Law of Georgia on Public Health. Thus, IDFI has referred the case to the Tbilisi City Cout.
Freedom of Press and Media
The report refers to the critical assessment of the media and civil society organization regarding the amendments of July 17th to the Law of Georgia on Electronic Communications. The amendments granted the Georgian National Communications Commission (GNCC) the power to appoint special ad-hoc managers/administrators to the companies providing electronic communication services. The aim of the amendments was to ensure the execution of the decisions made by GNCC.  The Parliaments adopted the amendments regardless of strong criticism from media and civil society organizations, highlighting that the real aim of the changes was restricting freedom of expressions of media. The report also discusses the online platform of GNCC – Media Critic, established in 2019. Media Critic constitutes additional leverage in the hands of GNCC to limit free media.
Since the initiation of the amendments to the laws on broadcasting and electronic communications IDFI has been actively monitoring the process and was calling on Parliament to turn down the amendments limiting freedom of media. In its study published on the 24th of March IDFI urged the Parliament to review the adopted amendments to the Law on Electronic Communications and ensure a participatory and transparent process of reviewing the law. In its study, IDFI also called on GNCC to refrain from using the leverage of appointing special managers/administrators, until the Parliament would review the recent amendments.
In 2020 IDFI also studied the activities of the Media Critic Platform and concluded that most of its criticism was directed at the media labelled as “oppositional” by the platform’s experts.  IDFI also stressed the lack of transparency in the work of Media Critic and called on GNCC to guarantee the full accountability of its platforms and prevent doubts about the GNCC encouraging media polarization or its impartiality towards media outlets.
Penitentiary Institutions
The report includes detailed information on the conditions at penitentiary institutions in Georgia. Among the other concerns, the report refers to the cases of lack of access to hygiene, water and fresh air when inmates had to stay in composed spaces in close contact with others inmates for 23 hours during a day.
The problem was particularly worrying after the widespread of COVID-19. Back in May 2020, IDFI was referring to the recommendations of the World Health Organization (WHO) Europe Office, United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC), European Committee for the Prevention of Torture (CPT) and the Commissioner for Human Rights, according to which reducing the prison population was one of the key necessary measures for preventing widespread of COVID-19 in prisons and other places of detention.  Based on the abovementioned IDFI has been calling on the government, to develop an anti-crisis plan for preventing the widespread of COVID-19 in penitentiary institutions, one of the main directions of which could be the decrease of the inmate population. IDFI was stressing that this would have served the interests of inmates as well as the wider public of avoiding the overload of hospitals.
IDFI is pleased that the Report of the U.S. Department of State reflects the objective, critical opinions of the Georgian civil society, international organizations and the Office of the Public Defender regarding the state of human rights in the country. At the same time, it is particularly concerning that regardless of multiple reforms Georgia still faces severe problems in such directions as the independence of the judiciary, procurement and law-enforcement, freedom of press and media, fighting against corruption and others.
IDFI hopes that the Government of Georgia will not oversee the criticism reflected in the report of the U.S. Department of State, will internalize the severity of existing challenges and will take effective steps towards improving the state of human rights and the rule of law in Georgia.