საქართველოს აქვს შესაძლებლობა გახდეს გლობალური ლიდერი
Freedom House-ის თანახმად, 2017 წელს, დემოკრატიამ ბოლო ათწლეულების განმავლობაში ყველაზე სერიოზული კრიზისი განიცადა, როდესაც მთელი მსოფლიოს მასშტაბით ადამიანის ფუნდამენტური უფლებები, კანონის უზენაესობა და სამოქალაქო საზოგადოება დარტყმის ქვეშ მოექცა. ღია მმართველობის მხარდამჭერებმა ნახეს, თუ როგორ შეირყა ბევრ ქვეყანაში მათ მიერ დიდი ძალისხმევით მიღწეული წარმატებები, ხოლო ღიაობის მომხრე პოლიტიკოსებმა ბევრგან ვერ შეძლეს ჩაკეტილი მთავრობების აღზევების შეჩერება.
საქართველო სწორედ ამ კონტექსტში გახდა „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGPOpen Government Partnership) თანათავმჯდომარე, რაც დიდი მიღწევა და აღიარებაა იმისა, თუ რამდენად წინ წავიდა ქვეყანა 2003 წლის ვარდების რევოლუციის შემდეგ და რამდენად სერიოზულად აღიქვამს იგი ღია მმართველობის პარტნიორობას. ივლისში, თბილისი უმასპინძლებს სახელმწიფოთა მეთაურებს, მინისტრებსა და სამოქალაქო საზოგადოების ლიდერებს 75-ზე მეტი ქვეყნიდან. ეს იქნება ერთ-ერთი ყველაზე დიდი საერთაშორისო შეხვედრა, რაც კი ოდესმე ჩატარებულა საქართველოში. ამ ღონისძიებაზე საქართველოს აქვს შესაძლებლობა მსოფლიოს უფრო იმედიანი გზა დაანახოს – გზა, რომელიც მოქალაქეზეა ორიენტირებული და რომელიც მიმართულია ღია მმართველობის რეფორმის გაღრმავებისკენ, რათა გაიზარდოს სახელმწიფო სერვისების ეფექტურობა და შემცირდეს კორუფცია.
საერთაშორისო ყურადღების ცენტრში მყოფ საქართველოს მის ბევრ წარმატებაზე შეუძლია ისაუბროს. ღია მმართველობის პარტნიორობის შეფასების დამოუკიდებელი მექანიზმის (Independent Reporting Mechanism – IRM) ბოლო ანგარიში გამორჩეულ პროგრესზე მიუთითებს: თანამდებობის პირთა ქონებრივი დეკლარაციების მონიტორინგის სისტემის ამოქმედება, მოქალაქეთა ჩართულობა აუდიტის პროცესში და გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსის მიღება. 2017 წლის ღია ბიუჯეტის ინდექსის მიხედვით, ფისკალური გამჭვირვალობის მხრივ საქართველო მსოფლიოში მე-5 ადგილზეა, რითიც წინ უსწრებს ბევრ ძველ დემოკრატიას, მაგალითად, დიდ ბრიტანეთსა და ამერიკის შეერთებულ შტატებს. საქართველოს იუსტიციის სახლის იდეა, როგორც ერთიანი სივრცე, სადაც მოქალაქეებს მარტივად და ქრთამის გარეშე შეუძლიათ ძირითადი სამთავრობო სერვისების მიღება, რამდენიმე ქვეყანაში გავიდა ექსპორტზე. სხვა ქვეყნებს შეუძლიათ გაიზიარონ ამ რეფორმების შედეგად მიღებული გამოცდილება, რათა აღადგინონ მთავრობის მიმართ ნდობა, სამართლიანად განკარგონ ბიუჯეტი და შეამცირონ კორუფცია.
საქართველოს შემთხვევაში გამორჩეული კიდევ ის არის, რომ ღია მმართველობის დღის წესრიგში აღმასრულებლის გარდა ხელისუფლების სხვა შტოებიც არიან ჩართულნი, მათ შორის პარლამენტი, სასამართლო და სხვა საზედამხედველო დაწესებულებები, თბილისის მერია და ადგილობრივი თვითმმართველობები. „ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმი“, სადაც სამოქალაქო საზოგადოება და სახელმწიფო უწყებები თანასწორუფლებიანები არიან , ღიაობის მხარდამჭერი ძლიერი კოალიციაა, რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია იმ ქვეყნისთვის, რომელიც ჯერ კიდევ განიცდის გარე ჩარევებს მის პოლიტიკაში და რომლის ტერიტორიის 20 პროცენტი ოკუპირებულია.
ასეთი წარმატების პირობებში, უმნიშვნელოვანესია, რომ ღია მმართველობის მოძრაობისთვის ამ გადამწყვეტ წელს საქართველო არ დაჯერდეს წარსულ მიღწევებს, და ამის ნაცვლად წარმოადგინოს მომავლის გაბედული ხედვა, რომელიც რეფორმების გაგრძელებას დაადასტურებს. დემოკრატიული უკანდახევა ნებისმიერ ქვეყანაში შეიძლება მოხდეს; ეს საფრთხე ღია მმართველობის პარტნიორობის რამდენიმე წევრმა ქვეყანამ დაადასტურა ბოლო წლების განმავლობაში. საქართველოს მრავალი მოქალაქე და სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაცია ითხოვს დამოუკიდებელი ანტიკორუფციული სამსახურის შექმნას; საჭიროა ელექტრონული პეტიციების ახალი პლატფორმის (Ichange) შესახებ ცნობიერების ამაღლება; უნდა შეიქმნას მოქალაქეთა მონაწილეობის ინსტიტუციური მექანიზმები მმართველობის ყველა დონეზე; უახლოეს თვეებში მოსალოდნელია დიდი ხნის განმავლობაში არსებული დაპირების შესრულება – ინფორმაციის თავისუფლების კანონის მიღება. გარდა ამისა, საქართველომ უნდა დაიწყოს 2016 წელს ლონდონის ანტიკორუფციულ სამიტზე აღებული ვალდებულებების განხორციელება; ესენია ოფშორში რეგისტრირებული კომპანიების ბენეფიციარი მფლობელების რეესტრის შექმნის შესაძლებლობის განხილვა და ღია კონტრაქტების სტანდარტის პრინციპების დანერგვა.
ეს ის რეფორმებია, რომლებიც პრემიერმინისტრ გიორგი კვირიკაშვილს შეუძლია გამოაცხადოს თბილისის სამიტის გახსნით შეხვედრაზე, რათა დაარწმუნოს საქართველოს მოქალაქეები, რომ ქვეყნის განვითარება სწორი მიმართულებით მიდის და მაგალითი მისცეს მთელი მსოფლიოდან ჩამოსულ სხვა პოლიტიკურ ლიდერებს.
დემოკრატია და ღიაობა დღეს დიდი გამოწვევების წინაშე დგას. სწორედ ამიტომ არის „ღია მმართველობის პარტნიორობა“ ასეთი მნიშვნელოვანი. საქართველოს ცალსახად აქვს უნიკალური შესაძლებლობა, შეითავსოს ლიდერის ფუნქცია და მსოფლიოს შესთავაზოს განსხვავებული გზა – მაგალითი იმისა, თუ როგორ შეიძლება ტოტალიტარული მმართველობიდან დემოკრატიაზე წარმატებით გადასვლა და მოქალაქესა და ხელისუფლებას შორის ახალი შეთანხმების ჩამოყალიბება. 2018 შეიძლება იყოს ის წელი, როდესაც საქართველო გააორმაგებს მის ძალისხმევას და მსოფლიოს დაანახებს, თუ რატომ არის ღიაობა ასეთი მნიშვნელოვანი.

In 2017 democracy faced its most serious crisis in decades, according to independent watchdog Freedom House, as fundamental human rights, the rule of law and civil society came under attack around the world. For open government advocates the reaction has been palpable as hard-won gains were eroded in many countries, and the political champions for openness on the global stage struggled to face down the rise of closed government.
It is in this context that Georgia was selected to be the new co-chair of the Open Government Partnership (OGP), a huge achievement and recognition for how far the country has come since the Rose Revolution in 2003, and how seriously it has taken OGP since joining. In July, Tbilisi will host Heads of State, ministers and civil society leaders from over 75 countries, one of the largest international meetings Georgia has ever organised. The opportunity is to show the world a more hopeful path that puts citizens first and advances the frontiers of open government reform to deliver public services more effectively, reduce corruption and give people more of a voice in how they are governed.
Georgia has many successes to showcase as it finds itself in this international spotlight. A recent report from OGP’s independent monitor shows outstanding progress on a public officials asset declaration monitoring system, citizens engagement in audit and the adoption of an environmental assessment code. The Open Budget Index for 2017 ranked Georgia 5th worldwide for fiscal transparency, ahead of many much older democracies like the UK and US. Georgia’s Public Service Halls, bringing together essential services under one roof so that citizens can access them more easily and reduce the risk of paying bribes, has been exported to several other countries. These are reforms other countries can learn from as they seek to restore trust in government, ensure fair budget allocations and reduce corruption. Uniquely, Georgia also has high-level buy-in for the open government agenda from multiple branches of government, including the parliament, the judiciary and other oversight institutions, Tbilisi City Hall and local municipalities. Combined with civil society voices, who have an equal seat at the table in Georgia’s Open Government Forum, this forms a powerful coalition for openness in a country which still suffers from foreign interference in its politics and the occupation of 20 percent of its territory.
It is because of this record of achievement, that in this crucial year for the open government movement worldwide it is vital that Georgia not simply rest on past accolades, but set out a bold vision for the future that demonstrates continued commitment to reform. No country is immune from backsliding on democracy, as OGP has seen in some of its members in the past several years. Civil society organizations in Georgia are pushing for establishing independent Anti-Corruption Agency, the iChange platform which allows citizens to petition their government needs greater publicity to encourage uptake, there is a need to create institutionalized mechanisms for citizen participation at all levels of government, and a long-standing commitment to pass a new Freedom of Information Act is expected in the coming months. In addition, Georgia made international commitments at the London Anti-Corruption Summit in 2016 that should be taken forward, such as exploring a public central register of company beneficial ownership information and implementing the principles of the Open Contracting Data Standard. In short, there are many reforms for Prime Minister Kvirikashvili to announce on stage at the opening plenary of the Tbilisi Summit, to both reassure his own citizens about the direction of the country and to serve as an inspiration for other political leaders visiting from around the world.
OGP is only seven years old, yet in many ways today feels like a different era. We now live in more challenging times for democracy and openness, and yet that makes the work of the partnership even more important. Georgia is uniquely well placed to offer a different kind of leadership, one rooted in a story of democratic transition and building a new citizen-state compact after decades of totalitarian rule. 2018 can be the year when Georgia redoubles its efforts, and shows the world why the values of openness matter so much, to so many.